سایدا سفر

زمانی که وارد خطه سرسبز گیلان می‌شوید و زیبایی‌های طبیعی و مردم دوست داشتنی آن منطقه را می‌بینید، به این نتیجه خواهید رسید که دنیا هنوز هم زیبایی‌های خودش را دارد. مهم نیست ساکن کدام شهر یا روستا باشی، اهل هر جایی هم که باشی، باز هم گیلان برای شما تازگی خواهد داشت و روح شما را شاد می‌کند. مناظری زیبا، طبیعتی بکر و مردمانی مهمان‌نواز و دوست داشتنی، همه جا رنگارنگ و آسمانی تا چشم کار می‌کند آبی و پاک، همه چیز به شکلی است که انگار بهشت را به تصویر می‌کشند. حال تصور کنید که در طبیعت بکر شهرستان تالش واقع در استان گیلان، منطقه‌ای سبز با نام منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش وجود دارد. برای ترتیب دادن یک بوم‌گردی عالی در دل طبیعت سرسبز استان گیلان، با سفرزون همراه شوید و سری به منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش بزنید.

تالش ، نماد اقلیمی از دست رفته

از حدود چهار هزار و پانصد سال پیش، مردمانی دوست داشتنی از اقوام کادوس در منطقه‌ای با نام تالش زندگی می‌کردند. در حقیقت نام این اقوام تالش بوده و منطقه را نیز بر اساس اسم آنها نام‌گذاری کرده‌اند. اما شاید از خودتان بپرسید که چرا تالش را باید نماد اقلیمی از دست رفته دانست؟

منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش
بومیان منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

تالش فعلی منطقه بسیار بزرگی در استان گیلان است. مساحت تالش حدود ۲۳۷۳ کیلومتر مربع بوده و حدود یک سوم از خاک استان گیلان را به خود اختصاص داده است. با این وجود تالش بسیار بزرگ‌‌تر از این بوده و قسمت اعظم آن در طی عهدنامه ننگین گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شد. پس از عقد این عهدنامه، بخش بزرگی از تالش به روسیه کنونی پیوست و در حال حاضر نیز تحت اشتغال دولت جمهوری آذربایجان است.

اما با این وجود هنوز هم ما می‌توانیم از طبیعت بکر و دیدنی آن لذت ببریم. طبیعتی که ما را مات و مبهوت خود می‌کند و همواره مسافران زیادی را در سال جذب خود می‌نماید.


برای دریافت راهنمای سفر به گیلان کلیک کنید.


منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش ، یکی از جاذبه‌های دیدنی گیلان

شهر اصلی تالش دیگر مثل گذشته بکر نیست. مردمان این منطقه نیز همگان تکنولوژی پیشرفت کرده‌اند و خانه‌های بومی جای خود را به خانه‌های آجری داده‌اند. بافت کلی تالش شهری شده و دیگر خبری از پرورش حیوانات و گل و گیاه در مزارع نیست. البته این محدود به فضای داخل شهر است و فضای حاشیه آن هنوز زیبایی‌های خود را دارد.

منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش
زندگی ساده در منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

در این بین منطقه‌ای زیبا، بکر و دور از دسترسی عموم مردم با نام منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش وجود دارد که واقعا روح انسان را طراوت می‌بخشد. اگر قصد دارید طعم واقعی زندگی مردم گیلان را تجربه کنید و به دنبال حس و حال روستایی و ساده آنجا هستید، منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

چرا منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش؟

در اینجا خبری از دود و صدای خودرو‌ها نیست. حتی برای گشت و گذار در این نواحی باید وسیله نقلیه خود را در جایی رها کنید و با پای پیاده در مسیرهای مال رو قدم بزنید. انسان برای زندگی شهری ساخته نشده. ما هم همانند سایر موجودات حیوان هستیم اما تنها به دلیل قدرت تکمل و تعقل، خودمان را درگیر زندگی شهری امروزی کردیم.

با وجود اینکه زندگی شهری نمادی از پیشرفت بشریت به حساب می‌آید، اما با این حال بسیاری از ما زندگی روستایی را ترجیح می‌دهیم. بوی چوب و سبزه، پخت غذا روی آتش، سرای چرق چرق سوختن چوب در یک منقل ذغالی که قوری چای لاهیجان را روی آن قرار داده‌ایم قطعا هوش از سر هر کسی می‌پرداند.

 

منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش
هوایی عالی در منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

حتی کافیست چشمان خود را ببندید و به اقامت داخل یک کلبه چوبی در دل جنگل‌های گیلان فکر کنید. جایی که شب‌ها با صدای شر شر آب رودخانه و جیرجیرک‌ها می‌خوابید و صبح هنگام با صدای پرندگان بیدار می‌شوید. نور از لای پرده‌های ساده پنجره چوبی به داخل کلبه راه پیدا می‌کند. پنجره را باز می‌کنید و نسیم خنک جنگل صورت شما را نوازش می‌دهد. این حس را با هیچ چیز نمی‌توان عوض کرد.

اینکه خبری از موبایل و صدای زنگ و جر و بحث نیست. اینکه نگران قسط و قرض و رفت و آمد نیستید. تنها صدای باد در گوش شما طنین‌انداز می‌شود و شما را آرام می‌کند.

امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

خوشبختانه منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش هنوز بکر و دست نخورده است. این یعنی هیچ گونه امکانات رفاهی، خدماتی و یا تفریحی برای گردشگران در نظر گرفته نشده است. شاید این مساله کمی گردش شما را سخت کند اما باور کنید که ارزشش را دارد.

برای طول روز همراه خودتان به میزان کافی آب و مواد غذایی بیاورید. بهتر است دارو و یا تجهیزات کمک‌های اولیه نیز همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل خیالتان راحت باشد. زیر انداز، چادر و یا کیسه خواب در صورتی که قصد یک شب اقامت در اینجا را دارید قطعا لازمتان خواهد شد.

فقط زمانی که قصد بازدید از منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش را داشتید، دوربین را فراموش نکنید. در هنگام بازگشت با حافظه‌ای انباشته از عکس‌های زیبا و دیدنی باز خواهید گشت.

چه تفریحاتی می‌توان در منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش انجام داد؟

طبیعت‌گردی تنها تفریحی است که در این منطقه وجود دارد. شما می‌توانید یک سفر بوم‌گردی در دل مردم اصیل تالش داشته باشید و از طبیعت بکر و سادگی زندگی روستایی لذت ببرید. البته اگر به دوچرخه سواری علاقه دارید، می‌توانید با یک دوچرخه مخصوص این مراتع حسابی در دل طبیعت رکاب بزنید و از این کار لذت ببرید.

زندگی سنتی در منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

از طرفی به دلیل وجود روستایان، لازم نیست که نگران امنیت خانواده خود باشید. به این ترتیب منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش تبدیل به یک مکان عالی برای پیک نیک خانوادگی نیز خواهد بود. اما برای اقامت ترجیحا به دلیل وجود حیوانات مختلف بهتر است در تالش یک خانه کرایه کنید. البته گاهی برخی از روستایان اتاقی از خانه دل نوازشان را به شما کرایه می‌دهند تا شبی لذت بخش را در آنجا تجربه کنید.

چه فصلی به منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش بیاییم؟

خب همانطور که از نامش مشخص است، اینجا منطقه‌ای با هوای خنک به شمار می‌آید. بنابراین شش ماه اول سال بهترین زمان برای بازدید از منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش خواهد بود. در فصل تابستان اگر از گرمای هوا حسابی کلافه شده‌اید، کوله بار سفر خود را ببندید و عازم اینجا شوید.

البته در فصل بهار و اردیبهشت ماه به دلیل حجم زیاد بارندگی‌ها، هوا بسیار مطبوع است و بوی گل‌های مختلف در فضا پیچیده. از طرف دیگر اردیبهشت ماه همه جا سرسبز است و واقعا مبهوت این همه زیبایی خواهید شد.

دسترسی به منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

آدرس شهر تالش روی نقشه گوگل

برای اینکه خودتان را به منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش برسانید، کافیست در ابتدا وارد شهرستان تالش شوید. مسیر ورودی تالش در جاده رشت آستارا قرار دارد. در نتیجه شما می‌توانید خودتان را به رشت برسانید و از آنجا به سمت آستارا بروید. تابلو‌های راهنما شما را به سمت تالش هدایت خواهند کرد.

زمانی که وارد شهر شدید باید دهان به دهان از محلی‌های تالش سراغ آدرس منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش را بگیرید. آنها شما را به صورت کامل راهنمایی خواهند کرد.

خب سفرزونی عزیز، نظر شما در مورد یک شب بوم گردی در منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش چیست؟ آیا به نظر شما اقامت در چنین فضایی روی روحیه ما تاثیر دارد؟ آیا تا به حال چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید! ما عاشق شنیدن نظرات شما هستیم!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن