سوغات یک شهر، امضای یادگاری آن است، همدان نیز بدون امضا نیست! این شهر سوغاتی های متنوع تر از بسیاری از شهرهای ایران دارد. شاید به خاطر این است که همدان بیشتر با نام بوعلی سینا و باباطاهر گره خورده است و کمتر سوغاتی های خود را در لیست اول شهرش معرفی کرده است. در این مقاله به سوغات همدان می پردازیم و مشخصا سعی می کنیم تا به راحتی بتوانید به این سوال که سوغات همدان چیست پاسخ بدهید، پس با سفرزون همراه باشید.

saadatrent

۱. کماج ، خوشمزه‌ی سوغات همدان

نان کماج | سوغات خوشمزه همدان
نان کماج | سوغات خوشمزه همدان

نان کماج شاید مشهوترین سوغاتی همدان باشد، این نان، شیرین است و در بسیاری از فروشگاه های سطح شهر می توانید آن را بخرید. این شیرینی از آرد، شکر ، کره و پودر دارچین در کنار تخم مرغ، گردو، شیر و نمک پخته می شود، گرم و سرد این نان تفاوت زیادی ندارد و بیشتر شبیه کیک می ماند! در همدان به نان کماج نه نگویید!

۲. حلوا زرده ، مخصوص سوغات همدان

حلوا زرده
حلوا زرده

حلوا زرده را شاید بتوان خاص ترین سوغاتی همدان دانست، این خوراکی ظاهری شبیه فرنی دارد و در تهیه آن فقط از زرده تخم مرغ، شکر، گلاب، نشاسته و زعفران استفاده شده است. این خوراکی بسیار پر پروتئین است ولی قابلیت بردن زیادی ندارد.

۳. انگشت پیچ سوغاتی با نام عجیب!

انگشت پیچ | دسری خوشمزه
انگشت پیچ | دسری خوشمزه

شاید یکی از دلایل عدم معروف شدن سوغاتی های همدان نام عجیب و نامانوس آنهاست، گواه این مدعا دسر همدانی انگشت پیچ است، این دسر در کنار حلوا زرده خورده میشود. در تهیه این دسر از سفیده تخم مرغ، گلاب، شکر، جوهر لیمو و هل استفاده می شود، این دسر را در شیرینی فروشی های همدانی بسیار می شنوید، راستی اگر به این شیرینی فروشی ها رسیدید از طرف ما بپرسید انگشت پیچ چه اسمی است روی این دسر خوشمزه گذاشته اند! شاید توضیحی وجود داشته باشد!

۴. شیرینی چای ، شیرینی خوشمزه همدانی

شیرینی چای | شیرینی خوشمزه همدانی
شیرینی چای | شیرینی خوشمزه همدانی

نان چای یا چای نان، یکی از شیرینی های مخصوص همدانی هاست که از آن برای خوردن چای استفاده می شود. این نان به نوعی جایگزین قند و شکر است، بیماران قندی از این نان بسیار استقبال کرده اند. این نان از ترکیب ماست و تخم مرغ و کره در ترکیب با آرد در شکل های مختلفی پخته می شود. گویی رسمی نانوشته مابین سوغاتی های شهر های ایران وجود دارد که برای چای حتما چیزی برای عرضه داشته باشند.

۵. شیره انگور

در بخش‌های مختلفی از ایران، انگور کشت می‌شود. انگورهای همدان هم کیفیت بسیاری دارند. از طرفی باید بدانید که در تهیه کردن شیره انگور، از نوعی ماده خاص و گزنه استفاده می‌کنند. این ماده خاص و گزنه در همدان به‌وفور پیدا می‌شود. همچنین در گرفتن شیره انگور، معمولاً از انگور فخری استفاده می‌کنند. انگور فخری کیفیت بسیاری دارد. این انگور سیاه و شیرین است و برای گرفتن شیره جان می‌دهد. شیره انگور منبعی غنی از ویتامین آ و خانواده بی است. همچنین با مصرف شیره انگور، انواع مواد معدنی و املاح مختلف به بدن شما می‌رسد.

شیره انگور بهترین گزینه برای کسانی است که طبع سرد دارند و سرد مزاج هستند. این دسته افراد می‌توانند شیره انگور را در ترکیب با ارده استفاده کنند. شیره انگور برای افرادی که دچار دیابت هستند نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که شیره انگور برای درمان کم‌خونی نیز بسیار موثر است. پس می‌توانید انواع شیره انگور خوشمزه را به‌عنوان سوغات همدان تهیه کنید. فقط در نظر داشته باشید که ظرف آن را به‌خوبی بسته‌بندی کنید. زیرا اگر کمی درب آن سفت نباشد، تمام چمدان شما را کثیف می‌کند!

۶. خشکبار

همدان دارای خاکی حاصلخیز است. به همین خاطر باغات مختلفی در اطراف همدان وجود دارد. بسیاری از این باغات، باغ‌هایی هستند که از آن برای تولید خشکبار استفاده می‌کنند. در حال حاضر، خشکبار بخشی از اقتصاد همدان به حساب می‌آید. خشکبار همدان کیفیت بسیار خوبی دارد. بخشی از مردم محلی مشغول باغداری هستند و انواع محصولات ارگانیک را تولید می‌کنند. بخشی دیگر این محصولات را خشک می‌کنند، بو می‌دهند و به بازار عرضه می‌کنند. پس می‌توانید تصور کنید که خشکبار همدان چقدر ارگانیک، تازه و خوشمزه است. البته قیمت آن هم در مقایسه با خشکبار در شهرهای بزرگ ایران کمتر است. انواع کشمش و برگه قیسی خشک‌شده همدان بسیار شهرت دارند و دارای کیفیت مطلوبی هستند. پس اگر به‌دنبال بهترین خشکبار هستید، این موارد را انتخاب نمایید.

۷. حلوا لوزی

در بازارهای سنتی همدان، می‌توانید انواع مغازه حلوای فروشی را مشاهده کنید. حلوا فروشی از جمله شغل‌های رایج در همدان است. در همدان انواع مختلف حلوا با اشکال مختلف تولید می‌شود. حلوای لوزی از جمله معروف‌ترین و البته خوشمزه‌ترین انواع حلوا در همدان است. این حلوا به رنگ سفید و شکل لوزی تولید می‌شود. در نهایت روی آن را با پود پسته تزئین می‌کنند. حلوا لوزی از آرد برنج، سبوس گندم، مغز گردو و زعفران تهیه می‌شود. پس می‌توانید تصور کنید که با این ترکیبات، حلوا لوزی بسیار مغوی است و طبعی گرم دارد.

به همین خاطر کسانی که سرد مزاج هستند و طبع سردی دارند، از خوردن این حلوا بسیار لذت خواهند برد. این حلوا برای افطار در ایام ماه رمضان نیز گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. زیرا خواص بسیاری دارد و باعث قدرت بدنی می‌شود. لازم به ذکر است که حلوا لوزی را می‌توانید به‌صورت فله و کیلویی از انواع حلوافروشی تهیه کنید. البته انواع مدل‌های شرکتی در بسته‌بندی‌های شکیل نیز وجود دارند؛ اما بهتر است از حلوافروشی، انواع تازه آن را به‌عنوان سوغات همدان تهیه کنید. این نوع حلوا در حلوا فروشی طعم دیگری دارد و می‌توانید از تازگی آن نهایت لذت را ببرید.

۸. آب نبات قیچی ، حس خوب خاطرات

آب نبات قیچی
آب نبات قیچی

اگر از شهر اصفهان و کاشان، نتوانسته اید آب نبات سوغات ببرید همدان این فرصت را به شما می دهد که آب نبات سوغات ببرید. این آب نبات در چندین طعم وجود دارد.

۹. نان برساق ، یک سوغاتی فرا همدانی

نان برساق
نان برساق

نان برساق از شیرینی های موجود در همدان است که گزینه خوبی برای سوغاتی بردن به شمار می رود، این سوغات اما فرا همدانی است و می توانید آن را در کرمانشاه و در بعضی از مناطق لرستان ببینید، شیرینی برساق جزو شیرینی ها با میزان بالا به حساب می آید در سوغاتی دادن به بیماران قندی احتیاط به خرج بدهید.

۱۰. سفال سوغاتی اصلی همدانی هاست

سفال | سوغات اصلی همدان
سفال | از معروف ترین سوغات همدان

همدان و لاجین مرکز سفال ایران هستند، لاجید در فاصله کوتاهی از همدان قرار دارد. شما در فاصله همدان و لاجین فقط کارگاه سفال می بیند. سفال ها در این قسمت از ایران از سادگی در آمده اند و به خوبی رنگ و نقش های متفاوتی دارند. نقاشی های روی سفال به سه شیوه عموما صورت می گیرد، نقاشی روی بدنه لعابی، نقاشی زیر لعابی و نقاشی آب‌طلا سه روش مطرح هستند. در خرید دقت کنید که نقش و نگار چقدر ظریف و درست پرداخته شده است.

۱۱. گلیم ، روی خوش نقش هنر مردم

گلیم | سوغات همدان
گلیم | سوغات همدان

از آنجایی که همدان بسیار در محور دامداری رشد کرده است گلیم هم در آنجا بسیار رونق دارد، تنوع گلیم ها در همدان بسیار بالاست آن را به سادگی دست کم نگیرید و سعی کنید تا بهترین گلیم را سوغات ببرید.

۱۲. آبگینه های همدانی سوغاتی برای رنگ دادن به خانه

آبگینه شیشه‌گری به روش سنتی است که در آن با دمیدن هوا به مواد مذاب، شیشه به حالتی در می آید که خود را تبدیل به یک اثرهنری زیبا می کند. آبگینه در همدان قدمت طولانی دارد بهتر از آبگینه های همدان را سخت میتوانید در جاهای دیگر از کشورمان ببینید چرا که هیچ چیز معلوم نیست! آبگینه هنر تصادفی و بدون تکرار است.