پاییز و زمستان فصل کویرگردی است و علاقه‌مندان طبیعت راه کویر را در پیش می‌گیرند. سرزمین ایران کویرهای بی‌نظیری برای دوست‌داران این نوع طبیعت دارد، کویر مرنجاب و مصر و شهداد از مشهورترین مقصدهای کویری برای گردشگران طبیعت است. اما به جز این‌ها برای کویرگردان مقصدهای جذاب دیگری هم وجود دارد که کمتر شناخته شده است. در این مطلب می‌خواهیم یکی از این زیباترین مناطق کویری را به شما معرفی کنیم. کویر جندق در استان اصفهان که بخشی از دشت کویر است مقصدی است جذابیت منحصربه‌فردی دارد. اگر به کویرگردی علاقه دارید با ما در مجله سفرزون همراه باشید.

بهترین زمان سفر به کویر جندق

کویر جندق---سفرزون-۲
پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به کویر است

اصولا بهترین زمان سفر به کویر در نیمه‌ی دوم سال یعنی فصل‌های پاییز و زمستان است و کویر جندق هم از این قاعده مستثنا نیست. آفتاب سوزان تابستان‌های کویر برای کمتر کسی قابل تحمل است. اما اگر در زمستان قصد کویرگردی دارید باید با امکانات و تجهیزات کامل سفر کنید چون شب‌های کویری سرمای سوزناکی دارد. اگر می‌خواهید در مدت اقامت در کویر کمپ بزنید حتما لباس گرم و کیسه خواب مناسب همراه داشته باشید و اگر در اقامت‌گاه‌های روستایی اقامت می‌کنید هم علاوه بر لباس گرم، با توجه به میزان تحمل‌تان نسبت به سرما، تجهیزاتی مانند پتو همراه ببرید.

رزرو هتل داخلی

مسیر دسترسی به کویر جندق

 مسیر دسترسی به کویر جندق روی نقشه گوگل

کویر جندق در فاصله ۳۵۰ کیلومتری شهر اصفهان و در شمال شرق این شهر قرار دارد. به عبارت دیگر، جندق از توابع شهر خور است  و از سمت شمال و جنوب به دشت کویر و از سمت غرب به ریگ جن منتهی می‌شود. برای رسیدن کویر جندق دو مسیر وجود دارد که مسیر اول شناخته شده است و مسیر دوم راهی کویری است و شاید بیشتر مناسب افرادی باشد که رانندگی طولانی در جاده‌ها علاقه دارند و آن را بخشی از لذت سفر می‌دانند. برای رفتن به کویر جندق از طریق مسیر اول باید به شهر خور رفته و از آنجا به سمت جندق حرکت کنید. مسیر دوم از طریق جاده تهران-مشهد است. در میانه این مسیر و در ورودی شهر شاهرود، جاده‌ی کم‌رفت و آمد و ناشناخته وجود دارد که بعد از وارد شدن به آن و پس از شش ساعت رانندگی به کویر جندق خواهید رسید.


در سفرزون بیشتر بخوانید: کویر مصر ، خیلی دور، خیلی نزدیک


دیدنی‌های یک کویر خاص

رمل-های-کویر جندق
رمل‌های کویری | چشم‌انداز زیبای کویر جندق

یکی از دیدنی‌های کویر جندق، تنگه‌ها و باتلاق‌های نمکی در قسمت نزدیک به کویر ریگ جن است. در اثر عبور سیلاب‌ها هنگام بارندگی از میان مسیل‌های خشک و باتلاقی اشکال فرسایشی زیبایی ایجاد شده و با هر بارندگی سیلاب‌ها باعث عمیق‌تر شدن مسیل‌ها می‌شوند.

گود محمود هم از دیگر جاذبه‌های کویر جندق است. ویژگی گود محمود وجود تپه‌های مخروطی پراکنده در کویر است که منظره‌ی بسیار زیبا و منحصربه‌فردی را ایجاد کرده است.

رمل‌های شنی و حیات وحش بی‌نظیر با وجود حیواناتی مانند خرگوش و قمری و تیهو و کل و بز و روباه شنی و پلنگ و یوزپلنگ و گرگ و….هم از جاذبه‌ها و دیدنی‌های کویر جندق هستند.

تفریح به سبک کویرگردی

شترسواری-در-کویر
شتر سواری در کویر | یک تفریح محبوب

یکی از لذت‌های سفر به کویر شترسواری است و پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را در کویر جندق امتحان کنید و از فراز شتر از سکوت و ابهت کویر لذت ببرید. توصیه می‌کنیم بدون راهنمای محلی در کویر گردش نکنید چون مناطق باتلاقی در عین زیبایی می‌توانند بسیار خطرناک باشند. امکان راه گم کردن در کویر هم وجود دارد، پس هیچ‌گاه بدون راهنمای محلی به دل کویر نزنید.

پوشش گیاهی خاص کویر هم از جاذبه‌های خاص این منطقه به حساب می آید. با وجود منطقه کویر بسیار کم باران است و میانگین بارش سالانه اش از ۱۰۰ میلی متر کمتر است اما به دلیل همین آب و هوای خاص پوشش گیاهی خاص مناطق کویری مانند درخت‌چه‌ی تاق، بادام کوهی، خارشتر، گز و… در کویر جندق به چشم می‌خورد. در منطقه جندق کشت زعفران هم انجام می شود و گفته می شود که زعفران این منطقه، بهترین زعفران ایران است. مزرعه‌ی زعفران بسیار زیباست و بازدید از آن و نحوه‌ی چیدن گل‌های ظریفش خالی از لطف نیست و می‌تواند تجربه‌ای فراموش‌نشدنی از سفر به کویر جندق را رقم بزند.

در کویر می‌توانید مناظر بکری ببینید
در کویر می‌توانید مناظر بکری ببینید
اقامتگاه‌های کویری و یک تجربه‌ی خاص
اقامتگاه‌های کویری و یک تجربه‌ی خاص

یکی از عمیق‌ترین لذت‌های سفر به کویر قدم زدن در میان تپه‌های ماسه‌ای و گوش سپردن به سکوت محض و لذت بردن از آرامش بی‌نظیر این منطقه است. لذتی که ما شهرنشینان از آن بهره‌ای نداریم. در سفر به کویر جندق حتما به شهر جندق هم سر بزنید و از قلعه انوشیروان و آبشار این شهر پرراز و رمز با بیش از دو هزار سال قدمت، دیدن کنید.

راستی تجربه‌ی شما از کویرگردی چگونه بوده است؟ کدام یک از کویرهای ایران را بیشتر دوست دارید؟

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.