کلمه پیکاپ یک کلمه انگلیسی بوده که در اصطلاح به معنی برداشتن یا تحویل گرفتن چیزی است. ولی این کلمه در صنعت توریسم و مهاجرت معنی دیگری دارد. پیکاپ ویزا در این زمینه، به این معناست که پس از صدور ویزای شما، کارگزار آژانس یا مؤسسه مهاجرتی معتبر، انجام بخشی از امور ویزای شما را برعهده می‌گیرد.

احتمالاً می‌دانید که برخی کشورها با ایران روابط دیپلماتیک نداشته و به علت عدم وجود سفارت این کشورها در خاک ایران، برای دریافت ویزای آنها باید به یک کشور ثالث سفر کنید. به همین دلیل، سفارت آمریکا، انگلیس و کانادا که در کشورهایی مانند امارات، ترکیه و ارمنستان، واقع شده پر از مراجعین ایرانی است.

این افراد برای کوچک‌ترین کارهای اداری مانند نصب برچسب ویزا بر روی پاسپورت خود، رنج سفر را تحمل کرده و نیز هزینه و زمان زیادی را به‌ناچار از دست می‌دهند. آن هم درست در شرایطی ‌که باید برای یک سفری طولانی آماده شوند.

اهمیت پیکاپ ویزا

در حال حاضر وجود سرویس پیکاپ ویزا فرایندهای مهاجرتی را برای متقاضیان سفر به کشورهای انگلیس، آمریکا، کانادا و…  آسان کرده است.

در خدمات پیکاپ ویزا که توسط آژانس‌ها و مؤسسات مهاجرتی انجام می‌شود، فرد متقاضی باید در ابتدای کار جهت ارائه درخواست ویزا و نیز ثبت اطلاعات بیومتریک خود، حتماً در سفارتخانه حضور داشته باشد.

پس از آن و با مورد تأیید قرار گرفتن و صدور ویزا، دیگر نیازی به حضور دوباره فرد در سفارتخانه نخواهد بود. چرا که نماینده قانونی از طرف او برای ارائه مدارک لازم از جمله پاسپورت و همچنین دریافت ویزا تعیین می‌شود؛ بنابراین در این حالت، هم فرد حقوقی و هم فرد حقیقی، می‌تواند این کار را به جای فرد انجام دهد.

در حقیقت پیکاپ ویزا به این معنا نیست که فرد بتواند کلیه امور دریافت ویزا را با نماینده قانونی و به شکل غیر حضوری انجام دهد. نماینده قانونی تنها در زمانی که نیاز به دریافت ویزا است، می‌تواند به جای فرد متقاضی در محل حضور پیدا کرده و ویزا را دریافت نماید.

پیکاپ ویزا برای چه کشورهایی استفاده می‌شود؟

همانطور که عنوان شد، خدمات پیکاپ ویزا مربوط به آن دسته از کشورهایی است که در ایران سفارتخانه‌ای نداشته و افراد باید برای دریافت ویزا، به سفارتخانه‌های آنان در کشورهای  همسایه ایران مانند ارمنستان، ترکیه، امارات و … مراجعه کنند.

در حال حاضر نیز کشورهای مختلفی وجود دارند که به علل گوناگون از سفارتخانه یا کنسولگری فعال در کشور ما برخوردار نیستند. اما از میان کلیه کشورهای مذکور، انگلیس، آمریکا و کانادا از مهم‌ترین کشورهایی به شمار می‌روند که هیچ سفارتخانه‌ای در ایران ندارند. چرا که با توجه به افزایش هر روزه تعداد متقاضیان ایرانی جهت ورود به این کشورها، سرویس پیکاپ پاسپورت آن‌ها محبوبیت بالایی دارد.

در نتیجه متقاضیان اخذ ویزای این کشورها لازم است تا به سفارتخانه آن‌ها در دیگر کشورها مراجعه کنند. در ادامه به توضیح چگونگی روند پیکاپ ویزا در هر یک از این کشورها خواهیم پرداخت.

پیکاپ ویزا کشور آمریکا

کشور آمریکا از جمله پیشرفته‌ترین کشورهای جهان بوده و با توجه به مشکلاتی که میان این کشور و ایران وجود دارد، چندین سال است که سفارت آمریکا در ایران فعالیت نمی‌کند. به همین علت لازم است متقاضیان اخذ ویزای کشور آمریکا، جهت انجام مصاحبه و انگشت‌نگاری، به سفارت‌ این کشور در کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و ارمنستان مراجعه کنند. بعد از صدور ویزا دیگر نیازی به حضور شخص نبوده و نماینده قانونی او می‌تواند روند پیکاپ ویزای امریکا را از طریق کشورهای مذکور انجام دهد. 

پیکاپ ویزا آمریکا از ترکیه

سفارت آمریکا در شهر آنکارا قرار دارد و این سفارت پس از دریافت مدارک متقاضی و انجام امور اداری مشخص شده این سفارت، به سرعت پاسپورت ویزا شده را به کشور باز می‌گرداند. مدت زمان انجام این روند کاری، تقریبا چند هفته است که البته در شرایط متفاوت می‌تواند بیشتر و یا کمتر شود. 

پیکاپ ویزا آمریکا از امارات

پیکاپ ویزا امریکا در امارات نیز با از طریق ارسال پاسپورت و مدارک به سفارت آمریکا واقع در شهر دبی آغاز شده و بعد از انجام کارهای اداری پاسپورت مهر شده فرد، به سرعت به کشور باز خواهد گشت. تحویل پاسپورت ویزا شده فرد به موارد مختلف و همچنین زمان آن از سوی سفارت بستگی دارد.

 

پیکاپ ویزا آمریکا از ارمنستان

کشور ارمنستان، سومین مقصد نزدیک به ایران جهت حضور در سفارت آمریکا محسوب می‌شود. پیکاپ ویزا آمریکا در ارمنستان نیز بعد از طی کردن فرایند اداری انجام شده و به ایران بازگرداننده می‌گردد. البته لازم به ذکر است که سریعترین پیکاپ ویزا آمریکا از میان سه مقصد ذکر شده، در دبی و نیز طولانی‌ترین آن در ارمنستان انجام خواهد شد. این امر به علت تعداد دفعات پرواز به دبی و نیز ارسال پاسپورت بیشتر به آن خواهد بود.

پیکاپ ویزا کشور کانادا

کشور کانادا، از کشورهای مهاجرپذیر محسوب می‌شود که سالانه تعداد زیادی از هموطنان به این کشور مهاجرت می‌کنند. به این علت که ایران سفارتخانه‌ای در کانادا ندارد، افراد ناچار هستند زمانی که درخواست ویزای آنان جهت سفر به کانادا پذیرفته می‌گردد، برای انجام کارهای مربوط به ویزای خود به کشورهای امارات یا ترکیه سفر کنند؛ بنابراین آنان می‌توانند انجام این امور را از طریق پیکاپ ویزای کانادا انجام دهند.

پیکاپ ویزا کانادا از ترکیه

سفارت کانادا در شهرهای آنکارا و استانبول کشور ترکیه قرار دارد و پاسپورت شما نیز برای پیکاپ به این شهرها ارسال خواهد شد. روند پیکاپ ویزا کانادا از ترکیه هم به این صورت است که مدارک شما به آنکارا یا استانبول ارسال شده و به سفارت تحویل داده می‌شود. در سفارت کشور کانادا پس از طی کردن فرآیند اداری، ویزای مهر شده فرد متقاضی به نماینده رسمی آژانس داده شده و در اولین فرصت به ایران برگردانده می‌گردد. مدت زمان روند پیکاپ ویزا از آنکارا و استانبول، هیچ تفاوتی با هم نداشته و به محض انجام امور اداری بلافاصله به کشور ارسال می‌گردد.

پیکاپ ویزا کانادا از امارات

پیکاپ ویزای کانادا در ارمنستان، از طریق سفارت این کشور در ایروان انجام پذیرفته و ویزای مهر شده در حدود ۳ الی ۴ هفته به کشور بازگرداننده خواهد شد.

پیکاپ ویزا انگلیس

به علت عدم وجود سفارت انگلیس در کشور ایران نیز، متقاضیان سفر به این کشور هم باید برای انگشت‌نگاری و مصاحبه، به سفارتخانه‌های انگلیس در کشورهای همسایه مراجعه کنند. خدمات پیکاپ ویزا انگلیس به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا در کوتاهترین مدت ممکن، کارهای مربوط به اخذ ویزا را انجام دهند.

پیکاپ ویزای انگلستان از ترکیه

در صورتی که شما برای پیکاپ ویزای انگلستان، کشور ترکیه را انتخاب کرده‌اید، برای این امر می‌توانید به یکی از دو شهر استانبول یا‌ آنکارا بروید. مدت ۱۰ تا ۱۵ روز کاری زمان لازم است تا نتیجه این فرآیند به شما گزارش شود.

در ابتدا لازم است درخواست خود را به شکل آنلاین به یکی از این دو شهر‌ ارسال کنید. سپس در جلسه مصاحبه حضوری جهت انگشت‌نگاری و بررسی پرونده شرکت کنید. پاسپورت شما پس از اتمام جلسه مصاحبه در اختیار سفارتخانه باقی خواهد ماند؛ بنابراین لازم است تا از سفارتخانه ایران در یکی از شهر‌های استانبول یا آنکارا نامه خروج دریافت نمایید. پس از صادر شدن تأییدیه برای شما، نماینده‌تان ویزا را دریافت می‌کند. 

پیکاپ ویزای انگلستان از امارات

برای انجام پیکاپ ویزای انگلستان در کشور امارات، شما می‌توانید یکی از دو شهر ابوظبی یا دبی انتخاب نمایید. مدت زمان انجام فرآیند در امارات نیز مانند ترکیه بوده و ۱۰ تا ۱۵ روز کاری به طول می‌انجامد. 

پیکاپ ویزای انگلیس از ارمنستان

کشور ارمنستان از دیگر کشور‌های مورد تأیید انگلستان بوده و سفارتخانه این کشور در شهر ایروان فعال است که شما می‌توانید کلیه امور دریافت ویزا را در آنجا انجام دهید. البته باید بدانید که هر چند هزینه سفر به ارمنستان در مقایسه با سایر کشور‌ها ارزانتر است، اما مدت زمان این فرایند طولانی خواهد بود و برای کسانی که نیاز به پیکاپ فوری ویزای انگلستان دارند، اصلاً مناسب نیست.

فرایند انجام پیکاپ ویزا

فرایند انجام پیکاپ ویزا به شرح زیر خواهد بود:

 1. در ابتدا لازم است تا شما به آژانسی معتبر که از طرف پلیس مهاجرت ایران مجوزی مبنی بر ارائه خدمات پیکاپ ویزا داشته باشد، مراجعه کنید.
 2. شما باید مدارک مورد نیاز نظیر اصل پاسپورت، پرینت نامه پاس ریکوئست و همچنین وکالت‌نامه را به همراه خود داشته و آن را به کارگزار مورد نظر در آژانس تحویل دهید.
 3. کارگزار آژانس پاسپورت‌ و سایر مدارک شما را از طریق هوایی به کشورهای واسطه می‌فرستد.
 4. مدارک شما در کشورهای واسطه مورد نظر، تحویل دفاتر VAC  می‌شوند.
 5. بعد از اینکه پاسپورت‌ها به دفتر وک وارد شدند، برای شما یک کد رهگیری با عنوان Tracking ID  ارسال خواهد شد تا شما بتوانید کلیه این مراحل را در سایت vfs  پیگیری نمایید.
 6. پاسپورت‌ها بعد از چند روز کار اداری، در سفارت کشور مورد نظر با لیبل ویزا مهر می‌شوند.
 7. پس از آن کارگزار مربوطه ویزاهای مهر شده را به ایران بازگردانده و تحویل شما می‌دهد.

مدارک لازم برای دریافت ویزا از طریق پیکاپ ویزا

برای استفاده از خدمات پیکاپ ویزا برای دریافت ویزای خود بهتر است با یک مؤسسه مهاجرتی مشاوره‌ کنید. چرا که این مؤسسات، با توجه به شرایط در نظر گرفته از طرف سفارتخانه‌ها و همچنین نوع ویزای شما، مدارک لازم جهت دریافت ویزا را به شما اطلاع می‌دهند.

باید بدانید که هر گونه نقص در مدارک شما، روند کار را با مشکل مواجه کرده و باعث هدررفتن هزینه و زمان شما و به نتیجه نرسیدن این فرایند می‌شود. در ادامه به مدارک ضروری برای دریافت خدمات پیکاپ ویزا اشاره کرده‌ایم:

 • مدارک شناسایی: مدارک شناسایی، در واقع مهم‌ترین مدارک جهت دریافت خدمات پیکاپ ویزا بوده و این مدارک مطابق با نظر هر سفارتخانه، در مواقعی متفاوت خواهد بود.
 • فرم وکالت: در روند پیکاپ ویزا، لازم است تا یک وکالت‌نامه قانونی برای شخص و یا آژانس مورد نظر ثبت شود. البته که این فرم باید به امضا و نیز اثر انگشت فرد متقاضی ویزا برسد.
 • عکس: شما برای دریافت خدمات پیکاپ ویزا، حداقل به ۲ قطعه عکس با سایز ۵ در ۷ نیاز خواهید داشت. این عکس‌ها باید به صورت پشت‌نویسی شده باشند.
 • رسید مربوط به انگشت نگاری: پس از اتمام مراحل انگشت‌نگاری در سفارتخانه، یک برگه رسید در اختیار شما قرار داده خواهد شد. باید از این رسید کاملاً نگهداری کنید، چرا که برای دریافت ویزا بسیار ضروری است.
 • پرینت ایمیل تأییدیه دریافت ویزا: از سوی اداره مهاجرت کشور موردنظر و سفارتخانه، یک ایمیل برای شما ارسال می‌گردد که نشان‌دهنده آن است که شما مجاز به دریافت ویزا خواهید بود. ارائه پرینت این ایمیل نیز برای دریافت پیکاپ ویزا اهمیت دارد.
 • اصل پاسپورت: از دیگر مدارک لازم برای دریافت ویزا، پاسپورت است که باید حداقل ۷ تا ۱۲ ماه اعتبار داشته و سپس امضا شود.

زمان موردنیاز برای پیکاپ ویزا

از مهم‌ترین موضوعاتی که باید پس از مورد تأیید قرارگرفتن ویزا از آن اطلاع داشته باشید، آن است که برای انجام این فرایند، محدودیت زمانی خاصی وجود دارد. در حقیقت پس از مورد قبول واقع‌شدن ویزای شما از سوی سفارتخانه، شما باید پاسپورت خود را دراسرع‌وقت به سفارت ارسال نمایید.

لازم به ذکر است که بازه زمانی مجاز جهت ارسال پاسپورت به سفارتخانه، مدت ۳۰ روز است. چنانچه شما کار پیکاپ ویزا خود را در طی این ۳۰ روز انجام ندهید، ویزای شما ریجکت شده و دیگر امکان دریافت آن وجود نخواهد داشت. در نتیجه توصیه می‌شود که بلافاصله بعد از مشاهده ایمیل تاییدیه دریافت ویزا، در مورد چگونگی این فرآیند با یک موسسه مهاجرتی مشورت کنید.

هزینه دریافت خدمات پیکاپ ویزا شامل چه مواردی است؟

از جمله سؤالات متداولی که معمولاً برای افراد در مورد دریافت خدمات پیکاپ ویزا مطرح می‌شود، آن است که هزینه این خدمات چه میزان است؟ به‌صورت کلی باید گفت که اگر شما بخواهید برای دریافت ویزا به یک کشور واسطه سفر کنید، لازم است هزینه بسیار زیادی را برای اسکان، رفت‌وبرگشت، بلیط و… خود صرف کنید.

در حالی که هزینه دریافتی از سوی آژانس‌ها یا مؤسسات مهاجرتی، از این میزان بسیار کمتر  خواهد بود. هزینه پیکاپ ویزا از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که در ادامه به هر یک خواهیم پرداخت:

 • یک بخش از هزینه‌ها در ارتباط با انجام قانونی پیکاپ ویزا خواهد بود که این هزینه شامل ارسال هوایی مدارک و پاسپورت به خارج از کشور است. لازم به ذکر است که این پروسه حتماً باید با هماهنگی‌های لازم با اداره گذرنامه انجام گردد. این فرایند هزینه‌بر بوده و هزینه‌های خدمات پستی در خارج از ایران را نیز در بر می‌گیرد. مؤسسات مهاجرتی در این بخش از هزینه پیکاپ ویزا، هیچ نقشی نداشته و این هزینه از سوی این مؤسسات تعیین نمی‌شود.
 • بخش دیگر هزینه‌های مرتبط با دریافت خدمات پیکاپ ویزا، دررابطه‌با هزینه‌هایی است که از طرف مؤسسه مهاجرتی دریافت می‌شود. زیرا مؤسسات مهاجرتی با کمک نمایندگان قانونی خود در خارج از کشور، مراحل انجام پیکاپ ویزا را انجام می‌دهند. البته این هزینه دریافتی از طرف نمایندگان قانونی، بسته به نوع ویزا، کشور مقصد و شرایط دریافت ویزا، متفاوت خواهد بود.

عوامل تأثیرگذار در قیمت پیکاپ پاسپورت

هر چند شما در فرایند پیکاپ ویزا، می‌توانید این وظیفه را به فرد دیگری واگذار کنید، ولی برای انجام مراحل احراز هویت بیومتریک و انگشت‌نگاری، لازم است که شما به کشور ثالث سفر کنید. در نتیجه باید گفت که هزینه نهایی پیکاپ ویزای شما، به شهر یا کشوری که شما باید در آنجا انگشت‌نگاری خود را انجام دهید نیز بستگی دارد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که هزینه پیکاپ ویزا به عوامل و پارامترهای مختلفی بستگی داشته و با توجه به این فاکتورها، متفاوت خواهد بود. از عوامل مؤثر در هزینه نهایی پیکاپ ویزا، باید به موارد زیر اشاره نمود:

 • حق‌الزحمه و حق‌الوکاله
 • هزینه انجام قانونی
 • هزینه مرتبط با دفاتر خارج از کشور
 • هزینه کیفیت خدمات پستی در کشور واسطه
 • هزینه پشتیبانی مداوم و پیگیری لحظه‌ای وضعیت پیکاپ
 • وظایف و شرایط واگذار شده به نماینده قانونی

تفاوت پیکاپ پاسپورت و پیکاپ ویزا

لازم به ذکر است که پیکاپ ویزا هیچ تفاوتی با پیکاپ پاسپورت ندارد. چرا که هر دو این موارد مربوط به پروسه دریافت ویزا در پاسپورت متقاضی بعد از موافقت و صادرشدن ویزا به‌وسیله سفارت کشور ثانویه است.

پیکاپ ویزا و یا همان پیکاپ پاسپورت می‌تواند به وسیله فرد متقاضی و همینطور نماینده آژانس انجام پذیرد. البته اغلب به منظور صرفه‌جویی در زمان، کاهش هزینه و همچنین تسریع در فرآیند اخذ ویزا در پاسپورت، این امر توسط نماینده انجام پذیرفته و از لحاظ قانونی نیز هیچگونه مشکلی نخواهد داشت. توصیه می‌شود که حتما فرآیند پیکاپ ویزا را به نماینده‌ها و آژانس‌های مسافرتی معتبر بسپارید. 

انواع پیکاپ پاسپورت

انواع مختلفی از پیکاپ باتوجه‌به هدف خروج پاسپورت و نوع تحویل پاسپورت وجود دارد که در ادامه هر یک از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

 • پیکاپ دوطرفه: پیکاپ دوطرفه در واقع همان پیک آپ ویزای معمولی است که در آن، پاسپورت از شما تحویل گرفته شده و بعد از الصاق ویزا، مجدداً به ایران بازگردانده می‌شود.
 • پیکاپ یک‌طرفه: در پیکاپ یک‌طرفه، پاسپورت از شما تحویل گرفته شده ولی بعد از الصاق ویزا، در همان کشور مقصد نگهداری شده و به ایران بازگردانده نخواهد شد.
 • پیکاپ تمدید پاسپورت کانادا: آن دسته از ایرانیانی که شهروند کشور کانادا بوده و پاسپورت این کشور را دارند، این امکان را خواهند داشت تا از این نوع پیکاپ، به‌منظور تمدید پاسپورت کانادا در خارج از ایران استفاده کنند.

نکاتی مهم در مورد پیکاپ ویزا

در این بخش به بررسی برخی نکات مهم که لازم است در استفاده از خدمات پیکاپ ویزا موردتوجه قرار دهید اشاره می‌کنیم:

 • برای گرفتن ویزا از این طریق، باید حتماً به تعطیلی‌های رسمی کشوری که می‌خواهید ویزا را از آن دریافت نمایید، دقت کنید. زیرا که در روزهای تعطیل، سفارت بسته است.
 • لازم است تا به ساعات کاری اداره مهاجرت مدنظر خود برای گرفتن ویزا نیز توجه داشته باشید.
 • دقت کنید که هر نوع عدم مطابقت و نقص در مدارکتان، ممکن است باعث به‌تعویق‌افتادن این پروسه شود. در نتیجه باید نهایت دقت و صراحت را در این زمینه به کار گیرید.
 • برای گرفتن ویزا، لازم است گاهی اوقات برای آن نماینده‌ای که قرار است خدمات پیکاپ ویزا را برایتان انجام دهد، وقت سفارت حضوری و یا آنلاین رزرو نمایید.
 • از موارد مهم دیگر، گرفتن رسید بعد از تحویل پاسپورت به فرد یا آژانس موردنظر است که اصلاً نباید فراموش نشود.
 • برای شما یک کد به جهت پیگیری مراحل پیکاپ ویزا فرستاده می‌شود و شما می‌توانید از طریق آن شاهد انجام تمام مراحل پروسه از راه دور باشید.
 • گاهی اوقات در روند دریافت خدمات پیکاپ ویزا، ممکن است افراد نگران این موضوع باشند که ویزا به نماینده قانونی داده نشود. شما با سپردن امور خود به مؤسسات مهاجرتی معتبر دیگر بابت این مسئله هیچ نگرانی نخواهید داشت. چرا که آنان در طول هفته ویزاهای مختلفی را از همین طریق، به صورت مهر زده به مشتریان تحویل می‌دهند.

مزایای پیکاپ ویزا

از جمله مهم‌ترین مزایای پیکاپ ویزا باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه‌ها: بدون شک، سفر به یک کشور خارجی نیاز به ترتیب دادن برنامه‌هایی خاص از جمله هزینه اسکان، غذا و… است. حال آن که شما می‌توانید توسط خدمات پیکاپ ویزا و با سپردن مدارکتان به افرادی دیگر، این هزینه‌ها را به طور چشمگیری کاهش دهید. هر چند پیکاپ ویزا نیز با هزینه‌های خاص خود همراه است که شما باید به آژانس یا شخص موردنظر بپردازید، ولی این مبالغ اصلاً با هزینه سفر شما به یک کشور دیگر قابل قیاس نخواهد بود.
 • پیشگیری از اتلاف وقت: حتماً می‌دانید که اگر بخواهید برای دریافت ویزا به کشوری دیگر سفر کنید، لازم است مدت زمان خاصی درگیر این موضوع باشید. در صورتی که شما کارمند باشید، ممکن است که حتی به شما اجازه مرخصی ندهند. اگر هم صاحب بیزینسی هستید، احتمالاً نمی‌توانید آن را رها کرده و مدیریت آن مکان را به فرد دیگری بسپارید. بنابراین بهترین راه حل جهت جلوگیری از اتلاف زمان، استفاده از سرویس پیکاپ ویزا خواهد بود.

صرفه جویی در انرژی افراد: مهاجرت فرآیندی انرژی‌بر، پیچیده و استرس‌زا به حساب می‌آید که افراد متقاضی را پیش از رفتن به شدت درگیر خواهد کرد. در نتیجه اگر شما می‌خواهید که از مشغولیات ذهنی‌تان کم کرده و برای اخذ ویزا دغدغه‌ای نداشته باشید، توصیه می‌شود که برای انجام این امر، وکالت خود را به شخص دیگری واگذار کنید. اینگونه می‌توانید به راحتی انرژی خود را بر روی مراحل دیگر پروسه سفر خود، متمرکز نمایید. 

سخن آخر

پیکاپ ویزا این امکان را مهاجران فراهم کرده تا با کمک نماینده قانونی خود اقدامات مربوط به اخذ ویزا را انجام دهند. در واقع به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها سفارت کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و… در ایران نیست و متقاضیان مهاجرت به این کشورها باید برای دریافت ویزا به کشورهای همسایه که دارای سفارتخانه کشور مقصد هستند سفر کنند. در این مطلب به بررسی فرایند پیکاپ ویزا، هزینه‌های آن و سایر نکات آن پرداختیم.