وقتی به شیراز می‌رسیم،نمی‌توانیم جلوی خودمان را بگیریم و جاهای دیدنی شیراز مانندقابی خوشرنگ در چشم‌هایمان می‌نشینندو این شعر معروف حافظ شیرازی که می‌گوید: «خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش» را نخوانیم. شیراز بی‌شک مهم‌ترین شهر تاریخی ایران است و سالهاست که شماره‌ی ۱ گردشگری ایران را به‌دست آورده است؛ طبیعتی دل‌چسب، آثار باستانی و فرهنگی و مکان‌های زیارتی، همگی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد شیرازاند. سخن گفتن از شیراز کار سختی است چون همه آن را خوب می‌شناسند، اما ما سعی کرده‌ایم بهترین‌ها و جاهای دیدنی شیراز را با توصیه‌های به‌درد‌بخور کنار هم بگذاریم و به‌تان معرفی کنیم. اگر راهی شیرازید، این مطلب سفرزون را از دست ندهید.

پاسارگاد یکی از جاهای دیدنی شیراز

پاسارگاد| از جاهای دیدنی شیراز
پاسارگاد| از جاهای دیدنی شیراز

شهر «پارسه» یا «پاسارگاد» خارج از شهر شیراز است و حدود ۱۳۶ کیلومتر باید در جاده‌ی شیراز-اصفهان برانید تا به آن برسید. اگر با ماشین از مسیر اصفهان می‌آیید کارتان راحت‌تر است، چون در همین مسیر به شهر پارسه می‌رسید. پاسارگاد مجموعه‌ای از چند اثر تاریخی معروف و مشهور باستانی است که برای ایرانی‌ها ارزش فراوانی دارد؛ «مقبره‌ی کوروش»، «آرامگاه کمبوجیه» و مجموعه پادشاهی از جمله‌ی مهم‌ترین آثار به‌جا مانده از حکومت «هخامنشیان» در این منطقه هستند. اگرچه دیدن پاسارگاد می‌تواند زمان‌بر باشد، اما نباید از کنار آن عبور کنید، چون این مجموعه یکی از مهم‌ترین شاهکارهای معماری دوران باستان ایران است.

بنای پاسارگاد تلفیقی از معماری‌های ایران، «بین‌النهرین» و «آناتولی»‌ست که با مهارت باهم ترکیب شده‌اند. امروز از پاسارگاد، شهری که «کوروش کبیر» به‌عنوان پایتخت فرمانروایی‌اش انتخاب کرد، چیزی جز مقبره‌‌اش باقی نمانده است. این مقبره که تقریباً سالم است، به همراه «کاروانسرای مظفری»، «مقبره‌ی کمبوجیه»، «کاخ اختصاصی»، «کاخ بار عام» و… از جمله آثار باستانی این منطقه‌اند.

نمای ۳۶۰ درجه پاسارگاد 

تخت جمشید ، نماد تاریخ ایران

تخت جمشید
تخت جمشید

بعید است کسی را بشناسید که نام «تخت جمشید» را نشنیده باشد؛ بزرگ‌ترین بنای باستانی ایران‌زمین. تخت جمشید خود تاریخ ایران است که تجسم واقعی پیدا کرده و در دل «مرودشت»، در ۶۰ کیلومتری شهر شیراز جا خوش کرده است. تخت جمشید فرزند ۲ دوره‌ی تاریخی هخامنشیان و «ساسانیان» است و بخش‌های از آن هم به دوره‌ی «عیلامی‌»ها منسوب شده است. تخت جمشید شیراز ترکیبی از معماری تمام تمدن‌های تحت پوشش  هخامنشیان بود تا نمادی باشد از وحدت و یکپارچگی ایران‌زمین.

در ۶ کیلومتری تخت جمشید، «نقش رستم» قرار دارد که نباید از دستش بدهید. این بنای زیبا، «کعبه‌ی زرتشت» و سنگ نگاره‌های مهم هخامنشی را در دلش جا داده است.

نمای ۳۶۰ درجه تخت جمشید 


برای دریافت راهنمای سفر به شیراز کلیک کنید.


حافظیه ، آرامگاه لسان الغیب

یک‌جا در شیراز هست که وقتی به آن‌جا سفر می‌کنید، نمی‌توانید ازش بگذرید، هرجور شده باید خودتان را به آن برسانید و یکی دو ساعت درش آرام بگیرید. آن‌جا آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی، است. اگر مسافر شیرازاید، حتماً شب‌ به «حافظیه» بروید. حافظیه در شب حال‌و‌هوای دیگری دارد؛ فال حافظ، چایخانه‌ی سنتی، فضای آرام باغ، همه از دیدنی‌ها و خواستنی‌‌های حافظیه است. نورپردازی زیبای این بنا به ایجاد فضایی فرح‌بخش و آرام کمک می‌کند و شما را به جاهای خوبی می‌برد.

حافظیه| آرمگاه لسان‌الغیب
حافظیه| آرامگاه لسان‌الغیب

آرامگاه حافظ در بخش جنوبی «دروازه قرآن» قرار دارد و دسترسی به آن برای گردشگرهایی که از شرق وارد شیراز می‌شوند، راحت است. حافظ، غزل‌سرای بزرگ ایران است و بهتر است اگر راهی آرامگاهش هستید از همین حالا نیت کنید که راز‌تان را همان‌جا به‌دست‌تان بدهد. بیش‌تر وقت‌ها «پیرمردی» در کنار مقبره‌ی حافظ نشسته و خودش برای‌تان فال می‌گیرد. اما اگر او هم نباشد همیشه یک نفر هست که دیوان به‌دست توی حافظیه شیراز پیدایش شود. مطمئن باشید دست خالی بیرون نمی‌روید.

آدرس حافظیه روی نقشه گوگل

سعدیه ، آرامگاه سعدی شیرازی

سعدیه| آرمگاه سعدی شیراز
سعدیه| آرامگاه سعدی شیراز

«سعدیه» فاصله‌ی زیادی با حافظیه ندارد و در نزدیکی دروازه قرآن قرار گرفته. سعدیه شیراز باغی مصفاست که در مرکزش آرامگاه شاعر معروف ایرانی، سعدی (علیه رحمه)، قرار دارد. بنای آرامگاه در سال ۱۳۳۰ شمسی ساخته شده و پیش از آن تنها سنگ قبر کوچکی محل دفن سعدی را نشان می‌داد؛ سعدیه در گذشته خانقاه و محل عبادت سعدی و یارانش بوده است. در این باغ می‌توانید به دور از شلوغی از طبیعت شیراز لذت ببرید. در اطراف مقبره‌ی سعدی، آرامگاه‌ شاعر‌ها و عارف‌های ایرانی فراوانی، مثل: «شوریده‌ی شیرازی»، قرار گرفته‌اند. تلفیق هنر معماری سنتی و مدرن از جمله زیبایی‌های منحصر‌به‌فرد این بناست.

آدرس آرامگاه سعدی روی نقشه گوگل

 ارگ کریم‌خانی ، دژ محافظ شهر

ارگ کریم‌خانی| مهم‌ترین اثر به‌جا مانده از دوره‌ی زندیه
ارگ کریم‌خانی| مهم‌ترین اثر به‌جا مانده از دوره‌ی زندیه

«ارگ کریم‌خانی» یکی از بزرگ‌ترین بناهای تاریخیِ آجریِ و مهم از جاهای دیدنی شیراز است. بنای بیرونی ۱۲ متر ارتفاع دارد و چشم هر ببینده‌ای را خیره می‌کند. اگر به دیدار ارگ کریم‌خانی شیراز می‌روید، حتماً به برجش نگاه کنید؛ این برج کج شده! کج شدنی که گردشگرها را یاد «برج پیزا»‌ی ایتالیا می‌اندازد. این برج ۳۰ درجه کج شده و دلیل اصلی آن را وجود آب‌های سطحی در پایین پاشنه‌ی برج می‌دانند.

کارشناس‌های فرهنگی ارگ، اطمینان داده‌اند که برج در همین وضعیت تثبیت شده و جای نگرانی نیست، پس با خیال راحت می‌توانید کنار برج بایستید و با آن سلفی بگیرید یا به سبک گردشگرهای اروپایی که از خطای «عمق میدان» استفاده می‌کنند و عکس‌های جالب با برج پیزا می‌گیرند، شما هم عکس‌های بیادماندنی با برج ارگ کریم‌خانی بگیرید.


نمای ۳۶۰ درجه ارگ کریمخانی 

 آرامگاه شاهچراغ ،آرامش کاشی‌های فیروزه‌ای

شاهچراغ| آرامگاه احمد بن موسی کاظم
شاهچراغ| آرامگاه احمد بن موسی کاظم

شاهچراغ مکانی زیارتی-مذهبی در شیراز است؛ آرامگاه «احمد بن موسی کاظم»، پسر ارشد امام هفتم شیعیان، امام «موسی کاظم» و همچنین «محمد بن موسی»، از برادران «علی بن موسی الرضا (ع)»، امام هشتم شیعیان. اهالی شیراز و مسافرهای مشتاق وقتی می‌خواهند دل‌های‌شان سبک شود به این محل می‌روند و آن‌جا را زیارت می‌کنند.

معماری حرم، زیبا و چشم‌نواز است و گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌هایش با نورهایی که از گوشه‌و‌کنار حرم و لابه‌لای زاویه‌ها بیرون می‌زند، حس آرامشی دلپذیر به‌تان می‌دهد. تگر مسافر شیرازید و یک دل سیر خیال راحت هم کم دارید، حتما به شاهچراغ سربزیند. حرم، شب‌های پنج‌شنبه، میزبان جمعیت بزرگی از زیارت‌کننده‌هاست.

آدرس آرامگاه شاهچراغ روی نقشه گوگل

 باغ ارم ، زیباترین باغ شیراز

باغ ارم شیراز| یکی از جاهای دیدنی شیراز
باغ ارم شیراز| یکی از جاهای دیدنی شیراز

معروف است که شیراز را باید در اردیبهشت‌ها دید و حظش را برد. باغ ارم شیراز از جاهای دیدنی شیراز است که حتماً باید اردیبهشت سراغش بروید. پر از بوی گل‌های بهاری و حال خوب است. بادهای خنک بهاری برگ‌های درخت‌های نخل، اقاقیا، افرا، بید و سروناز را نوازش می‌کند و بوی بهارنارنج‌ها را همه‌جا پخش می‌کند. در تابستان و پاییز درختان میوه‌ی باغ ثمر می‌دهند و انار، خرمالو، سیب و گلابی‌ست که از درختانش سرازیر می‌شود. رنگ باغ در پاییز نارنجی خوش‌رنگی‌ست. مدت‌هاست باغ ارم به‌عنوان باغ گیاه‌شناسی در اختیار دانشگاه شیراز است.

اسم باغ در سفرنامه‌های قرن‌های ۱۰ و ۱۱ هجری شمسی فراوان آمده و این‌طور که معلوم است از همان زمان‌ها (۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش) رونق داشته. اگر به باغ ارم می‌روید، حتماً با خودتان دوربین و تجهیزات سلفی انداختن ببرید، عمارت زیبا و درخت‌های باطراوت باغ، فرصت خیلی خوبی برای گرفتن سلفی‌ست.

آدرس باغ ارم روی نقشه گوگل

باغ نارنجستان قوام ، باغ باصفای قاجاری

نارنجستان قوام| باغی به‌جا مانده از دوران قاجاریه
نارنجستان قوام| باغی به‌جا مانده از دوران قاجاریه

شیراز پر از باغ‌های باصفاست. یکی دیگر از این باغ‌ها «نارجستان قوام» است. باغی به‌جامانده از دوره‌ی قاجاریه که «قوام السطنه»، صدرالعظم دوره‌ی قاجاریه، و در دوران حکومتش در شیراز، بنا شد. باغ نارنجستان قوام شیراز بنایی زیبا و آینه‌کاری‌ شده دارد که محل زندگی قوام السطنه بوده. عمارتی زیبا و چشم‌نواز که نباید دیدنش را از دهید. همین‌طور فضای باز باغ پر از درختان میوه و تزیینی‌ست. اگر اهل قدم زدن در فضاهای باز طبیعی‌اید، حتما به نارجستان بروید. نارنج‌های این باغ هم مشهوراند. در ورودی باغ از خیابان «لطفعلی‌خان زند» است و از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب، میزبان گردشگرهاست.


نمای ۳۶۰ درجه نارنجستان قوام 

مسجد نصیرالملک ، رنگی‌ترین مسجد شیراز

مسجد نصیرالملک| از جاهای دیدنی شیراز
مسجد نصیرالملک| از جاهای دیدنی شیراز

«مسجد نصیرالملک» از آن مسجدهایی‌ست که معمارانش با تمام ذوق‌ و هنرشان آن را ساخته‌اند. آینه‌کاری‌های این مسجد شهرت جهانی دارد و رنگ‌و‌وارنگ است. مسجد نصیرالملک شیراز با معماری، آینه‌کاری و کاشی‌کاری منحصربه‌فردش جان می‌دهد برای عکاسی و سلفی گرفتن. حواس‌تان باشد برای عکس گرفتن، حتماً باید صبح به آن‌جا بروید؛ چون ممکن است نور آفتاب را از دست بدهید و دیگر نتوانید بازی زیبای رنگ‌ها را روی کاشی‌های فیروزه‌ای ببینید.

نمای ۳۶۰ درجه نصیرالملک

بازار وکیل ، لذت خرید از حجره‌های سنتی

بازار وکیل| از بازارهای معروف دوره‌ی زندیه
بازار وکیل| از بازارهای معروف دوره‌ی زندیه

درست کنار «مسجد جامع وکیل»، «بازار بزرگ وکیل» قرار دارد. این بازار را نه تنها برای خرید که برای دیدن حجره‌ها و بافت معماری سنتی‌اش مشهور است. قدم زدن در این بازار باعث می‌شود با حال‌و‌هوای بازارهای سنتی ایران، به‌خصوص بازاری که بافت اصلی خودشان را حفظ کرده‌اند، آشنا شوید. بازار وکیل خوش‌طرح و دل‌باز است و از سقفش، نورگیرهای کوچکی، فضای راسته‌ی اصلی بازار را همیشه روشن نگه می‌دارد. پهنای راسته‌ی اصلی بازار و تهویه‌ی طبیعی‌اش با طاق‌های ضربی بر شهرت و محبوبیت‌ این بازار اضافه کرده است. اگر به بازار وکیل می‌روید حتماً نگاهی هم به «چهارسوق»ش هم بیندازید. این چهارسوق بلند وسط بازار است و ۴ کاروان‌سرا و ۵ در بزرگ دارد.

آدرس بازار وکیل روی نقشه گوگل

دروازه قرآن ، ورودی زیبای شهر

دروازه قرآن| دروازه‌ی ورودی شهر تهران
دروازه قرآن| دروازه‌ی ورودی شهر شیراز

«دروازه قرآن»، یکی از ۶ دروازه‌ی قدیمی شیراز است که از گذشته‌ی دور باقی مانده. این دروازه در ورودی شهر قرار دارد و با طاق‌های بلندش نشانه‌ای از رسیدن به شهر شیراز است. نام دورازه قرآن برای قرآنی‌ست که به‌دستور «عضدالدوله دیلمی»، امیر سلسله‌ی دیلمیان، در محفظه‌ای در بالای طاق دروازه قرار گرفت تا کسانی که از این دروازه گذر می‌کنند به سلامت سفر کنند. دروازه قرآن سمت شرق شیراز قرار دارد و مسافرانی که از جاده‌ی اصفهان-شیراز وارد شهر می‌شوند، این بنای زیبا و مشهور را می‌بینند.

آدرس دروازه قرآن روی نقشه گوگل

 باغ عفیف‌آباد ، تفرجگاه پادشاهان

باغ عفیف‌آباد| از زیباترین باغ‌های ایران
باغ عفیف‌آباد| از زیباترین باغ‌های ایران

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز باغ «عفیف‌آباد» است. این باغ زیبا در گذشته یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های پادشاه‌ها بوده و از آثار تاریخی مهم شیراز به‌حساب می‌آید. باغ عفیف‌آباد توسط «میرزا علی‌محمدخان قوام‌الملک دوم»، حاکم شیراز در دوران قاجاریه، در یکی از محله‌های عیان‌نشین شیراز بنا شد. این باغ، شامل: «کاخ سلطنتی»، موزه‌ی «اسلحه‌های قدیمی» و محوطه‌ی باغ است. عفیف‌آباد سال‌هاست که در اختیار ارتش است و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های اسلحه‌ی خاورمیانه را در خودش جا داده است.


نمای ۳۶۰ درجه باغ عفیف آباد

باغ دلگشا ،چهارباغ ایرانی

باغ دلگشا
باغ دلگشا ،باغ زیبای شیراز

باغ «دلگشا»، شرقی‌ترین باغ بزرگ شیراز است. دلگشا نزدیک سعدیه است؛ باغی تاریخش به دوره‌ی «ساسانیان» برمی‌گردد و معماری آن با سبک چهارباغ ایرانی ساخته شده است. بیش‌تر درخت‌های این باغ، درخت‌های میوه‌اند. باغ دلگشا از آب قنات سعدیه، سیراب می‌شود. عمارتی هم در وسط باغ دلگشا قرار دارد که در دوره‌ی قاجاریه ساخته شده و بر زیبایی باغ افزوده.


نمای ۳۶۰ درجه باغ دلگشا

مسجد وکیل از جاهای دیدنی شیراز

مسجد وکیل| این مسجد در دوره‌ی زندیه ساخته شده است
مسجد وکیل| این مسجد در دوره‌ی زندیه ساخته شده است

«مسجد وکیل» یکی از بناهای مستحکم‌ و زیبای شیراز است، از بناهای دوره‌ی «زندیه» که با ۴۸ ستون بزرگ و سقف کاشی‌کاری شده‌‌‌اش، در یاد همه‌ی گردشگر‌هایی که در سرسرایش می‌گردند، می‌ماند. کاشی‌کاری‌ این مسجد در نوع خود استثنای‌ست؛ رنگ‌های زرد و سبزفیروزه‌‌ای کاشی‌ها در کم‌تر بنای ایرانی می‌توانید ببینید.

گردشگر‌ها و سیاح‌هایی که به شیراز سفر کرده‌اند، همگی از مسجد و زیبای‌اش سخن گفته‌اند؛ «پیرلوتی» در سفرنامه‌اش به شیراز می‌نویسد: «امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد «کریم‌خان» شوم. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی‌آلایش است، ولی در همه‌جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده است. هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به‌دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی «لاجوردین» و «فیروزه‌فام» هستیم…».

آدرس مسجد وکیل روی نقشه گوگل

حمام وکیل ، زیبایی معماری در حمام

حمام وکیل| از بناهای به‌جامانده از دوره‌ی زندیه
حمام وکیل| از بناهای به‌جامانده از دوره‌ی زندیه

«حمام وکیل» از جاهای دیدنی شیراز ، بین حمام‌های تاریخی ایران سرشناس است. در این حمام از پیشرفته‌ترین اصول معماری استفاده شده و به دستور کریم‌خان زند، در مرکز شیراز بنا شده است. حمام وکیل فضاهای مختلفی از جمله «گرم‌خانه»، «خزینه»، «رخت‌کن» و «شاه‌نشین» دارد. شاه‌نشین مهم‌ترین بخش‌ حمام است؛ در این بخش ستون‌های رنگی سقف حمام را نگه می‌دارند که با نقاشی‌هایی از معراج «پیامبر اکرم (ص)»، نبرد‌های «حضرت علی (ع)»، دیدار عشاقی چون «بیژن و منیژه» و «شیرین و فرهاد» تزیین شده است.


نمای ۳۶۰ درجه حمام وکیل


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های شیراز کلیک کنید.


 

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

تور شیراز

تور شیراز

برای مشاهده‌ی تور شیراز سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

5/5 ( 1 نظر )