در سفر به ترکیه، برآورد هزینه‌ها از خورد و خوراک گرفته تا گشت‌وگذار، تاثیر به‌سزایی در برنامه‌ریزی کلی سفر شما خواهند داشت. یکی از مهم‌ترین این هزینه‌ها، هزینه رفت‌وآمد با تاکسی در ترکیه است که بهتر است از قبل در مورد حدود نرخ تاکسی‌ها در این کشور کمی اطلاعات داشته باشید.  در این مطلب، به بررسی هزینه تاکسی در ترکیه می‌پردازیم تا شما را در برنامه‌ریزی هر چه بهتر برای رفت‌وآمد خود در این سفر یاری کند.

قیمت تاکسی در ترکیه

قیمت تاکسی در ترکیه در شهرهای مختلف آن متفاوت است؛ اما به‌‌طور‌کلی شامل حدودا ۲۵ تا ۳۹ لیر ورودی تاکسی و حدود ۱۸ تا ۲۳ لیر به ازای هر کیلومتر می‌شود و به ازای هر یک ساعت انتظار یا توقف تاکسی، حدود ۲۵۴.۵ لیر به مبلغ کل کرایه اضافه خواهد شد.

وضعیت هزینه تاکسی در ترکیه

هزینه استفاده از تاکسی در ترکیه به خصوص در شهرهای بزرگ آن مانند استانبول و آلانیا نسبتا بالاست چون این هزینه شامل چند مورد می‌شود. اولین مورد، هزینه ورودی تاکسی است که به محض سوار شدن شما، روی هزینه تاکسی اعمال خواهد شد. دومین مورد مربوط به هزینه زمان یا مسافت صرف شده برای رساندن شما از مبدا به مقصد است. این مبلغ توسط تاکسی‌مترها یا بر اساس کیلومتر طی شده یا بر اساس مجموع دقایق صرف‌شده به اضافه دقایق انتظار یا توقف محاسبه می‌شود.

علاوه بر این موارد، هزینه‌های اضافی ممکن است برای عوارض و خدمات بار نیز اعمال شود و به مبلغ کل کرایه تاکسی در ترکیه اضافه گردد. در ضمن نرخ کرایه روز و شب در استانبول متفاوت است و کرایه تاکسی در شب بیشتر از روز خواهد بود همانطور که در ایران هم نرخ کرایه تاکسی در شب بیشتر است.

بنابراین اگر قصد دارید به‌طور مکرر در ترکیه از تاکسی استفاده کنید، می‌تواند عامل افزایش هزینه‌های سفر شما تلقی شود.

قیمت تاکسی زرد در استانبول

هزینه تاکسی در استانبول

هزینه تاکسی در استانبول برای انواع تاکسی متفاوت است اما به‌طورکلی شامل حدودا ۲۵ لیر ورودی تاکسی و حدود ۱۸ لیر به ازای هر کیلومتر خواهد بود و به ازای هر یک ساعت انتظار یا توقف تاکسی، حدود ۲۵۴.۵ لیر به مبلغ کل کرایه اضافه خواهد شد.

مقایسه هزینه تاکسی در شهرهای ترکیه

نام شهر

هزینه ورودی تاکسی

هزینه به ازای هر کیلومتر

هزینه هر یک ساعت انتظار

استانبول

۲۵.۰۰ لیر

۱۸.۰۰ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

آلانیا

۳۱.۹۲ لیر

۲۲.۹۰ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

آنکارا

۲۵.۰۰ لیر

۲۰.۰۰ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

آنتالیا

۳۰.۰۰ لیر

۲۲.۹۵ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

بورسا

۳۱.۹۲ لیر

۲۲.۴۵ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

اسکی‌شهیر

۳۱.۹۲ لیر

۲۲.۹۰ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

ازمیر

۳۸.۴۶ لیر

۲۲.۰۰ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

مرسین

۳۱.۹۲ لیر

۲۲.۹۰ لیر

۲۵۴.۳۲ لیر

مقایسه قیمت تاکسی در ترکیه با ایران

در مقایسه با ایران، هزینه تاکسی در ترکیه بیشتر است. با یک نگاه کلی هم می‌توانید تشخیص دهید که با وجود هزینه‌های اضافه بر مسیر، قیمت تاکسی در ترکیه از ایران قطعا بیشتر خواهد بود؛ به‌خصوص در شهرهای بزرگ و اصلی آن مانند استانبول. بنابراین استفاده مکرر از تاکسی می‌تواند هزینه‌های سفر شما به ترکیه را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

اگر قصد سفر به ترکیه و استفاده از تاکسی را دارید، توصیه می‌شود که برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های بالا، از قبل برای اجاره خودرو یا استفاده از حمل‌ونقل عمومی برنامه‌ریزی کنید. حمل‌ونقل‌ عمومی، قطعا هزینه کمتری برای شما خواهد داشت؛ اما باید در نظر داشته باشید که امکان دسترسی به همه نقاط شهر در هر ساعتی از شبانه‌روز با آن‌ها ممکن است کمی دشوار و همراه با محدودیت باشد.

اجاره خودرو در ترکیه به جای استفاده مکرر از تاکسی، گزینه به‌صرفه‌تری است چون به شما آزادی عمل بیشتری می‌دهد. مثلا شما پرداخت تنها ۸۰۰ لیر برای یک روز، می‌توانید از کلی جاهای دیدنی و مرکز خرید در ترکیه بدون محدودیت زمانی و مکانی بازدید کنید.

سخن پایانی

هزینه تاکسی در ترکیه نسبتا بالا است؛ به‌خصوص در شهرهای پرجمعیت و بزرگ آن همچون استانبول. اگر قصد استفاده مکرر از تاکسی در سفرتان به این کشور دارید؛ باید بودجه تقریبا زیادی را به هزینه رفت‌وآمد خود اختصاص دهید. توصیه می‌شود در این مواقع، اجاره خودرو یا حمل‌ونقل عمومی را به‌عنوان گزینه‌های جایگزین در نظر بگیرید.