تا حالا چیزی از کلیسای وانک شنیده اید؟ اصلا می دانید این کلیسا کجا واقع شده است؟ اصفهان را همه به میدان نقش جهان و پل های متنوع آن می شناسند ولی در قلب شهر اصفهان کلیسایی وجود دارد که تنوع آن به اندازه تمام میدان نقش جهان است و از طرف دیگر به اندازه پل طویل سی و سه پل عرض و طول دارد. بله ما در مورد کلیسای وانک اصفهان حرف میزنیم. در ادامه در ده برش سعی می کنیم شما را با ابعاد کلیسای وانک آشنا کنیم پس با سفرزون همراه باشید.

برش اول: کلیسای وانک کجاست؟

کلیسای وانک در قلب اصفهان و در منطقه جلفا قرار دارد. منطقه ای که از دیر باز به محله ارمنی ها مشهور است. محله جلفا سنگ فرش است و برای قدم زنی و خرید محله ای بسیار جذاب است.

 

 کلیسا وانک
کلیسا وانک

این محله بورس کافی شاپ های اصفهان نیز است که می توانید قبل و یا بعد از بازدید کلیسای وانک را در یکی از این رستوران ها و کافی شاپ ها بگذرانید. فکر آوردن ماشین و پارک آن را در این منطقه از سر خود بیرون کنید چرا که هیچ جای پارکنینگی در آن تقریبا پیدا نخواهید کرد.

همانطور که می دانید اصفهان روزی پایتخت صفویه بوده است و باز همانطور که می دانید صفویه اولین دوره ای از تاریخ ایران است که در آن اسلام دین رسمی معرفی شده است پس احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که کلیسای وانک چرا در اصفهان ساخته شده است؟

باید به شما بگویم که این کلیسا پاسخی از طرف شاه عباس صفوی بوده به ارامنه تا آنها را مجاب کند که از شهر اصفهان کوچ نکنند. یکی از دلایلی که این کلیسا با سایر کلیساهای آذربایجان و تبریز به خصوص تفاوت های اساسی دارد به این دلیل است که مسلمانان در ساخت آن تاثیر به سزایی داشته اند.

آدرس کلیسای وانک روی نقشه گوگل

برش دوم: برج ناقوس، ساعتی با دو قبر!

نخستین بنایی که با ورود به وانک با آن رو به رو می شوید برج ناقوس است. این برج از این جهت برج ناقوس نامیده می شود که وزن سیصد کیلوگرمی در طبقه دوم آن قرار دارد.

برج ناقوس ، قبر دو ارمنی
برج ناقوس ، قبر دو ارمنی

در زیر این برج دو قبر وجود دارد، قبری متعلق به سرباز ارمنی و قبری متعلق به یکی از پیشوایان ارمنی. در سمت راست برج کتیبه ای وجود دارد که از کلیساهای ویران شده به این مکان منتقل شده است.

برش سوم : چشم‌هایتان را به خاطر نقاشی های کلیسای وانک نبندید

هنگامی که در فضای کلیسا قرار می گیرید رنگ و نقش شما را اسیر خواهند کرد و شما از این اسارت لذت خواهید برد. تمامی زوایای کلیسیا با نقاشی رنگ روغن زیبا گشته است. بیشتر این نقاشی ها مضامینی از انجیل مقدس را منعکس می کنند. داستان تولد تا عروج عیسی مسیح هم بر دیوارها به بهترین شکل نقش بسته است که به راحتی می توانید آن را پیدا و دنبال کنید.

کلیسای وانک
کلیسای وانک

بر دیوار شمالی کلیسا تصویر های برزخ معلوم است که در بالای آن بهشت و محل ورود رستگاران و در قسمت پایین آن دوزخ مهیب با زبانه های آتش و چندین حیوان عجیب نقش بسته است. هزینه کلیه نقاشی ها نه توسط شاه عباس که توسط یکی از ارامنه داده شده است. نقاشی های موجود در کلیسای وانک به شدت شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

نمای ۳۶۰ درجه داخلی کلیسا وانک

برش چهارم: کلیسای وانک تنها کلیسا نیست

کلیسای وانک چندین کاربرد برای ارامنه داشته است و تنها محدود به کلیسا و انجام امور مذهبی نبوده است. در این کلیسا کتابخانه بخش مهمی از فضای آن است.

موزه کلیسای وانک
موزه کلیسای وانک

در کتابخانه وانک اسناد و مدارک تاریخی موجود است که قدمت بعضی از آنها به بیش از چهارصد سال شاید برسد و آن را در زمره یکی از مهم ترین مراکز ارمنی شناسی دنیا قرار داده است. لازم به ذکر است که مراجعان غیر ارمنی تنها با ارائه معرفی نامه و در محل، ساعات اداری امکان پذیر است.

خرید بلیط هواپیما تهران اصفهان
رزرو هتل داخلی

برش پنجم: شهدای نژاد کشی ارامنه

در سمت شمال غربی محوطه کلیسای وانک مربعی وجود دارد که گواه یکی از ناگوارترین اتفاق های تاریخ بشر است. نماد هرمی استفاده شده در این یادبود در دنیای نماد شناسی ارجاع دهنده به فرهنگ چندین هزار ساله است.

یادبود شهدای نژاد کشی ارامنه
یادبود شهدای نژاد کشی ارامنه

نماد چهارستون بلند شده اطراف آن هم نمایان گر زایش دوباره ملت ارمنی بعد از اتفاق نسل کشی است. هر سال در هفته ای که روز ۲۴ آوریل در آن قرار دارد مراسم یادبودی برای شهدای نسل کشی با حضور جامعه ارامنه در این مکان برگزار می شود.

برش ششم: موزه وانک، کتاب تاریخی مفتوح

موزه وانک یکی دیگر از مکان هایی است که در قلب کلیسای وانک قرار دارد. این موزه شما با کتاب ها و نسخ خطی، آثار فلزی، دست بافته ها و ظروف چینی سفالی ، آثار جوب و فرمان ها روبه رو می شوید همچنین شما نقاشی های زیادی را خواهید دید.

موزه وانک ؛ یک سفر تاریخی
موزه وانک ؛ یک سفر تاریخی

حدود هشتصد شی در این موزه وجود دارد که بیانگر تاریخ مابین قرن های شانزده الی بیست میلادی است. نکته جالب در مورد این موزه این است که اشیاء موزه بسیاری اهدایی است و سازمان خاصی این اشیاء را جمع آوری نکرده است در کنار هر شی، یک نوشته در خصوص اهدا کننده وجود دارد.

نمای ۳۶۰ درجه کلیسای وانک اصفهان

برش آخر: آیا دیدن کلیسای وانک اصفهان توصیه می شود؟

بله! دیدن کلیسای وانک توصیه می شود چرا که فضایی که در آن تجربه می کنید متفاوت با سایر مکان های دیدنی در اصفهان است. نقاشی های صورت گرفته در کلیسای وانک بی بدیل است که هر چشمی را با خود همراه می کند. مکان کلیسا به گونه ای است که اگر می خواهید یکی از جاهای لوکس اصفهان یعنی جلفا را ببیند بهتر است باید از کنار آن بگذرید. نکته پایانی در مورد بازدید و دیدن از کلیسای وانک که باید بدانید این است که این کلیسا تا سه بعد از ظهر بیشتر باز نیست و از طرف دیگر روز یکشنبه و شنبه تعطیل است.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

5/5 ( 1 نظر )