پاییز با خودش هزاران رنگ همسفر کرده تا به گونه‌ی شهرها سرخی تازه‌ای بپاشد. پاییز در تهران یکی از زیباترین هنرنمایی‌های طبیعت در فضای شهری است. در سفرزون می‌خواهیم یکی یکی جاذبه‌های تهران را که سحر پاییز در دل خود دارند، بشناسیم و خش خش برگ‌های طلایی رنگ را بنوازیم. با ما در فصل طیف‌های نارنجی همراه باشید.

باغ فردوس ، قاب با شکوه تاریخ و فرهنگ

یک مسیر سنگ‌چین که دو طرفش را درختان بلند قامت و نیمکت‌های چوبی فرا گرفته اند، اولین تصویری است که در ورود به محوطه‌ی باغ فردوس می‌بینید. باغ فردوس که میراث معماری پر نقش قجری است در فصل پاییز رختی نو به تن می‌کند. این عمارت بزرگ در سه طبقه بنا شده است و کاربرد موزه سینما را دارد.

آدرس باغ فردوس روی نقشه ی گوگل

در فضای موزه باغ قدم بزنید، از معماری پر ظرافت آن لذت ببرید، از فروشگاه‌ها بازدیدکنید، لحظاتی را در کافه‌های باغ فردوس سپری کنید و عصر پاییزتان را با عطر یک فنجان قهوه گره بزنید. فراموش نکنید که پاییز در تهران را با یک عکس از باغ فردوس ثبت کنید.

همچنین می‌توانید یکی از فیلم‌هایی را که در سالن سینمای این مجموعه اکران می‌شود، به تماشا بنشینید.

چطور به باغ فردوس برویم؟

برای دسترسی به باغ فردوس خود را به خیابان ولیعصر برسانید سپس به سمت سه راه زعفرانیه حرکت کرده، بالاتر از سه راه زعفرانیه در انتهای خیابان باغ فردوس در ضلع شرقی خیابان این باغ، قابل رؤیت است.


پارک جمشیدیه
، بهشت سنگی تهران

پاییز در تهران - عکس از: معین باقری
یک کوهنوردی پاییزی در جمشیدیه

پارک جمشیدیه برای طبیعت‌دوستان تهرانی نامی آشنا است. این پارک وسیع، بهشتی است که پاییزی‌ترین رنگ‌ها در شاخ و برگ درختانش جاری است. اگر می‌خواهید پاییز در تهران را به  آغوش بکشید حتما به پارک جمشیدیه تهران بروید و در مسیرهای سنگچین آن پیاده روی کنید.

آدرس پارک جمشیدیه روی نقشه ی گوگل

در پارک جمشیدیه درختان بید مجنون، نارون، سرو، افرای سیاه، چنار، زبان گنجشک، اقاقیا و چندین درخت دیگر ، قد برافراشته‌اند و برگ‌هایشان را فرش زیر پای مردم می‌کنند. از دیگر جذابیت‌های این پارک، پرندگان متفاوت آن است که بالای سرتان به پرواز و نغمه در می‌آیند.

کوهنوردی، عکاسی و تماشای دریاچه و آبشار زیبای جمشیدیه، تفریحاتی است که لذت آن‌ها در پاییز چند برابر می‌شود.

چطور به پارک جمشیدیه برویم؟

در انتهای خیابان نیاوران به سمت خیابان منظریه بروید و بعد از اردوگاه شهید باهنر به پارک جمشیدیه می‌رسید.

پل طبیعت ، همسایگی معماری مدرن و طبیعت

پاییز در تهران
پل طبیعت ، یک پیاده روی طولانی

پل طبیعت یکی از مهم‌ترین سازه‌های جهان مدرن است که در سه طبقه بنا شده. از فراز این پل می‌توانید پاییز در تهران را به شکلی گسترده ببینید. عابران پیاده مسیری طولانی را پیش رو دارند که پر پیچ و خم اما پر از زیبایی است. سراسر پل طبیعت را نورپردازی‌های هنری و رنگارنگ پوشانده است که در هنگام تاریکی غروب این رنگ‌ها به تن پل و عابران می‌تابند.

آدرس پل طبیعت روی نقشه ی گوگل

از ویژگی‌های خاص پل طبیعت این است که چشم‌اندازی بی‌نظیر به پارک آب و آتش و پارک طالقانی دارد و از همین مسیر می‌توانید به سمت آن‌ها حرکت کنید و از زیبایی پاییزانه‌ی آن‌ها نیز لذت ببرید.

چطور به پل طبیعت برویم؟

این پل روی بزرگراه مدرس احداث شده است. از طریق مترو خود را به ایستگاه شهید حقانی واقع در خط یک مترو برسانید. پس آن به سمت پارک طالقانی بروید. از پیاده‌راه چوبی می‌توانید به سمت پل حرکت کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


 

پارک قیطریه ، پیچاپیچ درختان بی‌شمار

پارک قیطریه ملکی شخصی بوده که توسط شهرداری خریداری شد. پاییز هزار رنگ در بین درختان متفاوت پارک قطیریه نمایشی بی‌نظیر از خود دارد. پاییز در تهران میان پیچ و تاب ۲۱ نوع درخت این پارک، بیشتر از هرجای دیگری نمایان است.

آدرس پارک قیطریه روی نقشه ی گوگل

درختان پارک قیطریه به‌صورت طبیعی و نامنظم رشد کرده‌اند و شکلی خاص به این مکان بخشیده است. مسیرهای پیاده‌روی، زمین بازی، پیست اسکیت، نگارخانه، کتابخانه و فرهنگسرای ملل از بخش‌های مختلف این پارک هستند. همچنین در میان این پارک برکه‌ای کوچک قرار دارد که با انعکاس تصویر پارک در دل خود، جلوه‌ی زیبایی دارد و محلی شده برای عکس‌های خوش‌رنگ پاییزی.

چطور به پارک قیطریه برویم؟

خیابان قیطریه به سمت میدان پیروز، نرسیده به میدان پیروز جنب خیابان روشنگر به پارک قیطریه می‌رسید.

درکه و دربند ، یادگار طهران

پاییز در تهران
کوچه پس کوچه‌های صمیمی درکه و دربند

پاییز در تهران را نباید بدون دیدن درکه و دربند سپری کرد، طبیعتی چشم‌نواز در شمال پایتخت که با رنگ سرخ انارها و حال و هوای محله‌های قدیمی تهران همنشین شده است و آرامش را در جان گردشگران جاری می‌کند. پیاده روی در مسیر کنار رودخانه و کوه‌پیمایی تا ارتفاعات از دیگر جذابیت‌های این محله است که نباید از دست بدهید. رنگ‌ها درخشان پاییزی در طبیعت درکه و دربند بهترین قاب‌ها را در لنز دوربین شما می‌بندد.

چطور به درکه و دربند برویم؟

شما می‌توانید از بزرگراه چمران به سمت ولنجک حرکت کنید و مسیر را تا میدان دانشجو ادامه دهید، پس از آن از خیابان درکه مسیر را ادامه دهید تا به درکه برسید. همچنین می‌توانید از طریق بزرگراه یادگار امام به خیابان اوین رفته و سپس به سمت درکه حرکت کنید.

پارک ملت ، گوشه‌ای از معماری انگلیسی

پاییز در تهران
پارک ملت ، هنر محیطی و طبیعت

پارک ملت در رده‌ی وسیع‌ترین پارک‌های تهران قرار دارد و همیشه پر از جمعیتی است که برای عکاسی و تفریح به این پارک آمده‌اند. این پارک به سبک معماری پارک‌های انگلیسی بنا شده است و هنگام پاییز در تهران ،  پهنه‌ی وسیع آن‌را فرشی خوش نقش و نگار از برگ‌ها می‌پوشاند. با قدم‌های نرم و سبک در دل این فرش برای خودتان بهترین لحظات را بسازید و گوش به آواز طبیعت بدهید.

آدرس پارک ملت روی نقشه ی گوگل

در سفرزون بخوانید
جاهای دیدنی تهران که باید ببینید[/su_box]

چطور به پارک ملت برویم؟

برای رفتن به پارک ملت بهترین انتخاب، استفاده از وسایل نقیله‌ی عمومی است. شما می‌توانید از طریق تاکسی خود را به پایانه ونک برسانید و از آنجا به سمت میدان ونک حرکت کنید، سپس به وسیله اتوبوس‌های خط ۷  به سمت شمال تهران حرکت کنید و در ایستگاه پارک ملت یا نیایش پیاده شوید. همچنین شما می‌توانید از طریق اتوبوس‌های مسیر تجریش – راه‌آهن یا راه‌آهن – پارک وی نیز به پارک ملت برسید.

پارک ساعی ، میراث ذوق و معماری

پارک ساعی هم یکی از زیباترین مناظر پاییز در تهران را به نمایش می‌گذارد. پارکی وسیع و پلکانی که اثر طراحی بی‌نظیر حسن محجوبی است در حال حاضر همیشه شلوغ و پرطرفدار است و مکانی مناسب برای عکاسی از رنگ‌های نارنجی محسوب می‌شود. بخشی از پارک به محل زندگی و پرورش جانداران مختلف اختصاص داده شده که طراحی آن به سبک باغ‌های ژاپنی است. شما می‌توانید در این پارک به پیاده‌روی، عکاسی و تفریحات دیگر بپردازید و از هوای پاکی که روحتان را تازه می‌کند لذت ببرید.

چطور به پارک ساعی برویم؟

می‌توانید از اتوبوس‌های خط راه‌آهن – تجریش یا راه‌آهن – پارک‌وی استفاده کنید و در یکی از ایستگاه‌های «آبشار» یا «پله سوم» از اتوبوس پیاده شده و به پارک ساعی برسید. همچنین می‌توانید با تاکسی از سراسر تهران به میدان ونک رفته و با اتوبوس‌های یاد شده با طی کردن ۳ ایستگاه به سمت جنوب به ایستگاه «آبشار» برسید و به پارک ساعی بروید.

آدرس پارک ساعی روی نقشه ی گوگل

در سفرزون بخوانید
با بهترین رستوران های تهران آشنا شوید

باغ نگارستان ، یادگار خوش نقش قجری

این باغ زیبایی تمام عیار یک باغ ایرانی است که لطف آن در پاییز دو چندان می‌شود. پاییز در تهران با دست‌های نارنجی‌اش این عمارت را در آغوش می‌گیرد و نمی‌توان از آن سرسری گذشت. سازه‌های خوش چهره‌ی قدیمی، کافه، موزه هنری_تاریخی باغ موزه نگارستان، درختان بلند قامت و حوض پر نیلوفر این باغ ، همه از دیدنی‌هایی هستند که شما را با این ساختمان پیوند می‌دهد تا تصویرش را فراموش نکنید.

چطور به باغ نگارستان برویم؟

ورودی این باغ در میدان بهارستان -انتهای خیابان دانشسرا- خیابان شریعتمداری قرار دار و متروی بهارستا یکی از راحت‌ترین راه‌های دسترسی به باغ نگارستان است.

آدرس باغ نگارستان روی نقشه ی گوگل

کاخ سعدآباد ، یک بغل تاریخ پاییزی

کاخ سعدآباد را در هر فصل که به تماشا بنشینید لذت خود را دارد  و زیبایی چهار فصلش را نمی‌توان نادیده گرفت اما حتی تصور سعد آباد به وقت پاییز در تهران، برق شوق به چشم می‌آورد.

کاخ سعدآباد حکایت تاریخ پر فراز و نشیب ایران است که با طبیعت پیوند خورده و می‌توانید شعر آن‌را هنگام قدم زدن روی برگ‌های پاییزی زمزمه کنید. مسیرهای پیاده روی طولانی که در سایه سار درختان کهن سال قرار گرفته‌اند و آرامش و خلوت بی‌انتهای محوطه‌ی کاخ یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های آن است که در کنار آثار تاریخی پر اهمیت قرار گرفته. در این گشت و گذار پر خاطره، دوربین عکاسی‌تان را فراموش نکنید.

چطور به کاخ سعدآباد برویم؟

این کاخ در کنار میدان دربند قرار گرفته است.هر جای تهران که باشید با متروی خط ۱ به آخرین ایستگاه آن (تجریش) بیایید. با استفاده از اتوبوس های خطوط مختلف هم می‌توانید به میدان تجریش بیایید. میدان تجریش (ابتدای خیابان جعفری) و میدان قدس (جنب ایستگاه مترو) تاکسی هایی برای رسیدن به میدان دربند دارند.

 

آدرس کاخ سعدآباد روی نقشه ی گوگل


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


 

پاییز در تهران به وقت شب

پاییز در تهران
شب‌های روشن پاییز در تهران

در کنار همه‌ی این‌ها، پیاده روی در عصرهای خیابان بلند ولیعصر را فراموش نکنید. خودتان را از لذت چای زغالی و بلال‌های داغ کنار خیابان‌ محروم نکنید و شب‌های خنک پاییز در تهران را با طعم نمک و گلپر سپری کنید تا خاطره‌اش همیشه پس و پشت ذهنتان بماند.

شما هم از تجربه‌های بی‌نظیرتان در پاییزانه‌های تهران برای ما بنویسید.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تهران گردی

برای مشاهده‌ی تورهای تهران گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.