دنیا پر از ناشناخته‌ها و رمز و رازهایی است که بشر حتی با این میزان از پیشرفت و تکنولوژی، قادر به یافتن و روشن کردن آن‌ها نیست. ناشناخته‌هایی که از منبعی پرقدرت، نامرئی و عجیب سرچشمه می‌گیرند و گاه از حدود فهم انسانی فراتر می‌روند. درست در این نقطه است که انسان به ضعف و ناتوانی خودش در برابر خلقت پی می‌برد.یکی از اسرارآمیزترین مکان‌های دنیا، که از گذشته تا به امروز اخباری عجیب و غریب و گاه غیرعقلانی از آن منتشر می‌شود، جایی است که مثلث برمودا نام دارد.

شاید کمتر کسی پیدا شود که تا به حال این نام را نشنیده و یا اندک اطلاعاتی درباره اتفاقات عجیب و باورنکردنی در مثلث برمودا نداشته باشد. مثلث مرموز برمودا، همچنان مانند رازی سر به مهر در دنیا باقی است و تا به حال نظری قطعی درباره علت اتفاقاتی که در این منطقه رخ داده، بیان نشده است.

اگر دوست دارید با این منطقه عجیب و رازآلود آشنا شوید و درباره آن بیشتر بدانید، در ادامه با سفرزون همراه باشید:

منطقه برمودا یا مثلث مرگ کجاست؟

مثلث مرگ
مثلث مرگ

مثلث برمودا که برخی آن را مثلث شیطان نیز نامیده‌اند، در منطقه‌ای در بخش غربی اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد. مثلث برمودا در حقیقت یک مثلث نیست بلکه علت این نامگذاری به دلیل دارا بودن سه راس در مناطق برمودا، پرتوریکو و فلوریدا در اقیانوس اطلس است.

این بخش مرموز از جهان، تا کنون بیشتر از  ۱۰۰۰ کشتی، قایق، هواپیما و به طور کلی هر چیزی که درون یا بر فراز آن حرکت می‌کند را ناپدید کرده است. تاکنون نظریه‌های عجیب و فراوانی از جمله سفر در زمان، پدیده‌های مغناطیسی و ژئوفیزیکی، حباب‌های گاز متان و… درباره علت این ناپدید شدن‌ها ارائه شده، اما این منطقه همچنان مانند یک راز سر به مهر برای بشر ناشناخته باقی مانده است.

تاریخچه نامگذاری مثلث برمودا

آنطور که گفته شده است، تقریبا از دهه ۱۶۰۰ بسیاری از کشتی‌ها، هواپیماها و… به همراه مسافران و سرنشینانشان در این منطقه مرموز ناپدید شده‌اند.

مثلث مرموز برمودا
مثلث مرموز برمودا

اما باید گفت مردم دقیقا از چه زمانی متوجه رازآلود بودن این منطقه شدند؟ در سال ۱۹۵۰، روزنامه‌نگاری به نام ای.وی.دبلیو جونز مقاله‌ای درباره ناپدید شدن کشتی‌ها، و همچنین گم شدن ۳۲ مسافر هواپیمای سن ژوان پرتوریکو در سواحل فلوریدا نوشت و آن را منتشر کرد. اما در سال ۱۹۶۴، نویسنده‌ای به نام وینسنت گادیس، برای اولین بار نام مثلث برمودا را برای این منطقه وهم‌انگیز به کار برد و پس از آن بود که این اصطلاح در میان مردم پخش شد و عموم افراد از این مکان اسرارآمیز مطلع شدند.

از آن زمان تاکنون، نام این مثلث شیطانی عجیب در میان اسرارآمیزترین مکان‌های دنیا ثبت شده است.

چه حوادثی در مثلث مرموز برمودا اتفاق افتاده است؟

مثلث برمودا
مثلث برمودا

اسکادران شماره ۱۹ نیروی دریایی ایالات متحده

شهرت جهانی این منطقه، پس از ناپدید شدن ۵ هواپیمای بمب‌افکن در طول یک تمرین آموزشی و در سال ۱۹۴۵ اتفاق افتاد. آنچه که گم شدن یکباره این هواپیماها را عجیب و مرموز کرده، این است که همه هواپیماها پیش از پرواز کاملا بررسی شده بودند، خلبانان افرادی کارکشته و ماهر بودند و از همه مهم‌تر، شرایط آب و هوایی در وضعیتی بسیار مساعد قرار داشت!

پرواز ۱۹
پرواز ۱۹

پیش از آن که تماس رادیویی این هواپیماها با مرکز قطع شود، رهبر پرواز ۱۹، گزارش‌هایی عجیب از وضعیت اقیانوس مخابره کرده و خبر از حرکت به سمت آب‌های سفید داده بود. علاوه‌بر این، آخرین پیام‌هایی که از سمت هواپیماها مخابره شده بود، از چرخش سریع عقربه‌های قطب‌نما و از کار افتادن آن‌ها خبر می‌داد. این پنج هواپیما و ۱۴ سرنشین آن هرگز پیدا نشدند.

ستاره آریل

مثلث برمودا
مثلث برمودا

پس از حادثه اسکادران شماره ۱۹ نیروی دریایی ایالات متحده، هواپیمای ستاره آریل در سال ۱۹۴۹  در شرایط آب و هوایی بسیار مناسب، در مثلث شیطانی برمودا به همراه هفت خدمه و ۱۳ مسافر خود به طور ناگهانی ناپدید شد. این هواپیما متعلق به بریتیش ایرویز آمریکای جنوبی بود که از کیندلی به سمت کینگستون جامائیکا پرواز می‌کرد.

سایکلوپ

سایکلوپ
سایکلوپ

کشتی غول پیکر ذغال سنگ سایکلوپ، زمانی که باربادوس را به سمت بالتیمور ترک می‌کرد، به همراه ۳۰۶ نفر خدمتکار و مسافرش ناپدید شد و دیگر هرگز اثری از آن دیده نشد!

آخرین پیام‌های مخابره شده با مرکز؛ شبیه به هم و مشترک

مثلث برمودا
مثلث برمودا

آنچه از آخرین پیام‌های مخابره شده از سوی هواپیماها با مرکز پرواز به دست آمده، خبر از گزارش‌هایی شبیه به هم با اشتراکات فراوان می‌دهد. بیشتر هواپیماها در حالی ناپدید شده‌اند که تا لحظه آخر با مرکز در ارتباط بوده‌اند و یا آخرین پیام‌های آن‌ها پیام‌هایی نامفهوم و غیرعادی بوده است. اکثر آن‌ها، از عدم کنترل خود بر روی دستگاه‌ها، چرخش سریع عقربه‌ها، گم کردن موقعیت مکانی و تغییر رنگ آسمان به زردی و فضای مه‌آلود، آن هم در هوای صاف و آفتابی خبر داده‌اند. علاوه‌بر این‌ها، در آخرین لحظات گزارش‌هایی حاکی از دیده شدن یک توده سیاه و تاریک در سطح دریا بیان شده است.

پیام‌های گزارش شده از آخرین لحظات حضور هواپیماها و یا کشتی‌ها در مثلث برمودا، رفته رفته ضعیف و دور شده‌ و یا به یکباره قطع شده‌اند.

فرضیه‌هایی درباره مثلث مرگ

وجود اتفاقات زیاد و عجیب در این منطقه، باعث شد تا تعداد قابل توجهی از محققان و دانشمندان، بر روی آن مطالعه کنند و با تحقیق بر روی این مکان اسرارآمیز، راز پنهان شده آن را کشف کنند.

یک دانشمند روسی به نام Igor Yeltsof، درباره علت این حادثه نظریه جالبی را بیان کرده است. طبق نظر این محقق، ممکن است مقدار زیادی گاز متان جامد در زیر مثلث برمودا وجود داشته باشد. این گاز، به دلیل فشار زیاد اقیانوس، به شکل ماده‌ای یخی در می‌آید که هیدرات گاز نامیده می‌شود. چنانچه این گاز شروع به تجزیه شدن کند، به شکل حباب‌های گازی پدیدار می‌شود که به سطح آب می‌رسند و تعداد زیاد آن‌ها می‌تواند به راحتی باعث واژگونی یک کشتی بزرگ شود.

این اتفاق در منطقه برمودا، باعث می‌شود که در هوای بالای مثلث شیطان نیز، مقادیر بسیار زیادی از گاز متان در حال حرکت باشد و این موضوع موجب به هم خوردن جو و به وجود آمدن شرایطی آشفته در هوا می‌شود که منجر به سقوط هواپیما می‌گردد.

دانشمندان، دهانه‌های بزرگی را در سیبری کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد این حفره‌ها در نتیجه انفجار گاز متان به وجود آمده‌اند و این کشف، اثباتی بر روی فرضیه گاز متان است.

مثلث برمودا
مثلث برمودا

اما این فرضیه همچنان مورد تایید همه نیست و برخی از محققان معتقدند که وجود حباب‌های هیدرات متان، نه تنها باعث غرق شدن قایق‌ها نمی‌شوند، بلکه یک قایق را بر سطح آب می‌آورند!

برخی دیگر از دانشمندان نیز معتقدند غرق شدن کشتی‌ها در این منطقه اسرارآمیز، به دلیل جوش و خروش بیش از اندازه و امواج عظیم آب است.

به طور کلی صحبت درباره راز و رمز‌های این منطقه و وجود حفره‌هایی در زیر آب‌های آن بسیار جالب است. اما باید دید که آیا واقعا این منطقه رازآلود و اسرارآمیز است یا تنها زاییده ذهن افراد بوده است؟

مثلث مرگ
مثلث مرگ

آنچه درباره حقیقت مثلث عجیب برمودا وجود دارد، این است که حوادث پیش آمده در این مکان و غرق شدن قایق‌ها و ناپدید شدن هواپیماها، دقیقا به اندازه دیگر مناطق جهان رخ داده است! این دقیقا همان واقعیت عجیب و باورنکردنی‌ است که هیچکس انتظار شنیدنش را ندارد. غرق شدن و ناپدید شدن کشتی‌ها و هواپیماها و همچنین پیام‌های باقی مانده از آن‌ها غیرقابل انکار است، اما طبق آمارها، حوادث رخ داده در این منطقه، دقیقا به اندازه دیگر نقاط دنیاست و در واقع می‌توان گفت، اتفاقی اسرارآمیز و عجیب و غریب در این منطقه رخ نداده است.

اگر شنیدن این حقیقت درباره مثلث عجیب برمودا شما را متقاعد نکرده و یا باعث گیج شدنتان درباره حقیقت موجود در این نقطه از اقیانوس اطلس شده است، می‌توانید به وبسایت Coast Guard رجوع کنید. در این وبسایت نوشته شده که طبق تحقیق‌های متعدد بر روی هواپیماها، کشتی‌ها و قایق‌های مثلث برمودا، هیچ عامل غیر طبیعی در رخدادهای این مکان دیده نشده است و تمامی حوادث آن براساس یک دلیل فیزیکی به وجود آمده‌اند. شاید بتوان گفت اسرار بیان شده درباره این مکان، توسط ذهن خلاق افرادی به وجود آمده است که برای اولین بار نام آن را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند.

این مدعا بیان می‌کند که مثلث عجیب، وهم‌انگیز و رازآلودی به نام مثلث برمودا وجود ندارد!

موقعیت مثلث برمودا روی نقشه گوگل

شما برای ما بنویسید

مثلث برمودا
مثلث برمودا

نظر شما درباره این منطقه و داستان‌های عجیب آن چیست؟ آیا شما وجود چنین منطقه اسرارآمیزی را در جهان باور دارید؟ درباره این نظر که مثلث برمودا تنها زاییده ذهن بشر است، چگونه فکر می‌کنید؟ اگر تا به حال درباره این مکان عجیب و اتفاقات پیش آمده در آن مطالعه کرده‌اید، نظرات و نکات خودتان را درباره این مکان پر مناقشه با ما در میان بگذارید.