کاپادوکیا ترکیه شهری سنگی در قلب این کشور است. این شهر از جمله شهرهایی است که زیبایی منحصر‌به‌فرد و بکر بودن آن را بطور کامل می‌توانید حس می‌کنید. کاپادوکیا در مرکز منطقه آناتولی ترکیه واقع شده است. این منطقه که ارزش تاریخی فراوانی دارد توریستی‌ترین منطقه تاریخی کشور است و باستان شناسان علاقه زیادی به آن دارند. در این مطلب سفرزون ۱۰ حقیقت جالب را درباره این شهر می‌خوانیم.

Loading the player...

یک نگاه مجازی به کاپادوکیا

کاپادوکیا ترکیه ، شهر بالن‌ها

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۳
کاپادوکیا | شهر بکر بالن‌ها

کاپادوکیا برای آرایش سنگی زیبای آن و همچنین فرصت بالن‌سواری در هوای گرم شهرت دارد. جاذبه‌های طبیعی این منطقه از جمله مناظر زیبا و منحصربه‌فرد در سراسر ترکیه است. تخته‌سنگ‌های عجیب و غریب کاپادوکیا ترکیه که فلات مرکزی آناتولی را در برمی‌گیرد در طول قرن‌ها به عنوان یک پس زمینه برای تاریخ این منطقه جذاب بوده است. منطقه کاپادوکیا یکی از مناطق امپراطوری «هیتیت» است که بعدها اولین فیلسوفان مسیحیت از این منطقه آمدند. در حال حاضر این منطقه یک مقصد توریستی مهم است که حقایق جالبی برای کشف دارد.

جادوگری در کاپادوکیا

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۲
جادوی زیبای کاپادوکیا

سه تا چهار میلیون سال پیش چندین فوران‌ آتشفشانی ناحیه آناتولی مرکزی را تکان داد و این منطقه فعلی را شکل داد که ما آن را در حال حاضر با عنوان جادوگر کاپادوکیا می‌شناسیم.

دودکش‌های زیبای افسانه‌ای

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۴
دودکش‌ها | قصه‌ی افسانه‌ی کاپادوکیا

چشم اندازی زیبای منطقه کاپادوکیا توسط فرسایش آتشفشان تشکیل شده است. لایه‌های نازک خاکستر به یک سنگ نرم تبدیل شده که به آن توف می‌گویند و به مرور این سنگ‌ها با باد و باران فرسوده شده و باعث ایجاد دودکش‌های زیبای افسانه‌ای شدند که ما امروزه در این منطقه می‌بینیم.

سرزمین اسب‌های وحشی

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۶
کاپادوکیا ، سرزمین اسب‌ها وحشی

نام قدیمی کاپادوکیا، کاپادوسیه است که به معنی سرزمین اسب‌های وحشی است؛ این نام به این دلیل است که در دوران باستان شهرت این منطقه به دلیل اسب‌های آن بوده است. اسب هنوز هم برای افراد بومی این منطقه که کاپادوکیا را خانه خود می‌دانند ارزش و اهمیت بسیاری دارد. اسب‌سواری در این منطقه یک شیوه جالب برای جذب گردشگران و بازدیدکنندگان است.

شهرهای زیرزمینی در کاپادوکیا

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۷
شهرهای زیرزمینی از جاذبه‌های کاپادوکیا است

در منطقه کاپادوکیا تعداد زیادی شهر زیرزمینی وجود دارد که برخی از آنها توسط شبکه‌ای از تونل‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. این سکونت‌گاه‌های زیرزمینی بدلیل انعطاف‌پذیری سنگ‌ها تشکیل شده‌اند. بسیاری از آنها به روی بازدیدکنندگان این مناطق باز هستند؛ تعدادی زیادی از زمین‌ها در این مناطق هم مالکیت خصوصی دارند که امکان بازدید برای عموم وجود ندارد.

سرزمین کلیساهای باستانی

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۸
کاپادوکیا سرزمین کلیساهای کشف‌نشده است

بیش از ۶۰۰ کلیسا در منطقه کاپادوکیا وجود دارد که از دل سنگ‌های نرم بیرون آمده‌اند و به احتمال زیاد بسیاری از آن‌ها هنوز کشف نشده‌اند. تاریخ این کلیساها به قرون وسطی باز می‌گردد که در دیواره‌های آن نقاشی‌های فوق‌العاده‌ زیبایی نقش بسته‌اند که با وجود گذشت قرن‌ها هنوز هم مقدار قابل توجهی از رنگ و جزییات‌شان حفظ شده است؛ البته چشم‌های برخی از این نقاشی‌ها توسط مردم خرافاتی این ناحیه خراب شده است زیرا برایشان یادآور چشم‌های شیطان بود.

بومیان ساکن در گورمه کاپادوکیا

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۹
می‎توانید بومیان کاپادوکیا را ببینید و با نوع زندگی آن‌ها آشنا شوید

روستای گورمه به عنوان مرکز اصلی توریستی در منطقه کاپادوکیا فعالیت می‌کند. این روستا از معدود مناطق این ناحیه است که هنوز ساکنانی از افراد بومی در آن زندگی می‌کنند. مسیحیان به این روستا نام گورمه داده‎‌اند که معنی آن می‌شود: «شما نمی‌توانید این‌جا را ببینید» ؛ این روستا به عنوان یک مخفیگاه در طول حمله اعراب مورد استفاده قرار می‌گرفته است.


در سفرزون بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی ترکیه ؛ معرفی ۹ جای محبوب توریست ها


موزه گورمه

از جاهای دیدنی در منطقه کاپادوکیا موزه گورمه است. این موزه، مجموعه‌ای بی‌نظیر درباره موضوعات مذهبی است که در سال ۱۹۸۵ همراه با سایر مکان‌های سنگی کاپادوکیا، به عنوان یک میراث جهانی برای یونسکو ثبت شد.

دره سرخ کاپادوکیا ، رنگ‌هایی از جنس طبیعت

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۱۰
راز پنهان در دره سرخ کاپادوکیا

این دره که زیبا‌ترین دره‌ کاپادوکیا است، بین دو روستای گورمه و کاوسین قرار دارد. صخره‌های این دره به رنگ‌های صورتی و زرد و نارنجی هستند. همچنین در میان صخره‌ها، باغ‌های سرسبز، تاکستان‌ها و زمین‌های کشاورزی بسیاری وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی هستند. درون صخره‌ها کلیسا‌های پنهانی پیدا می‌شوند که تاریخ آن‌ها به عهد بیزانس برمی‌گردد.

کنسرت‌های موسیقی خاص در کاپادوکیا

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۱۱
در کاپادوکیا گاهی کنسرت‌های متفاوتی برگزار می‌شود

کنسرت‌های موسیقی در این منطقه اغلب در اطراف غارهای ساختمانی شکل کاپادوکیا برگزار می‌شود؛ از جمله مراسمی که در این منطقه برگزار می‌شود جشنواره موسیقی کاپادوکیا است که اغلب در طول هفته گروه‌های کر و ارکستر در آن‌جا اجرا دارند.

انگورهای کاپادوکیایی

ده حقیقت جالب درباره شهر سنگی کاپادوکیا ترکیه ۱۲
کاپادوکیا | سرزمین انگور

منطقه کاپادوکیا ترکیه به خاطر انگورهایش در ابعاد بسیار بزرگ شهرت فراوانی دارد. اعتقاد بر این است که در این منطقه ساخت نوشیدنی تاریخچه بسیار طولانی‌ دارد. تعداد زیادی مغازه‌ی نوشیدنی در این ناحیه وجود دارد که مورد علاقه‌ی بیشتر توریست‌ها است.