اگر اهل هیجان‌های شدید هستید و می‌خواهید آدرنالین خون‌تان تکانی بخورد، تور رفتینگ یک پیشنهاد عالی است! رفتینگ تجربه‌ای لذت‌بخش است که محال است فراموشش کنید. امروزه، رفتینگ به یکی از تفریحات مورد علاقه‌ی گروه‌های مختلف سنی تبدیل شده است. شما هم اگر یکبار با این هیجان همراه شوید، این تفریح در لیست علایق‌تان قرار می‌گیرد.

تور رفتینگ رودخانه ارمند | ۱۹ الی ۲۱ مرداد ۹۸

تاریخ برگزاری: 19 الی 21 مرداد ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

رفتینگ در رودخانه ارمند، بازدید از خانه سردار اسعد بختیاری، گشت در کوچه باغ‌های روستای محل اقامت، فرصت خرید در بلداجی

نکته: این تور برای افراد بالای ۱2 سال برنامه ریزی شده است.

تور رفتینگ رودخانه ارمند | ۲ الی ۴ مرداد ۹۸

تاریخ برگزاری: 2 الی 4 مرداد ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

رفتینگ در رودخانه ارمند، بازدید از خانه سردار اسعد بختیاری، گشت در کوچه باغ‌های روستای محل اقامت، فرصت خرید در بلداجی

نکته: این تور برای افراد بالای ۱2 سال برنامه ریزی شده است.

تور رفتینگ رودخانه ارمند | ۱۹ الی ۲۱ تیر

تاریخ برگزاری: 19 الی 21 تیر ۹۸

ظرفیت: ۳۰ نفر

رفتینگ در رودخانه ارمند، بازدید از خانه سردار اسعد بختیاری، گشت در کوچه باغ‌های روستای محل اقامت، فرصت خرید در بلداجی

نکته: این تور برای افراد بالای ۱2 سال برنامه ریزی شده است.

رفتینگ چیست؟

رودخانه‌های خروشانی را در نظر بگیرید که در مسیرشان به سنگ‌های بزرگ و کوچکی برخورد می‌کنند؛ حتی تصور کردن این موضوع هم، حال دل‌تان را عوض می‌کند!

در رفتینگ، گروه‌هایی به همراه سرپرستی حرفه‌ای، دل به رودخانه‌های پر آب می‌زنند. این ماجراجویی ممکن است چند ساعت طول بکشد. جریان آب شما را با خود همراه می‌کند، اما در بعضی مواقع که سطح آب یا خروش آن کم می‌شود، شما به پارو نیاز دارید. یک راهنمای حرفه‌ای، پیش از شروع، همه‌ی موارد لازم را به شما آموزش می‌دهد. پس جای نگرانی نیست! شما فقط سر جای‌تان بنشینید و لذت ببرید.

رفت ، یک قایق امن

شما برای عبور از سطح رودخانه، به یک قایق مخصوص نیاز دارید. این قایق‌های رفت، نوعی مخصوصی از قایق‌های بادی هستند که با کیفیت بالا تولید شده‌اند و در مقابل صخره‌ها استحکام دارند. قایق‌های رفتنیگ ظرفیت‌های متفاوتی دارند، این عدد بین ۴ تا ۱۸ نفر متغییر است، اما به تناسب رودخانه، تعدا نفراتی که در قایق‌ها می‌نشینند متفاوت است.

زمانی که با یک تیم رفتینگ حرفه‌ای همسفر شوید، امنیت این تور دو چندان می‌شود. همچنین، هر چیزی که در این سفر نیاز داشته باشید، (کلاه، پارو، جلیقه نجات و …) تیم رفتینگ در اختیار شما قرار می‌دهند. پس در انتخاب تور رفتینگ دقت کافی داشته باشید. بهترین زمان برای تور رفتینگ از اویل تابستان تا اواسط پاییز است. در نظر داشته باشید که سختی سفرتان به تناسب رودخانه‌ها، بین ۱ تا ۵ ، دسته بندی می‌شود.

رودخانه‌های معروف رفتینگ در ایران

  • چهار محال و بختیاری، رودخانه ارمند:  مسیر این رودخانه حدود ۲۰ کیلومتر است و درجه سختی آن بین ۲ تا ۴ است.
  • چهارمحال و بختیاری، زاینده رود:  بیشتر مناسب فصل بهار است.. کمترین مسیر آن ۳ کیلومتر است و درجه سخی آن بین ۳ تا ۴ است.
  • مازندران، رودخانه هراز:  مسیر این رودخانه معمولا دو ساعت طول می کشد که درجه سختی آن ۴ به بالا (بستگی به فصل) است..
  • گیلان، سفیدرود:  این رودخانه همچنین برای کایاک سواری نیز مناسب است. درجه سختی آن بین ۲ تا ۳ است..
  • کردستان، رودخانه سیروان: رودخانه سیروان در ناحیه هورامان کردستان است که مسیر آن هم برای افراد مبتدی و هم برای حرفه‌ها مناسب است. درجه سختی آن بین ۳ تا ۴ است.
  • لرستان و خوزستان، رودخانه دز:  این رودخانه نیز در بین رفتینگ سواران بسیار محبوب است و درجه سختی آن بین ۳ تا ۵ است..

رودخانه های معروف رفتینگ در جهان

  • رودخانه نیل، اوگاندا:  این رودخانه که یکی از خروشان ترین رودخانه ها می باشد در اوگاندا واقع است. بهترین زمان رفتن به این رودخانه ژانویه می باشد.
  • رودخانه مگپای، انتاریو، کانادا:  این رودخانه که در میان جنگل های کاج و صنوبر قرار دارد، در اونتاریو کانادا قرار دارد و بهترین زمان رفتن به این رودخانه اوت و سپتامبر می باشد.
  • رودخانه سان کسی، نپال:  رودخانه سان کسی در نپال قرار دارد و مقصد بسیار محبوبی برای رفتینگ به حساب می آید. بین ماه های سپتامبر و ژانویه می توانید در این رودخانه رفتینگ کنید.
  • رودخانه فرانکلین، تاسمانی، استرالیا:  رود فرانکلین در تمام فصل تابستان برای رفتینگ مناسب است. در انتهای مسیر رودخانه می توانید با یک قایق بادبانی تورتان را به انتها برسانید.