این‌بار در هوای سرد زمستان با سفرزون به قشم سفر می‌کنیم و تمامی مزه‌های جنوبی این جزیره‌ی سحرآمیز را با خود به خانه‌های شما بیاوریم تا بیشتر با غذاهای قشم آشنا شوید و راز هر یک از آن‌ها را بدانیم. برای مزه مزه کردن این طعم‌های اصیل پر عطر و خوش رنگ با ما همراه شوید.

saadatrent

ماهی برشته ، ساده‌ی هیجان انگیز

یکی از غذاهای قشم که طرفداران بسیاری دارد ماهی برشته است.روشی که ساکنین جزیره آن‌را به‌خوبی می‌شناسند برشته کردن ماهی‌های مختلف است. در این روش برای برشته شدن ماهی‌های کوچکی مانند ساردین، گاریز و بیاح شکم آن‌ها را خالی نمی‌کنند اما برای ماهی‌های درشت‌تر این روش متفاوت است و شکم آن‌ها با مخلوطی از گشنیز، شوید، پیاز خرده شده، فلفل و ادویه و گاهى فلفل سبز پر مى‌شود و روى ورقه فلزى که روى آتش گاز یا ذغال آماده شده است گذاشته مى‌شود. این ماهی را با خرما یا رطب بسیار زیاد نوش جان کنید.

کلمبا ، طعم خاص غذاهای قشم

کلمبا از دیگر غذاهای قشم است که باید تنها به‌روش ساکنین جزیره آماده شود و همه‌ی فوت و فن‌هایش را بلد باشید. برای تهیه این غذا گندم پرک شده را می‌پزند و با مخلوط ماهی پخته شده( استخوان‌های ماهی باید جدا شوند) و سبز‌های معطری همچون گشنیز و شوید در قابلمه می‌ریزند تا در کنار یکدیگر قوام بیایند. کلمبا در کنار روغن محلی قشم که به جونون معروف است سرو می‌شود.


در سفرزون بخوانیدبهترین جاهای دیدنی قشم ؛ از ناز تا هنگام


زیبون ، ماهی و تموشی

برای تهیه‌ی زیبون در ابتدا سیب زمینی خلالی را با ماهی و ادویه تفت می‌‌دهند و در روغن فراوان سرخ می‌کنند و در کنار آن پیاز خرد شده و گوجه فرنگی رنده شده را تفت می‌دهند. در نهایت این مواد را روی نان محلی تموشی می‌ریزند و برنج را به آن اضافه می‌کنند تا دم بکشد. زیبون نیز از غذاهای قشم است که طرفداران بسیاری دارد.

هواری و انواع آن

هواری یکی از غذاهای قشم است که روش طبخ آن برای مرغ، ماهی و میگو کاربرد دارد. در این روش به‌طور مثال برای هواری ماهی؛ ابتدا پیاز را کمى تفت مى‌‌دهند و بعد سبزى (گشنیز، شوید، شنبلیله. سیر) را در روغن سرخ کرده ماهى را که قبلاً نمک زده‌ شده از نمک شسته و آن را با سبزى سرخ مى‌کنند و فلفل و ادویه و زردچوبه را کمى زیاد تر از ادویه‌ هاى دیگر به آن اضافه مى‌‌کنند تا رنگ آن کاملاً زرد شود. بعد از سرخ شدن مواد مقدارى آب به آن اضافه مى‌‌کنند تا کاملاً روى مواد را بپوشاند، هنگامى که آب جوش آمد برنج را که از قبل خیسانده بودند به آن اضافه مى‌ کنند تا آب آن کاملاً بخار شود و دم بکشد. هواری چکو میگ نیز به این روش طبخ می‌شود.

عنکاس ، طعم خوب ماهی مرکب

برای تهیه غذای عنکاس ماهی مرکب را در آب و خرما می‌پزند تا سردی آن مزاج را اذیت نکند. این ماهی را به روش‌های مختلفی در قشم می‌پزند. گاهی آن را سرخ یا کباب می‌کنند. پیش از این نیز اشاره کردیم که برای تجربه‌ی خوشمزه عنکاس خوری در قشم باید به رستوران خاله سر بزنید.

پودینی کوسه ، عجیب و خوشمزه

از دیگر غذاهای قشم که باید در این جزیره خورد و طعم آن فراموش نشدنی است. برای تهیه‎‌ی پودینی کوسه گوشت آن را می‌پزندو له می‌کنند و به آن لیموعمانی، ادویه، پیاز، رب اضافه می‌کنند.


در سفرزون بخوانیدرستوران های قشم ، جایی برای مزه مزه کردن طعم‌های جزیره


مهیاوه ، طعم خوش ماهی‌های ریز

برای تهیه این غذا از ماهی‌های کوچکی مانند ساردین استفاده می‌کنند. مهیاوه ترکیبی است از مخلوط ماهی کوبیده شده ساردین، جو برشته و خردل.

برنج دیشو برای طرفدران شیرینی

اگر از غذاهایی که طعم شیرین دارند لذت می‌برید در فهرست غذاهای قشم گزینه‌ی برنج دیشو مخصوص شما است. این برنج در شیره خرما دم می‌شودو روی آن ماهی برشته شده می‌گذارند.

شما هم غذاهای قشم را دوست دارید؟

تجربه‌ی خوردن یا طبخ کدامیک از غذاهای این جزیره را دارید؟

اگر غذای دیگری را می‌شناسید که جای آن در فهرست ما خالی است برای سفرزونی‌ها بنویسید.