نگاه به گذشته و تاریخ یک ملت، از اصلی‌ترین اهداف گردشگری است. این مهم در هیچ مکانی به انسجام و زیبایی موزه دست‌یافتنی نیست. موزه‌ها، آثار ارزشمند ریز و درشت مربوط به گذشته‌های خیلی دور را در مکانی شکیل گرد هم می‌آورند تا چراغ راهی برای آینده باشند. طبیعی است که کشور‌مان، ایران، با تاریخ و تمدنی غنی و گسترده، موزه‌های زیادی برای دیدن داشته باشد. موزه‌ای که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت، موزه‌ ایران باستان است. قدیمی‌ترین موزه‌ی ایران و بخشی از موزه‌ی ملی ایران. سفرزون را در این موزه‌گردی جذاب همراهی کنید.

 

موزه‌ی ملی ایران در خیابان سی تیر تهران واقع شده و دارای دو ساختمان مجزا‌ست. ساختمان اول که همان موزه‌‌ی ایران باستان است بین سال‌های ۱۳۱۳-۱۳۱۶ به دستور رضا‌خان ساخته شده و اولین موزه‌ی ایران است. ساختمان دوم در سال ۱۳۳۷ با هدف موزه‌ی مردم‌شناسی احداث شده و در سال ۱۳۷۵ با عنوان موزه‌ی دوران اسلامی آغاز به کار کرده است. در مطلب پیش رو ما فقط به بررسی ساختمان اول یعنی موزه‌ ایران باستان و آثار موجود در آن خواهیم پرداخت.

موزه‌ ایران باستان
موزه‌ ایران باستان

معرفی موزهایران باستان

موزه ایران باستان

در سال ۱۳۰۸، رضا‌خان ، آندره گدار معمار فرانسوی را به ایران فرا‌خواند تا بنا‌یی ماندگار برای مهم‌ترین موزه‌ی ایران بسازد. او ۵ سال را صرف مطالعه و بازدید از آثار باستانی ایران کرد و در نهایت تصمیم گرفت تا در طراحی ساختمان موزه،‌ از طاق کسری، کاخ بازمانده از عهد ساسانیان، الهام بگیرد. او کارش را در زمینی به مساحت ۵۵۰۰ متر‌مربع آغاز کرد و پس از سه سال ساخت بنای موزه به پایان رسید. موزه در سال ۱۳۱۶ برای بازدید عمومی افتتاح شد و امروز با قدمتی بیش از ۸۰ سال به کار خود ادامه می‌دهد. این موزه نه تنها بزرگ‌ترین موزه باستان شناسی و تاریخ ایران است، بلکه در فرهنگ موزه‌داری نیز به عنوان موزه‌ی مادر شناخته می‌شود.

آدرس موزه ایران باستان در نقشه گوگل


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


معماری بنای موزه

معماری یک موزه علاوه بر ارتباط با موضوع و محتویات آن باید با فرهنگ، هنر و تاریخ آن سرزمین نیز متناسب باشد. همین نکته باعث شد تا ساختمان طاق کسری، الهام‌بخش گدار برای طراحی سازه‌ی موزه ایران باستان باشد. نما و سر‌در ورودی به سبک نمای ایوان کسری ساخته شد و رنگ آجر‌ها نیز به تبعیت از معماری عصر ساسانی، سرخ تیره انتخاب گردید. ساختمان اصلی موزه در سه طبقه احداث شده‌ است.  حجم بزرگ مستطیلی شکل موزه که دارای ابعاد ۳۴×۱۰۰ متر است از سه قسمت فضای ورودی، فضای نمایش اشیاء و فضای اداری تشکیل می‌شود که با شکستگی‌هایی در نماهای جانبی، دراز بودن آن تعدیل شده است.

سالن‌ اصلی موزه، که به طول ۶۱ متر و عرض ۳۴ متر است، سطحی را می‌سازد به مساحت دو هزار مترمربع که در آن دو نورگیر داخلی به ابعاد ۱۶×۱۶ متر تعبیه شده و نور مناسبی را به فضای سالن اصلی می‌دهد. در دیواره‌های جانبی شرقی و غربی، پنجره‌های باریک و بلند مناسبی تعبیه شده که ریتمی یکسان و تکراری در سطح دیوار ایجاد می‌کند. این پنجره‌ها باعث شده که با کمک نورگیر وسط، نور کافی برای نمایش اشیا فراهم آید. این سالن در دو طبقه ادامه می‌یابد که با دو راه‌پله‌ای بزرگ به یکدیگر ارتباط دارند.

آثار موجود در موزهایران باستان

موزه ایران باستان

موزه‌ ایران باستان با حدود سیصد هزار شی‌ء باستانی مهمترین موزه کشور است و در رابطه با فرهنگ و هنر ایران غنی‌ترین موزه‌ی جهان به حساب می‌آید. کهن‌ترین آثار باستان‌شناسی این موزه مربوط به دوران پارینه‌سنگی است و جدید‌ترینِ آن‌ها مربوط به دوران ساسانی. در طبقه‌ی همکف موزه ایران باستان، سفالینه ها و اشیاء نفیسی از ادوار مختلف تاریخی به نمایش گذاشته شده است.

از تندیسهای شاهان، الهه‌های باروری و آدم‌های نمکی گرفته تا تصویر متحرک یک بز کوهی که به عنوان اولین انیمیشن جهان شناخته می‌شود. در موزه ایران باستان دو بخش اصلی وجود دارد که متناسب با گاه‌شماری مصوب باستان شناختی، تحت عنوان بخش پیش از تاریخ و بخش تاریخی معرفی شده است.

موزه ایران باستان
موزه ایران باستان
موزه ایران باستان

بخش پیش از تاریخ موزه‌ ایران باستان

 

در این بخش اشیاء مربوط به عصر سنگ و آهن تا پیش از سلسله‌های پادشاهی به نمایش گذاشته شده است. این اشیاء بیشتر شامل ابزار‌های سنگی و فلزی و وسایل مورد استفاده‌ی انسان کهن‌اند و از مواد مختلفی چون سفال، فلز، سنگ عاج، قیر و … ساخته شده اند. قدیمی‌ترین آثار به نمایش درآمده تیغه های سنگی مربوط به حوزه‌ی رود‌خانه‌ی کشف رود در شرق مشهد هستند. این تیغه‌های باز‌مانده از عصر پارینه سنگی از سنگ کوارتز ساخته شده‌اند و گفته می‌شود بیش از یک میلیون سال قدمت دارند.

قدیمی‌ترین بقایای انسان کشف شده در ایران نیز در این بخش دیده می‌شود که به دندان وزمه مشهور است. این دندان کهن‌ترین بقایای سنگواره انسان در ایران است که در غاری بنام وزمه در نزدیکی کرمانشاه کشف شده است. این دندان آسیای کوچک مربوط به کودکی نُه ساله است و قدمت آن  بین ۲۰ تا ۲۵ هزار سال پیش تخمین زده می‌شود. در طبقه‌ی دوم موزه ایران باستان، گنجینه‌ای نفیس از دوران پیش از تاریخ وجود دارد که شامل آثار منحصر به فردی است. جام طلای مارلیک، جام حسنلو، ریتون طلای همدان، الواح زرین و سیمین از کاخ آپادانای تخت جمشید و زیور آلات مکشوفه از زیویه‌ی کردستان در این بخش قرار دارند.

موزه ایران باستان

بخش تاریخی موزه‌ ایران باستان

موزه ایران باستان

در بخش تاریخی، آثار کشف‌شده‌ای از از سلسله‌های هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی حضور دارند. شاید جذاب‌ترین نمونه‌ی این بخش نیم‌تنه‌ی موسوم به مرد نمکی باشد. بقایای این نیم‌تنه که مربوط به دوران اشکانی است، در سال ۱۳۷۲ به طور اتفاقی توسط معدن‌کارانی که در حال استخراج نمک از معدن نمک چهرآباد استان زنجان بودند کشف شد.

به همراه نیم‌تنه، چند قطعه استخوان، یک لنگه چکمه به همراه ساق پای درون آن، یک سنگ ساب، چند سفال، یک چاقوی آهنی، یک سنجاق نقره، یک شلوارک پشمی، چند قطعه پارچه و یک عدد گردو وجود داشت.

نمای ۳۶۰ داخلی موزه ایران باستان

با دیدن بقایای انسانی متعلق به ۱۷۰۰ سال پیش، می‌تواند به قدر کافی هیجان‌انگیز باشد. اگر شما هم موافقید، حتماً از موزه ایران باستان، به نشانی تهران، خیابان سی تیر، مجموعه‌ی تاریخی باغ ملی، خیابان پروفسور رولن بازدید کنید.

 


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

5/5 ( 1 نظر )