سایدا سفر

آخر هفته‌ها و تعطیلات، بهترین فرصت برای کشف مکان‌های جدید، جذاب و خوش آب و هوا هستند. ایران، که به کشور چهارفصل شهرت دارد، در گوشه گوشه خودش زیباترین دیدنی‌ها را جای داده. مناظر زیبا و طبیعت بکری که بیشتر به رویا می‌مانند تا واقعیت. یکی از این مکان های دیدنی که هدیه طبیعت سخاوتمند به ماست، ماسال است. جایی در شمال کشور با زیباترین چشم‌اندازها که آب و هوایی عالی و بی‌نظیر دارد. محبوبیت این منطقه آنقدر زیاد است که هر ساله عده زیادی از گردشگران و خصوصا ساکنان شهرهای شلوغ و بزرگ، برای مدتی استراحت و دعوت کردن ریه‌هایشان به هوای تازه، آنجا را انتخاب می‌کنند. این مقصد زیبای گردشگری، می‌تواند بهترین مکان برای تجربه آرامش باشد.

اگر دوست دارید منطقه ماسال و جاذبه‌های آن را را بشناسید و درباره آن‌ها بیشتر بدانید، با سفرزون همراه باشید:

ماسال کجاست؟

ماسال منطقه‌ای بکر و دیدنی با زیبایی‌های منحصر‌به‌فرد و شگفتی‌های فراوان است که در شمال کشور و استان گیلان قرار دارد. این منطقه بی‌نظیر با طبیعت خاص و سرسبز خود و دیدنی‌های حیرت‌آور، به مقصدی جذاب برای گردشگری تبدیل شده است. جایی که بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای تماشای آن به گیلان سفر می‌کنند و سفری به یادماندنی و متفاوت را رقم می‌زنند.

جالب است بدانید که ماسال در لغت به معنای «کنار کوه» یا «کوه وار» است و این نام‌گذاری، به‌جهت هم‌جواری اینجا با کوه‌های تالش است. این شهرستان کوهپایه‌ای، ییلاقات فراوانی دارد که مکانی بکر برای گذراندن تعطیلات و فرار از شلوغی شهر است. دیدنی‌های ماسال به دو بخش زیبا و شگفت‌انگیز «ماسال شاندرمن» و «ماسال اولسبلنگاه» تقسیم می‌شود. این بخش‌ها از جذاب‌ترین دیدنی‌های ماسال به شمار می‌روند و تجربه‌ای جدید و متفاوت از یک طبیعت‌گردی بکر را به شما هدیه می‌کند.

ماسال
روستای ماسال


آدرس ماسال در نقشه گوگل

 

ماسال شاندرمن ؛ قطب زیبایی‌ها

شاندرمن، قدیمی‌ترین منطقه شاه‌نشین ماسال است که ده‌ها دیدنی و جاذبه را در خودش جای داده. این منطقه به محبوب‌ترین جاذبه های دیدنی ماسال تبدیل شده و هر روزه عده زیادی از گردشگران برای رفتن به آنجا برنامه‌ریزی می‌کنند. شاید جالب باشد که بدانید، شاندرمن به معنای «با من رفتن» است و برخی از ساکنان منطقه معتقدند این نام‌گذاری به این دلیل بوده که شاندرمن محل گذر کاروان‌هایی بوده است که به سمت تالش شمالی و خلخال حرکت می‌کردند.

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های شاندرمن، روستای زیبای «شاهمرد» است که به عنوان پهناورترین روستای استان گیلان شناخته می‌شود‌.

ماسال
شاندرمن

دیدنی‌های ماسال شاندرمن:

 • رودخانه مرغک
 • خشکه‌دریا
 • آبشار پلکانی شته‌میل
 • جنگل اَلاشستان
 • وزمه‌مندن و آبشار جیره‌وزن
 • روستای تاریخی بی‌تم با دارالحکومه تاریخی‌اش
 • ییلاق تاریخی سیفی
 • ییلاقات النزه
 • شاله‌را
 • دشته‌دمن
 • هفته‌خونی
 • اورما روخون

اگر در شاندرمن به دنبال یک بازار محلی جذاب و سنتی و پر از صنایع دستی دیدنی می‌گردید، باید بدانید که پنجشنبه بازار شاندرمن می‌تواند بهترین مکان برای شما باشد.

رودخانه مرغک
دشته‌دمن
خشکه‌دریا

ماسال اولسبلنگاه ؛ بهترین مقصد گردشگری در گیلان

از دیگر مناطق دیدنی ماسال که به زیبایی، جذابیت و آب‌و هوای بی‌نظیر و طبیعت بکر شهرت دارد، ماسال اولسبلانگاه است. این منطقه دیدنی در ارتفاعات ماسال قرار دارد و شبیه به بهشتی بر روی زمین است. در اولسبلانگاه می‌توانید در میان مه و روی ابرها قدم بزنید و عطر سبزه و گل‌های تازه را به ریه‌هایتان هدیه کنید. خانه‌های چوبی از جالب ترین دیدنی‌های این منطقه است که برخی از آن ها به عنوان اقامتگاه‌های بومی نیز اجاره داده می‌شوند و تجربه‌ای جدید و هیجان‌انگیز از اقامت در خانه‌های روستایی است‌.

در ماسال می‌توانید به منطقه شاه‌نشین شاندرمن بروید و در کنار آبشار‌ها، چشمه‌ها، جنگل‌ها و دیگر دیدنی‌هایش اتراق کنید. از آنجا به سنت اولسبلنگاه بروید و از عطر هوای تازه پر شوید در چشم‌انداز کوه و مه و خانه‌های روستایی چوبی غرق شوید.

اولسبلنگاه

دیدنی‌های ماسال ؛ چشم‌انداز رویایی:

شهرستان ماسال پر از دیدنی‌ها و جاذبه‌های بکر طبیعی و تاریخی است که تماشای هر یک از آن‌ها، تجربه‌ای خاص و به یادماندنی را برایتان به وجود می‌آورد:

۱- محل شهادت میرزا کوچک‌ خان جنگلی

یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های تاریخی از میان دیدنی‌های ماسال، محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی است. یادمان میرزا کوچک خان در کمی بالاتر از منطقه بکر اولسبلنگاه و در روستایی به نام «گیلوانه» قرار دارد. در آن زمان، میرزا کوچک خان که ارتفاعات آلاله پشته را به عنوان منطقه امن در نظر گرفته بود، قصد داشت از آنجا به خلخال برسد که در اثر کولاک کشته شد. در محل شهادت میرزا سنگ یادبودی نصب کرده‌اند که به یادمان میرزا کوچک خان جنگلی شهرت دارد و مورد توجه گردشگران است.

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس محل شهادت میرزا کوچک‌ خان جنگلی: گیلان، شهرستان ماسال، ۴۵ کیلومتری مرکز شهر ماسال، روستای گیلوانه.

محل شهادت میرزا کوچک‌ خان جنگلی

۲- دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال

از دیگر جاذبه‌های دیدنی ماسال که جزء طبیعت بکر این منطقه به شمار می‌رود، دیواره سنگی اسبه ریسه است. این دیواره یکی از بلندترین صخره‌های کشور و محل مناسبی برای سنگ‌نوردی است. اگر به حرفه سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی علاقه‌مند باشید و یا یکی از حرفه‌ای‌های این رشته شمرده شوید، دیواره سنگی اسبه ریسه بهترین مکان برای شماست. علاوه‌بر جذابیت این دیواره، رودخانه پر آب و خروشان پایین صخره نیز امکان ورزش‌هایی مانند کایاک سواری را به قایقرانان حرفه‌ای هدیه می‌دهد.

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس دیواره سنگی اسبه ریسه : گیلان، ماسال، بخش مرکزی، روستای اسبه ریسه‌.

دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال

۳- بام ماسال

ارتفاعات زیبای ماسال را بام ماسال می‌نامند. هر چه از بخش مرکزی ماسال به سمت ارتفاعات ییلاقی اولسبلنگاه پیش بروید و در جاده آسفالته و سرسبز آن به سمت بالا حرکت کنید، می‌توانید در میان ابرها و مه زیبای این منطقه قدم بزنید. از بالای ارتفاعات می‌توانید به زمین‌های سرسبز و پردرخت پایین دست نگاه کنید و چشمتان را رو به زیبایی باز کنید. بام ماسال فرصتی برای آرامش و تجربه زیبایی را به شما هدیه می‌کند.

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس بام : گیلان، ماسال، ارتفاعات ماسال.

بام ماسال

۴- غارهای ماسال

در ماسال، علاوه‌بر طبیعت سرسبز، مراتع، کوه‌ها، آبشارها و رودهای خروشان و پرآب، غارهای شگفت‌انگیر منحصربه‌فردی نیز وجود دارد که زیبایی این منطقه را کامل می‌کند. غار آویشو یکی از غارهای شگفت‌انگیز و بی‌نظیر ماسال است که در دل کوه‌های شاندرمن قرار گرفته. درون این غار می‌توانید قندیل‌های بزرگ و حیرت‌انگیز، هفت آبشار و ستون‌های آهکی زیبا از دیدنی‌های درون این غار هستند. این منطقه بیش از ۱۷ غار جذاب و دیدنی دارد که از تماشایی‌ترین جاهای دیدنی ماسال و رازآلودترین جاذبه‌ها در این شهر به حساب می‌روند.

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس غارهای ماسال: گیلان، ماسال، ارتفاعات شاندرمن، کوه‌های شاندرمن.

غارهای ماسال

۵- آبشارهای ماسال

از دیگر دیدنی‌های ماسال که هدیه زیبای طبیعت به ماست، می‌توان به آبشارهای ماسال اشار کرد. تعداد این آبشارهای مرتفع در منطقه ماسال آنقدر زیاد است که آنجا را با نام شهر آبشارهای بلند می‌شناسند. از جمله این آبشارها می‌توان به آبشار ویوز در نزدیکی ییلاق النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع ۱۰ متر اشاره کرد. تماشای این آبشارهای بی‌نظیر در منطقه ییلاقی ماسال، تجربه‌ای متفاوت، جذاب و منحصربه‌فرد است که می‌توانید از آن لذت ببرید.

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس آبشارهای ماسال: گیلان، ماسال، ییلاقات شاندرمن و اولسبلانگاه.

آبشارهای ماسال

صخره‌نوردی در ماسال ؛ وزرش و تفریح

صخره‌نوردی در ماسال از جذاب‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌توان در آنجا تجربه کرد. این منطقه به دلیل دارا کوه، صخره و خصوصا دیواره سنگی اسبه ریسه، امکان صخره‌نوردی جذاب و هیجان‌انگیز را برای گردشگران به وجود آورده است.

صخره‌نوردی در ماسال
صخره‌نوردی در ماسال

جاده ماسال به خلخال ؛ مسیر بهشتی زمین

اگر از گردشگران و اهالی سفر بخواهید که یکی از مسیرهای بهشتی ایران را به شما معرفی کنند، قطعا یکی از آن‌ها جاده ماسال به خلخال خواهد بود. این جاده زیبا، طبیعتی بکر، جذاب و دیدنی را پیش چشمتان نمایان می‌کند و با حرکت در این مسیر حس می‌کنید که در میان جاده‌ای از گلچین زیباترین‌ها پیش می‌روید‌. تماشای این مسیر، قدرت خالق و سخاوت طبیعت را پیش چشمتان نمایان خواهد کرد‌.

ماسال
جاده ماسال به خلخال

ییلاقات در ماسال ؛ خنکای هوا و زیبایی کوه

ماسال از دیدنی‌های فراوانی تشکیل شده است که از جذاب‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های آن می‌توان به ییلاقات زیبای ماسال اشاره کرد. شاندرمن و اولسبلانگاه از جمله همین ییلاقات هستند. ویژگی اصلی ییلاقات در ماسال هوای خنک و بی‌نظیر، مه زیبای صبحگاهی، تپه‌های سرسبز و بکر و آبشارها و رودخانه‌های دیدنی است.

ییلاقات در ماسال
ییلاقات در ماسال

آب و هوا

آب و هوای این منطقه بر اساس جغرافیای خاص آن، ییلاقی و خنک است. در این منطقه در فصل تابستان نیز می‌توانید هوای خنک را روی پوستتان حس کنید و از آن لذت ببرید. حواستان باشد که در هنگام شب هوای این منطقه سردتر می‌شود، بنابراین لباس گرم اضافه و پتو به همراه داشته باشید تا سرما اذیتتان نکند.

ماسال

بهترین زمان سفر به ماسال

ماسال از جمله مناطق ییلاقی کشور است که در هر فصلی که به آنجا بروید، زیبایی خاص و منظره‌ای متفاوت را می‌بینید. اما بهترین زمان سفر به این منطقه، اواخر بهار تا اوایل پاییز است. در این زمان هوای ییلاقات ماسال در متعادل‌ترین حالت خود قرار دارد. خنکای هوا در این فصول باعث می‌شود که سفری دلنشین و به یادماندنی به این منطقه داشته باشید‌.

اقامت در ماسال

در این شهر توریستی، می‌توانید در خانه‌های روستایی و کلبه‌های چوبی ساکن شوید. تجربه ماندن در اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های روستایی آنقدر جذاب و متفاوت است که می‌تواند لحظات جذابی را به شما هدیه کند. همچنین در منطقه اولسبلانگاه، دو تالار میهمان‌پذیر بزرگ وجود دارد که اگر ماندن در آنجا را به کلبه‌های روستایی ترجیح می‌دهید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز سفر

 • برای سفر به این منطقه نیازمند وسایل و ابزاری برای سفر هستید که به بالاتر رفتن کیفیت سفرتان کمک می‌کند.
 • از آنجا که ماسال یک منطقه طبیعی به شمار می‌رود، می‌توان آن را در گروه سفرهای طبیعت‌گردی به شمار آورد.پس برای سفر به آنجا نیازمند یک کفش مناسب و مقاوم برای پیاده‌روی هستید. چرا که برای طی مسیر و قدم زدن در میان طبیعت شگفت‌انگیز این منطقه، باید کفشی داشته باشید که کمترین فشار را به کمر و زانوهایتان وارد می‌کند.
 • از آنجایی که هوای این منطقه و ییلاقات آن معمولا سرد و خنک است، بهتر است حتما لباس گرم و پتو همراه خود داشته باشید.
 • اگر دوست دارید که در خانه‌های روستایی این منطقه بمانید، باید بدانید که دسترسی به شبکه برق در آنجا محدود است، بنابراین حتما چراغ قوه و باتری اضافه همراه خود داشته باشید.
 • جعبه کمک‌های اولیه و داروهای ضروری نیز یکی از ملزومات هر سفر است که حتما باید با خود بردارید و در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

اطلاعات بازدید از ماسال:

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس ماسال : گیلان، منطقه ییلاقی ماسال.

مسیر دسترسی: بهترین مسیر برای سفر به ییلاق زیبای ماسال، این است که از مسیر اتوبان قزوین-رشت به سمت رشت حرکت کنید. سپس از آنجا با عبور از شهرستان‌های فومن و صومعه‌سرا به ییلاقات ماسال و دیدنی‌های جذابش برسید.

نکات سفرزونی برای سفر به ماسال

برای رفتن به جاهای دیدنی ماسال، خصوصا بازدید از آبشارها و غارهای این منطقه با افراد آشنا به مسیر و یا بومی‌های منطقه همراه شوید. همچنین، چراغ قوه، جعبه کمک‌های اولیه، لباس اضافه و شارژر سیار موبایل را فراموش نکنید.

این منطقه جزو دیدنی‌های بکر ایران و زیباترین مناطق گردشگری کشور است که همانند آن را در هیج‌کجا نمی‌توان پیدا کرد. پس در سفر به منطقه ییلاقی ماسال همچون یک گردشگر حرفه‌ای عمل کنید و زباله‌های انسانی‌تان را از جنگل و دیگر مناطق دیدنی دور کنید.

شما برای ما بنویسید

آیا شما هم از وصف زیبایی‌های طبیعی و دل‌چسب ماسال لذت بردید؟ به نظر شما این منطقه ییلاقی و جذاب تا چه اندازه به جذب توریست و گردشگر کمک کرده است؟ آیا تا به حال به این نقطه دیدنی از کشور سفر کرده‌اید؟ نظر شما درباره طبیعت بکر این منطقه گردشگری چیست؟ سفرزون بی‌صبرانه منتظر شنیدن نکات، نظرات و تجربه‌های ارزشمند شماست.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.