دولت صربستان ورود بدون ویزای ایرانیان به خاک این کشور را لغو کرد. به گزارش سفرزون به نقل از ایسنا، وزیر کشور صربستان روز چهارشنبه در پارلمان این کشور با بیان اینکه متاسفانه عبور غیرقانونی ایرانی‌ها از مرزهای صربستان به مشکل تبدیل شده است اعلام کرد ایرانیان از این به بعد باید دریافت ویزای صربستان را از کارهای پیش از سفر خود به این کشور بدانند.

وزیر کشور صربستان دلیل این اقدام را «سو استفاده» برخی از ایرانیان اعلام کرد و گفت که تعدادی شهروندان ایران که پس از ورود به صربستان «به صورت غیرقانونی» به کشورهای اروپایی پناهنده می‌شوند افزایش یافته است.

معافیت دریافت ویزای صربستان برای ایرانیان لغو شد
صربستان ورود بدون ویزا برای شهروندان ایرانی را لغو کرد

سفر به صربستان دیگر فقط با دریافت ویزای صربستان امکان‌پذیر است

صربستان ماه آگوست سال گذشته ویزای ورود به این کشور را برای اتباع ایرانی لغو کرده بود اما با بازگشت قانون نیاز به ویزا، حال سفر به صربستان سخت‌تر از قبل می‌شود.

به گفته‌ی وزیر کشور صربستان، از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۱۱۰۰ ایرانی رسما در صربستان تقاضای پناهندگی کرده‌اند و به مراکز نگهداری پناهجویان منتقل شده‌اند.

تعداد کل پناهجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۸ از آسیا و خاورمیانه به این کشور پناهنده شده‌اند ۴۰۰۰ نفر اعلام شده است و با این حساب، بیش از یک چهارم کل پناهجویان رسمی در صربستان را اتباع ایرانی تشکیل می‌دهند.

پیش از این دولت صربستان در مردادماه سال ۹۶ دریافت ویزای صربستان برای شهروندان ایرانی و هندی را لغو کرده بود. این موضوع این کشور را به یک مقصد توریستی محبوب تبدیل کرده بود. سالانه توریست‌های زیادی از ایران به صربستان می‌روند. تا پیش از این عدم نیاز به دریافت ویزا و هزینه های مناسب این کشور عامل مهمی در محبوبیت آن بود.

دلیل تصمیم پیشین صربستان برای لغو نیاز به ویزا در میان گردشگران ایرانی و هندی آن بود که ورود گردشگران ایران و هند و سرمایه گذاران بالقوه آن‌ها فضای اقتصادی مطلوبی را برای صربستان ایجاد می‌کرد و باعث شد مناسبات دو کشور می‌شد؛ اما در این مدت ایرانی‌های زیادی به قصد مهاجرت به صربستان رفته و بازنگشته‌اند و این موضوع بر تصمیم جدید دولت صربستان موثر بوده است.

انواع ویزای توریستی صربستان

 • ویزای کوتاه مدت (ویزای نوع C)

ویزای نوع C، ویزای کوتاه مدتی است، که برای اقامت به مدت ۹۰ روز در صربستان داده می‌شود. ویزاهای کوتاه مدت معمولا برای اهداف گردشگری، ترانزیت فرودگاهی و تجاری صادر می‌شود، که انواع مختلفی دارد؛ ویزای یک بار ورود، ویزای دو بار ورود و ویزای چند بار ورود به خاک صربستان.

طول مدت اقامت به‌طور پیوسته در ۶ ماه نباید بیش از ۹۰ روز باشد و این بازه زمانی از زمان اولین ورود شما به خاک صربستان محاسبه می‌شود.

ویزای کوتاه مدت چند بار ورود صربستان تا یکسال اعتبار دارد؛ البته برای دیپلمات‌های خارجی و کارمندان کنسولگری‌ها و سفارت‌خانه‌های کشورهای دیگر این مدت می‌تواند بیشتر هم باشد.

 • ویزای بلند مدت (ویزای نوع D)

ویزای بلند مدت نوع D برای اقامت ۹۰ تا ۱۸۰ روزه در صربستان صادر می‌شود. ویزاهای بلند مدت معمولا برای اهداف کاری، تحصیلی، دانشجویی، تحقیقات علمی، اهداف مذهبی، درمان و دیدار اعضای خانواده (در صورتی که همسر فرد متقاضی شهروند صربستان باشد) صادر می‌شود و شامل ویزاهای یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود به خاک صربستان است.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای صربستان

 • پاسپورت معتبر (اعتبار پاسپورت از زمان پایان اعتبار ویزا باید ۹۰ روز باشد)
 • عکس (سایز ۳٫۵ در ۴٫۵)
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دعوت‌نامه
 • برای سفر شخصی، دعوتنامه شما باید توسط اداره مربوطه در صربستان تایید شود.
 • برای سفر کاری یا تجاری، دعوتنامه شما باید توسط یک شرکت در صربستان صادر شده باشد؛ در این دعوت‌نامه باید هدف سفر و طول مدت اقامت شما ذکر شده باشد؛ نامه شرکت ایرانی که شما نماینده آن هستید نیز باید همراه آن باشد.
 • برای ویزای توریستی، شما باید واچر هتل پرداخت شده خود را با مهر آژانس مسافرتی ارائه دهید.
 • مدارک اقامت در ایران (برای متقاضیانی که غیر ایرانی و ساکن ایران هستند.)
 • بلیط برگشت (در صورتی که با خودرو شخصی سفر می‌کنید، باید گواهی‌نامه بین‌المللی، سند خودرو و بیمه ارائه دهید.)
 • مدارک تمکن مالی که ثابت کند هزینه‌های سفر و اقامت در صرستان را دارید.
 • بیمه مسافرتی
 •  برای افراد زیر ۱۸ سال که در سفر یکی از والدین، آن‌ها را همراهی نمی‌کند، ارائه برگه حضانت و رضایت‌نامه والدین ضروری است؛ لازم به ذکر است حضانت باید به زبان انگلیسی یا صربی باشد و به تایید وزارت امور خارجه ایران رسیده باشد.
 • هزینه ویزا

نکته:

 • فرد متقاضی باید حداقل سه هفته قبل از تاریخ سفر، شخصا به محل سفارت صربستان مراجعه کند و درخواست خود را برای دریافت ویزا ثبت کند.
 • توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید مدارک خود را در هنگام ثبت درخواست ویزا، منگنه کنید. مدارک منگنه شده پذیرفته نمی‌شوند.
 • سفارت صربستان این حق را دارد در صورت لزوم از متقاضی مدارک بیشتری درخواست کند؛ به پرونده‌هایی که نقص مدرک دارند رسیدگی نخواهد شد.

وقت سفارت صربستان

متقاضیان برای دریافت ویزای صربستان باید از سفارت صربستان در تهران وقت ملاقات دریافت کنند و مدارک خود را ارائه دهند. وقت سفارت صربستان برای انجام امور کنسولی و ویزا به صورت تلفنی داده می‌شود؛ حتما حداقل یک هفته قبل برای دریافت وقت سفارت اقدام کنید.

در هنگام درخواست وقت سفارت صربستان، متقاضی باید اطلاعات زیر را به سفارت بدهد:

 • نام و نام خانوادگی
 • نوع خدمات درخواستی (ویزا، تایید مدارک و …)
 • شماره تلفن همراه شخص و آدرس ایمیل

توجه داشته باشید که تاریخ و زمان دریافتی از سفارت، قابل تغییر نیست و متقاضی، اولین وقت خالی ممکن را دریافت خواهد کرد.

هزینه دریافت ویزای صربستان

هزینه بررسی پرونده و صدور ویزا صربستان، برای ویزای نوع C (کوتاه مدت) ۹۵ دلار و ویزای نوع D (بلند مدت)، ۴۹ دلار آمریکا است. برای اطلاع از هزینه سایر خدمات کنسولی سفارت صربستان به صفحه هزینه‌های خدمات کنسولی این سفارت مراجعه کنید.

آدرس سفارت صربستان در تهران: شهرک غرب، خ فلامک شمالی، کوچه چهارم، ساختمان شماره ۳    شماره تلفن سفارت صربستان: ۹۸۲۱۸۸۰۹۱۵۲۹+

سایت سفارت صربستان در تهران: tehran.mfa.gov.rs

ساعت کاری سفارت صربستان در تهران: یکشنبه تا پنجشنبه ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰