ظهور و رشد سریع ارزهای دیجیتال، فشار زیادی بر ارائه دهندگان خدمات گردشگری وارد کرده و مشتریان هر روز درخواست‌های جدیدی مطرح می‌کنند. این فشارها منجر به ظهور نوآوری‌های تازه در صنعت گردشگری شده و اهمیت ارز دیجیتال در صنعت گردشگری روز به روز در حال افزایش است. بسیاری از این نوآوری‌ها به حل مشکلاتی می‌پردازد که مسافران در طول سفر با آن مواجه می‌شدند. اما ارز دیجیتال چه نقشی در صنعت توریسم دارد؟ صرافی‌های ارز دیجیتال مثل والکس چگونه به مسافران کمک می‌کنند؟ در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

وضعیت صنعت گردشگری در امروز

در حال حاضر صنعت گردشگری با مشکلات متعددی مواجه است. صف‌های انتظار طولانی برای انجام تشریفات گمرکی یا احراز هویت در فرودگاه‌ها، هزینه‌های بالای تبدیل پول، گم شدن بارها، رزرو اشتباه و یا رزرو چند باره مواردی از این دست هستند. ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین می‌تواند در بسیاری از مواقع به گردشگران و فعالین این صنعت کمک کند. در ادامه به بیان چند مورد می‌پردازیم.

راحت و شفاف شدن پرداخت‌ها

یک مسئله مهم، بالا بودن کارمزدهای تبدیل و انتقال ارز فیات است. اگر از ارز دیجیتال در سفرهای خود استفاده کنید، علاوه بر اینکه امنیت آن بیشتر بوده و امکان سرقت بسیار کمتر است، از پرداخت هزینه‌های تبدیل پول و انتقال ارز جلوگیری کرده‌اید. قبل از سفر می‌توانید خرید ارز دیجیتال را از طریق وب‌سایت والکس انجام داده و در طول سفر نیز می‌توانید قیمت ارز دیجیتال خود را از همین سایت چک کنید.

درخواست پرداخت با ارز دیجیتال، همواره در حال افزایش است. در ماه ژانویه ۲۰۱۹ مدیر عامل شرکت Airbnb از دنبال کنندگان خود در توییتر پرسید که به نظر آن‌ها چه چیزی باید به شرکت اضافه شود؟ نتیجه نظرسنجی نشان داد که بیشتر افراد درخواست اضافه شدن امکان پرداخت به وسیله ارز دیجیتال را دارند. همچنین در یک نظرسنجی دیگر مشخص شد که ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها دوست دارند تا هزینه‌های سفر خود را با استفاده از ارز دیجیتال پرداخت کنند. البته صنعت گردشگری نیز از قبل خود را برای پاسخ به این نیاز آماده کرده و امکان خرید بلیط، رزرو هتل و سایر خدمات گردشگری را از طریق ارز دیجیتال فراهم کرده است. به نقل از وب‌سایت والکس، شرکت‌های زیر به ارائه خدمات به مشتریان با استفاده از ارز دیجیتال می‌پردازند:

  1. شرکت Webjet

وب‌جت پلتفرمی برای خدمات مسافرتی از قبیل خرید بلیط پرواز، بلیط کشتی، اجاره هتل و کرایه ماشین در شهر است. این شرکت امکان پرداخت هزینه‌ها با بیت کوین را برای مشتریان خود فراهم کرده است.

  1. شرکت Bitcoin Travel

بیت کوین تراول یک شرکت خدمات مسافرتی است که ارز دیجیتال بیت کوین را به‌عنوان پول رسمی پذیرفته است.

  1. شرکت Travel For Coins

این شرکت امکان رزرو تمامی خدمات مسافرتی به‌صورت آنلاین را فراهم کرده است. شما می‌توانید با پرداخت بیت کوین، از خدمات این سایت استفاده کنید.

  1. شرکت Virgin Galactic

ویرجین گالاکتیک یک پلتفرم ارائه خدمات مسافرتی است که امکان رزرو آنلاین با پرداخت ارز دیجیتال را فراهم می‌کند.

  1. شرکت Travala

کاربران این شرکت آنلاین خدمات رزرو هتل و محل اقامت، می‌توانند اقامتگاه مورد نظر خود را از بین ۵۰۰ محل انتخاب کرده و برای پرداخت هزینه‌، از ارزهای دیجیتال متنوعی استفاده کنند.

  1. پلتفرم Greitai

این پلتفرم که مرورگری معروف برای رزرو هتل، بلیط و سایر خدمات مسافرتی است، علاوه بر بیت کوین از ۲۰ رمزارز دیگر نیز برای پشتیبانی می‌کند.

  1. وب‌سایت Cheapair

چیپ ایر یک آژانس مسافرتی است که خدمات آنلاین در سطح جهانی ارائه داده و در آمریکا قرار دارد. این پلتفرم امکان پرداخت با انواع ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. پس از خرید ارز دیجیتال، می‌توانید هزینه‌های سفر خود را در این وب‌سایت پرداخت کنید.

Delta Airline، Southwest Airlines، Latvian airline AirBaltic، Air Lituanica و هواپیمایی Japan’s Peach Aviation نیز از شرکت‌های هواپیمایی هستند که ارز دیجیتال را به‌عنوان ابزاری برای پرداخت به رسمیت می‌شناسند. فقط اطمینان داشته باشید که در هنگام خرید، قیمت ارز دیجیتال به روز بوده و از صرافی‌های معتبری مثل صرافی والکس این کار را انجام دهید. همچنین در صورتی که به یک ارز خاص نیاز داشته باشید، می‌توانید در این صرافی یک ارز دیجیتال را، به ارز دلخواه خود تبدیل کنید.

کمک والکس به سفرهای گردشگری و توریسم در 20221

تسهیل فرآیندهای سفر به‌واسطه ارز دیجیتال

ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین می‌تواند در بسیاری از موارد به راحت‌تر شدن فرآیندهای سفر کمک کند. به عنوان مثال با استفاده از فناوری بلاک چین و جلوگیری از خرج کردن مجدد (Double Spending)، مشکل رزرو چند باره یک بلیط برطرف می‌شود. یا در مورد گم شدن یا اشتباه شدن چمدان مسافران، می‌توان با استفاده از فناوری بلاکچین، به رهگیری بارها پرداخت. تمام این موارد، تجربه سفر را برای مشتریان لذت بخش‌تر کرده و شرکت‌هایی که از این خدمات پشتیبانی کنند، از مزیت رقابتی مهمی برخوردار خواهند بود.

کاربردهای دیگر ارز دیجیتال در سفر

علاوه بر موارد فوق، پس از خرید ارز دیجیتال از صرافی‌هایی مثل والکس، می‌توانید در خرید کارت‌های هدیه از آن‌ها استفاده کنید. با توجه به قیمت ارز دیجیتال خریداری شده، می‌توانید از پلتفرم‌هایی مثل eGifter و یا Bitrefill، کارت هدیه بخرید. خرید حضوری از فروشگاه‌ها، انجام خریدهای اینترنتی، کمک به خیریه‌ها و خرید اشتراک از سرویس‌های اینترنتی از جمله کارهایی است که با همراه داشتن ارز دیجیتال می‌توانید در سفر انجام دهید.

 نتیجه‌گیری

همه روزه تعداد افراد بیشتری از ارز دیجیتال به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده می‌کنند اما تا مقبولیت جهانی آن‌ها زمان زیادی باقی است. قیمت ارز دیجیتال همواره در نوسان است و زمانی که قصد خرید ارز دیجیتال برای سفر را دارید، حتما قیمت ارز دیجیتال را از لینک زیر مشاهده کنید :

https://wallex.ir/markets

قبل از سفر، حتماً قوانین کشور مقصد در خصوص ارزهای دیجیتال را مطالعه کرده تا هنگام استفاده از خدمات عنوان شده با مشکل مواجه نشوید.