با نزدیک شدن فصل سرما، بسیاری از افراد کمتر به سفر و لذت بردن از طبیعت فکر می‌کنند. در حالی که به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی‌های سفر خود را باید به بهار و تابستان اختصاص دهیم، به دلیل چهار فصل بودن ایران، شهرهای زیادی وجود دارد که مناسب سفر در فصل سرما است. برای اینکه شهر مناسبی برای سفر زمستانی خود انتخاب کنید باید ببینید ترجیح خودتان چیست؟ اگر با سرما مشکلی ندارید، تقریبا اکثر شهرهای ایران برای شما مناسب است و در زمستان هر کدام جذابیت‌های خاص خودش را دارد ولی اگر ترجیح می‌دهید از سرما دور باشید، زمستان بهترین فصل برای سفر به جنوب ایران است. در مجموع شهرهای جنوب کشور گزینه ای مناسب برای سفر شما خواهند بود. البته باید در نظر داشته باشید که هزینه‌ی سفر به بعضی از نقاط مانند جزیره کیش در زمستان افزایش پیدا می‌کند. در این مطلب سفرزون شما راه همراه می‌کنیم با مقاصد سفر داخلی در زمستان :

چابهار یکی از مقاصد سفر داخلی در زمستان

چابهار یکی از مقاصد پر گردشگر در جنوب شرق ایران است که به شگفتی‌های طبیعی و سرزمین عجایب استان سیستان و بلوچستان شهرت دارد. این بندر، تنها بندر اقیانوسی ایران محسوب می‌شود و به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد از لحاظ اقتصادی برای ایران بسیار اهمیت دارد.

چابهار | مقاصد سفر داخلی در زمستان
چابهار

در اطراف چابهار شاهد عجایب طبیعت به اشکال گوناگون از جمله تالاب لیپار، کوه‌های مریخی ، گل‌ افشان و آب افشان‌هایی که آب را تا چند متر پرتاب به هوا می‌کنند هستیم. قطعا شما هم می‌خواهید بدانید بهترین زمان ممکن برای سفر به این شهر چه زمانی است تا بیشترین لذت را از این سرزمین همیشه بهار جنوب ایران ببرید، بهترین زمان سفر به چابهار از اوایل آبان تا اواسط فروردین است.

چابهار | مقاصد سفر داخلی در زمستان
چابهار یکی از مقاصد سفر داخلی در زمستان

جزیره قشم یکی از زیبا ترین مقاصد سفر داخلی در زمستان

قشم معروف به شهر خرید است و بازارهای متنوع و خوبی برای علاقه‌مندان به بازارگردی دارد. از طرفی دیگر غذاهای محلی جنوب گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند، به خصوص غذاهای دریایی که با ادویه‌های مخصوص آماده می‌شود و ارزش امتحان کردن دارد.

جزیره قشم | مقاصد سفر داخلی در زمستان
جزیره قشم یکی از مقاصد سفر داخلی در زمستان

اگر به بندرعباس و قشم سفر کردید امتحان کردن گواوا را فراموش نکنید، گواوا میوه‌ای است که از آذر تا اسفند می‌توان در بندرعباس که ایستگاه اصلی سفر به قشم است، پیدایش کرد. جنوبی‌ها به گواوا زیتون می‌گویند.

این جزیره مناطق دیدنی زیادی مانند گنبد نمکی نمکدان در جنوب غربی جزیره قشم، دره ستارگان، قلعه پرتغالی‌ها، جنگل‌های حرا و … دارد که متناسب با هر سلیقه‌ای است.

دره ستارگان قشم | مقاصد سفر داخلی در زمستان
دره ستارگان قشم

جزیره هنگام

یکی دیگر از مقاصد سفر داخلی در زمستان که نزدیک به قشم و در فاصله‌ی ۵۴ کیلومتری آن قرار دارد جزیره‌ی هنگام است. این جزیره زیبا تقریبا بکر و دست نخورده است. جاذبه‌ای اصلی هنگام در فصل زمستان تماشای دلفین‌هایی است که صبح زود به سطح آب می‌آیند و در دسته‌های کوچک قابل مشاهده هستند. از قشم به راحتی با قایق و لنج می‌توانید در سفری یک روزه به هنگام بروید و از دیدن بازارچه‌های محلی روستاییان و از تماشای ماهیگیری محلی‌ها لذت ببرید.

جزیره هنگام | مقاصد سفر داخلی در زمستان
جزیره هنگام

 

جزیره هنگام | مقاصد سفر داخلی در زمستان
جزیره هنگام

جزیره هرمز

این جزیره هم که یکی از مقاصد سفر داخلی در زمستان در نزدیکی قشم قرار دارد و به وسیله‌ی اتوبوس دریایی از قشم و بندرعباس قابل دسترسی است.

هرمز به دلیل داشتن خاک‌های رنگی (که معروف‌ترین آن خاک قرمز رنگش است) و مصارف صنعتی و غذایی شهرت زیادی پیدا کرده است. جالب که بدانید محلی‌ها از یک نوع خاک در طبخ غذا استفاده می‌کنند که آن گلک نام دارد. اهالی هرمز از این خاک به عنوان یک ادویه استفاده می‌کنند که به غذایشان رنگ دهد. گلک متعلق به کوهی قرمز رنگ است که محلی ها به آن دلک می گویند.

جزیره هرمز | مقاصد سفر داخلی در زمستان
جزیره هرمز

بانوان این جزیره از خاک گلک به عنوان ادویه‌ای خوش رنگ در تهیه ماهی، ترشی، مرباهای خوش طعم و نان های محلی استفاده می کنند. یکی از نان‌های محبوب که با این خاک تهیه می‌شود تمشی نام دارد. در جزیره هرمز دیدن جاهایی مثل دره مجسمه‌ها، ساحل مفنق، دره رنگین کمان و تنگه هرمز را که جایی است بی‌نظیر را نباید از دست داد.

جزیره هرمز | مقاصد سفر داخلی در زمستان
جزیره هرمز

جزیره کیش

بهترین زمان برای سفر به کیش از آبان ماه تا اواسط فروردین ماه است که در این زمان دمای هوا به طور متوسط از ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد نوسان دارد.

کیش
کیش

کیش در زمستان و موقعی که بیشتر مناطق ایران در سرما فرو رفته، جایی گرم و مطلوب برای سفر است.  این جزیره به عنوان بهشتی برای طرفداران ورزش‌های آبی شناخته شده و می‌توان در دریایش آب‌تنی کرد. اگر به دنبال آرامش یا هیجان هستید، کیش برای شما انتخاب مناسبی است و می‌توانید از تماشای غروب آفتاب بر فراز خلیج فارس لذت ببرید. همچنین غواصی، پاراسل، جت اسکی و … را می‌توانید در این جزیره مرجانی تجربه کنید.

کیش
کیش

بوشهر از بهترین مقاصد سفر داخلی در زمستان

وجود جاذبه‌های گردشگری متعدد در  استان بوشهر باعث شده در سال‌های اخیر شاهد تبدیل استان بوشهر به یکی از میزبانان اصلی مسافران در ایام پاییز و زمستان و همچنین سفرهای نوروزی باشیم و هر سال نیز شاهد افزایش حضور گردشگران هستیم.

بوشهر
بوشهر

از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان بوشهر می‌توان به سواحل خلیج‌فارس اشاره کرد؛ نخلستان‌های سرسبز، آثار تاریخی و ظرفیت‌های صنعتی استان بوشهر از دیگر جاذبه‌های گردشگری است.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم که هیچ گردشگری قلیه ماهی بوشهری را از دست ندهد؛ قلیه ماهی از غذاهای خوشمزه بوشهر است که با چاشنی ترشی به نام «تمبر هندی» تهیه می‌شود.

بوشهر | مقاصد سفر داخلی در زمستان
بوشهر یکی از مقاصد سفر داخلی در زمستان

شوشتر، سازه‌های آبی

در زمستان انتخاب‌های دیگری هم دارید، سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای از پل‌ها، بندها و آسیاب‌ها، آبشارها و کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای استفاده بهتر از آب ساخته شده‌اند.

یک ویژگی بسیار زیبا و منحصربه‌فرد بصری نیز که در این مجموعه وجود دارد و جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد این است که آب حاصل از پساب آسیاب‌ها به صورت آبشارهای مصنوعی زیبا به محوطه‌ای حوضچه مانند می‌ریزد که منظره‌ای چشم نواز و دل‌انگیز را در مقابل دیدگان هر بیننده به‌وجود می‌آورد.

در سفرنامه‌ای که مربوط به باستان شناس فرانسوی، مادام ژان دیولافوا می‌شود، از سازه‌های آبی شوشتر به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

شوشتر، سازه‌های آبی
شوشتر، سازه‌های آبی

اصفهک، طبس

روستای اصفهک در استان خراسان جنوبی- جایی که یکی از زیباترین بافت‌های تاریخی خشت و گلی در ایران را دارد- قرار گرفته است. این روستا که بخش‌هایی از آن از زلزله مرگ‌بار طبس در سال ۱۳۵۷جان سالم به در برده است، امروزه به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شده.

اصفهک طبس
اصفهک طبس

بافت بومی و تاریخی روستای اصفهک تقریبا سالم مانده و منظره بسیار زیبا و چشم‌نوازی دارد. این روستای کویری پوشش گیاهی منحصربه‌فردی دارد، وجود درختان نارنج و زمین‌های کشت زعفران در اصفهک تجربه‌ای جدید برای شما خلق می‌کند. بهترین زمان برای سفر به طبس اواخر پاییز تا اواسط بهار است.

روستای اصفهک
روستای اصفهک
روستای اصفهک
روستای اصفهک

امیدواریم مطالب بالا باعث شود تجربه سفر زمستانی به یاد ماندنی داشته باشید.

خوشحال می‌شویم که تجربه‌های خود را از سفرهای زمستانی خود با مخاطبان سفرزون به اشتراک بگذارید.