چشمه های آبگرم ایران آنقدر متنوع هستند که نمی شود در یک مقاله آنها را معرفی کرد. در این مقاله از سفرزون مطرح ترین چشمه های آبگرم ایران را به شما معرفی می کنیم، پس با ما همراه باشید.

چشمه آب گرم چطور مکانی است ؟

چشمه آب گرم مکانی است که به صورت مداوم آب گرم از زمین در جریان باشد. گرمای آب چشمه آب گرم برخلاف باور عموم به هاطر مواد مذاب داخل زمین نیست. گرمای آب چشمه از واکنش مواد معدنی در زیر زمین نشات می گیرد. محل این واکنش شاید حتی به عمق صد متری زمین نرسد.

چشمه های اب گرم عموما در دسته مقاصد گردشگری قرار می گیرند. این چشمه ها بسیار در صنعت گردشگری سلامت دارای اهمیت هستند. چشمه های آبگرم ایران متاسفانه خوب به مردممان معرفی نشده اند و بسیاری نسبت به ویژگی های منحصر به فرد و دارویی این چشمه ها بی خبر هستند. تعداد چشمه های آبگرم ایران بالغ بر صد عدد است. تنوع بالای این چشمه ها در کمتر کشوری یافت می شود.

مکانیزم درمان در چشمه های آبگرم ایران

چشمه های آب گرم تسکیلی برای دردهای عضلانی و پوستی اند. چرا که در عموم آنها خاصیت میکروب کشی و ضد قارچ وجود دارد. از طرف دیگری این چشمه ها به طرز عجیبی کالری بدن را می سوزانند. گفته می شود که استراحت در آب چهل درجه معادل با حدوداد چهل دقیقه پیاده روی سنگین است. این روش سوزاندن گرمایش غیر فعال  نام دارد که برای افرادی که قابلیت تحرک پایین دارند بسیار مناسب است. بدن در این منطقه انرژی گرمایی زیادی می گیرد و به واسطه همین انرژی سوخت و ساز در بدن افزایش می یابد لذا بدن کالری های اضافی را به سادگی از دست می دهد و در عین حال اکسیژن بیشتری جذب می کند.

این چشمه ها، درمانگر بیمارانی که عضلات ضعیفی دارند نیز به شمار می رود. عموما این چشمه ها برای افراد مسن اثر فوق العاده خوبی می گذارند.آب درمانی و استفاده از این چشمه ها برای عموم افراد خوب است در ادامه با چندتا از مطرح ترین چشمه های آبگرم ایران آشنا خواهید شد.


در سفرزون بخوانید: آبگرم لاویج ، جوشش زمین در دامنه‌های سرسبز البرز


چشمه های آبگرم دهلران

 

دمای آب در این چشمه ها به پنجاه درجه می رسد. خواص گوگردی آب ثابت شده است. این چشمه که در دسته چشم های فسیلی قرار می گیرد به خاطر وجود منابع نفت و گاز در زیر زمین تشکیل شده است. در کنار خاصیت درمانی، تغییر رنگ چشمه در طول روز و عموما پرتوهای رنگین کمانی که منعکس می شود این چشمه ار از زیباترین چشمه های آبگرم ایران قرار داده است. چشمه های دهلرات در فاصله سه کیلومتری از شهر دهلران قرار دارند. این چشمه ها را مجتمع های رفاهی زیادی محاصره کرده اند.

آذربایجان غربی رتبه یک چشمه های آبگرم ایران

در آذربایجان غربی بیست و شش عدد چشمه آب گرم و معدنی مطرح شده است که از این حیث آن را در رتبه یک قرار می دهد. مطرح ترین این چشمه ها که در کنار آثار ارزشمند تاریخی قرار دارند نام هایی چون : محال بار اندوز، ایستی سو، زنبیل دارند. البته این چشمه های آب گرم در خوی و مهاباد نیز پیدا می شوند.

سرعین یکی از معروف ترین چشمه های آبگرم ایران

چشمه های آبگرم سرعین تقریبا شهرت منطقه ای دارند،این چشمه ها در فاصله بیست و پنج کیلومتری از اردبیل قرار دارند، چشمه های آب گرم این شهر به سبب شهرت آن هر ساله تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود می خوانند. چشمه های آب گرم سرعین بهانه سفر به این شهر اند. شهری که زیبایی در آن اوج می گیرد. چشم انداز های زیبای سرعین به اندازه چشمه های جوشان شفا دهنده اند.

بزرگترین چشمه آبگرم ایران، آبگرم لاریجان

رتبه دوم بعد از سرعین، شهر آمل با بیست و شش دهنه آب معدنی گرم و سرد قرار دارد. بزرگترین آب گرم ایران در بین چشمه های آبگرم ایران در لاریجان قرار دارد، حرارت آن حدودا شصت درجه است. امکانات رفاهی زیادی در اطراف این چشمه وجود دارد. رفتن به این چشمه آبگرم هم فال است و هم تماشا.

بوشهر هم مابین چشمه های آبگرم ایران سهم دارد

چشمه های آبگرم ایران
آبگرم اهرم در شهر بوشهر
                                                                                                                                                                                                                                                                 رزرو هتل داخلی

 

بوشهر هم چشمه آبگرم دارد. چشمه آب گرم اهرم از بین همه چشمه های جوشان استان بوشهر سر شناس تر است. دهکده آب درمانی در این استان وجود دارد. چشمه اهرم دارای دو استخر و ده حمام است. خاصیت درمانی چشمه های آبگرم بوشهر به طرز عجیبی بالاست.

آبگرم محلات نگین چشمه های آبگرم ایران

نمی توان از چشمه های آبگرم ایران سخن گفت و چشمه های آبگرم محلات را فراموش کرد. این چشمه ها به خاطر وجودشان در نزدیکی اصفهان پاتوق شهروندهای اصفهانی است. آب چشمه ها حدودا پنجاه سانتی گراد است. آب گرم محلات در فصل بهار و به ویژه تابستان خوب است و در فصل های دیگر آنچنان توصیه نیم شود. مهمانسرا های خوبی در اطراف این چشمه ها وجود دارد که می توانید آنها را برای اسکان انتخاب کنید.

آب گرم کندی

آب گرم قلعه کندی در کلیبر واقع شده است کلیبر جنگلی در فاصله صد و پنجاه کیلومتری از تبریز است. این چشمه برای درمان بیماریهای رماتیسم است که شهرت یافته است. دمای چشمه تا هشتاد درجه نیز می رسد اگر نمی توانید این اب را تحمل کنید پیشنهاد می کنیم به چشمه بالاتریکه یل سوئی نام دارید بروید که دمایش ملایم تر است. برای رسیدن به این چشمه ها قلعه کندی را یادتان باشد. از طرف اردبیل و تبریز نزدیک ترین مکان به این دو آبش احمد است گرچه کلیبر نیز نزدیک قلعه کندی هم هست.

تذکر: با خودتان تعارف نداشته باشید

پراکندگی بالای چشمه های آبگرم در ایران سبب شده تا از این جهت مردم به خوبی به این چشمه ها دسترسی داشته باشند. این چشمه ها برای هر سنی مفید هستند ولی برای افرادی که مفاصل آنها ضربه دیده است و یا قدرت فعالیت بالا ندارند دو چندان مفید هستند. اگر مشکلی عروقی و یا ریوی دارید با احتیاط از این چشمه ها استفاده کنید. چشمه های آبگرم ایران هدیه دیگری از طیبعت به سوی ما مردمان ساکن این سرزمین است، خوب است تا از مواهب آنها استفاده کنیم.

در سفرزون خوشحال خواهیم بود که نظر شما را نسبت به چشمه های آبگرم ایران بشنویم. به ما بگویید با کدامیک از این چشمه ها خاطره دارید و رفتن به آن را توصیه می کنید یا خیر؟