آذربایجان یکی از همسایگان شمالی ماست. چه بخواهیم با هواپیما سفر کنیم چه از راه زمین، خیلی راحت و سریع می‌توانیم خودمان را به آذربایجان برسانیم. باکو، پایتخت آذربایجان محبوب‌ترین شهر این کشور است. این شهر بسیار زیبا و خوش آب‌و‌هواست. در سفر به باکو دامنه‌ی تفریحات و خوشگذرانی‌هایی که می‌توانیم از آن‌ها لذت ببریم بسیار گسترده و وسیع است. خوراکی‌های خوشمزه‌ای آن‌جا پیدا می‌شود و مردمانش بسیار دوست داشتنی و مهمان‌نوازند. واقعا دیگر چه انگیزه‌هایی بیش‌تر از این‌ها برای تصمیم برای سفر به یک شهر لازم است؟ پس اگر تابه‌حال به این شهر سفر نکردید، حتما راهنمای سفر به باکو را در سفرزون بخوانید و راهی آذربایجان شوید.

ویزا ، اولین قدم در مسیر سفر به باکو

اولین قدم در مسیر سفر به باکو گرفتن ویزا است. بسیار بهتر است که یک ماه پیش از سفر ویزای آذربایجان را بگیرید. به روش‌های متفاوتی می‌توانید ویزای آذربایجان را دریافت کنید که در این مطلب سفرزون به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

روش اول: ویزای الکترونیک ، مسیر راحت و مطمئن

برای سفر به باکو نیاز به اخذ ویزای کشور آذربایجان را دارید، اما نگران نباشید. گرفتن ویزای آذربایجان اصلا کار سختی نیست، ما تمام جزئیات را در راهنمای سفر به باکو به شما می‌گوییم. اگر بخواهید شخصا به این سفر بروید روش کار اخذ ویزای آنلاین به این صورت است:

اول به‌صورت آنلاین به سایت سفارت به آدرس evisa.gov.az بروید. فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. یک قطعه عکس به همراه صفحه‌ی اول پاسپورت را آپلود کنید و مبلغ بیست و چهار دلار (با معادل ریالی آن) را به همان طریقی که در دستورالعمل سفارت وجود دارد، پرداخت کنید. تمام شد! صدور ویزای آذربایجان سه روز کاری زمان می‌برد. این ویزا به‌مدت سه ماه اعتبار دارد و با آن می‌توانید یک ماه در آذربایجان اقامت کنید.

با مراجعه به سایت سفارت می‌توانید از خدمات evisa استفاده کنید
با مراجعه به سایت سفارت می‌توانید از خدمات evisa استفاده کنید

روش دوم: ویزای حضوری (برچسبی)

به سفارت آذربایجان در تهران به آدرس: پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک ۱۶ بروید یا به کنسولگری آذربایجان در تبریز واقع در بلوار ولیعصر، خیابان عارف، شماره نه مراجعه کنید. فرم درخواست ویزا را پر کنید. مبلغ ۲۰ دلار هزینه دریافت ویزای حضوری است.

یادتان باشد حتما بیمه‌ نامه‌ی مسافرتی معتبر هم همراه خودتان داشته باشید. هزینه‌ی دریافت بیمه نامه مسافرتی، بسته به‌مدت اقامت شما، بین ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. دو قطعه عکس سه در چهار همراه با اصل و کپی پاسپورت لازم است. برای دریافت ویزا، حتما باید پاسپورت‌تان هفت ماه اعتبار داشته باشد. اعتبار این نوع ویزا هم سه ماه است و با آن اجازه‌ی اقامت در آذربایجان را تا سقف یک ماه خواهید داشت.

راهنمای سفر به باکو | دریافت پاسپورت حضوری
راهنمای سفر به باکو | دریافت پاسپورت حضوری

روش سوم: تور ، سفر با راهنمای سفر به باکو

اما اگر بخواهید همراه با تور باکو به سفر بروید، کافی‌ست با آژانس مورد نظرتان تماس بگیرید و تور را رزرو کنید.

passport شما برای سفر به آذربایجان باید حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد
passport شما برای سفر به آذربایجان باید حداقل ۷ ماه اعتبار داشته باشد

هزینه‌ی بلیط ، همان چیزی که ما را از سفر می‌ترساند

پرواز به باکو
هزینه سفر به باکو

از فرودگاه‌های تهران و تبریز پرواز مستقیم به باکو وجود دارد. ۳ شرکت هواپیمایی ماهان، ایران ایر و پرواز آذربایجان (آزال) پرواز مستقیم به باکو دارند. معمولا در تمام روزهای هفته می‌توانید پرواز به باکو پیدا کنید. بهترین نرخ بلیط را ۲ تا ۳ ماه قبل از پرواز می‌‌شود، پیدا کرد. اما ساعات پرواز محدود است. اگر خوش‌شانس و پیگیر باشید، شاید بتوانید با ۶۰۰ هزارتومان هم بلیط رفت و برگشت به باکو پیدا کنید.

زمان پرواز از تهران تا باکو یک ساعت و ۱۰ دقیقه است. حداکثر بار مجاز برای حمل با پرواز آزال ۲۳ کیلوگرم، با پرواز ماهان ۳۰ کیلوگرم و با پرواز ایران ایر ۲۰ کیلوگرم است.

برای رسیدن به باکو با اتوبوس هم می‌توانید بروید. این اتوبوس‌ها از ترمینال غرب در تهران به مقصد باکو می‌روند. قیمت بلیط تهران تا باکو ۱۵۰ هزار تومان و از تبریز تا باکو ۱۲۰ هزار تومان است (البته قیمت‌ها با نوسانات نرخ ارز تغییر می‌کند). بلیط برگشت هم تقریبا در همین محدوده‌ی قیمت است. این سفر حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت از تهران طول می‌کشد.