برای طبیعت‌گردها و کسانی که عاشق ایران‌گردی‌اند، سفر با تور کویر لوت خاطره‌ای به‌یادماندنی خواهد بود. یک چهارم ایران بزرگ ما، بیابانی است و بزرگترین بیابان دنیا و گرم‌ترین منطقه جهان هم در وطن ما جای گرفته است: بیابان لوت که به اشتباه به آن کویر لوت می‌گوییم.

کویر لوت کجاست؟

کویر لوت، با مساحت حدود ۴۰ هزار کیلومتر مربع، اولین جاذبه طبیعی ایران بود که در یونسکو به ثبت رسید. به باور برخی زمین‌شناسان، این بیابان قبلا دریایی به نام تیس بوده است که گرمای هوا باعث خشکی‌اش شده است. باستان‌شناسان نیز توانسته‌اند آثاری از سکونت انسان در حدود ۶۰۰۰ هزار سال پیش و اشیایی متعلق به سه هزار سال پیش از میلاد را در دشت لوت پیدا کنند. بسیاری از مهم‌ترین آثار طبیعی بیابانی در دشت لوت وجود دارد. برخی از مرتفع‌ترین هرم‌های ماسه‌ای جهان در دشت لوت به ثبت رسیده است، بزرگترین نبکاها یا گلدان‌هایی طبیعی در دل بیابان را هم در دشت کویر می‌توان یافت. در دشت کویر، بزرگترین شهر کلوخی جهان هم که معروف به شهر لوت یا شهر خیالی است وجود دارد. همین‌طور چندین و چند مخروط آتشفشانی کواترنر، پهنه‌های ماسه‌ای به رنگ‌های متنوع و ثبت بیشترین دمای هوا در سال‌های متعدد، همه، خاصیت‌های بی‌نظیر دشت لوت است.

سفر با تور کویر لوت ، تجربه‌ای بیشتر از یک طبیعت‌گردی ساده

در سفر با تور کویر لوت، شاید نتوانید همه مناظر خیره‌کننده و شگفتی‌های بی‌نظیر دشت لوت را ببینید اما مطمئنا از تماشای شکوه زیبای کویر در روز و آسمان مسحورکننده کویر در دل شب لذت خواهید برد. انگار سفر با تور کویر لوت فقط یک تجربه طبیعت‌گردی نیست بلکه تجربه‌ای عرفانی در زندگی هم هست. اگر خودت را تنها در میان کوه‌های ماسه‌ای خوشرنگی ببینی که باد به تنهایی ساخته است، یا زیر آسمان شب، در هجوم بی‌پروای ستارگان، یک آن خودت را روی کره‌ای ناچیز معلق در فضایی چنین بزرگ بیابی، انگار به درک جدیدی از مفهوم انسانیت می‌رسی. دیدن صخره‌هایی که طبیعت هنرمند خود به تنهایی چنین باشکوه تراشیده است و درختچه‌هایی که خود به تنهایی در این بیابان گرم گلیم خود را از آب بیرون می‌کشند برایمان انگار آموختنی‌های بسیاری دارد.

برنامه‌های سفر با تور کویر لوت

در کنار تماشای این همه زیبایی شگفت‌انگیز کویر، انواع تفریحات هیجان‌انگیز مثل آفرود با ماشین‌های دو دیفرانسل، استراحت در کمپ‌های کویری، گشت و گذار در روستاهای حاشیه کویر مثل روستای شهداد و خوردن غذاهای اصیل این منطقه به علاوه بازدید از مکان‌های تاریخی و توریستی از لذت‌های سفر با تور کویر لوت است. تور ترکیبی کویر لوت هم انواع مختلفی دارد. تور کویر لوت و کرمان، تور کویر لوت و شهر سوخته و تور کویر لوت و میمند هر کدام می‌تواند لحظاتی مفرح را کنار کویر برایتان بسازد.

بهترین زمان سفر به کویر لوت

کویر لوت در اغلب ماههای سال دارای روزهای بسیار گرم و شبهای سرد است پس بهترین زمان سفر به کویر لوت پاییز و زمستان است. اوایل بهار هم لذت سفر به کویر لوت کم نیست.

نکاتی درباره سفر به کویر لوت

  • پیاده‌روی در کویر و تماشای آثار تاریخی و طبیعی پیش روی ماست پس کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید.
  • در کوله‌تان آب و کمی خوراکی، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر و پلاستیک زباله به همراه داشته باشید.
  • دوربین عکاسی هم برای به یادگار بردن مناظر خارق‌العاده‌ای که می‌بینید همیشه همراهتان باشد.