سفرهای کویری در دسته‌ی سفرهایی قرار می‌گیرند که پس از بازگشت، دلتان برای دقیقه‌های گرم آن تنگ خواهد شد. سفری که سال‌هاست رایج شده و در صورتی که با احترام به طبیعت کویر همراه باشد، بسیار شیرین و لذت بخش است. کویر کاراکال یزد یکی از کویرهایی است که در سال‌های اخیر گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. با سفرزون همراه باشید تا از ویژگی‌های این کویر باخبر شوید.

saadatrent

کویر کاراکال کجاست؟

کویر کاراکال
کویر کاراکال ، پهنه‌ی طلایی بی انتهای بافق

در مرکز کشور ایران و در روستای گرم و خشک یزد، می‌توانید کویرهای یکدست با رمل‌های ماسه‌ای زیبا را ببینید. کاراکال، کویری در محدوده‌ی ۱۸ کیلومتری شهر بافق و منطقه‌ای به نام صادق آباد است. اگر به شهر بافق رفتید بدون دیدن کاراکال، این شهر زیبای کویری را ترک نکنید. در صورتیکه از تهران به این منطقه سفر می‌کنید بهتر است بدانید مسیری حدود ۸ ساعت را باید طی کنید.

سفر به وقت کویر

به طور کلی بهترین زمان سفر به استان‌های مرکزی ایران، ایام خنک‌تر سال است. کویر کاراکال در فصل پاییز و اوایل بهار بهترین میزبان برای گردشگران است. البته در فصل زمستان هم می‌توانید روزهای معتدلی را در این منطقه تجربه کنید؛ اما تحمل شب‌های زمستانی با سرمای خشک و استخوان سوز قدری دشوار است. اگر می‌خواهید شب‌های کهکشان نمای کویر کاراکال را از دست ندهیید، ناچارید سرما را تحمل کنید.

Flytoday

نمای ۳۶۰ درجه کویر کاراکال روی نقشه گوگل

خرید بلیط هواپیما تهران یزد
رزرو هتل در یزد

کویری هم نام با سیاهگوش ایرانی

کاراکال
کاراکال ایرانی، گونه‌ای در خطر انقراض است.

شاید نام این کویر کمی عجیب به نظر بیاید. نامی که ابتدا با شنیدن آن تصور کنید جایی در نزدیکی آفریقا یا آمریکاست. علت مشهور شدن کویر کاراکال با این نام، این است که این رمل‌های ماسه‌ای طلایی زیستگاه کاراکال‌های ایرانی است. کاراکال یا سیاهگوش یکی از سریع‌ترین و سنگین‌ترین گربه سانان است که صورتی کوچک با گوش‌های بلند دارند و روی آن‌ها موهایی سیاه روییده است.

کاراکال‌ها محبوب‌ترین میزبانان منطقه

کاراکال
کاراکال در اطراف شهر بافق

در بخش‌هایی از کویر، شاهد اجتماع عده‌ای از این سیاهگوش‌های محبوب هستید. علت محبوبیت این گونه‌ی جانوری علاوه بر زیبایی، هوش سرشار و قابلیت اهلی شدن آن است. همچنین کاراکال‌ها به دلیل قدرت بسیاری که در شنوایی دارند، شکارچیان ماهری نیز هستند. مردم منطقه در گذشته از این دو قابلیت استفاده می‌کردند و آن‌ها رابرای شکار تربیت می‌کردند. اگر هوس دیدن این گونه‌های مهربان و زیبا را دارید بهتر است بدانید که کاراکال‌ها شب‌گردی را ترجیح می‌دهند.

نخلستان در کویر

نخلستان های کویر کاراکال
نخلستان های کویر کاراکال

به دلیل خشکی زیاد و تابش مستقیم آفتاب، این منطقه پوشش گیاهی چندانی ندارد. اما دورتا دور کویر را روستاهایی احاطه کرده‌اند که مردم در آن زندگی و معاش می‌کنند. به همین دلیل در اطراف کویر رگه‌هایی از آبادانی هم دیده می‌شود. نخلستان بخش از پوشش طبیعی منطقه است که می‌توانید در آن چند ساعتی از روز را بگذرانید و پیاده‌روی در میان نخل‌ها را تجربه کنید.

تفریحات کویری ، خوش‌گذرانی‌های ماسه‌ای

تفریح کویری
تفریح کویری ، خاطره‌ای ماندگار از گرمای کویر

کویرگردی رسم و رسوم خاص خودش را دارد. حتما اولین هدفی که برای آن کوله بار کویری بستید، دیدن ستاره‌های در دسترس آسمان کویر است. اما علاوه بر شب نشینی و رصد ستاره‌ها، بهتر است کمی هیجان را هم تجربه کنید.

شترسواری بر تپه‌های کاراکال

شترسواری برخلاف نمای آرامی که دارد می‌تواند تفریحی پر هیجان برای شما به حساب آید. اگر این‌طور فکر نمی‌کنید حتما پستی و بلندی‌های ماسه‌های طلایی را نادیده گرفتید. البته شترها ساربان دارند و مراقب شما در مسیر هستند.

عبور مهیج از پیج و تاب‌های کویر

سافاری در کویر
سافاری در کویر، تجربه‌ی منحصر به فرد هیجان

 

بخش مهمی از تجربه‌ی هیجان در کویر آرام کاراکال، سافاری است. لذت سقوط از شیب تند تل‌های ماسه‌ای با ماشین‌های شاسی بلند آنقدر زیاد است که با وجود ایجاد دلهره در شما حاضرید بارها و بارها آن را تجربه کنید. برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی سعی کنید با راننده هایی همراه شوید که قبلا این مسیر را طی کرده‌اند و به رانندگی در کویر مسلط هستند.

موتورهای چهار چرخ هم چند سالی است که در این کویر راه افتاده است. با کرایه‌ی این موتورها می‌توانید لحظاتی را در کویر رانندگی کنید و از لمس عبور ماسه‌ها از کنارتان لذت ببرید.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی یزد ، شهر دوچرخه‌های رنگارنگ


گردشگری در بافق ، یک تیر و دو نشان در سفر به کاراکال

فاصله‌ی این منطقه تا شهر بافق زیاد نیست. بنابراین می‌توانید با دیدن جاذبه‌هایی که در نزدیکی کویر وجود دارد سفر خود را به استان مرکزی و گرم ایران کامل کنید.

آب انبار کاکامیر، بزرگ‌ترین آب انبار بافق

آب انبار کاکامیر
آب انبار کاکامیر، عکس از خبرگزاری صدا و سیما

این آب انبار در نزدیکی کویر کاراکال قرار دارد. در سال‌های گذشته به دلیل آسیب‌های بسیار به مخروبه تبدیل شده بود. اما دوباره مورد مرمت قرار گرفته و قابل بازدید است.

قلعه باقرآباد ، دژ مستحکم منطقه‌ی کویری

قلعه باقرآباد
قلعه باقرآباد

این قلعه در بخش جنوبی کویر و در منطقه‌ی باقرآباد قرار گرفته و در گذشته محل تیراندازی نگهبانان بوده است. این بنا ثبت ملی شده و یکی از پیشنهادهای دیدنی ما به شما در سفر به کویر کاراکال است.

خانه وحشی بافقی ، معماری زیبای ایرانی

خانه وحشی بافقی
خانه وحشی بافقی، عکس از ایرنا

خانه وحشی بافقی در میانه‌ی شهر بافق قرار دارد و تا کویر کاراکال فاصله‌ی چندانی ندارد. با دیدن این خانه‌ی زیبای قاجاری، بازدید از جاذبه‌های کویری شما کامل می‌شود.

اقامت در کویر در کنار کارکال‌ها

شب کویر
شب کویر، لمس ستارگان

شب کویر منظره‌ای بی نظیر و تکرارنشدنی دارد. پس بهتر است کوله تان را زمین بگذارید و شب را در این منطقه‌ی زیبا اقامت کنید. اگر می‌خواهید در کاراکال کمپ بزنید باید مراقب حیوانات موذی باشید. اما اگر به دنبال محلی برای اقامت هستید کمپ کویری بهترین مکان برای شماست.

کمپ تفریحی شهید برزگری ، بهترین اقامتگاه در پهنه‌ی کاراکال

کمپ کویری شهید برزگری
کمپ کویری شهید برزگری

مجهزترین کمپ کویری منطقه‌ی بافق، کمپ تفریحی شهید برزگری است. همه‌ی امکانات تفریحی را می‌توانید از این مجموعه درخواست کنید. به علاوه مطمئن باشید که امکانات رفاهی مناسبی برای اقامت در شب به شما ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین تفریحات این کمپ، لوازم رصد ستارگان است که در شب می‌تواند سرگرمی حیرت انگیزی برایتان باشد. در زمان غروب این مجموعه برای شما برنامه‌های جمعی مانند اجرای موسیقی زنده‌ی محلی هم دارد.

آدرس کمپ کویری شهید برزگری روی نقشه گوگل

آرامش اقامت در هتل

هتل نیکان بافق
هتل نیکان بافق

شهر بافق به دلیل فاصله‌ی کمی که با کویر دارد، دارای همان نمای کهکشانی در شب‌ها است. پس اگر کمپ کویری همسو با عادت‌های زندگی شما نیست، بهتر است در یکی از بهترین هتل‌های شهر بافق شب را سپری کنید. تنها با ۲۰ دقیقه رانندگی از کویر به هتل نیکان بافق خواهید رسید. این هتل دارای ۵۱  اتاق ، ۱۲ سوئیت و ۲ رویال سوئیت مجهز به لوازم لوکس و مجلل و همچنین مجهز به امکاناتی مانند رستوران، سالن ورزشی و غرفه‌های فروش سوغات نیز است.

آدرس هتل نیکان روی نفشه گوگل

اگر به این کویر زیبای طلایی سفر کرده‌اید، سفرزون منتظر شماست تا تجربه‌ها و خاطرات خوب خود را با ما به اشتراک بگذارید.