در قسمت‌های قبل به مواردی از قبیل هزینه ‌خانه‌دار شدن و اجاره در آلمان و همین‌طور هزینه های خدمات پرداختیم و به‌صورت عمومی شهرها را با یکدیگر مقایسه کردیم. در این قسمت می‌خواهیم به هزینه هایی از قبیل حمل و نقل عمومی، تحصیل و سلامتی در آلمان بپردازیم. آمار و ارقامی که به شما کمک خواهد کرد این کشور و بدانید هزینه زندگی در آلمان چه‌قدر است؟ با سفرزون همراه باشید.

حمل‌ونقل عمومی ؛ هزینه زندگی در آلمان

حمل‌و‌نقل عمومی در آلمان | هزینه زندگی در آلمان
حمل‌و‌نقل عمومی در آلمان | هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان در بخش حمل و نقل از مقدار قابل قبول و استاندارد بالایی در مقایسه با سیستم‌های حمل و نقل کشورهای دیگر اروپا برخوردار است. به‌طور کلی می‌توان گفت هزینه حمل و نقل در آلمان به‌صورت عمومی چیزی در حدود ۶۰ یورو در ماه است که این رقم به‌صورت دقیق وابسته به شهر محل زندگی است.

بان کارت، راهکار ارزان‌گردی در آلمان

کاهش هزینه‌های سفرهای داخل شهری با Bahn Card
کاهش هزینه‌های سفرهای داخل شهری با Bahn Card

به‌طور متوسط یک بلیت تک‌ سفره، با در نظر گرفتن تعداد ایستگاه‌های سفر، بین ۲٫۷ تا ۴ یورو هزینه دارد. قطارهای درون‌شهری گاهی پیشنهادهایی عالی هستند. اگر سرکار می‌روید و به‌صورت مداوم در حال استفاده از حمل و نقل عمومی هستید، Bahn Card بخرید؛ چون نرخ سفرها را برای‌تان کاهش می‌دهد.

Bahn Card برای اتوبوس هم استفاده می‌شود. سفر با اتوبوس‌ در کل ارزان‌تر است. به‌علاوه می‌توانید از کارت‌های سفر ماهانه هم استفاده کنید که برای اتوبوس‌ها هم استفاده می‌شوند.

نکته: بدون بلیت سوار اتوبوس نشوید: ۴۰ تا ۶۰ یورو باید جریمه بدهید!

رفت و آمد با اتوبوس در آلمان به صرفه و ارزان است
رفت و آمد با اتوبوس در آلمان به صرفه و ارزان است

داشتن ماشین در آلمان خیلی گران‌تر از حمل و نقل عمومی برای‌تان تمام می‌شود. درکل مهاجرانی که در شهرهای بزرگی مثل «برلین»، «مونیخ»، «هامبورگ» و «فرانکفورت» ساکن ‌می‌شوند به ماشین احتیاجی نخواهند داشت و بدون ماشین راحت‌تر هم هستند. در آلمان بنزین لیتری ۱٫۳۵ یورو و دیزل ۱٫۲۲ یورو است.

هزینه‌ حمل و نقل با تاکسی در آلمان

تاکسی جزو گران‌ترین وسیله‌های حمل و نقل عمومی است | هزینه زندگی در آلمان
تاکسی جزو گران‌ترین وسیله‌های حمل و نقل عمومی است | هزینه زندگی در آلمان

تعرفه‌های تاکسی از ۳٫۲ تا ۳٫۶ یورو هستند، اما بین شهرهای مختلف بسیار متفاوتند. به‌عنوان مثال در برلین تعرفه‌ ۳٫۹ یورو، در هامبورگ ۳٫۲ یورو، در فرانکفورت، دورتموند و کلن ۳٫۵ یورو است و در مونیخ ۳٫۶ یورو است. براونشوایگ (Braunschweig) با ۱۰ یورو گران‌ترین است. تعرفه‌ها به‌ازای یک کیلومتر، چیزی بین ۱٫۵ تا ۲ یوروست. خدمات تاکسی کم‌خرج مثل اوبر (Uber) و رایدشیر (Rideshare) در آلمان ممنوع شده‌اند، زیرا ناقض قوانین ترافیکی شناخته شدند.

هزینه تحصیل در آلمان

آلمان یکی از بهترین نقاط جهان برای تحصیل ارزان است
آلمان یکی از بهترین نقاط جهان برای تحصیل ارزان است

شاید تعجب کنید که هزینه زندگی در آلمان در بخش تحصیل در برخی از دانشگاه‌های آلمان صفر (مجانی) است! این موضوع برای آلمان اعتبار زیادی در جهان به‌وجود آورده است. همچنین آلمان از استاندارد بالایی در آموزش برخوردار است و تعداد زیادی دانشگاه در این کشور وجود دارد.

در آلمان مدارس عمومی هم پول نمی‌گیرند و برای مهاجران و فرزندان آن‌ها بسیار ایده‌آل خواهند بود. تنها مسئله در این میان یادگیری سریع زبان است. البته راه دیگری هم هست و آن فرستادن بچه‌ها به مدارس بین‌‌المللی است. این‌جا اما هزینه ها اندکی گران است، اما این میزان هم در مدارس مختلف متغیر است. متوسط خرج‌ها چیزی در حدود ۱۶ هزار یورو است که تا ۲۰هزار یورو در سال هم ممکن است افزایش یابد (این رقم‌ها برای مدارس ابتدایی، ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر است). مدارس دوزبانه در آلمان  هرماهه ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

هزینه بچه‌داری در آلمان

هزینه‌های مدرسه، تحصیل و نگهداری کودکان در آلمان شامل کمک‌های دولتی می‌شود
هزینه های مدرسه، تحصیل و نگهداری کودکان در آلمان شامل کمک‌های دولتی می‌شود

هزینه زندگی در آلمان برای بچه‌ها رویایی است، چون آلمان از سیستم بسیار پیشرفته‌ای در حمایت از کودکان و تسهیلات بچه‌داری برخوردار است. شما در آلمان به‌ازای هر روز نگهداری از بچه، تحت عنوان یارانه نگهداری فرزندان، پول می‌گیرید (در آلمان شرقی سابق بیش‌تر!). اکثر مراکز نگهداری بچه در آلمان به‌طور میانگین چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه هزینه می‌خواهند و هزینه‌ی در مراکز خصوصی بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو است. یارانه‌‌ی مربوط به بچه‌داری بر اساس درآمد حساب می‌شود و رقم آن حدود ۱۲۰ یورو برای ۸ الی ۹ ساعت در روز است.

مراکز نگهداری از بچه در آلمان برای نگهداری بچه‌های بزرگ‌تر، کم‌تر پول می‌گیرند. برای مثال تا سن ۴ سالگی میانگین هزینه، چیزی در حدود ۲۰۰ یورو در ماه است که این مقدار در ۵ سالگی بچه به کم‌تر از ۱۰۰ یورو می‌رسد، چراکه بچه‌ها آخرین سال قبل از ورود به مدرسه را می‌گذرانند.

سلامت و درمان در آلمان

هزینه زندگی در آلمان | هزینه‌ی خدمات درمانی
هزینه زندگی در آلمان | هزینه‌ی خدمات درمانی

هزینه زندگی در آلمان در بخش سلامت به نسبت سن و بیمه‌ی خدمات درمانی مورد استفاده شما متفاوت است. مهاجران به آلمان باید از بیمه‌ی پایه‌ی سلامت آلمان استفاده کنند. بیمه‌ی پایه برای دانش‌آموزان از ۸۰ یورو تا ۱۶۰ و ۴۰۰ یورو متغیر است. مهاجرانی که برای یک شرکت در حال کار هستند می‌توانند از تسهیلات ارائه شده توسط محل کار هم استفاده کنند که یارانه‌ای جداگانه به آن اختصاص یافته است.

قیمت مواد غذایی

هزینه‌ی زندگی در آلمان | فروشگاه‌های مواد غذایی متنوعی در آلمان وجود دارد
فروشگاه‌های مواد غذایی متنوعی در آلمان وجود دارد

غذاهای معمولی عمدتا گران‌ نیستند. اگرچه سوپرمارکت‌هایی مثل Rewe و Tegut همه‌چیزشان گران‌تر است، اما اگر در Lidl یا Aldi خرید کنید می‌توانید ۱۰ تا ۱۵ درصد از همان پول را در جیب خود نگه دارید.

Lidl یکی از فروشگاه‌های مواد غذایی ارزان قیمت در آلمان است
Lidl یکی از فروشگاه‌های مواد غذایی ارزان قیمت در آلمان است

سوپرمارکت‌ها در برخی از موارد شاید پاسخگوی نیاز شما نباشند چرا که لازم است از جاهایی که کالاهای مورد نظر شما را به‌صورت تخصصی می‌فروشند، کمک گرفت؛ سبزیجات آسیایی مثال خوبی در این مورد است. مهاجران باید در حدود ۴۰ تا ۵۰ یورو در هفته را برای مواد غذایی پایه کنار بگذارند.

هزینه یک وعده غذا در آلمان چقدر است؟

هزینه‌ی غذا در آلمان
هزینه‌ی غذا در آلمان

هزینه زندگی در آلمان در بخش غذا خیلی گران نیست. بیرون غذا خوردن، قیمتی قابل قبول دارد، اما کهکشانی از رستوران‌های مختلف پیش روی شماست که در قیمت‌ها هم بسیار متفاوت‌اند. هزینه یک ناهار به‌صورت عمومی چیزی بین ۵ تا ۱۱ یوروست، اما یک وعده عصرانه در یک رستوران معمولی در حدود ۸ تا ۱۷ یورو خرج برمی‌دارد. اگر دو نوشیدنی هم بخواهید،۱۰ یورو به آن اضافه می‌شود. یک بودجه‌‌ی ۳۰ تا ۴۰ یورویی می‌تواند یک وعده کافی و عالی در رستورانی خوب را تامین کند.

هزینه‌ی زندگی در آلمان | رستوران‌های لوکس آلمان
رستوران‌های لوکس آلمان

آلمانی ها نوشیدنی‌های خود را در اندازه‌های متفاوتی سرو می‌کنند. این هزینه برای نصف یک لیوان استاندارد تا دو لیوان را شامل می‌شود. قیمت ارزان‌ترین نوشیدنی بین ۲٫۵ تا ۴ یورو در اندازه نصف یک لیوان و ۳٫۵ تا ۵٫۵ برای یک لیوان و ۹ تا ۱۰ یورو در اندازه دو لیوان است.

مالیات و هزینه زندگی در آلمان

مالیات در آلمان شرایط خاصی دارد و بر اساس میزان درآمد تعیین می‌شود
مالیات در آلمان شرایط خاصی دارد و بر اساس میزان درآمد تعیین می‌شود

شهروندان آلمان باید مالیات بر درآمد دهند. متاهل‌ها هم از منبع درآمد مشترک باید مالیات بدهند. در زیر درصدهای مالیات برای افراد و شرایط درآمدی مختلف را آورده‌ایم:


مجردها با درآمد حداکثر ۸۸۲۰ یورو: ۰ درصد

متاهل‌ها با درآمد حداکثر ۱۷۶۴۰ یورو: ۰ درصد

مجردها با درآمد بین ۸۸۲۰ تا ۵۴ هزار و ۵۸ یورو: ۱۴ تا ۴۲ درصد

متاهل‌ها با درآمد بین ۱۷ هزار و ۶۴۰ تا ۱۰۸ هزار و ۱۱۶ یورو: ۱۴ تا ۴۲ درصد

مجردها با درآمد بین ۵۴ هزار و ۵۸ یورو تا ۲۵۶هزار و ۳۰۴ یورو: ۴۲ درصد

متاهل‌ها با درآمد بین ۱۰۸ هزار و ۱۱۶ تا ۵۱۲ هزار و ۶۰۸ یورو: ۴۲ درصد

مجردها با درآمد بیش از ۲۵۶هزار و ۳۰۴ یورو: ۴۵ درصد

متاهل‌ها با درآمد بیش از تا ۵۱۲ هزار و ۶۰۸ یورو: ۴۵ درصد


تسهیلات امنیت اجتماعی و هزینه پانسیون

تسهیلات امنیت اجتماعی و سیستم پانسیون در آلمان جزئی از سیستم مالیاتی نیست. اعانه در تسهیلات امنیت اجتماعی تا ۴۰ درصد حداقل دستمزدِ مشخصِ جایی‌که زندگی می‌کنید، خواهد بود و در شرایطی برای بیمه سلامت، پرستاری، پانسیون و بیکاری تعلق می‌گیرد.