سایدا سفر

غذاهای تبریز می‌توانند در فهرست خوش طعم‌ترین غذاهای ایرانی قرار بگیرند. مزه‌هایی که جزئیات یک فرهنگ و شیوه‌ی زندگی مردمان را تمام و کمال منتقل می‌کنند و هر کجا که آن‌ها را بچشید زنگ صدای موسیقی ترکی را در قلب‌تان می‌نوازند. برای آشنایی با تمام غذاهای تبریز و جزئیات هر کدام‌شان با سفرزون همراه باشید تا بتوانیم این طعم‌ها را با کلمات مزه مزه کنیم.

کوفته تبریزی ، یک غذای معروف

کوفته تبریزی ، طعم آشنای خوش رنگ و لعاب

کوفته تبریزی یکی از اولین غذاهایی است که وقتی نام تبریز می‌آید به‌خاطر می‌آوریم. این غذای خوش طعم و بو از از گوشت قرمز، لپه، برنج، تخم مرغ، پیاز، مرزه، رب گوجه فرنگی، زردچوبه، جوز هندی، فلفل سیاه و نمک تهیه می‌شود.


برای دریافت راهنمای سفر به تبریز کلیک کنید.


خورش هویج ، خوشمزه‌ی ملس

غذاهای تبریز
خورشت هویج یک طعم متفاوت

خورش هویج از آن دست غذاهای تبریز است که خیلی به ذائقه‌ی شما بستگی دارد و در شیوه‌ی پخت می‌توانید طعم آن را بین شیرین تا ترش تغییر دهید. این غذای خوش طعم از گوشت مغز ران گوساله، پیاز، هویج، آلو، زعفران، شکر، روغن و نمک تهیه می‌شود.

کوکوی لوبیا سبز ، طعم هیجان انگیز لوبیا

لوبیا سبز با وجود ارزش غذایی بالا خیلی مورد پسند همه نیست اما تبریزی‌ها از این لوبیا یک غذای خوشمزه تهیه می‌کنند که نمی‌توان از آن گذشت و در میان غذاهای تبریز طعمی جدید دارد. این غذا از لوبیا سبز، هویج، سیب زمینی، پیاز، تخم مرغ، گردو، زعفران، شیر، زردچوبه، نمک، فلفل و پکینگ پودر تهیه می‌شود و طعم لذیذی دارد.

دویماج ، از سریع‌ترین غذاهای تبریز

غذاهای تبریز از نوع ساده و سلامت
غذاهای تبریز از نوع ساده و سلامت

دویماج یک وعده‌ی غذایی سریع است و در میان غذاهای تبریز روش پخت ساده‌تری دارد. این غذای محلی بیشتر برای وعده‌های صبحانه و عصرانه سرو می‌شود و در کنار آن سبزی یا برخی میوه‌های تابستانه خورده می‌شود. دویماج از سبزی خوردن، پیازچه، نان خشک، گردو، خامه، دوغ و پنیر تهیه می‌شود.

آش ماست ، غذای محبوب خنک

آش ماست یکی از غذاهای تبریز است که در ایام گرم سال طرفدران بسیاری دارد. در شیوه‌ی پخت این غذا گاهی برخی مواد جا به جا می‌شوند اما به‌طور کلی مواد اصلی آن‌را هویج، برنج، بلغور گندم، سبزی آش، پیاز، لپه یا نخود و ماست تشکیل می‌دهد.

دلمه برگ مو (یپراخ دولماسی) ، طعم آشنا

دلمه‌ی برگ مو نه تنها در تبریز بلکه در همه‌ی شهرهای ایران طبخ می‌شود و طرفدران خودش را دارد اما اگر فقط یکبار طعم این غذا را با دست پخت یک تبریزی بچشید هرگز فراموش نمی‌کنید. این غذای اصیل و مجلسی با برنج، برگ مو، گوشت چرخ کرده، شکر، نمک و زردچوبه، سرکه، سبزی دلمه، روغن و پیاز طبخ می‌شود.

تره شورباسی ، آبگوشتی متفاوت

تره شورباسی یکی از غذاهای تبریز است که کلیشه‌ی همیشگی آبگوشت را می‌شکند. این شوربا که طعم غالب خود را از تره می‌گیرد از موادی مانند : پیاز، گوشت، لیمو عمانی، زعفران، لپه، زردچوبه و نمک و فلفل تهیه می‌شود.

آش گوجه فرنگی و آش آبغوره ، طعم‌های ترش

این دو آش که هر دو طعم ترش و دلپذیری دارند شیوه‌های پخت یکسانی دارند و تنها تفاوت آن‌ها در میزان استفاده از آبغوره است. این آش های تبریزی از تره و جعفری، برنج نیم‌دانه، رب، پیاز، لوبیا چشم بلبلی، آبغوره، نعنا، آب مرغ، روغن، نمک و فلفل تهیه می‌شوند.

آش اوماج ، پر از تکه‌های پاستای خانگی

آش اوماج یکی از غذاهای تبریز است که طبخ آن در ماه رمضان بیشتر انجام می‌شود و دستوری خاص دارد. اوماج در زبان ترکی معنای تکه تکه کردن می‌دهد. در این آش چیزی که بسیار مهم است روش تهیه‌ی پاستای خانگی است که در آش ریخته می‌شود. علاوه بر آماده سازی این پاستا مواد دیگری به آش اوماج اضافه می‌شود. موادی مانند: عدس، نخود، پیاز، لوبیا چیتی، آرد، آبگوشت، نعنا، شوید، تره فرنگی، زردچوبه، ماست و روغن.

آش شیله عدس ، یک آش راحت پز

یکی دیگر از آش‌هایی که در فهرست غذاهای تبریز قرار می‌گیرد آش شیله عدس است. این غذا از پیاز، آب مرغ، عدس، برنج، بلغور گندم، گوجه، تره و پیازچه تشکیل شده است.

داش کلم آشی (آش کلم قمری) یک آش مقوی

آش کلم قمری – عکس از ELAHE COOKING

آش کلم قمری هم از غذاهای خاص تبریز است که به علت اهمیت غذایی بالا خیلی محبوب است و به ویژه در ایام سرد سال طرفداران بیشتری هم پیدا می‌کند. آش کلم قمری را می‌توانیم با استفاده از این مواد آماده کنیم: کلم قمری، لچه، تره، جعفری، کرویز، برنج نیم‌دانه، بلغور، پیاز، کوجه، رب، نمک، فلفل، زردچوبه، روغن و آب مرغ.

دیزی سنگی ، یک دیزی سنگین و لذیذ

اگر شماهم از طرفداران پروپا قرص دیزی هستید حتما دیزی سنگی تبریز را امتحان کنید. این غذای خوشمزه و چرب هر قدر که بیشتر روی شعله باشد خوشمزه‌تر می‌شود. دیزی سنگی تبریز با این مواد طبخ می‌شود: گوشت گوسفندی، دنبه، لپه، مغز لیمو، پیاز، گوجه فرنگی، رب، سیب زمینی و نمک و فلفل.

کباب بناب ، یک کباب هیجان انگیز

از غذاهای تبریز که حتما باید امتحان کرد
از غذاهای تبریز که حتما باید امتحان کرد

این کباب یکی از غذاهای تبریز است که در آن تازه بودن گوشت اهمیت بسیاری دارد. اگر به تبریز سفر کردید تجربه‌ی خوردن کباب بناب را از دست ندهید. مواد اولیه کباب بناب؛ گوشت تازه‌ی گوسفندی، پیاز، نمک و فلفل سیاه است.

شما هم غذاهای تبریز را امتحان کرده‌اید؟

اگر غذای دیگری از این شهر می‌شناسید ما را در این تجربه‌ی خوشمزه شریک کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تبریز کلیک کنید.