یکی از انگیزه‌­های ما برای دور شدن از شهر و دیارمان و سفر به نقط‌ه­ای دیگر، فاصله گرفتن از زندگی سریع و پرهیاهوی شهری و تجربه سکوت و آرامش عمیق است. سکوت و آرامشی که کمک‌­مان می­‌کند برای بازگشت به زندگی شلوغ روزمره تجدیدقوا کنیم. این خواسته با سفر به کویر، مظهر سکوت و آرامش، دست­یافتنی است. شاید به همین علت است که تورهای کویرگردی در سال­‌های اخیر حسابی پرطرفدار شده‌­اند. مقصد بسیاری از این تورهای کویرگردی، کویرهای اطراف یزد است. یکی از این کویرها کویر دروازه قرآن است.

رزرو بلیط هواپیما

استان یزد از جمله نقاط ایران است که از زیبایی طبیعت کویری بهره فراوان دارد. کویرهایی که سکوت و شن­‌های روان و آسمان پرستاره بی­‌نظیر و طبیعت وهم‌انگیز، در همان برخورد اول، دل هر گردشگری را می­‌رباید. این بار در مجله سفری سفرزون می­‌خواهیم یکی از کویرهای بسیار جذاب و زیبای استان یزد را به شما معرفی کنیم. کویر دروازه قرآن منطقه‌­ای است که از جنبه­‌هایی با مناطق کویری دیگر تفاوت دارد. اگر به کویرگردی علاقه دارید و مایلید دربارۀ یکی از جذاب­ترین کویرهای ایران بیشتر بدانید با ما همراه شوید.

کویر دروازه قرآن

کویر دروازه قرآن ، تالابی در قلب کویر

استان یزد با کویرها احاطه شده؛ کویرهایی یگانه در جهان و از منحصربه­‌فردترین دیدنی­‌های کشورمان که در نیمه دوم سال گردشگران زیادی را به خود جلب می­‌کند. این کویر که در نزدیکی شهر یزد قرار دارد یک جاذبه گردشگری بسیار متفاوت را در خود جای داده است. وقتی در این کویر در میان تپه‌­های شنی و رمل­‌های زیبا و باشکوه گردش می­­‌کنید، با یک دریاچه مواجه می‌­شوید. دریاچه‌­ای که وجودش در وسط کویر حیرت­‌انگیز است. این دریاچه از پساب تصفیه‌­خانه شهر یزد درست شده است و مردم محلی به آن حوض جعفر می­‌گویند. این دریاچه که با نام دریاچه تسویه­‌خانه آب یزد هم شناخته می­‌شود فلکه قرآن یزد در انتهای بلوار نصر قرار دارد.

کویر دروازه قرآن

استان یزد ۱۳ کمپ کویری دارد. بزرگ­ترین امتیاز کمپ کویری دروازه قرآن یا حوض جعفر این است که در فاصله خیلی کمی از شهر یزد قرار دارد و سفر به این منطقه اصلا زمان­بر نیست. همان­طور که گفتیم کویر دروازه قرآن در انتهای بلوار ۱۲ کیلومتری نصر قرار دارد. ۵ کیلومتر اول این بلوار آسفالته است و بقیه مسیر خاکی، اما نگران نباشید وضعیت جاده خاکی برای عبور و مرور ماشین­ها مناسب است. در انتهای این بلوار چندین کمپ کویری وجود دارد که مسیر هر کدام با تابلوی راهنما مشخص شده است.

تفریح و خوش­گذرانی کویری

کویر دروازه قرآن

 

در کمپ­‌های کویری برای تفریح و خوش­گذرانی امکانات مناسب و قابل‌­توجهی وجود دارد. در منطقه کویری مورد­نظر ما، دو کمپ هفت‌­سنگ و سندباد از بقیه مشهورتر هستند و امکانات کاملی برای تفریحات کویری برای گردشگران تدارک دیده­‌اند. در این کمپ­‌های کویری می‌­توانید شترسواری کنید، پرواز با کایت باگی و پاراگلایدر را امتحان کنید، روی شن اسکی کنید، موتور چهار چرخ سوار شوید و در رستوران شیشه‌­ای چای و دمنوش بنوشید. علاوه بر این‌ها از کویرنوردی و سکوت و آرامش کویر لذت ببرید و شب­ه‌نگام هم در برنامه­‌های رصد ستارگان و عکاسی در شب شرکت کنید.

در این کمپ­‌ها، امکان کمپینگ وجود دارد و شب‌­ها در محل کمپ آتش برپا می­‌شود و می­‌توانید در کنار آتش، چای آتشی میل کنید و از تماشای آسمان کویر لذت ببرید. در ضمن به خاطر داشته باشید که برای ورود به کمپ­‌‍های کویر دروازه قرآن باید برای خودروها ورودی پرداخت کنید.

مسیر دسترسی و بهترین زمان سفر به منطقه

کمی قبل درباره نزدیکی این منطقه کویرگردی به شهر یزد توضیح دادیم. بنابراین، برای دسترسی به کویر تالاب یزد اول از همه باید خودتان را به این شهر برسانید. برای رفتن به شهر یزد هم امکان­‌های مختلفی وجود دارد؛ هم می‌­توانید با ماشین شخصی‌­تان به این شهر بروید و هم قطار و هم هواپیما. اما همراه داشتن ماشین شخصی تفریحاتی مثل گردش در کویر را آسان­‌تر می­‌کند. برای رفتن به کویر هم کافی­ست به فلکه دروازه قرآن یزد بروید که از اینجا فلکه تا مقصد موردنظر فقط نیم ساعت فاصله است.

بهترین زمان سفر مانند بقیه نقاط کویری نیمه دوم سال است چون این منطقه از اوائل اردیبهشت ماه گرم می شود و تحمل گرمای هوا در طول روز غیرممکن است. فراموش نکنید که اگر قصد کمپینگ دارید حتما لباس گرم و کیسه خواب مناسب همراه داشته باشید، شب­‌های کویر سرمای سوزناکی دارد. در صورتی که تجهیزات کمپینگ ندارید در شهر جایی برای اقامت انتخاب کنید و بعد از گردش برای استراحت به اقامتگان برگردید.

سفر به کویر دروازه قرآن جذاب خوش بگذرد.