شاید برایتان پیش آمده باشد که یک دوست یا اعضای خانواده‌تان با شما تماس بگیرند و پیشنهاد سفری را برای چند ساعت دیگر یا فردا به شما بدهند.
تجربه اینچنین سفرهای یکدفه‌ای و به اصطلاح لحظه آخری، می‌تواند جذاب باشد و بدون برنامه‌ریزی، خستگی روزهای سپری شده را از تنتان بیرون آورد. البته سفرهای لحظه آخری نیاز به سرعت عمل بالای شما هم دارد و آمادگی شما را می‌طلبد.
برخی از تورهای مسافرتی وجود دارند که دقیقا طبق همین سیستم عمل می‌کنند و در اصطلاح به آن‌ها تور لحظه آخری می‌گویند.
تور لحظه آخری به تورهایی گفته می‌شود که وقت و زمان اندکی تا پرواز به مقصد دارند و البته تخفیف بسیار خوبی دارند و افراد می‌توانند با قیمتی بسیار ارزان آن را خریداری کنند و با سود بالایی به سفر بروند.

چرا تور لحظه آخری به فروش می‌رسد؟

معمولا آژانس‌های مسافرتی برای سفرهای مشخصی، تعداد معینی بلیط برای فروش در نظر می‌گیرند. گاهی اوقات پیش می‌آید که تعدادزیادی از بلیط‌ها به فروش نمی‌رسند و صندلی‌ها خالی می‌مانند. در این صورت آژانس‌ها دست به اقدام جابی می‌زنند و چند ساعت یا چند روز مانده به موعد پرواز، برای تور مورد نظرشان بین ۱۰ تا ۵۰ درصد تخفیف می‌گذارند تا صندلی‌های خالی پر شود.

معایب و محاسن تور لحظه آخری

تور لحظه آخری برای کسانی که این تور را خریداری می‌کنند بسیار مقرون به صرفه است و شاید بتوان گفت بزرگترین خوبی آن، همین ارزان بودنش است. چرا که یک تور ارزان قیمت و بسیار مناسب‌تر از مبلغ اولیه را تهیه می‌کنند.
تور لحظه آخری به شما لذت سفر یکباره و فاصله گرفتن از محیط کار و روزنره را می‌دهد و می‌توانید در اوج خستگی یکی از این تورها را انتخاب کنید و چند روز را به تفریح و گردش ارزان بپردازید. این تورها از نظر فنی و کیفیت هیچ تفاوتی با دیگر تورها ندارد و دقیقا همان خدماتی در آن‌ها ارائه می‌شود که در تورهای معمولی ارائه می‌دهند.
در تور لحظه آخری، زمان بندی سفر و تاریخ رفت و برگشت دست شما نیست و از این نظر برای خریداران دارای محدودیت است. همچنین باید بدانید اگر قرار است که به صورت دسته جمعی سفر کنید، انتخاب صندلی‌ها و جای نشستن به صورت رندوم و بر اساس جاهای خالی است و شما نمی‌توانید انتخابی در آن‌ها داشته باشید.
حواستان باشد که تور مورد نظر را با دقت انتخاب کنید و از با اطمینان دکمه تایید و خریداری را فشار دهید، چرا که در صورت فسخ و پشیمان شدن، پول پرداختی قابل بازگشت نیست.

چگونه بهترین انتخاب را برای تورهای لحظه آخری داشته باشیم؟

اولین نکته در خرید تور لحظه آخری، کنترل هیجان و حفظ خونسردی است. گاهی افراد با دیدن تورها و قیمت‌های ارزان آن‌ها آنقدر به وجد می‌آیند که بدون فکر و بررسی دقیق تور را خریداری می‌کنند.
حتما با همسفرانتان هماهنگ باشید و اطلاعات دقیق زمان سفر، تاریخ حرکت و بازگشت، کیفیت و نوع هواپیما ومحل اقامت را به آن‌ها اطلاع دهید.
برای تور لحظه آخر باید آماده باشید و چمدانتان را به سرعت پر کنید. بنابراین اگر اهل اینگونه سفرها هستید، سرعت عمل بالا و آمادگی به موقع، شما را برای سفری جذاب و به یادماندنی کمک خواهد کرد.
باید مراقب باشید تا تور لحظه آخری را از جای مطمئن و آژانس‌های قابل اعتمادی که پیش از این امتحان خود را پس داده‌اند خریداری کنید. چرا که ممکن است افراد سودجو اقدام به کلاهبرداری از شما کنند.

تور لحظه‌ آخری، می‌تواند تجربه‌ای متفاوت و لذت‌بخش برای یک سفر ارزان و در عین حال با کیفیت بالا باشد. بنابراین با انتخاب دقیق و هوشمندانه این نوع تور را انتخاب کنید و لذت ببرید.