سفر راهی برای فراغت بال است. سفر به ما این فرصت را می‌دهد که از زندگی پرمشغله و بدوبدوهای هر روزه، کمی جدا شویم و با خودمان، خانواده‌مان و کسانی که از بودن با آن‌ها لذت می‌بریم، وقت بیش‌تری بگذاریم. در کلام لذت بردن از سفر را تجربه کنیم. این دور شدن برای جست‌و‌جوی آسایش، کمک می‌کند ذهن، روح و بدن‌مان را آزاد کنیم و برای ادامه‌ی زندگی معمول مهیا شویم. سفرزون در این مقاله به شما یاد می‌دهد چگونه یک برنامه سفر موفق بچینید.

اکثر مردم تنها در زمان تعطیلات فرصت می‌کنند که به سفر بروند و لذت بردن از سفر را تجربه کنند. بعضی از آن‌ها نمی‌توانند از تعطیلاتی که این‌همه مشتاقانه منتظرش بودند، نهایت لذت را ببرند، چون معمولا گیج و بی‌برنامه‌اند. توصیه‌ی سفرزون این است که برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم، تیم سفرزون هم این‌جاست تا تمام فاکتورهای مهم برای یک برنامه‌‌ سفر موفق را برای‌تان به صف کند.

یک برنامه‌ سفر موفق دو بخش دارد: قسمت اول بخش تعاملی سفر است و بخش دوم درباره‌ی دستاوردهای سفر. پس اگر می‌خواهید به سفر بروید و از درد بی‌برنامگی در سفر رنج نبرید، حتما این مطلب را بخوانید و از آن لذت ببرید.

چه‌طور می‌شود یک سفر موفقیت‌آمیز داشت؟ یکی از راه‌های آن برنامه‌ریزی دقیق برای چند روزی است که در سفرتان پیش رو دارید. یک سفر موفق چند راز دارد. سفرزون بعضی از این رازها را با شما در میان می‌گذارد.

۱. برای لذت بردن از سفر به انگیزه‌تان از سفر فکر کنی

چرا می‌خواهید به سفر بروید؟ باید پاسخ این سوال را بدهید
چرا می‌خواهید به سفر بروید؟ باید پاسخ این سوال را بدهید

اولین و شاید مهم‌ترین قدم برای داشتن یک برنامه سفر موفق و لذت بردن از سفر ، فکر کردن به انگیزه‌ی سفر است. یعنی به سوالاتی از این دست با دقت و صداقت کامل پاسخ دهیم:

  • آیا از شلوغی و همهمه‌ی زندگی روزمزه خسته شده‌ام و قصد استراحت دارم؟
  • آیا می‌خواهم با کم‌تحرکی مقابله کنم؟
  • آیا قصد معاشرت بیش‌تر و دوست‌یابی دارم؟
  • آیا دنبال لذت‌های بصری و عکاسی هستم؟
  • آیا دنبال آشنای با فرهنگ‌ها و سبک زندگی‌ها هستم؟
  • ایا دلم ماجراجویی می‌خواهد؟

پاسخ دقیق به این سوالات نوع سفر تعیین می‌کند. مثلا، اگر قصد دوست‌یابی داریم سفر با تور گزینه‌ی مناسبی‌ست، اما اگر از همهمه و سروصدا فراری‌ایم، وقت‌گذرانی در تور شاید چندان مناسب حال‌مان نباشد. اگر از کم‌تحرکی شاکی‌ایم، پس سفر پرتحرکی مثل پیاده‌روی در طبیعت گزینه‌ی بهتری است، اما اگر زندگی معمولی پرتحرکی داریم و قصدمان لم دادن است، پس سفر ویلایی و یک‌جا نشستن بهترین انتخاب است.

در سفرزون بخوانید: راهنمای سفر کم هزینه (قسمت اول) : ارزان بخوابیم، ارزان بخوریم

یکی از گران‌ترین بخش‌های سفر پرداخت هزینه‌ی اقامت و جا است. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، تقریبا نیمی از هزینه‌ی سفر صرف پرداخت هزینه‌ی هتل می‌شود. اما … بیش‌تر بخوانیدراهنمای سفر بدون هزینه (قسمت سوم) کم‌تر خرج کنیم ۷

 

۲. همسفرها را با دقت انتخاب کنیم

انتخاب همسفرهای خوب به معنای جدیدی به لذت بردن از سفر می‌دهد
انتخاب همسفرهای خوب به معنای جدیدی به لذت بردن از سفر می‌دهد

بعد از این‌که انگیزه‌ی شخصی‌ را از سفر مشخص کردیم، وقت انتخاب همسفر است. با دیگران صحبت کنیم و توانایی‌ها و علاقمندی‌های اطرافیان‌تان را در نظر بگیریم تا هم‌فکرها و هم‌توان‌ها را برای سفر برگزینیم. به‌عنوان مثال، اگر قصد یک سفر پر تحرک در طبیعت‌ و پیاده‌روی طولانی و کوله‌کشی را داری، مادربزرگِ پیرمان همسفر مناسبی نیست، هر چند که با او خیلی خوش بگذرد. اگر قصدمان عکاسی است، پس باید در مسیر زیاد توقف کنید تا بتوانیم خوب ببنیم و خوب ثبت کنیم، پس آدم‌های کم‌حوصله که می‌خواهند سریع به مقصد برسند و وقت‌‌گذاشتن برای عکاسی به نظرشان کار بی‌نمکی است را همراه خود نکنیم. یادمان باشد!

همسفر خوب، همدل و همراه یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای یک سفر موفق و راز لذت بردن از سفر است. انتخاب همسفر مانند انتخاب شریک زندگیست، دقت کنیم.

۳.  رودربایستی را کنار بگذاریم

نگذارید رودبایستی سفرتان را خراب کند
نگذارید رودبایستی سفرتان را خراب کند

در ایده‌آل‌ترین حالت، همسفران‌مان از سفر همان نیتی را دارند که ما داریم. می‌خواهند همان‌قدر پول خرج کنند که ما قرار است خرج کنیم. به معاشرت، پیاده‌روی، عکاسی، توقف، خندیدن، ساختمان موزه دیدن و ماجراجویی همان‌قدر اشتیاق نشان می‌دهند که ما و بالاخره برای سفر همان روزهایی را خالی دارند که ما. اگر این‌طور است پس باید بگوییم خوش‌بحال‌مان، بر خر مراد به سفر می‌رویم و می‌توانیم برنامه سفر موفق را بچینیم و لذت بردن از سفر را تجربه کنیم.

اگر درباره‌ی هر کدام از این‌ها حتی کمی هم شک داریم، بهتر است حتما قبل از سفر قید رودربایستی را بزنید و با همراهان صحبت کنید. این‌طوری در طول سفر مشکلی پیش نمی‌آید و به همه خوش می‌گذرد. اگر هم برای انتخاب همسفر آن‌قدرها دست‌مان باز نیست (مثلا باید با خانواده سفر کنیم) حتما قبل از سفر سنگ‌های‌مان را وا بکنیم و برای خودمان زمان‌ها و فضاهای شخصی طلب کنیم. البته باید به دیگران هم حق گفتن و داشتن این آزادی‌ها را هم بدهیم

۴. همسفر خوب و دموکراتی باشیم

برنامه سفر موفق | همسفر خوب و دموکراتی باشیم
برنامه سفر موفق | همسفر خوب و دموکراتی باشیم

خب! حرف‌های‌مان را زدیم و سنگ‌های‌مان را با دیگران وا کندیم، اما یادمان باشد که فقط خواسته‌های شخص من مهم نیستند، بلکه سفر یک کار تیمی است که روحیه‌ی جمعی می‌خواهد. همان‌قدر که از دیگران انتظار داریم به ما و خواسته‌های‌مان احترام بگذارند، ما هم باید چنین باشیم. خوب بشنویم، به روحیات همسفران‌مان دقت کنیم، به آزادی عمل آن‌ها احترام بگذاریم و زورگو نباشیم.

اگر به‌ قصد رقص و پایکوبی و جیغ‌و‌هوار سفر می‌کنید، به‌یاد داشته باشید همه مثل شما نیستند و برای این‌کارها به سفر نیامده‌اند. اگر به‌دنبال سکوت و آرامش هستیم، شاید در خانواده یا تور کسی اهل شلوغ‌بازی‌ست. پس به‌زور کسی را مجبور نکنیم آن‌طوری که به ما خوش می‌گذرد، خوش بگذراند. تعامل کنیم تا به یک نقطه‌ی تعادل برسیم. یعنی، لازم است همراه باشیم تا دیگران هم با ما همراهی کنند.

برای این‌که یک سفر خوش داشته باشید باید برنامه‌ریزی کاملی کنید و برنامه سفر موفق بریزید. ما در ادامه به نکات دقیق‌تر و ریزتر برنامه سفر موفق پرداختیم. نکاتی که رازهای طلایی برنامه سفر موفق هستند.

۵. مسیر سفر داشته باشیم

مهم‌ترین بخش در ریختن یک برنامه سفر موفق انتخاب مسیر سفر است
مهم‌ترین بخش در ریختن یک برنامه سفر موفق انتخاب مسیر سفر است

برای مقصدی که در نظر گرفته‌اید، تمامی مسیرهای ممکن را لیست کنید. بعد با بررسی مسیرها ببینید کدام مسیر بیش‌تر انتظارتان از سفر را برآورده می‌کند، یا به اصطلاح اگر کدام مسیر را طی کنید، بیش‌تر خوش می‌گذرد.

برای این‌که این نکته واضح‌تر بشود، چند مثال می‌زنم: مثلا اگر یکی از اهداف سفر شکم‌گردی‌ست راهی که پر از کافه و رستوران است، طبعا بهتر از یک راه بی‌آب و علف و برهوت است. اگر می‌خواهید زودتر به مقصد برسید و با توقف حال نمی‌کنید، کوتاه‌ترین مسیر را برگزنید. اگر می‌خواهید عکاسی کنید، زیباترین مسیر را انتخاب کنید. اگر هم می‌خواهید جای خاصی را ببنید از همان مسیر بروید.

یادمان نرود برای رسیدن به هر چیزی، هزاران راه وجود دارد.

۶. حساب و کتاب داشته باشیم

از همان ابتدای سفر تکلیف‌تان را با جیب‌تان مشخص کنید
از همان ابتدای سفر تکلیف‌تان را با جیب‌تان مشخص کنید

حالا که تکلیف‌مان با خودمان، دیگران و راه مشخص است، لازم است تکلیف‌مان با جیب‌مان هم معلوم شود. درباره‌ی تعداد روزهای سفر و برنامه‌ها در اینترنت جستجو کنید، ببینید سفر به فلان جا با انجام فلان کارها در فلان مدت چقدر برای‌تان آب می‌خورد. یعنی برای داشتن یک برنامه سفر موفق و سفر خوش، یک برنامه‌ی مالی لازم است.

توصیه‌ی اکید سفرزون این است که همیشه محض احتیاط مقداری پول بیش‌تر از هزینه‌ی سفر همراه داشته باشید؛ کار است دیگر، آدم خدایی ناکرده مریض می‌شود، در مخمصه می‌افتد. به هرحال، همیشه در سفر امکان مواجهه با غیرمنتظره‌ها هست، پس چه بهتر که برای آن آماده باشید. در ضمن، درباره پول هم بهتر است با دیگران بی‌تعارف باشیم، اگر قصد و پول ماندن در هتل هفت ستاره را ندارید، توی رودربایستی نمانید تا به قرض بیافتید! فراموش نکنیم سفر می‌کنیم که از دردسرها فارغ شویم نه این‌که دردسر جدید برای خودمان بخریم.

۷. چک لیست ملزومات سفرتان را بنویسید

برای یک سفر خوش به چک لیست کامل نیازمندید
برای یک سفر خوش به چک لیست کامل نیازمندید

حتما یادتان بماند برای انجام برخی سفرها و برخی کارها یک‌سری مقدمات لازم است. مثلا اگر قصد شنا دارید، مایو لازم است. اگر قصد کوه‌نوردی دارید، کفش کوه لازم است. اگر قصد کمپ زدن دارید، چادر و کیسه‌خواب لازم است. این‌طوری نباشید که سرمان را بیندازیم پائین و برویم و در مقصد ببینیم ای‌ دلِ غافل دست‌مان خالی است. آن‌وقت مجبوریم یا یک گوشه بنشیم و با حسرت دیگران را نگاه کنیم، یا پول اضافه خرج کنیم و چیزی که داریم را دوباره، و حتی گران‌تر، بخریم.

توصیه‌ی اکید تیم حرفه‌ای سفرزون این است که برای این‌کار اصلا و ابدا به ذهن‌مان اعتماد نکنیم. حتما لیست مکتوب داشته باشیم و این لیست را در طول روزهای مختلف تا زمان بستن کوله و چمدان کامل کنیم. همیشه یک چیز خیلی کوچک هست که از قلم می‌افتد، اما با داشتن لیست ملزومات سفر، هوشیاری و دقت نظرتان را به رخ دیگران بکشید.

۸. برنامه‌ی روزها را داشته باشیم

با داشتن برنامه روزهای‌مان می‌دانیم چه چیز‌هایی باید ببریم و چه چیزهایی نه
با داشتن برنامه روزهای‌مان می‌دانیم چه چیز‌هایی باید ببریم و چه چیزهایی نه

بهتر است برای مدت سفر برنامه‌ریزی درست و درمانی داشته باشیم. اولا حتما به محل اقامت پیش از سفر فکر کنیم، مبادا از بی‌برنامگی مجبور شویم شب در خیابان بمانیم. مراکز و فعالیت‌های تفریحی و فرهنگی را مشخص کنیم و ببنیم در یک روز چه کارهایی می‌توانیم بکنیم و به کجاها سر بزنیم. سعی کنیم تخیلی برنامه‌ریزی نکنیم، مثلا ذهنی فکر نکنیم که در یک روز ۲۰تا موزه را می‌بینیم و قال قضیه‌ی موزه‌ها را می‌کنیم. این‌طور انتزاعی نمی‌شود برنامه‌ریزی کرد،

باید به نکات مهمی مثل فواصل، توان اعضای تیم، مدت زمان بازدیدها، توقف‌ها، وعده‌های غذایی و نکات این‌چنینی فکر کرد تا سفر خوش را برای خودمان بخریم. سعی کنیم خیلی فشرده هم برنامه نریزید، سربازی که نمی‌رویم. حتما یک روزهای و ساعاتی را برای استراحت و لم دادن و گپ زدن در نظر بگیریم. در نهایت، در نظر داشته باشید سفرِ گروهی روحیه‌ی جمعی می‌طلبد، پس برای برنامه‌ریزی حتما با دیگران مشارکت کنید. برنامه‌ریزی نه کارِ شما به تنها‌یی‌ست و نه می‌توانید خودتان را کنار بکشید.

۹. روحیه‌ی ماجراجویی داشته باشیم

روحیه ماجراجویی‌تان را در سفر بالا ببرید
روحیه ماجراجویی‌تان را در سفر بالا ببرید

برای یک برنامه سفر موفق باید ماجراجو باشید. چه در کشف آداب، رسوم، سبک‌زندگی‌ها، مراسم، عادت‌ها و مردمان؛ چه در کشف طبیعت، موزه‌ها، خوراکی‌ها و غذاها. معمولا خوش‌سفرترین افراد کسانی هستند که آماده‌ی شکستن چهارچوب‌ها و عادت‌های زندگی معمول‌شان هستند و روحیه‌ی اکتشافی دارند. اگر هزینه‌ی بلیط موزه یا گالری یا اماکن سیاحتی را می‌دهید، با حوصله وقت بگذرانید. صرفا برای پز دادن یا عکس یادگاری گرفتن به جایی نروید، برای خودمان حال کنیم و نه دیگران.

برای داشتن سفر خوش حتما غذاهای محلی را بچشید. ماجراجویی ذائقه‌ای هم لذت می‌دهد و هم به درک مردمان و فرهنگ‌شان کمک می‌کند. کشف کنید، پرس‌و‌جو کنید، ارتباط برقرار کنید، کنجکاو باشید، خوب ببینید، خوب بشنوید، خوب لمس کنید و خوب حس کنید. در واقع هر سفر یک زندگی برای وارد شدن به دنیاهای ناشناخته و یا کم‌تر شناخته شده‌هاست. با کم حوصلگی و تنبلی فرصت‌ها را از خودتان دریغ نکنید.

۱۰. محترم باشیم و به دیگران احترام بگذارید

 

ماجراجویی مترادف کله‌شقی و بی‌احترامی به دیگران نیست، بلکه چنین کارهایی می‌تواند کل سفر را خراب کند و بدترین خاطره‌ی زندگی را برای‌تان رقم بزند. برای محترم بودن لازم است:

  • حواس‌مان به امنیت و سلامت خودتان و دیگران باشد. مثلا شب‌مانی در طبیعت بدون تجربه‌ی کمپ‌زنی و بدون توجه به نگاه امنیتی و ایمنی ماجراجویی نیست،
  • حواس‌تان به طبیعت باشد. آتش روشن کردن وسط جنگل ماجراجویی نیست. قرار نیست به هرجا که سر می‌زنیم آن‌جا را تخریب کنیم. طبیعت دارایی و حق مشترک تمام مردم است. پس مراقب طبیعت و حقوق دیگران باشیم.
  • حواس‌مان به مردم محلی، ارزش‌ها و آداب و رسوم‌شان باشد. . قبل از سفر حتما درباره‌ی آداب و رسوم و ارزش‌های جامعه‌ی مقصد مطالعه کنیم. چون باید بدانیم، مسافر قرار است خودش را با جوامع محلی تطبیق دهد و نه جوامع محلی با مسافر. با منطق «آمده‌ایم تا خوش بگذرانیم»، به دیگران احساس بی‌حرمتی ندهیم و در روند معمول زندگی‌ آن‌ها اختلال ایجاد نکنیم، بلکه پیام‌مان سفر خوش برای همه باشد.