استانبول بزرگ‌ترین و در عین حال شگفت ‌انگیزترین شهر ترکیه است. در محله بشیکتاش این شهر یکی از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه خودنمایی می‌کند. یک کاخ شکوهمند که بیش از ۴۰ سال مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی بوده و از طلا و کریستال برای آراستگی‌اش استفاده شده است. همه آن را با نام کاخ دلماباغچه می‌شناسند؛ کلمه‌ای که در ترکی به معنی باغ پر شده است. باغ – عمارتی پرشده از شگفتی و زیبایی‌های ناگفتنی است. در این مطلب سفرزون قصد داریم تا به اتفاق شما همراهان همیشگی در این کاخ دل‌انگیز گشتی بزنیم. با ما همراه باشید

موقعیت و تاریخچه کاخ 

دلماباغچه

کاخ دُلماباغچه در سمت اروپایی استانبول و در شرق تنگه بسفر واقع شده‌است. این کاخ در اواسط قرن نوزدهم، بدستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شد و توانست جای کاخ توپکاپی را بگیرد. این کاخ، آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی تا پیش از جمهوری ترکیه بود و شش سلطان عثمانی در آن روزگار گذراندند. از آن پس مصطفی کمال آتاتورک به هنگام بازدیدش از استانبول در آن اقامت می‌گزید و مهمانان خارجی را به حضور می‌پذیرفت. امروزه کاخ دلما باغچه به عنوان موزه کاربری دارد و مهمانخانه کاخ نیز برای پذیرایی از میهمانان سیاسی خارجی و مهم ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد.

نمای کاخ دلماباغچه روی نقشه گوگل

معماری شگفت کاخ دلماباغچه 

دولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای به وسعت ۱۱۰ هزار متر مربع در ابعادی عظیم بنا شد. معماری کاخ برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است، به همراه ترکیبی از سنت های دوره امپراطوری عثمانی. معماران ارشد دربار عثمانی، گارابت و نیکوگس بالیان کار ساخت بنا را در ۱۳ سال به اتمام رساندند. در این کاخ که به صورت متقارن ساخته شده، ۲۸۵ اتاق، ۴۳ سراسرا و ۶ حمام ترکی به چشم می‌خورد. این کاخ اسکله ای ۶۰۰ متری دارد و دو ورودی چشمگیر به دو حیاطش متصل می‌شوند. کاخ دلماباغچه از سه بخش اصلی تشکیل شده: آپارتمان‌های اداری، سرسرای تشریفات و حرمسرای امپراتوری.


برای دریافت راهنمای سفر به استانبول کلیک کنید.


آپارتمان‌های اداری کاخ دلمه باغچه

آپارتمان‌های اداری از لحاظ عملکرد و شکوه، مهمترین بخش عمارت هستند. در ورودی این بخش یک سرسرای بزرگ، یک راه پله کریستالی و عناصر تزئینی دیگری برای تحت تاثیر قرار دادن بازدید کننده‌ها وجود دارند. دیگر قسمت‌های تاثیرگذار بخش اداری از این قرارند: چند سرسرای تزئین شده با فرش‌های هرکه واقع در طبقه بالا، لوسترها و شومینه های کریستالی و یک حمام سلطنتی زیبا که با رخام گچی مصری تزئین شده است.

سرسرای تشریفات کاخ

سرسرای تشریفات، یک تالار مربعی بزرگ با داشتن بیش از ۲۰۰۰ متر مربع مساحت و سقفی با ارتفاع ۳۶ متر است. این سرسرا با یک فرش هرکه بزرگ و یک لوستر بلورین ۴.۵ تنی با ۷۵۰ حباب لامپ که هدیه ملکه ویکتوریا است، تزئین شده است. گالری های طبقات بالایی توسط سفیران خارجی ای که به مراسم مذهبی دعوت میشدند مورد استفاده قرار میگرفت، همچنین در مناسبت‌های خاص از گالری‌ها به عنوان جایگاه ارکستر استفاده می‌شد. زنان اجازه حضور در این مراسم را نداشتند، بنابراین، از پنجره‌های راهروی طویلی که بخش اداری را به حرمسرا متصل می‌کرد و بالای سرسرای تشریفات قرار داشت مراسم را نظاره می‌کردند.

حرمسرای امپراتوری دلمه باغچه

حرمسرا توسط راهروی طویلی به بخش اداری متصل می‌شد. برای اطمینان از اینکه هیچ‌کس از این راهرو عبور نکند، همواره نگهبانانی از آن محافظت می‌کردند. ورود هر مردی جز شخص سلطان و خواجه‌های پیشخدمت به حرمسرا کاملاً ممنوع بود. بخش حرمسرا از چندین اتاق، حمام و سرسرا تشکیل شده است. سوئیت‌های سلطان، اقامتگاه ملکه مادر، اتاق‌های همسران صاحب‌منصبان، اتاق‌های سوگلی‌ها و چند اتاق مخصوص آموزش فرزندان کوچک سلطان در حرمسرا واقع شده‌اند. کاخ ولیعهد نیز دقیقاً در کنار حرمسرا قرار دارد.

اتاق های سرسرای مدخل کاخ دلمه باغچه

بازدید از کاخ دلماباغچه از سرسرای مدخل آغاز می‌شود. اتاق‌های سرسرا مشرف به دریا و خشکی هستند. اتاق‌های مشرف به دریا مختص مقامات عثمانی، وزیر اعظم و دیگر وزرای کشور بودند در حالی‌که اتاق‌های مشرف به خشکی توسط دیگر مدیران کشور از جمله مارشال کاخ، شیخ الاسلام، اعضای مجلس نمایندگان و سنا استفاده می‌شدند. در هنگام ورود به مدخل در دو طرف اتاق میزهای مرصع کاری شده ای مشاهده می‌شوند که روی آن‌ها مونوگرام سلطان عبدالمجید نقش بسته است. لوستر انگلیسی آویزان شده در وسط این اتاق ۶۰ شاخه دارد. پارچه‌های هرکه‌ای که در روکش اثاثیه و والون ها به کار رفته اند به رنگ سلطنتی قرمز هستند.

نقاشی های کاخ دلماباغچه

بیش از ۶۰۰ نقاشی رنگ روغن در عمارت وجود دارند. بزرگترین نقاشی کلکسیون کاخ، نمایشی از صفوف سوره اثر استفانو اوسی، بر دیوار چپ این سرسرا آویزان شده‌است. روی دیوار سمت راست نقاشی امضاشده‌ای از رودلف ارنست قرار داده شده است که آتش سوزی تئاتر شهری پاریس را به تصویر کشیده و نقاشی دیگری از یک دختر روستایی هلندی، اثر دلاندره، نیز بر روی این دیوار نصب شده است.

اتاق آتاتورک

 مصطفی کمال آتاتورک واپسین روز های عمرش را در کاخ دلمه باغچه سپری کرد. او در روز ۱۰ نوامبر۱۹۳۸  در ساعت ۰۹:۰۵ صبح، در اتاقی واقع در بخش حرمسرای کاخ در گذشت. پس از مرگ او تمام ساعت های کاخ روی ساعت ۰۹:۰۵  تنظیم و متوقف شدند.

دسترسی به کاخ دولما باغچه

برای بازدید از کاخ دولما باغچه اگر در میدان تکسیم هستید، سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. کاخ دولماباغچه ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد که با دنبال کردن تابلوها به آن خواهید رسید. اگر در منطقه سلطان احمد هستید سوار تراموا شوید و در کاباتاش پیاده شوید تا به کاخ دولماباخچه برسید.

اگر به استانبول سفر کرده‌اید برای ما از خاطرات خود بنویسید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های استانبول کلیک کنید.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور استانبول

برای مشاهده‌ی تورهای استانبول سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.