مالزی هوایی گرمسیری دارد و سرسبزی و خرمی‌اش به‌قدری است که خاورمیانه کنار آن مثل صحرای «آتاکاما» به چشم می‌آید. به همین خاطر هم مردم بومی و هم خارجی‌ها به مناطق جنگلی و جزایر آن سفر می کنند تا شاهد زیبایی خیره‌کننده و چشم‌انداز‌های بی‌نظیرش باشند. این‌جا بهترین جاهای دیدنی مالزی برای طبیعت دوستان را روی نقشه به شما نشان می‌دهیم تا حتما به آن سربزیند، پس در ادامه با سفرزون همراه باشید.

۱. پناهگاه کرم شب‌تاب کوالاسلانگور؛ ستاره‌هایی میان درختان

شب‌ها دنیای عجیب Kuala Selangor Fireflies Resort Park ظاهر می‌شود
شب‌ها دنیای عجیب Kuala Selangor Fireflies Resort Park ظاهر می‌شود

کرم های شب‌تاب معروف بوکیت برمبانگ یکی از مشهورترین جاهای دیدنی مالزی برای طبیعت دوستان است. برای دیدن این شگفتی سوار بر قایق روی رودخانه‌ای مسحورکننده به منطقه‌ای به نام کمپونگ کلیپ (روستای کرم شب‌تاب) خواهید رفت. سفری با قایق تفریحی به پایین رودخانه در هنگام غروب خورشید.

در همین هنگام است که با منظره‌ی هزاران کرم شب تابی که آسمان را روشن کرده‌اند، مواجه می‌شوید. این همان چیزی‌ست که انتظار داشتید. هرکدام از این کرم‌های نورانی الگوی نوری منحصربه‌فرد خودشان را دارند و منتشر می‌کنند. این ناحیه تنها ۲ ساعت با کوالالامپور فاصله دارد و در اطرافش می‌توان رستوران‌های خوب زیادی را یافت که در خط ساحلی قرار گرفته‌اند و می‌توانند گزینه‌های خوبی برای امتحان کردن باشند.

۲. پارک دریایی پائولا پایار؛ سفری شگفت‌انگیز به زیر آب

خودتان را غرق در زیبایی‌های زیر آب در Pulau Payar Marine Park خواهید دید
خودتان را غرق در زیبایی‌های زیر آب در Pulau Payar Marine Park خواهید دید

پارک دریایی پائولا پایار در نزدیکی ساحل غربی شبه جزیره مالزی قرار دارد. این پارک که صخره‌ای‌ست مرجانی با انبوهی از ماهی‌های استوایی، اولین پارک آبی ایجاد شده در غرب مالزی است. دسترسی به این منطقه از سایر نواحی همچون کوالا کدا، لنگواکی و پنانگ به‌راحتی امکان‌پذیر است. به همین دلیل به یکی از محبوب ترین مناطق غواصی در ساحل غربی تبدیل شده است.

 

 

به‌علاوه‌ی همه این‌ها زیستگاه تعداد زیادی از موجودات دریایی از جمله ستاره دریایی، ماهی های رنگین کمان، باراکودا و ماهی شبحی نیز هست. در سفر به این منطقه می‌توانید لاکپشت‌های دریایی، آنمون‌های دریایی، کوسه‌های صخره‌ای و هشت‌پا را هم زیر موج‌های دریا ببینید. قایق غرق شده ماهی‌گیری قدیمی‌ای که در آب‌های این منطقه وجود دارد هم می‌تواند مکان خوبی برای ماجراجویی غواصان باشد.

۳. کوه کینابالو؛ دژی مرتفع در دل جنگل های پرباران

صعود از Mount Kinabalu یک تجربه استثنایی با دیدار از یکی از زیباترین جاهای دیدنی مالزی
صعود از Mount Kinabalu یک تجربه استثنایی با دیدار از یکی از زیباترین جاهای دیدنی مالزی

این قله مثل برجی مرتفع در ایالت شرقی صباح و در ارتفاع ۴ هزار و ۹۵ متری از سطح دریاست. کوه کینابالو چهارمین قله مرتفع در «مالای آرچیپلاگو» است و مسافران را از سرتاسر دنیا برای صعود از دامنه های پر شیب‌اش و در جست‌و‌جوی یافتن بهترین منظره طلوع خورشید به سمت خود می‌کشاند.

کوه کینابالو در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های طبیعی جهان شناخته می‌شود. تخمین زده شده که بالغ بر ۶ هزار گونه گیاهی بر روی دامنه‌های کوه و پارک ملی اطراف آن رشد می‌کنند و محیط زیست گونه‌های جانوری فراوانی از جمله ۳۲۶ نوع پرنده و بیش از ۱۰۰ نوع پستاندار دارد.

تمامی کوهنوردان یک شب را در دامنه قله اقامت می‌کنند و صبح زود کمپ را به مقصد قله ترک خواهند کرد. اگر دوست دارید به این‌جا بروید، بهتر است سریع‌تر این سفر را رزرو کنید، چون‌که یکی از پر تقاضا‌ترین جاهای دیدنی مالزی است و ممکن است جایی برای‌تان باقی نماند!

۴. پناهگاه فیل‌های کوالا گاندا؛ یکی از جاهای دیدنی مالزی

Kuala Gandah Elephant Sanctuary
Kuala Gandah Elephant Sanctuary

این پناهگاه در سال ۱۹۸۹ و در منطقه حفاظت شده کراو تاسیس شده و توسط اداره‌ی حیاط وحش و پارک‌های‌ ملی مالزی اداره می‌شود. شهر لانچانگ که جزو استان پانگ است در نزدیکی این پناهگاه قرار دارد. از زمان شروع به‌کار، این پناهگاه تبدیل به مرکزی مهم برای حفاظت از فیل کوالا گاندا شده و پیشگام در رشد، احیا، و انتقال فیل‌ها به سایر پارک‌های ملی در سرتاسر شبه جزیره مالزی بوده است.

بازدید از این پارک فرصتی برای نزدیک‌تر شدن به این موجودات باشکوه و آرام است، و شما می‌توانید با سوار شدن بر آن‌ها از میان جنگل‌های استوایی گذر کنید، یا حتی در رودخانه و با کمک راهنمایان به شستن فیل‌ها بپردازید.

۵. مزرعه پروانه پنانگ؛ مخفی‌گاه حشره‌های رنگارنگ

در Penang Butterfly Farm می‌توانید پروانه‌های غول‌پیکر استوایی را از نزدیک ببینید
در Penang Butterfly Farm می‌توانید پروانه‌های غول‌پیکر استوایی را از نزدیک ببینید

مزرعه پروانه پانگ از زمان تاسیس خود در سال ۱۹۸۶ در واقع موزه‌ای زنده از بهترین جاهای دیدنی مالزی است که می‌توان در آن از زیبایی تماشای بیش از ۴ هزار پروانه نادر، در معرض خطر و بومی لذت برد. همچنین این محل به یک مرکز حفاظت و تحقیق نیز مجهز است که درس‌ها و آموزش‌هایی درباره پروانه‌ها و حفاظت از حشرات و خطراتی که زیستگاه‌های این موجودات را تهدید می‌کند، می‌دهند.

در این مرکز جنبه‌های شکننده و مورد تعرض طبیعت به بازدید‌کنندگان توضیح داده می‌شود. این مزرعه در پایین تپه‌های تلوک باهانگ قرار دارد و به‌راحتی قابل دسترسی است. به لطف برنامه حشرات روزانه و نیز نمایش خزندگان متنوع، بسیاری از خانواده‌ها بازدید از این مرکز را در برنامه خودشان می‌گنجانند.

پیش از این در بخش اول ۵ تا از بهترین جاهای دیدنی مالزی را برای طبیعت دوستان ردیف کردیم. در این بخش ادامه این مطلب و ۵ تا از جاذبه های گردشگری مالزی برای طبیعت دوستان را برای‌تان آورده‌ایم. اگر می‌خواهید متفاوت‌ترین تجربه‌ی مالزی‌گردی را داشته باشید و حسابی به شما خوش بگذرد، حتما این ۵تا از جاذبه های گردشگری مالزی را بخوانید و با سفرزون همراه شوید.

۶. پارک جزیره لاکپشت ساتانگاین؛ یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری مالزی

Satang Turtle Island National Park یکی از جاذبه های گردشگری مالزی و دنیا
Satang Turtle Island National Park یکی از جاذبه های گردشگری مالزی و دنیا

پارک ملی جزیره لاکپشت ساتانگ از دیگر جاهای دیدنی مالزی، در جنوب دریای چین قرار دارد و پناهگاهی برای لاکپشت های کمیاب هاوکسبیل و یکی از جاذبه های گردشگری مالزی محسوب می‌شود. این لاکپشت‌ها هر سال برای تخم‌گذاری به این جزیره می‌آیند. می‌توان از منطقه حفاظت شده لاکپشت و پرورشگاه آن‌جا بازدید کرد و درباره‌ی برنامه های حفاظتی در حال اجرا برای این‌گونه ارزشمند مطلع شوید.

آب های اقیانوس این منطقه همچون منزلگاهی برای تعداد فراوانی از جانوران مرجانی و دریایی محسوب می‌شود و این فرصت را در اختیار شما می‌گذراند تا با این موجودات زیبا به شنا بپردازید یا در مسیر پیاده روی تعیین شده از داخل جنگل پارک ملی دیدن کنید. این پارک تنها با برنامه ریزی قبلی قابل بازدید است و فقط برخی از مناطق آن بر روی عموم باز است. باید به یاد داشت که حفاظت و نگهداری از این جاندار ارزشمند در اولویت برنامه‌های مرکز قرار دارد.

۷. پارک ملی نیاه؛ سفری به گذشته های اسرار آمیز و رمز آلود

تجربه جدیدی از زندگی را می‌توانید در Niah National Park تجربه کنید
تجربه جدیدی از زندگی را می‌توانید در Niah National Park تجربه کنید

پارک ملی نیاه در فاصله ۴۸۰ کیلومتری از ساحل کوچینگ قرار دارد و مساحتی بالغ بر ۳ هزار و ۱۴۰ هکتار از باتلاق های ذغال سنگی، جنگل ها، سازه‌های آهکی و غارها را در بر می‌گیرد. جاذبه اصلی این پارک ملی غار بزرگ نیاه است که یکی از مشهورترین سایت های باستان شناسی جهان و جاذبه های گردشگری مالزی به‌حساب می‌آید. درون این غار جمجمه‌ای ۴۰ هزار ساله در کنار ابزارآلات و زیورآلاتی متعلق به عصر حجر کشف شده است.

یکی دیگر از جاذبه‌های محبوب این پارک ملی غار نقاشی شده است که توسط انسان پیش از تاریخ و برای مراسم مذهبی و آیین خاکسپاری استفاده شده است. در این غار نقاشی‌های دیواری بسیار مشهوری نیز از چهره‌های انسانی در قالب اشکالی قرمز رنگ و ضخیم نیز کشف شده که حدود ۳۰ متر از دیوارهای داخلی غار را به خود اختصاص داده‌اند.

۸. پارک ملی گانونگ مولو؛ دنیایی از سنگ، جنگل و غار

یکی از شگفتی‌های شرق آسیا را باید Gunung Mulu National Park نامید
یکی از شگفتی‌های شرق آسیا را باید Gunung Mulu National Park نامید

پارک ملی گونونگ مولو که در بخش مالزیایی بورنئو قرار دارد، پر از غارهایی شگفت‌انگیز و سازه‌ها در محیط جنگلی بارانی و کوهستانی است. این پارک ملی منزل یکی از بزرگ‌ترین تالارهای غار در جهان است. در این پارک کوه مولو که برجی به بلندای ۲ هزار و ۳۷۷ متر تشکیل شده از ماسه سنگ هم قرار دارد که صعود از آن برای طبیعت دوستان بسیار لذت بخش است.

این پارک شبکه‌ای عظیم و گسترده از غارها، قله‌های نوک‌تیز سنگی، صخره‌ها، و دره‌های تنگ را شامل می‌شود. این پارک طبیعی با داشتن سنگ‌های آهک و سازهای سنگی که قدمت‌شان تقریبا به ۹۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد، به‌عنوان یک شگفتی تاریخی و زمین‌شناسی شناخته می‌شود. همچنین غار کلیرواتر در این پارک طبیعی قرار دارد، یک غار ماموت با یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های رودخانه زیرزمینی که در دنیا نظیر ندارد.

۹. مرکز احیای اورانگوتان ساندانک سپیلوک

برای لمس حیات وحش از نزدیک به Sandakan Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre بروید
برای لمس حیات وحش از نزدیک به Sandakan Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre بروید

این مرکز احیاء و توانبخش که در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جنگل‌های بارانی کابیلی سپیلوک تاسیس شده، یکی از تنها چهار مکانی در دنیا شناخته می‌شود که برای نگهداری و مراقبت از اورانگوتان‌ها احداث شده‌اند. این موجودات دوست‌داشتنی تا زمانی که به اندازه کافی بالغ و قدرتمند شوند و توانایی بازگشت به طبیعت و زندگی در جنگل بورنئو را پیدا کنند، در این مرکز مورد مراقبت و نگهداری قرار می‌گیرند.

یک پیاده‌راه چوبی شما را به سکوی مراقبتی هدایت می‌کند که در آن‌جا اورانگوتان‌ها از میان جنگل‌های بارانی ظاهر می‌شوند و توسط جنگل بانان تغذیه می‌کردند. این بهترین زمان برای مشاهده اورانگوتان‌هایی‌ست که آزادانه در سراسر جنگل حرکت می‌کنند و در میان درختان ناپدید می‌کردند، پس دوربین خود را فراموش نکنید، زیرا در یکی از بهترین جاهای دیدنی مالزی هستید!

۱۰. رودخانه کیناباتانگان؛ جایی که همه حیوانات را می‌توان در کنار هم دید

Kinabatangan River نقاطی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت بکر مالزی را در خودش دارد
Kinabatangan River نقاطی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت بکر مالزی را در خودش دارد

رودخانه کیناباتانگان در بخش سانداکان از استان صباح، در انتهای شرقی بورنئو قرار دارد. این رودخانه ۵۶۰ کیلومتری یکی از غنی‌ترین اکوسیستم‌های دنیا را در خود جای داده و می‌توان به جرئت گفت یکی از بهترین مکان‌هایی‌ست که می‌توان در آن حیاط وحش را در زیستگاه طبیعی خودش مشاهده کنید. جدای از آن‌که این ناحیه منزلگاه اورانگوتان بومی برونئو و میمون‌پوزه‌دار است، در حوضه‌های پایین‌تر رودخانه نیز می‌توان بیش‌ترین تعداد موجودات وحشی در منطقه را مشاهده کرد. ناحیه رودخانه منزلگاه هر هشت گونه مرغ شاخنوک که در بورنئو یافت شده‌اند، هم هست.

هنگام سپیده‌دم یا در زمان غروب آفتاب بهترین فرصت برای تماشای فیل‌های آسیایی یا کرگدن‌های سوماترایی‌ست که در میان درختان در حال گشت‌وگذار هستند. به‌علاوه می‌توان در تورهای اختیاری برای بازدید شبانه و تماشای تمساح‌ها، پرندگان و حیوانات شب‌زی شرکت کرد.