سایدا سفر

شکم‌گردی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های هر سفری محسوب می‌شود که بدون آن خوش‌گذرانی کامل نخواهد بود. ایران کشور پهناوری است که هر شهر و هر قومی بنا بر اقلیم و فرهنگ خود، سفره‌های رنگارنگی از طعم‌های خوشمزه دارند. یزد یکی از سرزمین‌های وسیع ایران است که با اقلیم و آب‌وهوای کویری، خوشمزه‌های درجه یکی را در سفره‌ی غذایی خود گنجانده است. اگر آماده‌ی سفر به سرزمین بادگیرها هستید، در این مطلب با سفرزون همراه شوید تا خوش‌طعم‌ترین غذاهای یزد را به شما معرفی کنیم.

خورش به آلو ، طعمی محبوب در بین غذاهای یزد

اگر طرفدار غذاهایی با طعم ملس و شیرین هستید، یزد یک غذای مطلوب برای سلیقه‌ی شما دارد. ترکیب گوشت، به، پیاز، آلو، لپه، زعفران و رب گوجه فرنگی، یک خورش مقوی و دلچسب را به‌وجود می‌آورد که از غذاهای محبوب و سنتی یزد محسوب می‌شود.

قیمه یزدی ، یک سبک جدید در غذای محبوب ایرانی

یکی از خوشمزه‌ترین و اصیل‌ترین غذاهای سنتی یزد، قیمه یزدی است که با قیمه‌ی معمولی یک تفاوت کوچک در مواد اولیه دارد. در این قیمه نخود به‌جای لپه جایگزین شده است تا این غذا به سبک و سیاق یزدی‌ها طبخ شود و طعمی مخصوص این دیار را داشته باشد. در سفرتان به یزد، اگر سراغ رستوران‌های ایرانی و سنتی این شهر بروید، می‌توانید این خورش خوشمزه را سفارش دهید و یک قیمه‌ی متفاوت با دست‌پخت سرآشپزهای یزد نوش جان کنید.


در سفرزون بخوانیدسوغات یزد ، مسافرانی از شهر مهربانی سباط‌ها


کوفته های یزد ، تنوعی جذاب از طعم‌های مختلف یک غذا

کوفته از خوشمزه‌‌ترین سبک‌های غذایی ایران است که نام‌دارترین دیار در طبخ این نوع غذای خوشمزه، شهر تبریز است. اما جالب است که بدانید یزد هم ید طولا در طبخ کوفته دارد و طعم آن در این سرزمین به یک نوع ختم نمی‌شود. در بین غذاهای یزد چند نوع کوفته‌ی خوشمزه و خوش‌رنگ و لعاب را می‌شود پیدا کرد که در سفره‌ی رنگین و محلی این شهر، بسیار محبوب است. کوفته لپه، کوفته برنجی، کوفته نخودچی و کوفته هویج، نمونه‌ای از این غذای خوشمزه‌ی محلی است که در یزد به سبک دست‌پخت مردمان این دیار پخته می‌شود.

خرید بلیط هواپیما تهران یزد
رزرو هتل داخلی

آبگوشت گوجه و بادمجان ، طعمی از سادگی و خوشمزگی

اگر اهل آبگوشت و طعم بهشتی آن هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که نوع یزدی آن را هم امتحان کنید. یزدی‌ها یک آبگوشت خوش‌رنگ و بو به اسم گوجه و بادمجان دارند که مزه‌ی معرکه‌ای دارد و از غذاهای محبوب سنتی شهر است. گوشت ماهیچه، بادمجان، سیب زمینی، غوره و حبوبات از مواد این آبگوشت متفاوت و خوشمزه هستند.

قلیه های یزدی ، به سبک کدو حلوایی و سیب زمینی

قلیه از دیگر غذاهای خوشمزه‌ی یزد است که بسیار هم طرفدار دارد. دو نوع قلیه کدو حلوایی و قلیه سیب زمینی در یزد طبخ می‌شود و از طعم‌های اصیل و سنتی یزدی‌ها محسوب می‌شود. برای پخت قلیه کدو حلوایی، برنج، کدو، ماش، لوبیا قرمز، پیاز و ادویه نیاز است و برای نوع دیگر آن، سیب زمینی جایگزین کدو می‌شود. در سفرتان به یزد، بر سر سفره‌های صمیمی و دوست داشتنی این دیار با اصالت، طعم لذیذ قلیه را حتماً امتحان کنید.

کشک و خیار ، خوشمزه‌ی دلچسب روزهای گرم تابستان

اگر طرفدار آب‌دوغ خیار هستید، کشک و خیار را هم دوست خواهید داشت. این غذا با کشک تهیه می‌شود و سرشار از کلسیم است. کشک سنتی و محلی یزد با رشته‌های رنده شده‌ی خیار، گردو، کشمش و نعنا، تبدیل به طعمی فوق‌العاده، ویژه‌ی روزهای سوزان تابستان می‌شود.


در سفرزون بخوانید: مراکز خرید یزد و لذت خرید گردی در پاساژهای بزرگ


آش شولی یزد ، طعمی به سبک فصل‌ها

آش شولی - از محبوب‌ترین غذاهای یزد
آش شولی – از محبوب‌ترین غذاهای یزد

یکی از غذاهایی که در در شکم‌گردی روزهای سفرتان به یزد هرگز نباید از قلم بیندازید، آش شولی است که معروف‌ترین و محبوب‌ترین آش در این دیار محسوب می‌شود. مواد لازم برای تهیه‌ی شولی متناسب با فصل متغیر است به همین دلیل، سرما و گرمای هوا طعم آن را عوض می‌کند. مواد اصلی آش در فصول گرم، نخود، عدس و چغندر و در فصول سرد، چغندر، ماش و کدو هستند.

تاس کباب یزدی ، یک خوشمزه‌ی فراموش نشدنی

تاس کباب در بین غذاهای یزد بسیار محبوب است و سفره‌های این شهر، با طعم و رنگ آن آذین هستند. در نوع یزدی تاس کباب، از گوشت چرخ شده، سیب زمینی، پیاز، هویج و چاشنی استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که تاس کباب را حتماً با دست‌پخت یزدی‌ها امتحان کنید تا یک شکم‌گردی سنتی در این شهر را تجربه کنید.

آش انار ، داروی خوشمزه‌ی یزد

انار میوه‌ای بهشتی است که سراغ یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای یزد هم آمده و مزه‌ی آن را به یاد ماندنی کرده است. آش انار طعم محبوب و محلی یزد است که شیفته‌اش خواهید شد. با ترکیب عدس، گوشت، آب انار و برنج، این آش خوشمزه و مقوی آماده می‌شود. این آش داروی روزهای بیماری است و یزدی‌ها آن را موثر در بازگشت سلامتی می‌دانند. اگر مسافر سرزمین تاریخی یزد شدید، چشیدن آش انار را فراموش نکنید و شکم‌گردی‌تان را با دست‌پخت اصیل یزدی کامل کنید.

پالوده ، دسر خوشمزه‌ی یزدی‌ها

اگر تصورتان این است که پالوده اصالتش تنها به شیراز برمی‌گردد، باید بگوییم که این‌طور نیست و یزد هم یکی از مدعیان این دسر خوش‌طعم است. در روزهای گرم تابستان یزد، پالوده طعم گوارایی دارد و حسابی می‌چسبد. این دسر ظاهری شبیه دانه‌های سفید برنج دارد و از شمایل رشته‌ای معروف پالوده خبری نیست، اضافه شدن سیاه دانه هم، تقاوت آن را با پالوده شیرازی محسوس‌تر می‌کند.

ماقوت ، خوشمزگی محبوب یزد

ماقوت یک دسر ساده، خوشمزه و خوش‌رنگ است که در یزد بسیار طرفدار دارد و ماده‌ی اصلی آن نشاسته، آب و گلاب است. بعد از یک غذای مفصل یزدی، خوردن این دسر حسابی می‌چسبد و طعمی از خوشحالی را با خود به همراه دارد.

یزد شهری مصور از تاریخ با اصالت ایران است و غذاهایش، مزه‌ای از جنس سنت و قدمت دارند. شکم‌گردی با غذاهای یزدی حسی فراموش نشدنی خواهد بود که تجربه‌ی دوباره‌اش را دوست خواهید داشت. به این سرزمین با شکوه ایرانی سفر کنید و در آن زمان را فراموش کنید. بعد از یک گشت‌وگذار جانانه در جاهای دیدنی، سراغ رستوران‌های خوش‌عطر شهر بروید تا طعمی از اصالت و اقلیم کویر را بچشید. از تجربه‌ی خوشمزه روزهای یزد برای سفرزون بنویسید و دیگر غذاهای این شهر به ما معرفی کنید. سفرزون منتظرش نظرات و ایده‌های جذاب شما دوستان است.