گوشه و کنار این کشور انقدر جای دیدنی و رفتنی دارد که تا مدت‌ها می‌توانیم برای رفتن به جاهای دیدنی‌های متنوع برنامه‌ریزی کنیم و از سفر و کشف و دیدن جایی جدید لذت ببریم. فقط همان خطه‌ی سرسبز شمال که میان کوه‌ها محصور شده پر است از رودخانه‌ها، جنگل‌ها، مرداب‌ها و دریاچه‌های بی‌نظیری که شاید تا امروز نامی هم از آنها نشنیده باشیم و از وجودشان بی‌خبر باشیم. در این مطلب یکی از این دیدنی‌های فوق‌العاده را به شما معرفی خواهیم کرد: مرداب دیوک شگفت‌انگیز در دل جنگل‌های انبوه شمال. اگر دوست دارید با این شگفتی طبیعت آشنا شوید سفرزون را دنبال کنید.

محل و مسیر دسترسی به مرداب دیوک

دیوک ۳
مرداب دیوک | جایی برای کشف زیبایی

این مرداب شگفت‌انگیز در نزدیکی تهران است. برای رسیدن به آن باید از طریق جاده‌ چالوس به منطقه‌ی کلاردشت در استان سرسبز مازندران بروید. این سفر شگفت‌انگیز و متفاوت از جاده‌ چالوس که حتی اگر بارها و بارها آن را پیموده باشیم باز هم تازگی دارد و نکته‌ای جدید برای کشف کردن، آغاز می‌شود. بعد از اینکه به کلاردشت رسیدید، راه جنگل را در پیش بگیرید، مرداب جایی در میان شاخ و برگ انبوه درختان سر به فلک کشیده‌ی جنگل است.

از میان جنگل که پیاده‌روی می‌کنید و زیبایی این میراث چندهزارساله و صدای پرندگان که لذت می‌برید، ناگهان مرداب دیوک در برابرتان آشکار می‌شود، وهم‌انگیز و اسرارآمیز. یکی از لذت‌های این سفر جنگل‌گردی و کشف مرداب است، بنابراین شاید بهتر باشد آدرس دقیق را ندانیم و غافل‌گیر شویم و از لذت اکتشاف بی‌بهره نمانیم.

آدرس مرداب دیوک روی نقشه گوگل

یک مرداب خاص، جذاب و متفاوت

مرداب دیوک ۱
تصاویر وسوسه‌کننده و زیبای مرداب دیوک

شاید در فیلم‌های اسرارآمیز و معمایی دیده باشید که قهرمان داستان به جنگل می‌گذارد و با عبور از مسیری بکر مه‌آلود و خزه بسته و از میان بوته‌ها و تنه‌ی درختان کهنسال که بر زمین افتاده‌اند، ناگهان با منظره‌ی عجیبی مواجه می‌شود، آبگیری که سطحش پوشیده از خزه است و درختان محاصره‌اش کرده‌اند و شعاع آفتاب از میان شاخه‌های درختان بر سطح آبگیر بازی نور را به راه انداخته‌اند. این تصویر دقیقا همان چیزی که با آن رو به رو می‌شوید  انقدر وسوسه‌کننده و زیباست که به به خودتان بابت انتخاب مرداب دیوک برای سفر تبریک خواهید گفت.

بهترین زمان سفر به مرداب دیوک

مرداب دیوک ۲
جشن رنگ‌ها در مرداب دیوک

منطقه کلاردشت و جنگل‌هایش در هر فصل از سال زیبایی بی‌نظیر خاص خود را دارد، بنابراین نمی‌توان گفت دقیقا چه زمانی برای چنین سفری مناسب‌تر است. در بهار، جنگل‌های کلاردشت غرق در سبزه‌ها و جوانه‌های تازه و باطراوت درختان است، در تابستان برگ‌های درختان جنگلی پررنگ‌تر ازگرمای سوزان آفتاب جلوه ی دیگری دارند و در طول روز ذرات طلایی نور خورشید بر سطح مرداب می‌درخشند، در فصل پاییز برگ‌های سبز به هزار رنگ درآمده‌اند و طیفی از رنگ‌های زرد و سبز و سرخ و قهوه‌ای مرداب را احاطه می‌کند و منظره‌ای رویایی خلق می‌کند. شاید بشود گفت به جز فصل زمستان که بارندگی و سرما جنگل‌نوردی را کمی دشوار می‌کند در بقیه فصل‌ها مرداب دیوک مقصدی بسیار دلپذیر و رویایی است.

برای این سفر چقدر زمان لازم است؟

مرداب دیوک می‌تواند مقصد خوبی برای سفر یک روزه باشد

این سوال یکی از سوالات اصلی تمام گردشگرانی است که می‌خواهند برای سفر برنامه‌ریزی کنند. خوشبختانه این سفر را به راحتی می‌توانید برای یک روز برنامه‌ریزی کنید و یک آخر هفته راهی سفری فراموش‌نشدنی و لذت‌بخش شوید. کلاردشت تقریبا به تهران نزدیک است و اگر صبح زود راه بیفتید در شروع روز در جنگل خواهید بود و می‌توانید راه‌پیمایی را شروع کنید و چند ساعتی را در جنگل و در کنار مرداب بگذرانید و بعدازظهر راه برگشت را در پیش بگیرید و به این ترتیب هنگام شب خانه خواهید بود. اما اگر قصد شب‌مانی دارید، در منطقه‌ی کلاردشت ویلا و مجتمع‌های اقامتی زیادی برای اجاره وجود دارد.

وسایل لازم برای سفر به دیوک

 

برای سفر به این منطقه کفش مناسب پیاده‌روی را فراموش نکنید چون مسیری طولانی برای راه‌پیمایی و جنگل‌نوردی در پیش دارید. لوازم ضروری شخصی از قبیل بطری آب و کرم ضدآفتاب را هم حتما همراه ببرید و تا جایی که می‌توانید سبک سفر کنید که بتوانید به راحتی پیاده‌روی کنید و بارسنگین خسته‌تان نکند. یادمان باشد که از طبیعت جاهای بکر کشورمان مراقبت کنیم.

شما از مرداب دیوک چه تجربه‌ای دارید؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.