اگر اهل دیدن فیلم‌های اکشن هالیوودی باشید، شاید چندین بار در ذهن خود فانتزی حضور در یکی از این داستان‌ها را داشته‌اید. به عنوان مثال اینکه اگر من جای فلان بازیگر بودم، از این اتاق به فلان روش فرار می‌کردم. یا اینکه بهترین راه برای حل این معما فلان روش بود. شاید بارها از پشت تلویزیون بر سر بازیگر فریاد کشیده‌اید که این کار اشتباه است و باید آن کار را انجام بدهی. اما واقعا اگر خودتان در چنین موقعیتی گیر بیافتید، چطور عمل می‌کنید؟ آیا واقعا داستان آنطور که تصور می‌کنید آسان است؟ یا زمانی که در میانه داستان قرار بگیرید، قضیه شکل دیگری به خود پیدا می‌کند؟ شاید گاهی انسان بخواهد به صورت غیر طبیعی هم کمی آدرنالین ترشح کند. اگر شما هم اینطور هستید، پس بهتر است کمی بیشتر با اتاق فرار آشنا شوید. با سفرزون همراه شوید تا حس کنجکاوی شما ارضاء شود.

saadatrent

اتاق فرار چیست؟

 

اتاق فرار یا همان اسکیپ روم، نام یک بازی بسیار محبوب است. در این بازی شما و هم‌تیمی‌تان باید بتوانید دقیقا همانند فیلم‌ها، یک معما را حل کنید. این بازی دقیقا همان حسی را به شما می‌دهد که انگار وسط یک فیلم جنایی – هیجانی هالیوودی از خواب بیدار شده‌اید. این بازی دقیقا همانند فیلم‌های اکشن، سناریو‌های مختلفی دارد. گاهی ممکن است شما را داخل یک رستوران متروکه دست و پا بسته رها کنند و گاهی ممکن است داخل یک ایستگاه فضایی به هوش بیایید. شاید تعجب کنید اگر بدانید که حتی ممکن است گاهی وسط یک زندان مخوف به هوش بیایید که قاتلان زنجیره‌ای نیز به دنبال شما هستند!

اتاق فرار اره

به هر حال در هر سناریویی که قرار بگیرید، باید سرنخ ها را پیدا کرده و آنها را دنبال کنید. این کار را باید مرحله به مرحله ادامه دهید تا معمای پایانی را حل کنید. اسکیپ روم یا همان اتاق فرار، تجربه حس هیجان محض است. گاهی این هیجان با حس ترس، وحشت و دلهره همراه خواهد بود. جالبی اتاق فرار در این است که شما در کنار این حس‌ها باید منطقی تصمیم بگیرید. یافتن سرنخ‌ها در این حال و هوا بسیار سخت است. شاید در ابتدا خیلی حس ترس را تجربه نکنید و بگویید این یک بازی است، اما هرچقدر که بگذرد، واقعا در بازی غرق می‌شوید. هیچ بازی دیگری در دنیا امکان تجربه این حس را به شما نمی‌دهد.

چطور باید بازی کنیم؟

اتاق فرار
اتاق فرار

خب اولین سوالی که شاید برای شما پیش بیاید، این است که چطور باید این بازی را انجام دهیم؟ پیش از هرچیز باید بدانید که این بازی به صورت گروهی انجام می‌شود. در نتیجه اگر قصد انجام این بازی را دارید، بهتر است دوستان خود را راضی کنید که با شما همراه شوند. معمولا بازی به صورت گروه‌های چهار تا هشت نفره انجام می‌شود. البته شاید بتوانید همراه کسانی که تنها هستند، یک گروه تشکیل بدهید، اما بعید است و به شانس شما بستگی دارد.

اتاق فرار
اتاق فرار

پس از آن شما وارد یک فضای جدید خواهید شد. این فضا ممکن است یک خانه بزرگ باشد یا یک اتاق بسیار کوچک، این به سناریو بستگی دارد. فضای داخلی اتاق دقیقا بر اساس سناریو است. هر چقدر اتاق فرار شما معروف‌تر و حرفه‌ای‌تر باشد، در همان ابتدا با دیدن طراحی دچار دلهره خواهید شد. در حال حاضر سناریو‌های متفاوتی در ایران به وجود آمده‌اند. البته تقریبا سناریو‌های آدم‌ربایی و گروگان گیری، دزدان دریایی، شکار گنج، زامبی‌ها، خانه‌های خالی از سکنه، زندان‌ها، و آزمایشگاه‌های علمی بسیار محبوب و متعارف هستند.

چطور سرنخ‌ها را پیدا کنیم؟

بعد از اینکه توانستید خودتان را پیدا کنید و متوجه شدید که در چه مکانی قرار گرفته‌اید، نوبت به یافتن سرنخ‌ها می‌رسد. برای یافتن سر نخ‌ها دقیقا باید همانند یک کاراگاه حرفه‌ای، به دنبال چیز‌های غیر معمول بگردید. برای اینکه بتوانید سرنخ‌ها را به خوبی پیدا کنید، باید بتوانید همانند یک خلاف‌کار فکر کنید. گاهی سرنخ می‌تواند یک چیز کاملا بدیهی باشد و گاهی باید اشیای مخفی داخل اتاق را پیدا کنید. به هر حال شما نیاز به کار تیمی دارید و باید از قوانین ریاضی، تیز بینی، منطق ربط دادن چیز‌های مختلف به هم و شجاعت استفاده کنید. گاهی در یک مکان تاریک و وحشتناک سرنخی وجود دارد که باید دل به دریا زده و آن را پیدا کنید.

البته توجه داشته باشید که معما را باید در زمان محدودی حل کنید. اینطور نیست که ساعت‌ها بتوانید به دنبال سرنخ بگردید. بعد از ورود به خاطر اینکه زمان شما هدر نرود، سریعا به دنبال هر سرنخی بگردید. هر چیزی ممکن است سرنخ شما باشد. گاهی ممکن است یک سرنخ شما را به سرنخ دیگر برساند. گاهی هم باید سرنخ‌های بی‌ربط را کنار هم بگذارید تا به یک پاسخ منطقی برسید. با توجه به سناریو، ممکن است سرنخ‌ها شما را به درب خروج برسانند. البته گاهی هم ممکن است وارد یک اتاق جدید شوید و در آنجا باید با معمای تازه‌ای رو به رو شوید.

بخش‌های مختلف اتاق فرار چیست؟

به صورت کلی بازی اتاق فرار را می‌توان به چهار بخش مختلف تقسیم کرد. بنابراین هر بخش را به شما معرفی می‌کنیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

سناریو

سناریو اتاق فرار
سناریو اتاق فرار

به نوعی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی اتاق فرار سناریو و انتخاب آن است. اگر یک سناریو به خوبی طراحی شده باشد، قطعا از آن لذت خواهید برد. سناریو‌های قوی را می‌توانید با توجه به نظرات دیگران پیدا کنید. بهتر است یک سناریو با طراحی قوی و تو در تو را انتخاب کنید تا شما را به اوج هیجان برساند.

البته باید بدانید که سناریو‌ها شبیه به هم نیستند. تقریبا هر سناریو را می‌توان در شش ژانر مختلف نوشت. هیجان انگیز، ترسناک، معمایی، جنایی، کاراگاهی و فانتزی، این‌ها ژانر‌هایی هستند که سناریو‌ها در آن نوشته می‌شوند. به همین دلیل بهتر است پیش از بازی ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید. به این ترتیب در انتخاب سناریو یک گام جلوتر از دیگران خواهید بود و می‌دانید که قرار است انتظار چه چیزی را داشته باشید.

محیط بازی

محیط بازی

محیط بازی به جرات مهم‌ترین بخش بازی است. طراحی محیط بازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک محیط بازی بسیار حرفه‌ای می‌تواند حس ترس، هیجان و یا رمز و راز را به شما تلقین کند. اگر محیط بازی به خوبی طراحی نشده باشد، دقیقا حس این را خواهید داشت که انگار وسط یک بازی گیر افتاده‌اید. اما یک طراحی حرفه‌ای، به شما این حس را منتقل می‌کند که انگار در دنیای واقعی دچار این مشکلات شده‌اید.

از طرفی حل معماهایی که در محیط بازی حرفه‌ای به وجود می‌آیند، بسیار دشوار خواهد بود. در حالی که داخل محیط بازی معمولی شاید بتوانید به سادگی یک معما را حل کنید. اگر طراح یک محیط بازی بسیار حرفه‌ای عمل کند، حتی سرنخ‌های گمراه کننده نیز در بازی قرار می‌دهد. یعنی ممکن است چندین و چند سر نخ مختلف پیدا کرده باشید اما یکی از آنها آنقدر بی‌ربط باشد که تمامی منطق شما را زیر سوال می‌برد.

مخصوصا در اتاق فرار ترسناک، جلوه‌های ویژه می‌توانند شما را واقعا وارد حس ترس و وحشت کنند. همچنین عوامل مختلف در این نوع اتاق فرار باعث از بین بردن تمرکز شما می‌شوند. در یک اتاق فرار حرفه‌ای به عنوان مثال ممکن است با گوش دادن به صدایی که از یک جسم بیرون می‌اید بتوانید رمز اتاقی را پیدا کنید.

گروه‌های شرکت کننده

اتاق فرار
گروه شرکت کننده

همانطور که اشاره کردیم، این بازی به صورت گروهی قابل اجرا است. این یعنی نمی‌توانید به صورت انفرادی بازی کنید و هم چنین نیاز به همکاری با سایر اعضای تیم دارید. در این بازی شما اصلا نباید تک‌روی کنید. همه باید با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند تا معما به بهترین نحو ممکن حل شود.

در ضمن بهتر است کسانی که به این بازی علاقه دارند در یک تیم قرار بگیرند. تلاش نکنید کسانی که به این بازی علاقه ندارند را همراه خود کنید. به این طریق قطعا اتاق فرار برای شما لذت بخش نخواهد بود. از طرف دیگر بهتر است کسانی که در بازی اتاق فرار شرکت می‌کنند، در یک گروه سنی باشند.

اپراتور بازی

اپراتور بازی اتاق فرار در ترساندن شما نقش بسزایی دارد. او کسی است که از دور بازی را نگاه می‌کند و بر آن نظارت دارد. اپراتور وظیفه دارد که به عنوان مثال در هنگام ورود به اتاق از دستگاه مه ساز استفاده کند و یا در قسمتی از بازی صدای وحشتناک را پخش کند. علاوه بر همه این‌ها، اپراتور بازی کسی است که اگر دچار مشکل شدید می‌توانید با او تماس بگیرید.

اگر در حین بازی خسته شدید و خواستید آن را ترک کنید، باید با اپراتور تماس بگیرید. حتی گاهی ممکن است در حین روند بازی مشکلی برای طراحی صحنه به وجود بیاید. در این گونه موارد نیز باید با اپراتور بازی اتاق فرار تماس بگیرید.

اتاق فرار از کجا به وجود آمد؟

شاید برایتان جای سوال باشد که اصلا چنین ایده ناب و زیبایی از کجا نشات گرفته. خب کمی در این مورد به شما توضیح خواهیم داد. اولین بار در سال ۲۰۰۷ شرکتی به نام ریل اسکیپ روم به دست تاکائو کاتو ژاپنی تاسیس شد. کاتو که تنها ۳۵ سال داشت، این ایده را در ذهن خود پرورش داد و سناریو‌های مختلف را طراحی کرد. تا چهار سال اتاق فرار در انحصار ژاپنی‌ها بود. سرانجام در سال ۲۰۱۱، برای اولین بار بازی اتاق فرار از ژاپن خارج شد و سر از سنگاپور در آورد.

در سال ۲۰۱۵ تنوع اتاق فرار بسیار زیاد شد. به طوری که در آن سال حدود ۵۰ اتاق فرار با سناریو‌های مختلف به وجود آمده بود. پس از آن یکی از دوستان تاکائو کاتو، به نام کائوزو ایوانا، به نوعی خیانت کرد و پروژه اتاق فرار را به آمریکا برد. از آنجا بود که اتاق فرار بسیار همه گیر شد و بسیاری از کشور‌های مختلف آن را اجرا کردند.

جالب است بدانید که به صورت موازی، یک دانشمند و فیزیک‌دان سوئیسی، بازی مشابه به اتاق فرار را در سال ۲۰۱۲ طراحی کرد. به هر حال اتاق فرار شروع به گسترش پیدا کردن در کشور‌های مختلف دنیا کرد. نهایتا در سال ۲۰۱۷ شاهد حضور حدود ۸۰۰۰ اتاق فرار در سراسر جهان بودیم.

چطور شد که اتاق فرار به ایران رسید؟

برخی معتقد‌ند که مسابقه‌ای در سال ۱۳۷۴ شمسی در ایران پخش می‌شد که نمونه‌ی ابتدایی از اتاق فرار به شمار می‌آید. این برنامه به مجری‌گری فرهاد جم و مهسا محجور برگزار می‌شد و منحصر شبکه سه سیما بود. در این بازی شرکت کنندگان باید معماهای مختلفی را حل می‌کردند. اما در حقیقت اتاق فرار در سال ۱۳۹۵ وارد ایران شد. از شهریور سال ۱۳۹۴ تیمی از افرادی که قصد تاسیس اتاق فرار در ایران را داشتند، با مسئولین مربوطه مذاکرات مختلفی کردند. آنها نهایتا موفق شدند که در اوایل سال ۱۳۹۵، اولین اتاق فرار را در ایران افتتاح کنند.

خوشبختانه با افزایش محبوبیت این بازی جذاب، امروزه شاهد اتاق‌های فرار مختلف با سناریو‌های متفاوت در سراسر کشور هستیم. البته تا به امروز تنها در شهر‌هایی همانند تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، کرج، تبریز، اهواز و قزوین شاهد حضور اتاق فرار هستیم.

چطور از اتاق فرار به خوبی بیرون بیاییم؟

اتاق فرار با وجود اینکه طراحی بسیار پیچیده‌ای دارد، اما با رعایت چند نکته ساده قابل حل است. در نتیجه به جای اینکه چند دقیقه را صرف پیدا کردن خود کنید، بهتر است از پیش خودتان را برای آن آماده نمایید. به این شکل از همان ابتدای بازی می‌توانید عملکرد خوبی داشته باشید و تیم را به سمت پیروزی ببرید. به این ترتیب اعضای تیم به شما افتخار خواهند کرد!

اما واقعا برای موفقیت در اتاق فرار باید چه کار کنیم؟

کار تیمی را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین اصول بازی اتاق فرار، بازی تیمی است. برخی افراد در این بازی شرکت می‌کنند و بی‌کار می‌مانند تا اعضای دیگر معما را حل کنند. برخی دیگر نیز به صورت تیمی عمل می‌کنند اما عملکرد اشتباهی دارند. این دسته افراد به صورت گروهی وقت خود را صرف یک سرنخ می‌کنند. چه تنها یک نفر به دنبال حل معما باشد و چه اینکه همه بر سر یک سرنخ وقت خود را هدر کنند، باعث شکست در بازی خواهد شد.

اتاق فرار
اتاق فرار کوروش

شما باید به صورت تیمی عمل کنید و هر کس به دنبال یک سرنخ برود. مخصوصا در سناریو‌های حرفه‌ای، چندین و چند سرنخ مختلف وجود خواهد داشت. در نتیجه اعضای گروه باید به صورت موازی سرنخ‌های مختلف را دنبال کنند و در نهایت همه‌ی آنها را کنار هم بگذارند تا یک نتیجه منطقی بگیرند.

هرچه که می‌بینید را با صدای بلند بیان کنید

متاسفانه برخی اعضای گروه به خاطر اینکه بتوانند مهارت خود را به رخ دیگران بکشند، تک روی می‌کنند. آنها زمانی که دستشان به یک سرنخ می‌رسد، آن را مخفی کرده و تلاش می‌کنند تا خودشان معما را حل نمایند. اما یکی از ابتدایی‌ترین دستور‌العمل‌هایی که برای موفقیت در اتاق فرار وجود دارد این است که به محض یافتن هر چیزی، آن را با صدای بلند بیان کنید.

به عنوان مثال زمانی که یک تکه از پازل را پیدا می‌کنید، با صدای بلند به سایر اعضای تیم بگویید که تکه‌ای پازل یافته‌اید. ممکن است یکی دیگر از اعضای گروه تکه‌ای دیگر را یافته باشد که به کل تیم در حل معما کمک می‌کند.

سرعت عمل بالایی داشته باشید

معمولا برای حل کردن معمای اتاق فرار حدود سی دقیقه تا یک ساعت زمان خواهید داشت. بسیاری تصور می‌کنند که این زمان بسیار زیادی برای یک بازی است. به همین دلیل در ابتدای بازی کاملا وقت را هدر می‌دهند و هرچه به انتهای زمان نزدیک می‌شوند، متوجه خواهند شد که زمانی برای آنها باقی نمانده.

به جای اینکه تصور کنید زمان زیادی برای بازی در نظر گرفته شده، تصور نمایید که باید بازی را در کمتر از پنج دقیقه پشت سر بگذارید. اگر در بازی یک قاتل زنجیره‌ای به دنبال شما هست، باید خودتان را در محیط بازی غرق کنید. برخی شرکت‌کنندگان تماما با تلقین حس ترس مقابله می‌کنند. آنها تصور می‌کنند که این کار نشانه شجاعت آنها در مقایسه با سایر اعضای تیم است. با این رویه اصلا از داستان لذت نخواهید برد و احتمال شکست شما بسیار بالا خواهد بود.

نحوه انجام بازی

داستان را جدی بگیرید و تلاش کنید از همان ابتدا به دنبال سرنخ بگردید. اگر در حین روند بازی دچار مشکل شدید، از اپراتور درخواست کمک کنید. درخواست کمک کردن اصلا تقلب نیست و کسر شان ندارد. تنها این راهنمایی‌های کوچک به شما کمک می‌کنند تا زودتر از مهلکه خارج شوید.

همانند گروهی از متخصصین فکر کنید

  اگر در یک اتاق فرار حرفه‌ای شرکت کنید، خواهید دید که برای حل هر معما نیاز به تخصص خاصی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است در یک اتاق فرار برای باز کردن قفل یک درب، مداری الکتریکی را کامل کنید. یا به عنوان مثال ممکن است با برداشتن یک جسم، ضامنی فعال شده و باعث به خطر افتادن جان اعضای گروه شود. به همین دلیل است که باید در بازی اتاق فرار به صورت تیمی شرکت کنید.

نحوه انجام بازی در اتاق فرار
نحوه انجام بازی در اتاق فرار

هر یک از اعضای تیم باید بر اساس تخصصی که دارند، قسمتی از معما را حل کنند. در نتیجه باید کار تیمی شما به این شکل باشد که هر معما و سرنخ را به یک نفر واگذار کنید.

به جای یک نویسنده فکر کنید

هرچقدر هم که یک اتاق فرار پیچیده باشد، باز هم توسط یک انسان طراحی شده. به همین دلیل اگر کمی به جای نویسنده داستان فکر کنید، می‌توانید سریع‌تر به پایان اتاق فرار نزدیک شوید. همیشه این سوال را از خودتان بپرسید که اگر جای نویسنده داستان بودید، در اینجا چه کار می‌کردید؟ با پاسخ به این سوال می‌توانید راه حل‌های ممکن را ساده‌تر بیابید.

نکاتی که در مورد اتاق فرار باید بدانید

اتاق فرار
اتاق فرار
 • در بازی‌های کلبه وحشت و سبک روانی، معمولا دست و پای شما را می‌بندند. به همین دلیل اگر فوبیای بسته شدن دست و پا را دارید، به هیچ وجه در این بازی شرکت نکنید.
 • در برخی مراحل بازی اتاق فرار ممکن است شما را در تاریکی محض قرار دهند. به همین دلیل اگر از تاریکی محض هراس دارید، در این نوع اتاق فرار شرکت نکنید.
 • در بسیاری از اتاق فرارها، شما را در یک مکان کوچک قرار می‌دهند. به همین دلیل اگر از فضاهای تنگ و کوچک هراس دارید، در این بازی شرکت نکنید.
 • نگران لمس فیزیکی نباشید. چه خانم‌ها چه آقایان در این بازی به هیچ وجه لمس نمی‌شود.
 • بازی اتاق فرار تنها برای افراد بالای ۱۵ سال طراحی شده. البته بازی کلبه وحشت و روانی تنها برای افراد بالای ۱۸ سال مجاز است. البته اگر والدین در کنار آنها باشند، تا ۱۶ سال نیز می‌توانند در این بازی شرکت کنند.
 • اگر همراه خود قصد دارید یک کودک ۱۰ ساله بیاورید، مشکلی ندارد، اما کودکان به تنهایی نمی‌توانند شرکت کنند.
 • حتما ۱۵ دقیقه پیش از شروع بازی داخل سالن باشید.
 • در هر لحظه از بازی می‌توانید انصراف دهید. اما انصراف به منزله پایان بازی خواهد بود و تیم شما نیز بازنده اعلام می‌شود.

لیست کامل و آدرس اتاق فرار یا اسکیپ روم‌ها

 • اتاق فرار بیگانه، نفرین فرعون و تهران باغ کتاب

آدرس ۱: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران.

آدرس ۲: بزرگراه شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران.

آدرس ۳: مترو حقانی، ۱۰ دقیقه پیاده روی از باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران(مسیر مستقیم).

 

 • اتاق فرار اسکیپ تایم

آدرس: بزرگراه رسالت شرق ، بین فلکه اول و دوم تهرانپارس ، نبش چهار راه تیرانداز.

 

 • اتاق فرار اسکیپ لند

آدرس: ستارخان غرب به شرق، بعد از پل شیخ فضل‌ الله، روبه‌روی نمایندگی هیوندای، پلاک ۵۲۲، واحد ۱.

 

 • اتاق فرار مرکز بازی‌های فکری

آدرس: میدان تجریش، خیابان غلام جعفری، بالاتر از مجتمع تجاری تندیس، جنب فروشگاه هایپر می.

 

 • اتاق فرار دالون

آدرس: تهران، لواسان، بلوار امام خمینی (ره)، روبه‌روی بانک صادرات، پلاک ۸۹.

 

 • اتاق فرار اسکیپ وی

آدرس: تهران، قیطریه شمالی، بهار شمالی، کوچه علیزاده، پلاک ۷.

 

 • اتاق فرار اینفینیتی

آدرس: تهران، شریعتی بالاتر از پل سید خندان خیابان سیمرغ شرقی پلاک ۳۸ واحد همکف.

 • نجات شهر عمارت دبیرالملک، میدان بهارستان

آدرس: میدان بهارستان، خیابان مصطفی خمینی، بعد از چهارراه سرچشمه، کوچه نصرالهی، کوچه فخرالملک، پلاک ۱۱، عمارت دبیرالملک، منزل عالیجناب میرزامحمد حسین خان فراهانی

 • خانه اسرار خانه ذهن زیبا، پاسداران

آدرس: چهار راه پاسداران، ابتدای خیابان دولت، پلاک ۵۱، بازی خانه ذهن زیبا

 • اتاق فرار فکر کده، سعادت آباد

آدرس: سعادت آباد، بلوار پاکنژاد، آسمان۴، پلاک۴

 • اتاق فرار، کاشان

آدرس: کاشان، خیابان امیرکبیر، مجتمع امیرکبیر، طبقه منفی دو، واحد ۸

 • مجموعه بازی اتاق فرار تهران ۱۳۴۶ ، خیابان نوفل لوشاتو

آدرس: خیابان نوفل لوشاتو، بن بست مسعود سعد،پردیس علم و فناوری، طبقه سوم، واحد ۳۱۶

 • مجموعه بازی اتاق فرار ریپتون، ستارخان

آدرس: ستارخان، بعد از فلکه اول صادقیه، پاساژ صدف، ساختمان اداری، طبقه‌ی اول، واحد ۴۰

 • مجموعه بازی اتاق فرار گاراژ متروکه، پارک وی

آدرس: تهران، چهارراه پارک وی، خیابان محمودیه، خیابان اردیبهشت، خیابان زهره، سرای محله محمودیه، پلاک ۳

 • مجموعه بازی اتاق فرار جعبه سیاه، میدان فاطمی

آدرس: میدان فاطمی (جهاد)، خیابان فاطمی، نرسیده به سازمان آب، پلاک ۱۶۰، طبقه دوم

 • مجموعه بازی اتاق فرار انیگما، برج میلاد

آدرس: برج میلاد، گذرگاه میلاد، ورودی پارکینگ

 • فرار از زندان، شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان دولت، پلاک ۱۵۹۶،طبقه دوم، واحد چهارم

 • مجموعه بازی اتاق فرار، کریمخان

آدرس: خیابان کریمخان، خیابان نجات الهی، کوچه نوید، پلاک ١٧

 • شعب مجموعه بازی اتاق فرار کوروش

آدرس: میدان فلسطین,خیابان طالاقانی غربی, نبش خیابان سرپرست, جنب بانک صادرات ایران, پلاک ۵۲۸،طبفه دوم

آدرس: تقاطع بزرگراه حکیم و بزرگراه ستاری مجتمع تجاری کورش طبقه دوم. جنب شهربازی. مجموعه Escape ME

آدرس: چالوس، هچیرود، بعد از پلیس‌راه کناره ,مجتمع تجاری مارینا‌مال طبقه اول

آدرس: خیابان شریعتی .بعد از خیابان دولت(شهید کلاهدوز) . پلاک ۱۵۹۴-۱۵۹۶، طبقه دوم

آدرس: چالوس،کیلومتر ۱۴ جاده تنکابن،شهرک توریستی نمک‌آبرود،پایین تله‌کابین

بهترین اتاق فرار یا اسکیپ روم کدامند؟

·         اتاق فرار کابوس

اتاق فرار کابوس از جمله بهترین انواع اتاق فرار در ایران است. سبک اصلی این اتاق فرار، همان طور که انتظار دارید، ترسناک و سسورئال است. این یعنی باید خودتان را برای مواجه با انواع اتفاقات فانتزی و ترسناک آماده کنید. از ۱۰۰، درجه سختی این بازی ۸۵ است. به همین خاطر معمولاً کسانی که از قبل تجربه بازی در اتاق فرار را داشته‌اند در این سناریو شرکت می‌کنند. این بازی در دی ماه سال ۱۳۹۸ به دست تیم اسکیپ روم دات آی آی طراحی و اجرا شد. در این بازی، به ترس تمامی بازیکنان با دقت و جزئیات کامل فکر شده است. اینکه هر کس با بازی رو‌به‌رو شود، به خود فرد بستگی دارد. ممکن است مواجه شما با این بازی، تجربه هیجان‌انگیز، ترسناک یا حتی فلسفی باشد. البته بیشتر افرادی که در این اتاق فرار بازی کردند، آن را یک اتاق فرار ترسناک می‌دانند.

آدرس اتاق فرار کابوس: تهران، بزرگراه حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، بعد از دیدار شمالی، پلاک ۳۱، باشگاه بازی‌های فکری و اتاق فرار کاوش و معما

سانس‌های اتاق فرار کابوس: شنبه تا چهارشنبه: ۱۲:۳۰ ظهر تا ۱۱ شب. پنجشنبه و جمعه: از ساعت ۱۰:۴۵ صبح تا ۱۱ شب (هر یک ساعت و ۴۵ دقیقه یک‌بار)

مدت زمان بازی در اتاق فرار: ۶۰ دقیقه

تعداد نفرات مورد نیاز: چهار تا هفت نفر

هزینه بازی در سال ۱۴۰۰ به‌ازای هر نفر: ۹۰هزار تومان

·         اتاق فرار احضار

اگر اهل تماشای فیلم‌های ترسناک باشید، حتماً نام سری فیلم‌های احضار یا همان Conjuring به گوشتان خورده است. این سری فیلم طرفداران بسیاری دارد. همین موضوع باعث شد تا در بهمن ماه سال ۱۳۹۹، گروه دات آی آر اقدام به طراحی یک اتاق فرار ترسناک با نام احضار کند. احضار روح از جمله کارهای ترسناکی است که بسیاری برای ایجاد حس ترس در خود انجام می‌دهند. این کار یک خرافه بیش نیست، پس نگران نباشید. بازی احضار نیز بر اساس همین داستان‌های ترسناک است. این بازی سبک خاصی دارد. اتاق فرار احضار یک بار طراحی مجدد شد. این بازی جزو بازی‌های ساده در بین اتاق‌های فرار به حساب می‌آید؛ اما می‌تواند تا حدودی هم ترسناک باشد.

آدرس اتاق فرار احضار: تهران، بزرگراه حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، بعد از دیدار شمالی، پلاک ۳۱، باشگاه بازی‌های فکری و اتاق فرار کاوش

سانس‌های اتاق فرار احضار : شنبه تا چهارشنبه: ۱۲:۳۰ ظهر تا ۱۱ شب. پنجشنبه و جمعه: از ساعت ۱۰:۴۵ صبح تا ۱۱ شب (هر یک ساعت و ۴۵ دقیقه یک‌بار)

مدت زمان اتاق فرار احضار: ۶۰ دقیقه

تعداد نفرات بازی: چهار تا ۶ نفر

هزینه اتاق فرار احضار در سال ۱۴۰۰ به‌ازای هر نفر: ۸۵هزار تومان

·         اتاق فرار طاعون

اتاق فرار طاغون یک اتاق فرار ترسناک دیگر است. این بازی درجه سختی ۸۰ از ۱۰۰ دارد. پس می‌توان آن را جزو بازی‌های معمولی دانست. در این بازی حتی افراد آماتور نیز می‌توانند شرکت کنند. این بازی فضایی ترسناک دارد. همان طور که انتظار دارید، در این بازی دوران همه گیری بیماری وحشتناک طاعون را شبیه‌سازی کرده‌اند. بازی طاعون در سال ۱۳۹۷ به دست تیم اسکیپ روم دات آی آر طراحی شد. حالا با شیوع ویروس کرونا، حس و حال این بازی کمی ترسناک‌تر است. در این اتاق فرار حس ترس و اضطراب واقعی را تجربه خواهید کرد. همچنین اتفاقات خاصی انتظار شما را می‌کشد. فقط در نظر داشته باشید که اگر دچار بیماری آسم و تنگی نفس یا هرگونه مشکل تنفسی هستید، حتماً این موضوع را به مدیریت اطلاع دهید.

آدرس اتاق فرار طاعون : تهران، بزرگراه حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، بعد از دیدار شمالی، پلاک ۳۱، باشگاه بازی‌های فکری و اتاق فرار کاوش و معما

سانس‌های اتاق فرار طاغون: شنبه تا چهارشنبه: یک ظهر تا ۱۱:۳۰ شب. پنجشنبه و جمعه: از ساعت ۱۱:۱۵ صبح تا ۱۱:۳۰ شب (هر یک ساعت و ۴۵ دقیقه یک ‌بار)

مدت زمان اتاق فرار طاعون : ۶۰ دقیقه

تعداد نفرات بازی: چهار تا ۶ نفر

هزینه اتاق فرار طاعون  در سال ۱۴۰۰ به‌ازای هر نفر: ۷۵هزار تومان

·         اتاق فرار شب سیزدهم

خب همان طور که می‌دانید، عدد سیزده در بسیاری از فرهنگ‌ها عددی نحس است. به همین خاطر این اسم را برای اتاق فرار انتخاب کرده‌اند. بازی اتاق فرار شب سیزدهم در سال ۱۳۹۸ به دست تیم اسکیپ روم دات آی آق طراحی و اجرا شده است. این بازی دارای سختی ۷۵ از ۱۰۰ است. پس می‌توان آن را جزو بازی‌های نه چندان سخت دانست. پس اگر برای اولین بار قصد بازی در اسکیپ روم را دارید، می‌توانید این بازی را امتحان کنید. بازی اتاق فرار شب سیزدهم دارای دکوری بسیار خاص است. این بازی تم ترسناک دارد؛ اما بیشتر معمایی است. در این بازی باید لباس‌های راحت بپوشید. پس به‌دنبال پوشیدن لباس‌های جذب و شیک نباشید. اگر دچار بیماری آسم هستید یا مشکلات قلبی دارید، حتماً این موضوع را پیش از شروع بازی به بازی گردان اطلاع دهید. این بازی می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز و معمایی باشد. پس حتماً باید آن را امتحان کنید.

آدرس اتاق فرار شب سیزدهم: تهران، بزرگراه حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، بعد از دیدار شمالی، پلاک ۳۱، باشگاه بازی‌های فکری و اتاق فرار کاوش و معما

سانس‌های اتاق فرار شب سیزدهم: شنبه تا چهارشنبه: ۱۲:۳۰ ظهر تا ۱۱ شب. پنجشنبه و جمعه: از ساعت ۱۱:۱۵ صبح تا ۱۱:۳۰ شب (هر یک ساعت و ۴۵ دقیقه یک‌بار)

مدت زمان بازی اتاق فرار شب سیزدهم: ۶۰ دقیقه

تعداد نفرات اتاق فرار شب سیزدهم: چهار تا هفت نفر

هزینه اتاق فرار شب سیزدهم در سال ۱۴۰۰ به‌ازای هر نفر: ۹۰هزار تومان

 • مجموعه مایندر اسکیپ میدان رسالت

  مجموعه مایندر اسکیپ میدان رسالت یکی از خاص‌ترین اتاق‌های فرار در شرق تهران است. این اتاق فرار در ژانر ترسناک طراحی شده و برای اینکه در آن شرکت کنید باید حسابی دل و جرئت داشته باشید! در این بازی ۹۰ دقیقه فرصت دارید تا بتوانید معمای بازی را حل کنید. البته که برای حل این معما باید شم کاراگاهی داشته باشید. برای حل معمای نیازی به یک تیم ۴ تا ۱۰ نفره خواهید داشت.

  آدرس: میدان رسالت، خیابان هنگام، خیابان قزوینی، میدان ۶۸ نارمک

  هزینه: ۱۲۰ هزار تومان در سانس عادی و ۱۵۰ هزار تومان در سانس VIP به ازای هر نفر

 • اتاق فرار آرماگدون

اتاق فرار آرماگدون از جمله خاص‌ترین اتاق‌های فرار تهران به حساب می‌آید. این بازی حالت سروایوال یا همان Survival دارد. اگر فیلم‌های زامبی و آخر زمانی را دیده باشید، متوجه این عبارت می‌شوید. در حقیقت داخل اتاق فرار آرماگدون باید برای زنده ماندن تلاش کنید. این بازی تم ترسناک، مرموز و بسیار زیبا دارد. در این بازی اوج هیجان را احساس خواهید کرد. درجه سختی این بازی ۱۰۰ از ۱۰۰ است. پس فقط بازیکن‌های باتجربه حرفه‌ای باید در آن شرکت کنند. اتاق فرار آرماگدون با ژانر شگفت‌انگیز،  آخرالزمانی و مرموز، بزرگترین محصول اسکیپ روم به حساب می‌آید. اگر به بازی‌های کامپیوتری علاقه‌مند باشید، احساس خواهید کرد که در دنیای بازی هستید.

در بازی اتاق فرار آرماگدون یک کارگاه متروکه و پر از زامبی شبیه سازی می‌شود. این بازی تحرک بسیار بالایی دارد. پس به جای آنکه لباس‌های جذب و زیبا بپوشید، به فکر استفاده از لباس‌های راحتی باشید. این بازی در سال ۱۴۰۰ به دست تیم دات آی آر طراحی شده است. پس جزو جدیدترین اتاق‌های فرار هم به حساب می‌آید. در بخش ورودی بازی این جمله را مشاهده می‌کنید که « همه جا امن نیست! محیط بازی هم به‌خاطر تشعشغات رادیواکتیو سمی و خطرناکه. بنابراین نمیتونید آزادانه هرچقدر دلتون خواست توی محیط های سمی بمونید و این تازه همه داستان نیست!» همین جمله به شما نشان می‌دهد که چه هیجانی انتظارتان را می‌کشد!

آدرس اتاق فرار آرماگدون: میرداماد، میدان مادر، خیابان شاه‌نظری، کوچه مظفری، پلاک ۲۳

سانس‌های اتاق فرار آرماگدون: شنبه تا چهارشنبه: ۱۲:۴۵ ظهر تا ۱۰:۱۵ شب. پنجشنبه و جمعه: از ساعت ۱۰:۴۵ صبح تا ۱۰:۳۰ شب

مدت زمان اتاق فرار آرماگدون: ۷۵ دقیقه

تعداد نفرات اتاق فرار آرماگدون: چهار تا هشت نفر

هزینه اتاق فرار آرماگدون در سال ۱۴۰۰ به‌ازای هر نفر: ۱۲۰هزار تومان

هزینه اتاق فرار

هزینه ثابتی برای اتاق فرار وجود ندارد. سناریو، طراحی صحنه و موقعیت قرارگیری آن روی هزینه بلیت تاثیر می‌گذارند. در تهران معمولا بلیت بازی اتاق فرار بین ۳۰،۰۰۰ تومان تا ۷۰،۰۰۰ تومان متناوب است.

خب سفرزونی عزیز، آیا تا به حال اتاق فرار را بازی کرده‌اید؟ چقدر این بازی برای شما جذاب بوده و چقدر از آن لذت برده‌اید؟ در مورد تجربیات خودتان به ما بگویید. چه ژانری را بازی کرده‌اید و یا دوست دارید چه ژانری را بازی کنید؟ یادتون نره که ما عاشق شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم.