سرزمین ایران شگفتی‌­های منحصر­به‌­فرد کم ندارد. در هر گوشه‌­ای از سرزمین­‌مان دیدنی­‌هایی وجود دارد که در جهان یگانه‌­اند و از وجودشان بی­‌خبریم.  یکی از این شگفتی‌­ها در جنوب شرقی ایران و در محلی بسیار عجیب قرار دارد، جایی که دریا و کویر به هم می­‌رسند. کویر و دریا در کنار هم منظره­ای بی­‌نظیر و زیبا ایجاد کرده­‌اند، حال به این منظره فراموش‌­نشدنی یک پدیدۀ طبیعی یعنی چاله­‌ای که گل از آن فوران می­‌کند را هم اضافه کنید. نتیجه، فضایی‌ خار‌‌ق­ العاده خواهد بود که یکی از به‌­یادماندنی­‌ترین سفرهایتان را رقم خواهد زد. در این مطلب مجله سفرزون می­‌خواهیم درباره این جاذبه شگفت­‌انگیز یعنی کوه ­های گل ­افشان چابهار برایتان بگوییم.  اگر عاشق سفر به جاهای خاص و متفاوت هستید این مطلب را بخوانید و برای سفر هیجان­‌انگیزتان برنامه­‌ریزی کنید.

saadatrent
کوه ­های گل ­افشان چابهار
کوه ­های گل ­افشان چابهار

کوه ­های گل ­افشان ، گِل­پاشی در مرز کویر و دریا

یکی از جاذبه­‌های حیرت‌­ا‌نگیز شهرستان چابهار کوه­‌های گِل­پاش است. مهم­ترین کوه گل­پاش در منطقه­‌ای به نام بندر تنگ در نزدیکی کُنارک قرار دارد. ارتفاع کوه گل افشان بندر تنگ حدود ۱۰۰ متر است و قطر قاعده کوه هم در همین حدود است. همان­طور که گفتیم بندر تنگ جایی است که دریا و کویر به هم می­‌رسند و به همین دلیل دور تا دور کوه را بیابان احاطه کرده است.

کوه ­های گل ­افشان چابهار

برای رسیدن به کوه باید از چاله‌­ای ۲ متری که در فاصله ۲۰۰ متری کوه وجود دارد عبور کرد. اگر فصل بارندگی نباشد بالا رفتن از کوه کار سختی نیست. به بالاترین نقطه کوه که برسید چاله­‌ای پر از گل به قطر یک متر و عمق نیم مترمی‌بینید. در هر دقیقه حباب­‌های گل درست می­‌شوند و با صدای شبیه ترکیدن حباب می‌­ترکند و گل به اطراف پرتاب می­‌شوند. در کنار کوه گل­ افشان دو کوه دیگر با ارتفاع کمتر وجود دارند که در گذشته گل­ افشان بوده‌­اند. از دهانه­‌های این کوه­‌ها هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یک­بار گل خاکستری رنگی به طرف دامنه­‌ها سرازیر می­‌شود .

Flytoday

­ کوه ­های گل ­افشان در گویش اهالی استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان نام­‌های متفاوتی دارند. اهالی منطقه گواتر آن­ها  را «جلگه دشتیاری»، مردم شرق بلوچستان «بوتن» و اهالی چابهار، کهیر و زرآباد گل ­افشان را «گل­پاشان» و «ناپک» می­‌نامند که به معنای «ناف زمین» یا «ناف دریا» است. اهالی شرق هرمزگان هم به گل­پاش «آب باد» می‌­گویند. در مجموع ۲۰ گل­ افشان در جنوب شرق ایران وجود دارد که مهم­ترین گل­پاش این کوه واقع در بندر تنگ است.

کوه ­های گل ­افشان چابهار
کوه ­های گل ­افشان چابهار

حاصل اتفاقات عجیب و غریب زمین

در مورد علت به وجود آمدن این چشمه­‌ها دلایل مختلفی گفته شده است اما بیشتر افراد بر این موضوع اتفاق نظر دارند که به علت نزدیک بودن این منطقه به اقیانوس هند، پوسته زمین در این ناحیه شکل خاصی دارد. در واقع در زیر این منطقه پوسته اقیانوس با شیب خیلی تندی داخل زمین فرو می­‌رود که فشار زیادی به پوسته زمین وارد می­‌کند. فشاری که ایجاد می­‌شود باعث خارج شدن آب و گل از زمین می‌­شود. به همین علت در این منطقه گل­ افشان‌ها و چشمه­‌های آب معدنی زیادی وجود دارد. سرد بودن گل خارج شده و وجود نداشتن بخار این ادعا را تأیید می­‌کند چرا که در مناطقی که پدیده مشابه‌ی به علت گرمای زمین و فعالیت­‌های آتشفشانی رخ می­‌دهد خروج آب گرم همراه بخار طبیعی‌­تر است.

مسیر دسترسی به کوه گل افشان

کوه ­های گل ­افشان در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری بندر چابهار است. بنابراین شما ساکن هر کجای ایران که باشید باید خودتان را به چابهار برسانید و از آنجا به بندر تنگ و کوه گل­ افشان بروید. فراموش نکنید در بندر تنگ امکانات اقامتی وجود ندارد و باید در چابهار اقامت کنید. در حوالی گل­ افشان امکانات رفاهی محدودی ساخته شده است. بهترین وسایل سفر به چابهار ماشین شخصی، هواپیما یا اتوبوس است. نزدیک­ترین ایستگاه قطار به این منطقه در شهر بندرعباس قرار دارد.

بهترین زمان سفر برای دیدن گل ­افشان

از آنجا که کوه گل‌ ­افشان در جنوب شرقی ایران قرار دارد، بهترین زمان سفر به این منطقه نیمه دوم سال است. چون از اوایل اردیبهشت گرما و شرجی هوا به اندازه‌­ای که برای افرادی که به این نوع آب و هوا عادت ندارد تحمل آن بسیار دشوار است.

گفته شده که گل سرد این کوه برای درمان دردهای مفصلی و عضلانی و کمردرد و بیماری­‌های پوستی­‌های بسیار مفید است. مردم بلوچ اعتقاد دارند غلتیدن در گل­‌های گل­‌ افشان برای درمان برخی از دردها و نیز برای پوست بدن مفید است.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های چابهار کلیک کنید.