بسیاری از افراد با شنیدن نام سمنان، شهری سراسر کویری و خشک در ذهنشان مجسم می‌شود که تا مسافت‌های طولانی در آن بیابان وجود دارد. اما این تصور، تنها با عبور از این بیابان‌ها و در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود به هم می‌ریزد.
جنگل ابر، یکی از قدیمی‌ترین و حیرت‌انگیزترین جنگل‌های ایران است که با ورود به آن می‌توانید به راحتی ببینید که ابرها در فاصله‌ای کوتاه با شما قرار دارند و انگار جنگل را در آغوش کشیده‌اند. تور جنگل ابر، سفر به منطقه‌ای دیدنی، منحصر به فرد و خاص است که شاید بتوان گفت نمونه این زیبایی در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شود.

تور ماسال | ۲۰ الی ۲۱ مرداد ۹۸ | دو روزه

تاریخ برگزاری: 20 الی 21 مرداد ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

قیمت استثانی، تمام وعده‌های غذایی به عهده سفرزون است

پیمایش در مراتع و جنگل‌های ییلاقی اولسبلنگاه، جنگل های شالمای ماسال، ارتفاعات ماسال و لذت بردن از رودخانه

تور ماسال | ۲۷ الی ۲۸ تیر ۹۸ | دو روزه

تاریخ برگزاری: 27 الی 28 تیر ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

قیمت استثانی، تمام وعده‌های غذایی به عهده سفرزون است

پیمایش در مراتع و جنگل‌های ییلاقی اولسبلنگاه، جنگل های شالمای ماسال، ارتفاعات ماسال و لذت بردن از رودخانه

تور ماسال | ۲۰ الی ۲۱ تیر ۹۸ | دو روزه

تاریخ برگزاری: 20 الی 21 تیر ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

قیمت استثانی، تمام وعده‌های غذایی به عهده سفرزون است

پیمایش در مراتع و جنگل‌های ییلاقی اولسبلنگاه، جنگل های شالمای ماسال، ارتفاعات ماسال و لذت بردن از رودخانه

تور ماسال | ۷ و ۸ تیر | دو روزه

تاریخ برگزاری: 7 و 8 تیر ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

قیمت استثانی، تمام وعده‌های غذایی به عهده سفرزون است

پیمایش در مراتع و جنگل‌های ییلاقی اولسبلنگاه، جنگل های شالمای ماسال، ارتفاعات ماسال و لذت بردن از رودخانه

جنگل ابر کجاست؟

جنگل ابر، از جمله جنگل‌های قدیمی و بسیار زیبای استان سمنان است که در ۴۵ کیلومتری شمال شهر شاهرود و مسیر شاهرود به آزادشهر قرار دارد. برای پیدا کردن جنگل ابر باید سراغ روستای ابر را بگیرید و ۱۲ کیلومتر مانده به این روستا، می‌توانید جنگل را پیدا کنید.
این جنکل بزرگ و زیبا، از نزدیکی شاهرود آغاز می‌شود و نهایت به آزادشهر در استان گلستان می‌رسد.

آغوش ابرها

جنگل ابر یکی از حیرت‌انگیزترین جنگل‌های دنیا است که با وارد شدن به آن حس می‌کنید روی ابرها قدم می گذارید. وقتی به شکل عادی در جنگل نشسته‌اید، ابرها به یکباره پایین می آیند و همه جا را می‌پوشانند و تصویری پیش رویتان مجسم می‌شود که بیشتر شبیه به یک رویاست تا واقعیت!
علت این پدیده نادر و دیدنی، این است که جنگل ابر در مکانی قرار گرفته که در آن از ضخامت کوه‌های البرز کم می‌شود و ابرهایی که در پشت دیواره آن گرفتار شده‌اند به سمت جنوب حرکت می‌کنند. وجود دو منطقه کم فشار و پرفشار یعنی دشت گرگان و منطقه ابر، باعث می‌شود هر موقع که زمین انرژی می‌گیرد، ابرها جا به جا شوند.
در سفر با تور جنگل ابر آنچه عجیب‌تر است، رسیدن از یک منطقه خشک بیابانی به یک محیط سرسبز با پوشش گیاهی انبوه و ابرهاییست که آن را در آغوش گرفته‌اند!

آنچه جنگل ابر را از دیگر جنگل‌ها متمایز کرده است

وقتی پا به این جنگل حیرت‌انگیز می‌گذارید، باید بدانید که به جنگلی با ۴۰ میلیون سال قدمت وارد شده‌اید. یکی از جذابیت‌های این جنگل عجیب، سن آن است که به دوران ژوراسیک باز می‌گردد و از نوع جنگل‌های هیرکانی به شمار می‌رود.
در سفر با تور جنگل ابر می‌توانید انواع گیاهان و درختان زیبا و کمیاب همچون راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر، نارون، بارانک و سرخدار را ببینید . اما مشهورترین گونه گیاهی اینجا، درخت اورس است که از گونه سروها به شمار می‌رود و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد.
شاید برایتان جالب باشد که بتوانید در تور جنگل ابر حیوانات گوناگونی مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و پرندگانی چون کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را ببینید.
در جنگل ابر، آبشارهای زیبایی وجود دارند که جلوه خاصی به این جنگل بخشیده. اگر با تور جنگل ابر به این منطقه سفر کنید، می‌توانید این آبشارهای زیبا و چشم‌نواز را ببینید. از آبشارهای معروف این منطقه می‌توان آبشار شرشر، آلوچال، چشمه ترش و قطری را نام برد.

چه زمانی با تور جنگل ابر به این منطقه سفر کنیم؟

برای سفر به این جنگل، بهترین زمانی که می‌توانید انتخاب کنید، نیمه اول سال تا اوایل مهرماه است. میانگین بیشترین دمای هوا در جنگل ابر ۲۰ درجه سانتی‌گراد و میانگین کمترین دمای هوا ۶ درجه سانتی‌گراد است. بنابراین هوای جنگل ابر به طور کلی خنک است و در هنگاه صبح و یا آخر شب رو به سردی می‌رود. پس برای سفر با تور جنگل ابر، دو فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای شماست.

چگونه به جنگل ابر برویم؟

اگر از تهران به سمت شاهرود و جنگل ابر حرکت می‌کنید، ۴۰۴ کیلومتر راه در پیش دارید. بهترین مسیر برای رفتن به این شهر، انتخاب اتوبان افسریه تهران است که پس از طی مسیر، از ایوانکی، گرمسار، سمنان و دامغان عبور می‌کنید و در تهایت به شاهرود می‌رسید. از شاهرود نیز می‌توانید به سمت روستای ابر حرکت کنید و ۱۲ کیلومتر مانده به روستا، این جنگل زیبا را ببینید.

در سفر با تور جنگل ابر چه چیزهایی برداریم؟

در سفر به این جنگل زیبا حتما کفش راحت و مناسب پیاده‌روی برای گشت‌و‌گذار در جنگل به همراه داشته باشید. کوله پشتی سفرتان را سبک و کم‌حجم ببندید تا برای حمل آن به زحمت نیفتید. اگر قصد شب ماندن در طبیعت زیبای جنگل ابر را دارید حتما کیسه خواب، زیرانداز مناسب، چراغ قوه، وسایل کمک‌های اولیه و سایر وسایل کمپینگ را به همراه داشته باشید. دمای هوا در هنگام شب و اول صبح، پایین می‌آید و هوا سرد می‌شود، بنابراین به همراه داشتن لباس گرم ضروری است.
این‌ جنگل ۴۰ میلیون ساله، یکی از موهبت‌های الهی است که گنجینه‌ای از ارزشمند برای کشور ماست. حتما کیسه زباله به همراه داشته‌ باشید و مراقب محیط طبیعی جنگل و زیست جانوران باشید.
تور جنگل ابر، سفری خاص و به یاد ماندنی برایتان خواهد بود، پس تا دیر نشده برای خرید این تور جذاب اقدام کنید.