باید چشم‌هایت را ببندی و دل به بند بند واژه‌ها بسپاری تا با یکدیگر کلوت شهداد را قدم بزنیم. از شنزارها عبور کنیم و گرمای کویر را بر تن بپوشانیم. ما در سفرزون می‌خواهیم از آسمان نزدیک کویر ستاره بچینیم. دست‌هایت را به کلمات بسپار و گوش‌ها را به هوهوی باد.

کلوت های شهداد ، معماری سحر انگیز طبیعت

کلوت شهداد
وقتی که طبیعت برج می‌سازد

اگر راویان افسانه‌ها را نادیده بگیریم، کلوت شهداد عارضه‌ای است طبیعی که نام علمی آن یاردانگ است. از فرسایش‌های آبی وبادی در طی سال‌های طولانی چنین سازه‌های خیره کننده‌ای آفریده شده است.

این شهر پر رمز و راز ۸۰ کیلومتر عرض و ۱۴۵ کیلومتر طول دارد و مساحت آن به بیش از ۱۱ هزار کیلومترمربع می‌رسد.

کلوت شهداد ، شهری خالی از سکنه

کلوت شهداد
اینجا صدای تنهایی بلند است

شهرها با ساکنانشان جان می‌گیرند اما کلوت شهداد شهری است که تمام شهرتش را از تنهایی و خلوت گرفته است و همین باعث شده تا به آن لقب «شهر ارواح» را بدهند. در اولین قدم‌هایی که در خاک کلوت برمی‌دارید محال است که باور کنید این رازهای بلند قامت به‌دست انسان‌ها بنا نشده‌اند.

این دشت بزرگ با ساختمان‌های رفیع رسی، نام خود را از دو کلمه‌ی «کل» به معنای آبادی و «لوت» که اشاره به همان کویر دارد گرفته است.

کلوت ‌ها ، میراث شهری که باد آن را برد

کلوت شهداد
طوفان همه چیز را با خود برد

تاریخ‌شناسان کلوت شهداد را بقایای شهری تاریخی می‌دانند که میراثی از هزاره دوم و سوم پیش از میلاد در جان خود داشته. برخی از محققین بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی، معتقدند که این شهر بر اثر طوفانی بزرگ که گل، نمک و گچ کویری همراه خود داشته است تخریب و حتی باقی‌مانده‌های آن کیلومترها جابه جا شده است.

 کلوت‌هایی که فردا شبیه امروز نیستند

کلوت شهداد
کلوت شهداد ، پیوسته در تغییر

در پهنه‌ی کویر کرمان با گذر هر فصل چهره‌ای تازه از کلوت‌ها نمایان می‌شود. باد و بارانی که از تن شهر کلوت‌ها می‌گذرد این سازه‌ها را تغییر می‌دهد. سنگ بنای کلوت‌های شهداد در مقابل بادهایی که شن و ماسه به همراه دارند شکل‌هایی تازه می‌گیرد.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی کرمان که نباید از دست دهید


اینجا رویشی در کار نیست

کلوت شهداد
در کلوت شهداد چیزی نمی‌روید

در تمام محدوده‌ی کلوت شهداد حتی یک گیاه رشد نمی‌کند و تا چشم کار می‌کند حیات نباتی وجود ندارد. این خشکی را نمی‌توان به علت فقر خاک و عوامل دیگر دانست چرا که خاک آبادی‌های اطراف چندان فرقی با این مکان ندارد. تنها دلیلی که برای آن وجود دارد، بادهای شدیدی است که در طول  سال در سراسر پهنه‌ی کویر می‌وزد و می‌تواند همه چیز را از دل خاک بیرون بکشد.

شب‌های کلوت شهداد ، رویایی در آغوش ستاره‌های کویری

کلوت شهداد
آسمانی برای دزدیدن ستاره‌ها

کلوت شهداد در دامن کویری قرار دارد که آن‌را گرم‌ترین نقطه‌ی زمین می‌دانند. اما شب‌های این طبیعت جادویی، لطیف‌ترین ساعات آن هستند.

روبه روی آسمان، غرق در سرمه‌ای‌‌ترین خیالی شوید که با نور ضعیف و قوی ستاره‌ها چراغانی شده‌ است. شب‌های کلوت شهداد پر از سخاوت آسمانی است که ماه در قلب آن می‌تپد و خنکای آن جان آدمی را تازه می‌کند.

جادوی شبانه‌ی کویر در کمپ شهداد

این کمپ در حاشیه‌ی غربی کویر لوت قرار دارد و منتظر است تا منظره‌ی آسمان بی‌ انتهای کویر را با شما تقسیم کند. این کمپ که از مصالح طبیعی بنا شده است میزبان رهروان کویر است.

تصویر ۳۶۰ درجه کمپ شهداد روی نقشه گوگل

راه رفتن به سوی کلوت شهداد

آدرس کلوت شهداد:  استان کرمان، شهداد

از کرمان باید ۹۰ کیلومتر به سمت شرق برانید تا شهداد برسید.

این مسیر تا جاده سیریچ دوبانده است، اما پس از آن وارد جاده ای کوهستانی و تک بانده می‌شوید. چندکیلومتر بعد از سیریچ ، دوراهی شهداد و گلباف را می‌بینید که مسیر سمت چپ شما را به کلوت شهداد می‌رساند.

تصویر ۳۶۰ درجه کلوت شهداد روی نقشه گوگل

مجوز های ورود به شهر جادو را فراموش نکنید

کلوت شهداد
مجوز ورود را فراموش نکنید

کویر شهداد را به سه بخش سبز، نارنجی و قرمز تقسیم بندی کرده‌اند و گردشگران می‌توانند به راحتی از منطقه‌ی سبز عبور کنند اما دو منطقه‌ی دیگر نیازمند مجوز و هماهنگی با سازمان‌های مرتبط است. فراموش نکنید که ورود به این نواحی بدون راهنمای محلی و دریافت مجوزهای لازم بسیار خطر آفرین است و ممکن است در پهناوری کویر گم شوید.

این وسایل را حتما همراه خود داشته باشید

کلوت شهداد
مراقب باشید گرمازده نشوید

سرمای شب‌های کویر و هرم روزهای طولانی آن آسیب‌های بسیاری به پوستتان می‌رساند و در این منطقه میزان رطوبت بدن کم می‌شود. پس حتما قمقمه آب، کلاه لبه دار، ضد آفتاب، دستمال گردن، عینک آفتابی و چادر مسافرتی و کیسه خواب و لباس گرم، بادگیر، چراغ قوه و دیگرلوازم شخصی به همراه داشته باشید.

همچنین دوربین عکاسی‌تان را فراموش نکنید تا قاب‌های بی‌تکرار کلوت شهداد را برای خود به ارمغان ببرید.

چه زمانی به کلوت شهداد سفر کنیم؟

کلوت شهداد
پاییز به کلوت شهداد سفر کنید

کلوت شهداد را نیز مانند بسیاری از مناطق کویری باید در فصل پاییز دید تا سفری آرامبخش و راحت داشته باشید و از گرما در امان باشید.

شما هم اگر به قلمروی خیال انگیز کلوت‌ها سفر کرده‌اید ما را از تجربه‌های شگفت‌انگیزتان بی‌خبر نگذارید.