دوره‌ی سفر با اتوبوس‌های شلوغ و پُر از مسافر که از در‌ودیوارش مرغ و خروس بالا می‌رفت و از صندلی پشت بوی کله‌پاچه به دماغ‌تان می‌رسید، گذشته است. امروز دوره‌ی سفرهای دسته‌‌جمعی، شیک‌ و هیجان‌انگیز است. فرقی نمی‌کند مقصدتان تهران باشد یا شمال یا حتی نوار مرزی شرق کشور، با تور مطمئن، حال خوبی هم در سفر خواهید داشت. برای مسافرت با تورهای مطمئن داخلی باید آژانس یا برگزارکننده‌ی خوبی را هم پیدا کنید. تورهای داخلی ایران انواع مختلفی دارد، از تورهای مذهبی و تفریحی گرفته تا تورهای داستانی، شهرگردی یا عجیب و غریب. با وجود این‌، اما گزینه‌های بد هم کم نیستند! بنابراین برای رفتن به یک تور مطمئن باید اول آن را درست انتخاب کنید. ۶ اصل زیر کمک‌تان می‌کند تا بهترین تورهای آژانس‌ها را انتخاب کنید و از سفرتان حسابی لذت ببرید.

  1. انتخاب آژانس و تور مطمئن

آژانس معتبر| تور مطمئن را باید از آژانس‌های معتبر بخواهید
آژانس معتبر| تور مطمئن را باید از آژانس‌های معتبر بخواهید

آژانس معتبر باید سابقه‌ی برگزاری تور به مقصد مورد نظرتان را داشته باشد. اگر اینترنتی تور خریده‌اید کامنت‌های مسافرهای قبلی از تجربه‌ی سفر با این تور و آژانس را حتماً بخوانید. حتی می‌توانید با آژانس تماس بگیرید و در مورد قول و قرارهایش که در تبلیغ تور آورده سوال‌های دقیق بپرسید.

نکته‌ی مهم‌تر این‌که ببینید خود آژانس تور را می‌فروشد یا فقط واسطه است و از جای دیگری تور را می‌گیرد. اگر واسطه باشد پاسخگویی‌اش هم کم‌تر است. در دنیای گردشگری به آژانس‌هایی که مستقیماً تور می‌فروشند، «آژانس کارگزار» می‌گویند. مشکل اصلی آژانس‌های کارگزار این است که معمولاً سایت درست و درمانی ندارند و راه چندانی برای گرفتن بازخورد مشتریان قبلی‌شان در اختیارتان نمی‌گذارند. و خب! هیچ بقالی هم نمی‌گوید ماست من ترش است! بنابراین شاید راه بهتر مراجعه به سایت‌های معتبر رزرو تور داخلی و خارجی و گرفتن مشاوره‌ی سفر از کارشناسان آن یا خواندن نظرهای کاربران سایت درباره‌ی آن آژانس کارگزار یا تور باشد. انتخاب آژانس معتبر کلیدی‌ترین کار برای شروع یک تور خوب است.

۲. برنامه‌ی سفر

برنامه‌ ی سفر| برنامه‌ی تور و سفرتان را از آژانس‌تان بخواهید
برنامه‌ ی سفر| برنامه‌ی تور و سفرتان را از آژانس‌تان بخواهید

بعد از این‌که از معتبر بودن آژانس یا وبسایتی که از آن خرید می‌کنید، مطمئن شدید، به سراغ برنامه‌ی سفر بروید. آژانس برگزارکننده‌ی تور مطمئن باید برنامه‌ی دقیقی از تور به شما بدهد. برنامه‌ی تور باید برای هرروز به‌طور مشخص، واضح و با جزئیات بیان شده باشد. فرض کنید تورتان ۳ روزه است؛ آژانس باید به‌طور کامل برای‌تان مشخص کند در روز اول، دوم و سوم به چه مکان‌هایی می‌روید. این مکان‌ها به چه مقدار پیاده‌روی یا ماشین‌سواری نیاز دارند؟ از کجا به کجا می‌روید و وضعیت خوراک و پوشاک در آن منطقه چگونه است؟

این جزئیات کمک‌تان می‌کند میزان به اصطلاح، «سختی تور» و برنامه‌های سفر را بفهمید. اگر برنامه‌های سفر مشخص باشد، دیگر برگزار‌کننده‌ها نمی‌توانند به هر دلیل واهی جاهای دیدنی را از سفرتان حذف کنند. از طرف دیگر شما هم می‌توانید ارزیابی دقیقی از مسیر، مکان‌ها و چیزهایی که باید با خود ببرید یا می‌توانید بخرید، داشته باشید.

پاسپورت و ویزا| تمام جزئیات تور را بررسی کنید
پاسپورت و ویزا| تمام جزئیات تور را بررسی کنید

۳٫ محل آغاز و پایان تورتان

برنامه‌ی سفر، محل آغاز و پایان تور را برای‌تان مشخص می‌کند. این مکان‌ها باید در برنامه‌ی سفر مشخص باشد. برای مثال: «ساعت ۵ صبح فردا از تهران به مقصد شمال حرکت می‌کنیم»، گنگ و نامشخص است.

تور باید ساعت دقیق حرکت، مکان دقیق حرکت و تبعات نرسیدن شما را مشخص کند. برای مثال: «روز حرکت: سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، ساعت حرکت: ۵:۰۰ صبح، مکان: ضلع جنوب شرقی میدان آزادی تهران، وسیله‌ی نقلیه: اتوبوس ولووی سفید رنگ به شماره پلاک: ۱۱-۸۲۳ج۹۳۲، مدارک مورد نیاز: کارت ملی یا شناسنامه و رسید پرینت شده‌ی تأیید پرداخت هزینه‌ی تور، اگر تا ساعت ۵:۳۰ در محل قرار حاضر نشدید، اتوبوس حرکت می‌کند و در میانه‌ی راه نخواهد ایستاد. بنابراین قرارداد شما شامل قوانین فسخ قرارداد تور خواهد شد که در ذیل همین بخش آمده است.»

۴٫ جزئیات خرید

جزئیات خرید| آژانس‌های معتبر جزئیات خرید تور را مشخص می‌کنند
جزئیات خرید| آژانس‌های معتبر جزئیات خرید تور را مشخص می‌کنند

باید در فاکتور تور، جزئیات خرید تور کاملاً مشخص باشد. مجموع قیمت نهایی به‌درد شما نمی‌خورد، بلکه باید قیمت خدمات را به‌طور جداگانه بدانید. همین‌طور باید قیمت متوسط خرج‌های لازمی که خودتان باید بپردازید، توسط برگزارکننده به شما گفته شود. برای مثال: قیمت متوسط یک پرس غذا برای ناهار چقدر می‌شود. هر ساعت «کایت‌سواری» روی کوه سبلان چقدر است.

۵٫ بیمه‌ی سفر

بیمه‌ی سفر| از مهم‌ترین ملزومات تور مطمئن
بیمه‌ی سفر| از مهم‌ترین ملزومات تور مطمئن

یکی از وظیفه‌های ضروری تور مطمئن، بیمه‌ی مسافران است. در این نوع تورها باید از بیمه‌شدن خودتان مطمئن شوید. مبلغ بیمه باید در جزئیات خریدتان آمده باشد. اگر نوع یا قیمت بیمه‌ نامشخص است، با مسئول تور و آژانس تماس بگیرید و از آن‌ها جواب بخواهید. مسئولان آژانس باید مشخص کنند شما چه نوع بیمه‌‌ی سفری شده‌اید و چقدر هزینه برای آن پرداخته‌اید. همین‌طور باید مشخص شود این بیمه از چه حوادثی پشتیبانی می‌کند و از چه حوادثی پشتیبانی نمی‌کند.

بیمه‌های رایج در حوزه‌ی سفر با عنوان بیمه‌ی سفرهای داخلی و خارجی شناخته می‌شوند که شامل بیمه‌ی وسیله‌ی نقلیه اعم از جاده‌ایی، هوایی یا ریلی، بیمه‌ی حوادث و سرقتند.

۶٫ اطلاعات در مورد همسفر‌ها

اطلاعات همسفرها| اطلاعات کلی همسفرهای‌تان را داشته باشید
اطلاعات همسفرها| اطلاعات کلی همسفرهای‌تان را داشته باشید

اگر درباره‌ی نوع تور و همسفران‌تان اطلاعات نگیرید، دچار مشکل می‌شوید! می‌پرسید چه‌طور؟ خب، ممکن است انتظار یک تور آرام را داشته باشید و یک تور هیجان‌انگیز با کلی جوان پرسروصدا نصیب‌تان شود که هر دقیقه انتظار دارند ماشین بایستد و از کوه و دره بالا بروند! پس از مسئول آژانس یا تور، اطلاعات حال‌وهوای همسفران را بگیرید و به او بگویید در این سفر به‌دنبال چه هستید.

۷٫ شرایط انصراف از تور

انصراف از تور| شرایط انصراف از تور باید مشخص و شفاف باشد
انصراف از تور| شرایط انصراف از تور باید مشخص و شفاف باشد

این از آن اطلاعاتی‌ست که معمولاً هیچ‌کس قبل از آن‌که یک‌بار گرفتارش شده باشد، درباره‌اش سوالی نمی‌پرسد. آژانس‌ها و تورها قانون‌های خاص خودشان را برای انصراف دارند و ممکن است با انصراف از تور، بخش بزرگی از مبلغ پرداختی‌تان را به‌عنوان جریمه به شما پس ندهند. این قانون‌ها را در زمان بستن قرارداد یا پرداخت پول از آژانس مورد نظر بپرسید. این قانون‌ها باید مشخص و با جزئیات باشند و دقیقاً معلوم باشد شامل چه شرایطی می‌شوند. همین‌طور دقت کنید مهر آژانس و امضای مدیر آژانس پای قراردادِ بین شما و آژانس باشد.