عاشق کارهای جدید و هیجان‌انگیزید؟ دلتان می‌خواهد زندگی را تجربه کنید و به کشف زمین بپردازید؟ پس تا دیر نشده با تور گندم بریان به یکی از گرم‌ترین نقاط کره زمین سفر کنید. سفری ماجراجویانه به دل کویر لوت ایران با زیبایی‌های طبیعی بی‌نظیری که همه طبیعت‌گردان جهان آرزوی دیدنش را دارند. با سفرزون همراه باشید:

گندم بریان کجاست؟

گندم بریان منطقه‌ای به وسعت ۴۸۰ کیلومتر مربع در حاشیه کویر لوت است. این منطقه که حدود ۸۰ کیلومتر با شهداد کرمان فاصله دارد، یکی از متفاوت‌ترین و زیباترین مناطق کویری ایران است که به گفته برخی دانشمندان یکی از گرم‌ترین نقاط زمین نیز محسوب می‌شود. سنگ‌های بازالتی که در منطقه گندم بریان بر اثر فعالیت‌های آتشفشانی پراکنده‌اند، با رنگ سیاه و شکل‌های متنوع و اسرارآمیزشان گندم بریان را به یکی از دیدنی‌ترین مناطق جهان تبدیل می‌کند. سیاهی سنگ‌ها باعث می‌شود در طول روز این منطقه که یکی از پست‌ترین نقاط لوت محسوب می‌شود، گرمای خورشید را بیش از هر منطقه‌ای به خود جذب کند و تفاوت دمای شب روز را در این منطقه به شدت افزایش دهد. این منطقه که در میان کوه‌های بلند پوشیده از برف سیرچ و در نزدیکی رود شور قرار دارد، تنوع زمین‌شناسی اعجاب‌انگیزی را به رخ می‌کشد. همین است که سفر با تور گندم بریان را جالب‌تر می‌کند.

دیدنی‌های سفر به گندم بریان

در سفر با تور گندم بریان، می‌توانید با کمک راهنمایان تور حرفه‌ای از یکی از اعجاب‌انگیزترین مناطق دنیا دیدن کنید. جایی که به تنهایی شاید هرگز از پس بازدید از آن بر نیایید. یافتن گندم بریان در دل کویری بی‌کران کار بسیار دشواری است. اما در تور گندم بریان همه چیز فرق می‌کند. شما با ماشین‌های آفرود، سفری لذت‌بخش و پرهیجان در میان کوه و کویر خواهید داشت و حتی موقع پیاده‌روی در منطقه‌ای که کمتر موجود زنده‌ای تاب دوام در آن را دارد، از سفر لذت می‌برید. می‌توانید از نبکاهای بی‌نظیر و بزرگ دشت لوت دیدن کنید. شاید یکی از مقاصد گردشگری‌تان در مسیر، شهر خیالی کلوت‌ها باشد. در تنگ خشک رود هم در میان دیواره‌های حیرت‌انگیز و پرشکوه قدم خواهید زد و مبهوت عظمت طبیعتی خواهید شد که دست به خلق چنین آثار باشکوهی زده است. برای رسیدن به گندم بریان باید از رود شور هم عبور کنید. تنها رود دائمی کویر لوت که یک تنه راه خود را در دل کویر می‌گشاید و هیچ وقت سال دل به خشکی نمی‌دهد. شب‌های کویری این سفر را نیز فراموش نکنید. شب می‌توانید سفری خیالی به قلب کهکشان داشته باشید و وصل شدن آسمان و زمین را به چشم ببینید.

بهترین زمان سفر

زمانی که می‌توانید به گندم بریان سفر کنید و گرمازده نشوید اواخر پاییز تا اوایل بهار است. دمای هوا در تابستان این منطقه برای کمتر موجود زنده‌ای قابل تحمل است.

نکاتی درباره سفر به گندم بریان

*در سفر با تور گندم بریان، حسابی باید کویرنوردی کنید. حتما آمادگی بالا رفتن از تپه‌های کوچک و بزرگ و راه رفتن در شن‌ها را داشته باشید. باید از رود شور هم عبور کنید پس درگیر گل و لای هم می‌شوید. همه این‌ها بخش جدایی‌ناپذیر و لذت‌بخش سفر با تور طبیعت‌گردی است. داشتن آمادگی بدنی لازم بسیار مهم است.
*کفش و لباس مناسب پیاده‌روی، کلاه آفتاب‌گیر، عینک آفتابی، کرم ضد‌آفتاب، لباس گرم برای سرد شدن هوا در شب، داروهای شخصی، کارت شناسایی، پاور بانک و قمقمه آبتان را در کوله سبک پیاده‌روی خود به همراه داشته باشید.
*داشتن کیسه زباله برای جمع‌آوری زباله‌های خود و دیگران یکی از مهم‌ترین اصول طبیعت‌گردی مسئولانه است.
*لطفا سعی کنید جز عکس‌های یادگاری چیزی از منطقه به یادگار بر ندارید. سنگ‌های زیبایی که در مسیرتان می‌بینید جزئی جدایی‌ناپذیر از زیبایی‌های کویر است که ممکن است با این‌گونه اقدامات ما پس از سال‌ها ضربه سختی به این منطقه طبیعی وارد شود. به جای یادگاری بردن سنگ‌ها، از مردمان محلی صنایع دستی بخرید و به یادگار ببرید.
*اقامت در کمپ‌های کویری و اقامتگاه‌های بوم‌گردی منطقه می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده در این سفر برایتان باشد. همین‌طور خوردن غذاهای محلی که مردمان مهمان‌نواز منطقه تهیه می‌کنند را به هیچ وجه از دست ندهید.