کاخ موزه رامسر ، یکی از جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر رامسر و شمال کشور است. در شمال کشور شاید کمتر خبری از آثار تاریخی و بناهای مشهور باشد، اما شهر رامسر به علت اینکه در زمان پهلوی اول و دوم یک اقامتگاه خانوادگی پادشاهی بوده‌است از این قاعده مستثنی است. این کاخ را رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رساند و بعد از آن خودش ۴ سال بیشتر به حیات خود به عنوان پادشاه کشور ادامه نداد. او معمولاً در هر سال چند روزی بیشتر مهمان این کاخ نبوده است. اما کاخ از نظر زیبایی و جذابیت بی‌نظیر است. جدای از معماری خاص و زیبایش، باغ مرکبات آن یکی از متنوع‌ترین‌هاست.


معماری کاخ موزه رامسر

یک تیم ایرانی آلمانی نظارت‌کننده معماری هوانس اونیک غریبیان برای ساخت این باغ بوده‌اند. یک سند دیگر هم وجود دارد که معماری کاخ را به استاد ابوالقاسم واثقی نسبت می‌دهد. ورود در محوطه عمارت به صورت مستقیم نیست و راه ورود به صورت منحنی بر پایه قاعده حجاب در معماری ایرانی است. سنگ مرمر سفید استفاده بسیاری در ساخت این بنا داشته‌است. به همین خاطر نام دوم این مکان، کاخ مرمر است. علاوه بر آن دو مجسمه مرمرین ببر در دو سمت پلکان پشت کاخ وحود دارند که این وجه تسمیه را تکمیل می‌کنند.

شکل عمارت مستطیلی است. دارای یک هال و تالار مرکزی و ۲ اتاق بزرگ درطرقین و حمام و سرویس بهداشتی است. جنس کف اتاق از پاکت و تحته است و در و پنجره‌ها چوبی است. سنگ‌های مرمر استفاده شده در نمای کاخ، همه سنگ مرمر رگه‌دار مشهدی هستند و قطر هر کدام ۳۰ سانتی‌متر است.

ستون‌های باغ حجاری شده‌اند و در سقف اتاق‌های اصلی و ورودی، گچ‌بری‌های زیبایی از تمثیل‌های گیاهان و حیوانات و انسان (زنان) وجود دارد. این طرح‌ها، شبیه گچ‌بری‌های یونانی است و ایرانی نبودن آن از روی طرح‌ها مشخص است. یکی از مجسمه‌های قابل‌توجه در موزه، تندیس مادر و کودک است.

یک کاخ تماشایی

همانند بیشتر کاخ‌های شاهی که نمونه‌های آن در تهران، امروزه به آثار جذابی از نظر هنری و معماری مبدل شده‌اند، کاخ موزه رامسر، با ترکیبی از تابلوها و آثار هنری متنوع و اشیاء آنتیک و مبلمان درجه‌یک، دیدی تازه به زندگی شاهانه دوران پهلوی دوم و همچنین هنرمندی در آن دوران به شما می‌دهد. کاخ موزه رامسر محوطه بسیار جذابی دارد که درخت‌کاری‌های منحصربه‌فردی دارد.

حدود ۱۸۰۰ اصله مرکبات و ۳۰۰ اصله کیوی کاج، سرو و نخل وجود دارد. در گشت‌وگذار در محوطه کاخ به نخل بلند پر ارتفاع و همچنین کاج ۴ شاخ برخواهید خورد که البته دومی چندان قدمتی ندارد و چند سالی است که کاشته شده است. گیاه پسیلتوم نودم که فقط در آمریکا و ژاپن کشت داشته، در این باغ نیز کاشته شده و رشد و نمو پیدا کرده است. ماهی‌های خاویار در حوض محوطه نگه‌داری می‌شوند و حوض کاخ را هم به جایی گران و پر زرق و برق تبدیل می‌کنند.

۵ عمارت دیگر در باغ رامسر وجود دارند که شامل خزینه، تاسیسات، انباری، نگهبانی، سرایداری است.

کاخ رامسر پس از انقلاب

این کاخ تا سال انقلاب اسلامی، مورد استفاده خاندان پادشاهی بوده‌است اما پس از آن به تملک بنیاد مستضعفان درآمد و نهایتاً در سال ۱۳۷۹ برای بازدید عموم گشایش یافت.

رامسر و مکان کاخ

کاخ رامسرمکان کاخ موره رامسر ، در سینه کوه و در ارتفاع و دید نسبت به شهر و دریا قرار دارد. علاوه بر این کاخ در محدوده رامسر به علت حضور شاه و خانواده سلطنتی امکانات و جذابیت‌های جالب‌توجهی حاضر است. به عنوان مثال خانه‌های ویلایی در بلواری منتهی به دریا، معروف به بلوار کازینو و اماکن تفریحی کنار دریا در ادامه مسیر این بلوار، می‌تواند مقصد بعدی شما در بازدید از شهر زیبای رامسر باشد.

چرا «تماشاگه خزر»؟

کاخ رامسربه علت اینکه موزه کلمه‌ای لاتین است، نام دیگر این کاخ، تماشاگه خزر است. در وجه تسمیه این نام دیگر، اثر دید و چشم‌انداز جذاب آن به دریا مشهود است.

جشنواره بهار نارنج

یکی از جشنواره‌های جذابی که در شمال کشور برگزار می‌شود جشنواره بهارنارنج است. یکی از آیین‌های سنتی مازندرانی‌ها، عرق‌گیری از بهارنارنج است. هر سال جشنواره بهارنارنج در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. یکی از مکان‌های برگزاری این جشنواره کاخ موزه رامسر است. البته اینجا به صورت دائمی محل برگزاری نیست.

امکانات دیگر کاخ موزه رامسر

در محوطه باغ رامسر، بخش‌های رفاهی هم وجود دارند. کافی‌شاپ و رستوران که البته حضور آن، باعث ناهمگونی فضا و محوطه کاخ شده است و همچنین عمارت انباری که در حال حاضر به بازارچه صنایع‌دستی تبدیل شده‌است، از جمله این امکانات هستند. به علاوه، در شرق عمارت کاخ موزه هم یک آلاچیق برای فروش سوغات وجود دارد و سرویس بهداشتی در جنوب‌شرق باغ رامسر قرار دارد. راستی تجربه‌ی شما از تماشای این کاخ زیبا چیست؟

اطلاعات بازدید از کاخ رامسر

صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۳ و بعدازظهرها از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰ امکان بازدید از کاخ موزه رامسر وجود دارد.

قیمت ورودیه کاخ برای اتباع ایرانی: ۱۰۰۰۰ ریال

قیمت ورودیه کاخ برای اتباع خارجی: ۳۰۰۰۰ ریال

تلفن پاسخگویی: ۰۱۱۵۲۲۵۳۷۴

آدرس باغ رامسر

مازندران-رامسر-خیابان شهید رجایی (سخت‌سر سابق)، جنب هتل رامسر

آدرس کاخ موزه رامسر روی نقشه گوگل


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های رامسر کلیک کنید.