مسجد امیرچخماق یزد که برخی آن را با نام مسجد جامع نو می‌شناسند در ضلع جنوبی میدان امیر چخماق یزد قرار گرفته و از نظر بزرگی و زیبایی و شکوه دومین مسجد پس از مسجد جامع یزد است. در میان مساجد ایران، باید این مسجد را یکی از زیباترین‌ها دانست. سفرزون در این مطلب شما را با این بنای تاریخی باشکوه و دیدنی در یزد آشنا می‌کند.

نمای ۳۶۰ درجه مسجد امیرچخماق یزد 

مسجد تاریخی امیرچخماق در مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار است که قدمت آن‌ها به دوره‌ی تیموریان باز می‌گردد. مسجد امیرچخماق یزد در مجموعه امیر چخماق یزد که یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌‌ی تاریخی در شهر یزد بوده است در دوره صفوی به همت امیر جلال‌الدین چخماق شامی حاکم یزد از امرا، و سرداران تیموری و مقرب درگاه شاهرخ و همسر اون ستی(بی‌بی) فاطمه خاتون احداث شد. این مسجد که دارای دو شبستان زمستانی و تابستانی بوده در بالای محراب قسمت تابستانی آن بادگیر بسیار زیبایی قرار دارد. نور قسمت زمستانی این مسجد که در سمت دالان ورودی قرار گرفته است توسط سنگ مرمر تامین می‌شود.

نمای ۳۶۰ درجه مسجد امیرچخماق یزد روی نقشه گوگل

اگر بخواهیم در توصیف این مسجد بنویسیم باید بگوییم که در کریاس این مسجد که ساختمان جلوی درب ورودی آن است سنگی نصب شده که متن وقف‌نامه این مسجد به خط نسخ کنده‌کاری شده است. در دو طرف راهروی شمالی از کریاس به سمت صحن مسجد امیرچخماق یزد کاشیکاری‌های معرق ظریفی در پنجره‌ها وجود دارد. قسمتی از سر در ایوان مسجد هم معرق جرزهای آن آجرکاری است.

خرید بلیط هواپیما تهران یزد
رزرو هتل در یزد

مسجد امیرچخماق ، یک معماری زیبا

محراب صحنه اصلی، کاشی معرق است با ساختمانی مقرنس کاری که در وسط آن سنگ مرمر بسیار خوش‌تراشی نصب شده است. و در وسط مقرنس کاری یک گل مربع نصب است و در دست چپ ایوان، یک سنگ مرمر قرار دارد. در سر در شرقی مسجد کتیبه‏‌ای از کاشی معرق به خط ثلث محمد الحکیمه. گنبد مسجد خمیده و ترکداره با کاشی سبز رنگ کاشی شده و پیرامون آن نیز کتیبه ‏ای به خط کوفی قرار دارد.

در وصف زیبایی این مسجد این را می‌توان نوشت که آن هنگام که آخرین پرتوهای نور‌خورشید در حال غروب به این بنای تاریخی می‌تابد جلوه خاصی به این مکان بخشیده می‌شود.

سازندگان این مسجد، میدانی ایجاد کردند که هم اکنون پابرجاست و مرکز شهر یزد به شمار می‌رود. این میدان در عصر صفوی هم به همین نام شهرت داشت. در زمان شاه عباس برخی از این آثار احیاء شده است، از جمله چهار سوقی بر روی کاروانسرا ساخته شده است. اوایل قرن سیزدهم هجری میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شده ‌است. البته آنچه مسلم است در آن زمان، این مکان نقش حسینیه را نداشته، چون ساخت چنین فضاهایی از زمان صفویه به بعد در ایران رواج پیدا کرده است. در شرق میدان امیر چخماق، بازاری به نام حاجی قنبر وجود دارد.

امیرچخماق ، یک حسینیه تاریخی

مسجد امیرچخماق یزد به عنوان یکی از بزرگترین حسینیه‌ها در ایران شناخته شده است. در این بنای تاریخی نوشته ای که بیانگر زمان دقیق ساخت آن باشد وجود ندارد اما بر اساس ویژگی معماری این مجموعه می‌توان زمان ساخت آن را به اواسط قرن دهم هجری قمری نسبت داد.

مسجد امیر چخماق یزد در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مجموعه تاریخی در میدان امیر چخماق یزد قرار دارد و بازدید از آن رایگان است و زمان پیشنهادی برای بازدید از این مجموعه ۱ تا ۲ ساعت است.

تجربه‌ی شما از این مسجد زیبا در شهر تاریخی یزد چیست؟ کدام بخش‌های آن را بیشتر دوست دارید؟ به نظر شما کدام مسجد را باید زیباترین مسجد ایران دانست؟

4/5 ( 1 نظر )