مسجد وکیل شیراز یکی از بزرگترین مسجد های ایران است. مسجدی که به دستور کریم خان زند در شیراز ساخته شد و تبدیل شد به جایگاه مذهبی شاه در بین مردم. این مسجد به وسعت هشت هزار متر مربع است چیزای که آن را نسبت به سایر مسجد های ایرانی متمایز می کند تلاقی هنرهای استفاده در آن است، آن چیزی که در این مسجد متبلور گشته روح هنر ایرانی است که اصلا نمی توان آن را نادیده گرفت. با سفرزون همراه باشید، قدم به قدم در مورد جاهای شاخص مسجد وکیل شیراز با یکدیگر به پیش خواهیم رفت ولی یک نکته را در نظر داشته باشید که زیبایی این مسجد در هیچ نوشته ای منعکس نمی شود.

طاق های اصلی مسجد وکیل شیراز

سه طاق اصلی مسجد وکیل شیراز، طاق سردر ورودی، طاق مروارید و طاق ورودی به شبستان بزرگ هستند.

طاق مروارید را فراموش نکنید

طاق مروارید، در قسمت شمالی مسجد وکیل قرار دارد. این طاق ارتفاع اش به بیست متر می رسد. این طاق همراه با دو گلدسته کاشی کاری شده است. در طاق بیست متری سه طاق نمای کوچک و یک شاه تویزه دیده می شود که طاق مروارید را به چهار قسمت تقسیم می کند. سقف این طاق ها همگی با کاشی های هفت رنگ پوشیده شده است.

ستون های جذاب

ستون های مسجد وکیل شیراز فقط یک نگه دارنده صرف نیستند بلکه خود بازیگر مهمی از معماری مسجد وکیل اند، ستون های حجاری شده در شبستان به وفور یافت می شوند که دیدن آن بسیار چشم نواز است. شیوه جا گذاری همه ستون ها به سمت مکه است و خواه نا خواه افرادی که می آید به سمت مکه راهنمایی می شوند.مجموع ستون های این مسجد چهل و هشت عدد است.

محراب

محراب مسجد در سمت راست منبر دیده می شود که زیبایی خاصی به مسجد داده است. عبارت هایی با خط کوفی با استفاده از هنر معرق بر روی آن حک شده است. سقف محراب نیز مقرنس کاری شده است.


در سفرزون بخوانیدمسجد جامع عتیق شیراز ، کهن‌ترین مسجد شهر


طاق نماها

در بخش غربی حیاط مسجد طاق نماهایی وجود دارد که تعدادشان به یازده عدد می رسد. بخش‌های جرز مانند و لچگی این طاق نماها با کاشی های رنگین پوشیده شده اند.

منبر

منبر مسجد وکیل شیراز از مرمر ساخته شده، و به نیت چهارده معصوم چهارده پله یک اندازه دارد. مورخان نقل می کنند که کریم خان در مورد این منبر گفته اگر این منبر را از طلا ساخته بودم بهای کمتری برای من می داشت.

منبر 12 پله‌ای مسجد وکیل شیراز
منبر ۱۲ پله‌ای مسجد وکیل شیراز

چه چیزی مسجد وکیل را زیبا نگه داشته است

زیبایی مسجد وکیل از دستان هنرمندانی می آید که معلوم است شب و روز خود را در آن بنا صرف کرده اند.  هنرمندانی که به انواع هنر ها تسلط داشته اند و به خوبی آن را در مسجد وکیل شیراز پیاده سازی کرده اند.


حجاری: حجاری یا هنر سنگ تراشی همراه با کتیبه نویسی توسط هنرمندان به کار گرفته شده تا برجستگی ها و فرورفتگی های عجیبی بر روی سنگ ایجاد کنند. نمونه بارز این هنر را می توان بر روی ستون های شبستان به خوبی مشاهده کنید.

خطاطی: کتیبه های مختلفی در مسجد وکیل دیده می شود این کتیبه ها با خطوط مختلفی نوشته شده اند، در این کتیبه ها از خطوط نستعلیق، نسخ و ثلث استفاده شده که شکوهمندی و جلال خاصی به مسجد ارزانی داشته است.

کاشی کاری: حیات و زیبایی جاودانه مسجد وکیل را باید در کاشی کاری های آن جستجو کرد. کاشی کاری های مسجد هفت رنگ هستند. این کاشی کاری های در تلفیقی از معرق و کاشی کاری هستند.

میناکاری:  هنرمندان بزرگ مینا کاری را در دسته بالای هنر ها قرار می دهند حالا حساب کنید که تقریبا هیچ دیواری از مسجد وکیل شیراز دیده نمی شود که ردی از میناکاری در آن پیدا نشود. میناکاری ها در کنار وجود رنگهای سبز و قرمز، جلوه ای جادویی به این مسجد بخشیده اند به گونه ای که دیوار هایش مصداق زیبایی گشته اند.


نکات زیر پوستی در بازدید از مسجد وکیل

این مسجد در خیابان طالقانی قرار دارد نزدیک ترین میدان به آن میدان شهرداری است جایی که ارگ کریم خان زند نیز در آنجا حضور دارد. فاصله از میدان شهرداری تا مسجد وکیل را می توانید پیاده روی کنید. برای دیدن این مکان حداقل سه ساعتی زمان لازم دارید چرا که علاوه بر زیبایی مکان، مسجد از وسعت زیادی برخوردار است که نمی توان به خوبی سه ساعت کمتر را برای دیدن آن صرف کرد.

از این مسجد هم اکنون استفاده می شود پیشنهاد می کنیم برای اینکه آرامش بیشتری را تجربه کنید مابین ساعت دوازده تا دو به این مسجد سر نزنید چرا که با مسجدی تقریبا شلوغ روبه رو خواهید شد. اعلام شده که زمان بازدید تا ساعت هفت است ولی شما به این زمان اعتماد نکنید چرا که عملا از ساعت پنج عصر در فصل پاییز و زمستان شما نمی توانید از زیبایی های این مسجد بهره خاصی ببرید چرا که تاریکی مسجد را فرا می گیرد. بهترین زمان بازدید از ساعت نه تا دوازده صبح است.

در مجاورت مسجد مکان هایی چون بازار وکیل،حمام وکیل، موزه پارس و مدرسه خان وجود دارد که به سادگی می توانید بعد از بازدید از مسجد وکیل شیراز به آنها سر بزنید.


در سفرزون بخوانیدحمام وکیل شیراز یک حمام گالری


مسجد وکیل زیبا تر است یا مسجد نصیر الملک؟

با اینکه مقایسه کردن دو بنا کار درستی نیست ولی بازدید کنندگان از هر دو مسجد به زیبا تر بودن مسجد نصیر الملک گواهی می دهند ولی با این حال مسجد وکیل شیراز از اهمیت تاریخی بالاتری نسبت به مسجد نصیر الملک برخودار است چرا که در طی حکومت شاه این بنا ساخته شده است.

یک نکته عجیب در مورد مسجد وکیل شیراز

این مسجد گنبد ندارد! با اینکه مسجد های ایرانی چه در دوره های بعد و قبل از دوره زند همگی دارای گنبد بوده اند اما مسجد وکیل شیراز فاقد گنبد است. علاوه بر اینکه گنبد ندارد این مسجد فاقد مناره است. اینکه این مسجد نه گنبد دارد و نه مناره بر می گردد به نگاه کریم خان زند که همه چیز را برای کاربرد آن می خواست و اسیر جمال اشیا نبود.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

تور شیراز

تور شیراز

برای مشاهده‌ی تور شیراز سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

4/5 ( 1 نظر )