9.0
امتیاز

نکات مثبت

  • معماری زیبا و منحصر به فرد مسجد
  • خلوتی و فضای معنوی مسجد

نکات منفی

  • ندارد

مساجد در سر‌تا‌سر جهان همپای کلیسا‌ها و سایر اماکن مذهبی از اهمیت گردشگری فراوانی برخوردارند. معماری زیبا، تزئینات خیره‌کننده و فضا‌ی معنوی مساجد باعث شده تا گردشگران زیادی از ادیان و مذاهب مختلف، مساجد مهم را در لیست بازدید خود از هر شهر قرار دهند. اگر به کشور ترکیه سفر کرده باشید، مساجد زیادی را دیده‌اید که معماری‌شان چشم‌تان را خیره کرده و نظیرشان را در جای دیگری ندیده‌اید. ولی جالب است که در غرب کشورمان ایران و در شهر کرمانشاه، مسجدی وجود دارد که به لحاظ معماری به سبک مساجد ترکیه و به همان زیبایی ساخته شده است. مسجد جامع شافعی کرمانشاه ، از مساجد اهل تسنن است که با معماری روح‌نواز و گچ‌بری‌های کم‌نظیر، از جمله مساجد تماشایی در ایران به‌شمار می‌آید. امروز قصد داریم تا به کرمانشاه برویم و از زیباترین مسجد این شهر دیدن کنیم پس همراه سفرزون باشید:

تاریخچه مسجد جامع شافعی

مسجد جامع شافعی کرمانشاه
مسجد جامع شافعی کرمانشاه

مسجد جامع شافعی در سال ۱۳۲۴ شمسی تأسیس شده‌ و در راسته بازار کرمانشاه قرار دارد. این مسجد از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می‌شود. محلی که مسجد در آن ساخته شده در گذشته زائرسرا بوده که توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی مرحوم حاج ملا سید حسین مسعودی خریداری شد. ملا سید حسین و خیرین پس از گذشت یک سال موفق به احداث مسجد جامع شافعی شدند و از آن زمان تا به‌ حال مسجد در حال مرمت و توسعه است. امروزه در این مسجد بیشتر مراسم‌ مذهبی برگزار می‌شود و تنها در بنای تازه مسجد که در کنار بنای قدیمی و به سبک مساجد ترکیه ساخته شده‌ نماز اقامه می‌کنند. مسجد شافعی‌ها از سال ۱۳۲۶ شمسی تاکنون محل اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه اهل تسنن در کرمانشاه است.

معماری مسجد جامع شافعی کرمانشاه

معماری مسجد شافعی
معماری مسجد شافعی

مسجد شافعی‌ها در ۱۰۶۰ متر مربع زیر بنا ساخته شده است. پس از عبور از راسته بازار و ورود به حیاط مستطیلی شکل، همه چیز مانند دیگر مساجد ایران به‌نظر می‌رسد. در قسمت ورودی بنا شاهد کاشی‌کاری رنگارنگ مسجد هستیم. اما پس از عبور از چند پله و رسیدن به شبستان، متوجه تفاوت این بنا با دیگر مساجد می‌شویم. شبستان اصلی که در ضلع شمالی بنا قرار گرفته، دارای نیم طبقه‌ای با پنج ستون است. محراب مسجد نیز در ضلع جنوبی شبستان واقع شده و از سنگ مرمر سفید با حاشیه سنگ مرمر سیاه ساخته شده است. باتوجه به وجود پنجره‌های دورتادور فضای داخلی مسجد، نورپردازی جالبی را می‌توان مشاهده کرد که کنار حس آرامش و سکوت مسجد بسیار تاثیرگذار است.

مسجد شافعی کرمانشاه

جزئیات مسجد جامع شافعی به‌قدری زیاد و رنگارنگ کار شده که سازه آن را نیز شامل می‌شود. برای پوشش سقف از طاق ضربی استفاده شده است و باتوجه به آب‌وهوا و موقیعت جغرافیایی مسجد نمای خارجی را با سنگ تراورتن سفید پوشانده‌اند. مسجد از گنبد و مناره قدیمی در جوار آن و دو مناره ساده فلزی طلایی رنگ به ارتفاع تقریبی ۹ متر تشکیل شده که در بالای ساختمان موقوفه مسجد در ضلع جنوبی نصب شده است.

مسجد جامع شافعی ؛ الهام گرفته از مساجد زیبای ترکیه

مسجد جامع شافعی
مسجد جامع شافعی کرمانشاه

چنان که دیدیم در ساخت این مسجد، معماری زیبا و اصیل اسلامی به کار گرفته شده که دارای روح معنوی خاصی است. این مسجد نقطه‌ اوج معماری مساجد ایران در کرمانشاه است و با گلدسته‌های بلند و استوارش بر زیبایی شهر کرمانشاه افزوده است. اما نکته قابل توجه درباره معماری این مسجد الگوی آن است؛ الگویی که بدون هیچ شکی از مساجد کلاسیک عثمانی الهام گرفته شده است. گنبد و نیم‌گنبدهای بلند و استوار، مناره‌های قلمی نوک تیز، تزئینات و جزئیات نقاشی‌های داخل بنا، کتیبه‌هایی به خط طغرا، ستون‌های قطور و فضای مرکزی مرتفع زیر گنبد اسلامی همه نشانه‌هایی بارز از این نمونه مساجد هستند. نمای داخلی مسجد با گچ‌بری‌های خاص و زیبایش که به آیات قرآن کریم مزین شده، هر بیننده‌ای را به یاد معماری زیبای مساجد ترکیه می‌اندازد.

مسجد شافعی

امکانات مسجد

مسجد جامع شافعی دارای شبستان‌های زنانه و مردانه، فضاهای خدماتی، فضاهای کفش‌کن و تقسیم، کتابخانه، آبدارخانه و فضاهای جانبی است.

جاذبههای اطراف مسجد جامع شافعی کرمانشاه

مسجد عمادالدوله | جاهای دیدنی کرمانشاه
مسجد عمادالدوله | جاهای دیدنی کرمانشاه

بازار قدیمی کرمانشاه (بازار اسلامی) مسجد عمادالدوله و تکیه بیگلر بیگی از نزدیک‌ترین جاذبه‌ها به مسجد جامع شافعی هستند.

اطلاعات بازدید از مسجد جامع شافعی 

ساعت بازدید : تمام وقت

قیمت بلیط : رایگان

آدرس مسجد جامع شافعی کرمانشاه : استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه، میدان طالقانی(جوانشیر)، بلوار جوانشیر، راسته بازار، مسجد جامع شافعی

آدرس مسجد جامع شافعی روی نقشه گوگل

مسیر دسترسی به مسجد جامع شافعی کرمانشاه 

به‌دلیل قرارگیری این مسجد در هسته مرکزی شهر نحوه دسترسی و حمل‌ونقل عمومی به‌راحتی امکان‌پذیر است و می‌توان از اتوبوس درون شهری و تاکسی برای رسیدن به این بنا استفاده کرد. پس از عبور از خیابان جوانشیر، کوچه‌ای با خانه‌های قدیمی و حیاط‌های کوچک پر از درختان انگور در ضلع جنوب‌شرقی میدان می‌بینید که شما را به مسجد می‌رساند. همچنین از طریق راسته بازار اسلامی نیز مسجد جامع شافعی را پیدا خواهید کرد؛ بعد از عبور از دالان‌های پرپیچ‌وخم بازار می‌توان سر از مسجد شافعی در آورد.

مسجد شافعی
مسجد شافعی

بهترین زمان بازدید از مسجد جامع شافعی

سه فصل بهار، تابستان و پاییز، بهترین و مناسب‌ترین فصل‌ها برای بازدید از این مسجد زیبایند.

مسجد جامع شافعی کرمانشاه

توصیه‌های بازدید از مسجد جامع شافعی

مسجد جامع شافعی
مسجد جامع شافعی کرمانشاه

به‌دلیل وجود شرایط امنیتی امکان فیلم‌برداری از داخل مسجد وجود ندارد، ولی اجازه عکاسی به شما داده می‌شود و می‌توانید کادرهای زیبایی ببندید.

سفرزونی عزیز، پس از خواندن این مطلب، چقدر برای بازدید از مسجد جامع شافعی کرمانشاه ترغیب شده‌اید؟ میزان اشتیاق خود را با ما در میان بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های کرمانشاه کلیک کنید.