8.0
امتیاز

نکات مثبت

  • تنوع و جذابیت
  • وسعت زیاد
  • محیط خانوادگی
  • امکان برپایی پیک‌نیک
  • امکانات مناسب برای گردشگران
  • پارکینگ خودرو

نکات منفی

  • شلوغی در ایام تعطیل

شاید بتوان گفت که یکی از جالب‌ترین و هیجان‌انگیزترین تفریحات، خصوصا در میان جوان‌ترها رفتن به پارک و شهربازی است. شهربازی و پارک بهترین محلی است که می‌توانید برای دور شدن از زندگی روزمره و خستگی‌های روزانه به آنجا بروید. در فضای پارک، می‌توانید نفس عمیقی بکشید و به ریه‌هایتان  هوایی تازه و تمیز را هدیه کنید. باید گفت که نیمی از جذابیت پارک‌ها به وسایل بازی و امکانات تفریحی داخل آن است که عده‌ای را مشتاقانه به سمت خودش جذب می‌کند و همین مساله، پارک‌ها و شهربازی‌ها را در زمره محبوب‌ترین تفریحات قرار می‌دهد. پارک ارم یکی از جذاب‌ترین و مرطرفدارترین مکان‌های گردشی و تفریحی در پایتخت است. این پارک با دارا بودن انواع وسایل بازی و بخش‌های متنوع، جایی تمام عیار برای یک تفریح حسابی و به یادماندنی شمرده می‌شود. اگر اهل رفتن به پارک هستید و یا دوست دارید چند ساعتی را از مشغله روزانه رها باشید، سفرزون را با مطلب پارک ارم همراهی کنید:

 

پارک ارم کجاست؟

پارک ارم کجاست؟
پارک ارم کجاست؟

پارک ارم یکی از جذاب‌ترین و بزرگترین مجموعه‌های تفریحی تهران است که در غرب پایتخت و در ۴ کیلومتری اتوبان تهران_کرج قرار گرفته است. پارک ارم، مجموعه‌ای بزرگ با وسعت بیش از ۷۵ هکتار است که شامل یک باغ وحش و سه شهربازی می‌شود. به همین جهت است که پارک ارم به عنوان بزرگترین پارک تفریحی کشور شناخته می‌شود.

در پارک زیبای ارم می‌توانید هیجان، جذابیت و تنوع را در کنار هم تجربه کنید و از گردش بی‌نظیر خودتان لذت ببرید. این مجموعه تفریحی_گردشی بهترین مکانی است که می‌توانید برای تجربه یک روز فوق‌العاده انتخاب کنید.

 

تاریخچه پارک ارم؛ پارک خرم سابق

تاریخچه پارک ارم ؛ پارک خرم سابق
تاریخچه پارک ارم؛ پارک خرم سابق

پارک ارم سرگذشت دیرینه‌ای دارد که قدمت آن به دهه ۵۰ شمسی می‌رسد. در آن دوره، شخصی به نام رحیم علی خرم این پارک را تاسیس کرد و نام “پارک خرم” را بر روی آن نهاد. پارک خرم تا سال ۱۳۵۸ به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار بنیاد مستضعفان گرفت. پس از واگذاری به بنیاد، این پارک به “پارک ارم” تغییر نام داد و فعالیت آن تا سال ۱۳۷۹ ادامه یافت. از سال ۷۹ به بعد نیز، مجموعه پارک ارم به مجتمع ورزشی تفریحی ارم سبز تغییر کرد و تا به امروز به شکل مستمر فعالیت می‌کند.

 

بخش‌های مختلف پارک ارم را بشناسیم

پارک محبوب و پرطرفدار ارم، دارای بخش‌های متنوع و مختلفی است که وجود هر یک از آن‌ها باعث شده تا سلیقه‌های مختلف به سمت آن کشیده شوند و راضی باشند. برای آشنایی با بخش‌های مختلف پارک با ما همراه باشید:

 

شهربازی ارم؛ آدرنالین به توان ۳

شهربازی ارم؛ آدرنالین به توان ۳
شهربازی ارم؛ آدرنالین به توان ۳

می‌توان گفت مشهورترین و پرطرفدارترین بخش ارم، شهربازی ارم است که در سه تقسیم‌بندی بزرگ و جالب توجه قرار دارند. شهربازی ارم مجموعه ای شگفت‌انگیز از انواع وسایل بازی جذاب و پرهیجان است که می‌توانید چند ساعتی را بدون دغدغه به خوشگذرانی و تفریح مشغول شوید.

 

شهربازی شماره ۱ ارم

شهربازی شماره ۱ ارم (۲)
شهربازی شماره ۱ ارم (۲)

شهربازی شماره ۱ ارم، در حقیقت محیط بزرگی برای بازی و تفریح کودکان است. این شهربازی، در انتهای غربی پارک قرار گرفته و طیف وسیعی از وسایل بازی را شامل می‌شود. در قسمت شهربازی ۱ ارم، انواع مغازه‌های تنقلات و خوراکی فروشی نیز قرار دارد که می‌تواند نیاز شما را زه خرید خوراکی‌ها پاسخ دهد‌.

از جمله وسایل بازی پرطرفدار و هیجان‌انگیز در این بخش می‌توان به رالی کودک، قوی گردان، تاب کودک، یوروبانجی، جامپینگ، اسب گردان، اسکیت هوایی، کشتی صبا، فریز بی کودکان، سفینه، تونل وحشت، ترن هوایی کودک، استخر توپ، سورتمه، ماشین تصادفی کودکان و بزرگسالان، تله سیژ، آبشار، مینی جت، کریزی دنس، سرسره بادی و تاب زنجیری بزگسالان اشاره کرد. بابد بدانید که بخش بازی‌های کامپیوتری که بسیار مورد توجه گردشگران است و شامل ۱۵ بازی مختلف و متنوع می‌شود، در شهربازی ارم ۱ قرار دارد.

 

شهرباری شماره ۲ ارم

شهرباری شماره ۲ ارم
شهرباری شماره ۲ ارم

شهربازی ۲ ارم از دیگر زخش‌های شهربازی پارک است که در آنجا می‌توانید هیجان را در بالاترین حد خود تجربه کنید. در شهربازی ۲ ارم می‌توانید سوار بر انواع وسایل حیرت‌انگیز همچون دیسک و کاستر (بشقابی گرد که دور تا دورش می‌نشینند و روی ریلی W شکل حرکت می کند، کاترپیلار (صندلی‌هایی دو نفره که روی محیط دایره‌ای می‌چرخند و شما را به بالا پرتاب می‌کنند)، بوستر ارم (جفت صندلی‌هایی که تا ارتفاع زیادی بالا می‌روند و با سرعت کمی می‌چرخند) و سقوط آزاد پرطرفدار (که شما را آهسته آهسته تا جایی که شهر را زیرپایتان می‌بینید، بالا می برد و آرام می‌چرخاند تا در لحظه‌ای نامشخص شما را از آن جا به طرف زمین رها کند) شوید و آدرنالین خونتان را به نهایت برسانید.

از دیگر دستگاه‌های جذاب و محبوب در شهربازی ۲ ارم نیز باید به چرخ و فلک، سفینه، ماشین برقی بزرگ، قطار شادی، کشتی امیر، قوی گردان، استخر توپ، فریزبی کودک، مونوریل، سینما ۴ بعدی، موتور پرشی، پارا تاور، مجموعه بازی‌های کامپیوتری، بوستر، رالی آسفالتی، عینک سه بعدی، موتور کودکان و اسب گردان اشاره کرد.

 

شهربازی شماره ۳ ارم

شهربازی شماره ۳ ارم
شهربازی شماره ۳ ارم

و در نهایت شهربازی ۳ ارم در این مجموعه، بخش کوچک پارک به شمار می‌رود که بسیاری از دستگاه های جدید در آن قرار دارد. از میان وسایل بازی این بخش، اسکیت یو بسیار مهیج و جالب است و می‌توانید هیجان ناشی از آن را تجربه کنید.

نکته قابل توجهی که درباره شهربازی ارم باید به ان توجه کنید، این است که این سه بخش شهربازی، از یکدیگر تفکیک شده نیستند و شما با ورود به پارک متوجه تفکیک و مرزبندی آن‌ها نمی‌شوید؛ اما اگر وسایل را با توجه به گروه‌بندی سنی و نوع آن‌ها انتخاب کنید، این جدایی نامحسوس را متوجه خواهید شد.

 

باغ وحش؛ جایی برای تفریح و یادگیری

باغ وحش
باغ وحش

اگر به حیوانات و آشنایی با آن‌ها و نوع زندگی هر کدام علاقه‌مند هستید، باید به ضلع جنوبی ارم بروید. در این بخش به باغ وحش پارک می‌رسید که محیطی وسیع با انواع و اقسام گونه‌های جانوری است و از سال ۱۳۷۱ کار خودش را شروع کرده. مساحت باغ وحش در حدود ۵ هکتار است و ۱۳۰ نوع از جانوران و حیوانات بومی و غیر بومی در آن قرار گرفته‌اند. در باغ وحش جذاب و تماشایی ارم می‌توانید انواع میمون، شیرهای آفریقایی، ببر سیبری، ببر بنگال سفید، پلنگ، یوزپلنگ، شترهای دو کوهان، فیل‌های سریلانکایی و … را ببینید.

باغ وحش ارم مکان مناسبی برای یک گردش علمی و تفریحی است که خصوصا به کودکان، آموزش‌های مفیدی درباره حیوانات و نحوه زندگی آن‌ها می‌دهد. می‌توانید در یک روز تعطیل، هنراه اعضای خانواده و یا عزیزانتان به ارم بروید و از باغ وحش غنی مجموعه دیدن کنید. دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که ورود کودکان زیر ۵ سال به باغ وحش، رایگان است.

 

سالن بولینگ پارک ارم

سالن بولینگ پارک ارم
سالن بولینگ پارک ارم

یکی از بخش های جالب و مورد توجه  ارم، سالن بولینگ است که در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد. مساحت این بخش در حدود ۱۰۰۰ متر مربع است و یکی از فعالیت‌های هیجان‌انگیز تفریحی به شمار می‌رود. سالن بولینگ ارم مجهز به سیستم امتیاز دهی خودکار، توپ برگردان و پین چینی است که این بازی را برایتان راحت‌تر می‌کند.

 

دریاچه؛ تجربه جذاب قایقرانی

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر

در مجموعه تفریحی گردشی ارم یک دریاچه ۸ هکتاری وجود دارد که هم امکان یک تفریح متفاوت را برای گردشگران به وجود آورده و هم جذابیت خاصی را به محیط مجموعه بخشیده است.

در این دریاچه می‌توانید انواع تفریحاتی همچون قایقرانی و ماهیگیری را انجام دهید و لحظاتی به یادماندنی را برای خود ثبت کنید.

 

فضای بازی سرپوشیده پارک ارم

فضای بازی سرپوشیده پارک ارم
فضای بازی سرپوشیده پارک ارم

یکی دیگر از بخش‌های پرطرفدار این مجموعه، فضای بازی سرپوشیده پارک ارم است. این بخش که در سال ۱۳۸۵ احداث شده، شامل تنوع جذابی از انواع وسیله‌های بازی همچون تیر اندازی، رانندگی، بازی‌های جنگی، پینت بال لیزری، دستگاه‌های مسابقه‌ای رالی، دربی، ویدیو گیم، دستگاه‌های هدف گیری شوینگ گالری، تیر اندازی لیزری و دستگاه‌های چرخشی مانند چرخ فلک، توپ جادویی و صخره نوردی متحرک می‌شود.

در محیط سرپوشیده پارک، امکانات فراوانی از جمله سینمای ۴ بعدی، کافی شاپ، رستوران و اتاق تولد نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

 

موزه پول؛ گنجینه ارزشمند پایتخت

موزه پول؛ گنجینه ارزشمند پایتخت
موزه پول؛ گنجینه ارزشمند پایتخت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در مجموعه تفریحی گردشگری ارم موزه‌ای با عنوان موزه پول وجود دارد. پوزه پول پارک ارم یکی از جذاب‌ترین موزه‌های پایتخت است که روزانه عده زیادی از گردشگران را به سمت خودش جذب می‌کند. این موزه اولین گنجینه تخصصی و دایمی سکه و اسکناس در ایران است که می‌توانید در پارک ارم از آن دیدن کنید و از جذابیت های خاص آن لذت ببرید.

 

امکانات پارک ارم

امکانات پارک ارم
امکانات پارک ارم

مجموعه ورزشی و تفریحی ارم سبز با وسعت زیاد و تنوع فراوان در بخش‌های تفریحی و گردشی خود، دارای امکانات فراوانی برای بازدیدکنندگان است که تفریح و گردش را برایتان لذتبخش‌تر می‌کند.

از جمله امکانات این پارک می‌توان به سرویس‌های بهداشتی، مغازه‌ها و غرفه‌هی فروش خوراکی و تنقلات، رستوران‌‌ها و کافی‌شاپ‌های متنوع، محوطه چمن و تجهیزات قایقرانی و ماهیگیری در دریاچه اشاره کرد.

 

دیدنی‌های اطراف ارم

دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر

پارک ارم به عنوان یکی از مجموعه‌های جذاب تفریحی و گردشگری تهران، در شرق پایتخت قرار دارد. با رفتن به این پارک و پس از تفریح در بخش‌های مختلف آن، می‌توانید به دیگر مکان‌های تفریحی در غرب تهران و نزدیک به پارک ارم مراجعه کنید.

دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)، باملند و همچنین مجموعه ایران مال از جمله دیدنی‌های اطراف پارک ارم هستند که می‌توانند تفریحتان را تکمیل کنند‌.

 

اطلاعات بازدید از پارک ارم

ساعات بازدید: از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۷:۳۰ عصر الی ۱:۰۰ بامداد/ جمعه‌ها و ایام تعطیل ساعت ۱۶:۰۰ عصر الی ۲:۰۰ بامداد.

قیمت بلیت: ۵ هزار تومان

آدرس پارک ارم: تهران، کیلومتر ۴ اتوبان تهران کرج، بعد از پل ستاری، خروجی اتوبان شهید باکری.

 

مسیرهای دسترسی به پارک

موقعیت جغرافیایی پارک ارم روی نقشه گوگل

برای رفتن به پارک ارم می‌توانید هم با خودروی شخصی اقدام کنید و هم از طریق متروی شهری تهران خودتان را به این پارک برسانید.

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به این پارک محبوب بروید، بهتر است از بزرگراه‌های شیخ فضل‌الله و باکری استفاده کنید و خودتان را به ابتدای آزادراه تهران_کرج برسانید. این مجموعه دارای پارکینگ است و می‌توانید بدون نگرانی از یافتن جای پارک خودرو، آنجا را انتخاب کنید.

چنانچه تمایل دارید برای رفتن به پارک پرطرفدار ارم از مترو استفاده کنید، باید در خط ۴ متروی تهران (کلاهدوز_ارم سبز) سوار قطار شده و ور ایستگاه ارم سبز از آن خارج شوید. سپس با طی مسیر اندکی به راحتی به پارک می‌رسید.

 

نکات بازدید از پارک ارم

نکات بازدید از پارک ارم
نکات بازدید از پارک ارم

اگر قصد دارید به این مجموعه کامل و جذاب بروید، لازم از به چند نکته درباره آن توجه کنید.

این پارک وسعت زیادی دارد و مساحت بزرگی را شامل می‌شود. بنابراین هنگام بازدید از آن مراقب فرزندان و کودکانتان باشید تا از گم شدن آن‌ها جلوگیری کنید.

تمامی وسایل بازی موجود در پارک، دارای رده سنی خاصی است و بسیاری از وسایل پرهیجان، برای بیماران خاص، بیماران قلبی و خانم‌های باردار ممنوع است. هنگام خرید بلیت و سوار شدن به وسایل، حتما از رده سنی و شرایط آن اطلاعات کافی را به دست آورید.

در هنگام استفاده از وسایل بازی، به توصیحات راهنما و مسئول وسایل به خوبی گوش دهید و کمربند ایمنی هر وسیله را به درستی ببندید.

اگر از باغ وحش و قفس حیوانات بازدید می‌کنید، از آسیب رساندن، ضربه زدن و لمس کردن آن‌ها و همچنین غذا دادن به حیوانات خودداری کنید.

آخر هفته‌ها و ایام تعطیل، عده زیادی از مردم برای تفریح به این پارک می‌روند. بنابراین ممکن است اندکی برای تهیه بلیت و استفاده از وسایل معطل شوید.

با رعایت نکات مهم می‌توانید یک گردش جذاب و ماندگار در این مجموعه داشته باشید و از لحظات بی‌نظیر خود لذت ببرید.

 

بهترین زمان بازدید از پارک زیبای ارم

پارک ارم
بهترین زمان بازدید از پارک ارم

این پارک هر روزه با حجم وسیعی از گردشگران و ساکنان پایتخت رو به رو است. پارک ارم ور تمام ایام سال آماده خدمت رسانی است و در هر فصل و زمان، جذابیت خاص خودش را دارد.

اما از میام تمام فصول و ایام سال، فصل بهار و تعطیلات نوروز و همچنین فصل تابستان، به علت تعطیلی مدارس و گردش و تفریح تابستانه، بهترین زمان برای بازدید از پارک و مجموعه ورزشی گردشگری ارم سبز هستند.

 

شما برای ما بنویسید

آیا شما هم عاشق هیجان و تجربه کارهای جدید هستید؟ نظر شما درباره پارک جذاب ارم چیست؟ آیا تا به حال از بخش‌های منحصر به فرد این پارک دیدن کرده‌اید؟ لطفا نظرها، نکته‌ها و تجربه‌های ارزشمند خودتان را درباره پارک ارم با سفرزون در میان بگذارید. ما و دیگر دوستان سفرزونی‌تان منتظر شنیدن پیام‌های شما درباره این پارک هستیم.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.