سوغات کاشان، جاذبه‌های شهر گلاب را دوچندان می‌کند. اهالی این شهر سوغاتی‌های ارزشمندی را برای مسافران فراهم کرده‌اند. همانند دیگر جاهای ایران، صنایع دستی یکی از مهم‌ترین سوغات این دیار به حساب می‌آید. کاشانی‌ها، مردمان هنرمندی هستند که از هر انگشتان طلا می‌بارد. اهالی این سرزمین در کنار صنایع‌ دستی ارزشمند، خوراکی‌های بسیار خوشمزه‌ای دارند. طعم خوش این خوراکی‌ها به‌‌اندازه‌ای است که مزه‌ آن‌ها برای همیشه در زیر دندان گردشگران باقی می‌ماند. این شرایط باعث شده تا کاشان، سوغاتی‌های بسیار متنوعی داشته باشد. برای اینکه بهترین سوغات این دیار را انتخاب کنید، فهرستی کامل از بهترین سوغات کاشان آماده کرده‌ایم. در این فهرست از شیرینی‌های حاج بادمی خوشمزه می‌گوییم و به انواع گلاب و عرقیات ممتاز کاشان اشاره می‌کنیم. سپس به صنایع دستی نگاهی میندازیم که در گروه بهترین سوغات کاشان قرار دارند. برای شناخت بهترین سوغات کاشان با سفرزون همراه بمانید.

خوردنی‌های کاشان ، طعم خوب شهر گلاب

سوغات کاشان
خوشمزه‌های کاشانی در یک قاب

اکثر خوردنی‌های شهر کاشان آمیخته با عطر خوش گلاب و هل اند که خاطره‌ی آن را برای همیشه در ذهنتان خواهید داشت. شیرینی‌های محبوب این شهر که یکی از معروف‌ترین سوغات کاشان هستند را با بکدیگر بشناسیم.

شیرینی حاجی بادومی ، ریزترین سوغات کاشان

سوغات کاشان
یک عصر خوشمزه با طعم حاج بادومی

شیرینی حاجی بادومی از آن دست سوغات کاشان است که در همه جا می‌توانید پیدا کنید. شکل شیرینی و طعم ساده اما خوش عطرش آن‌را محبوب کرده است. این شیرینی کوچک از پودر بادام و پودر قند، جوز و آرد نخودچی تشکیل می‌شود.

کلوچه ، مزه‌ی شب عید کاشان

سوغات کاشان
شب عید خود را مهمان کلوچه‌ی کاشانی کنید

کلوچه‌های سنتی کاشان از شیرینی‌های ویژه‌ای است که برای عید نوروز پخته می‌شود و در همه‌ی خانه‎‌های کاشانی پیدا می‌شوند. این سوغات کاشان از آرد سبوس‌دار گندم، شکر، هل، زعفران و طبق ذائقه، با روغن نباتی یا حیوانی تهیه می‌شود.

باقلوای کاشانی ، یک طعم به‌ یاد ماندنی

سوغات کاشان
همه‌ی مغزها در دل باقلوای کاشان

باقلوا از آن دست شیرینی‌هایی است که در بسیاری از شهرهای ایران پخته می‌شود اما باقلوای کاشان طعم دیگری دارد. ویژگی منحصر این شیرینی استفاده از انواع مغزها در مواد آن است. این سوغات کاشان از پنج مغز گردو، بادام، فندق، پسته و بادام هندی تشکیل شده و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.

پشمک و قطاب ، شیرین‌های خوش عطر

سوغات کاشان
خوردن رشته‌های نازک و شیرین پشمک کاشانی را فراموش نکنید

از دیگر سوغاتی های خوشمزه‌ی کاشان می‌توانیم به پشمک و قطابی که خاص این شهر هستند اشاره کنیم. این دو شیرینی در همه‌ی مهمانی‌های جای خود را دارند و لذت مهمانی را بیشتر می‌کنند. این دو سوغات کاشان را فراموش نکنید.

سوغات کاشان
قطاب کاشان ، پای ثابت مهمانی‌ها

گلاب و عرقیات ممتاز کاشان

سوغات کاشان
گلاب کاشان یکی از معروف‌ترین نمونه‌های گلاب گل محمدی است

هربار که اسم گلاب را بشنویم، عطر خوش گلاب کاشانی ذهنمان را زیر و رو می‌کند. برگ‌های صورتی گل محمدی هرساله طی مراسم گلاب‌گیری سنتی که در شهر کاشان انجام می‌شود، به گلابی خوش رایحه و باکیفیت بدل می‌شود. علاوه بر گلاب، عرقیات دیگری در شهر کاشان معروف هستند که همگی با کیفیت بسیار زیادی به دست مشتری می‌رسند. در سفر به این شهر خرید گلاب و سایر عرقیات را فراموش نکنید که عطر همیشگی سوغات کاشان هستند.

جالب است بدانید در کنار گلاب‌های فردِاعلا، کاشانی‌ها به ساخت انواع عرقیات سنتی شهرت دارند. این عرقیات با فایده‌های بی‌شمار، به یکی از بهترین سوغات کاشان تبدیل شده‌اند. از آنجایی که حیف است راهی کاشان شوید و عرقیات ارزشمند این دیار را به سوغات نبرید، در ادامه نگاهی به بهترین عرقیات کاشان میندازیم.

با این حال این سرزمین در کنار گلاب‌های فردِاعلا، کاشان‌ها به ساخت انواع عرقیات سنتی شهرت دارند. این عرقیات با فایده‌های بی‌شمار، به یکی از بهترین سوغات کاشان تبدیل شده‌اند. از آنجایی که حیف است راهی کاشان شوید و عرقیات ارزشمند این دیار را به سوغات نبرید، در ادامه نگاهی به بهترین عرقیات کاشان میندازیم.

عرق آویشن کاشان

آویشن، گیاهان دارویی با فایده‌های بی‌شمار است. این گیاه از زمان‌های باستان به عنوان دارویی سودمند شناخته می‌شود. به همین دلیل عرق آویشن در بیشتر قسمت‌های ایران تولید می‌کند. با این حال انصافاً باید گفت حساب عرق آویشن کاشان از دیگر عرق‌ها جداست. این عرق از بهترین گیاهان آویشن گرفته می‌شود. در نتیجه اثربخشی بهتری دارد. عرق آویشن کاشان، ضدالتهاب است و دستگاه‌ گوارش و مفصل‌های بدن را التیام می‌بخشد. این عرق خاصیت ضدعفونی دارد و جلوی انواع ایجاد باکتری، ویروس و قارچ را می‌گیرد. جالب است بدانید عرق آویشن کاشان، خاصیت آرامش‌بخش دارد. این عرق درد را کاهش می‌دهد و دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

عرق بابونه کاشان

بابونه، یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در اطراف کاشان کشت می‌شود. بابونه‌های کاشان، در گروه بهترین بابونه‌های ایران قرار دارند. به همین دلیل، عرقی که کاشانی‌ها از بابونه می‌گیرند، درمان هزارویک درد است. این عرق، اضطراب را کاهش می دهد خوابی عمیق و شیرین را به دنبال دارد. روی خاصیت‌های عرق بابونه کاشان، برای کاهش فشار خون نیز می‌توانید حساب باز کنید.

عرق اسطوخودوس کاشان

گردشگران علاقه‌مند به درمان‌های گیاهی، عرق اسطوخودوس را به سبد سوغات خود از کاشان اضافه می‌کنند. اسطوخودوس، خاصیت آرامش‌بخش دارد و اضطراب را کاهش می‌دهد. از این عرق برای کاهش درد و التهاب نیز می‌توانید کمک بگیرید. همان‌گونه که می‌دانید، بیشتر عرقیات گیاهی به رغم فایده‌های بی‌شمار، قیمت مناسبی دارند. در نتیجه اگر در سفر به کاشان، دنبال سوغات خوش‌قیمتی می‌گردید که فایده‌های چشمگیری داشته باشد، عرق اسطوخودوس را به سبد سوغاتی‌های خود اضافه کنید.

غنچه گل محمدی

شاید تصور کنید که غنچه گل محمدی فقط در تولید گلاب کاربرد دارد. این در حالی است که می‌توانید خود غنچه گل محمدی را نیز به‌عنوان سوغات کاشان تهیه کنید. غنچه گل محمدی کاربردهای مختلفی دارد. از غنچه گل محمدی می‌توانید برای تزئین روی شله زرد یا حتی ماست استفاده کنید. روی فرنی یا انواع خوراکی‌های دیگر نیز غنچه گل محمدی به‌عنوان تزئین قرار می‌دهند. در ضمن به یاد داشته باشید که می‌توانید از غنچه گل محمدی داخل انواع دمنوش نیز استفاده کنید. اگر ظرف پذیرایی مخصوص چای داشته باشید، می‌توانید غنچه گل محمدی را داخل آن قرار دهید. به این ترتیب هر کس که دوست داشته باشد، می‌توانید یک یا دو غنچه گل محمدی را داخل چای خود بیاندازد و از طعم عالی آن لذت برد.

نان عباسعلی

نان عباسعلی از جمله سوغات خاص کاشان به حساب می‌آید. این نان فقط در شهر کاشان و روستاهای اطراف آن پخت می‌شود. جالب است بدانید که نان عباسعلی را فقط در ایام محرم تهیه می‌کنند. این نان از روغن، آرد، شیر، شکر، زردچوبه، زعفران و زردچوبه تهیه می‌شود. پس در حقیقت انگار که بیش از آنکه یک نان باشد، نوعی شیرینی به حساب می‌آید! نان عباسعلی طعمی بسیار عالی و خوشمزه دارد. این نان را حتماً فقط در تنورهای سنتی آماده می‌کنند. نان عباسعلی مخصوص دهه اول محرم است. البته در روزهای دیگر نیز آن را می‌پزند و طرفداران بسیاری دارد. این نان برای صبحانه بسیار مزه می‌دهد. این نان را از برخی نانوایی‌ها هم می‌توانید تهیه کنید. اگر از مردم محلی درباره محل پخت نان عباسعلی بپرسید، قطعاً شما را راهنمایی خواهند کرد.

صنایع دستی کاشان ، تولد ذوق و ظرافت در سوغات کاشان

سوغات کاشان
بازار قدیمی محل خوبی برای پیدا کردن سوغات کاشان

صنایع دستی کاشان سوغاتی خوش رنگ و نقش هستند که می‌توانند به هر گوشه‌ی خانه یا محل کارتان جانی تازه ببخشند. از میان سوغات کاشان، صنایع دستی آن یک هدیه‌ی فراموش نشدنی و همیشگی است.

جاجیم کاشان

جاجیم نوعی خاص از زیرانداز است که دو رو دارد. جاجیم به‌صورت دستبافت یا ماشینی تولید می‌شود. البته در بازار، انواع جاجیم سنتی دستبافت هستند که ارزش دارند. جاجیم معولاً از نخ و پنبه تهیه می‌شود. از نظر ضخامت، جاجیم شباهت بسیاری به پلاس دارد. البته پلاس کمی نازک‌تر است. جاجیم پرز ندارد. پس می‌توان از هر دو روی آن استفاده کرد. مردم کوچ‌«شین، از جاجیم به‌عنوان پتو برای محافظت در برابر سرما استفاده می‌کنند. جاجیم همواره دارای طرح‌های سنتی بسیار خاص است. از جاجیم می‌توانید برای تزئین در اتاق پذیرایی استفاده کنید. برخی دیگر از آن به‌عنوان روتختی استفاده می‌کنند. برخی نیز جاجیم را به‌عنوان روفرشی استفاده می‌کنند. خلاصه که جاجیم می‌تواند یک سوغات عالی از کاشان باشد. البته در نظر داشته باشید که جاجیم‌های دستبافت ارزان نیست.

زیلو کاشان

زیلو نوعی زیرانداز پنبه‌ای است. این زیرانداز پنبه‌ای زیبا، در کاشان بافته می‌شود. جنس زیلو بسیار خنک و پنبه‌ای است. ضخامت زیلو از جاجیم و گلیم به‌مراتب کمتر است. به همین خاطر استفاده از آن بیشتر در مناطق گرم و خشک رواج داد. زیلا از روی طرح‌های ذهنی به‌صورت بداهه بدون هیچگونه طرح قبلی بافته می‌شود. پس می‌توان گفت که هر زیلو در حقیقت هنر بداهه و تراوشات لحظه‌ای ذهن خود بافنده است. زیلوهای ماشینی چندان ارزنده نیستند. پس اگر قصد خرید زیلو را دارید، حتماً انواع زیلو دستبافت تهیه کنید. با توجه به اینکه زیلوهای دستبافت هنر دست هستند، قیمت ارزانی ندارند.

فرش و گلیم کاشان ، نقش زیبایی روی تن خانه

سوغات کاشان
طرح‌های بی بدیل قالی کاشان

تار و پود فرش و گلیم کاشانی از قلب بافنده‌هایش نخ به نخ بالا می‌رود و اثری بی‌نظیر خلق می‌کنند. پس از اذان صبح می‌توانید به کارگاه‌های فرش و گلیم سر بزنید و رقص زیبای سرانگشتان هنرمند را به تماشا بنشینید. این دست آفریده‌ها همه‌ی اجزای‌شان از طبیعت گرفته شده و مانند طرح و نقش آن جایی پیدا نمی‌کنید. فرش و گلیم یکی از زیباترین سوغات کاشان است.

رزرو هتل داخلی

شعر بافی کاشان ، اثری به لطافت ابریشم

سوغات کاشان
شعربافی ، سوغات لطیف کاشان – عکس از مهدیار زمزم

شعربافی در کاشان میراثی است از دوران پیش از اسلام. در این صنعت از نخ ابریشم مرغوب‌ترین و گران‌ترین پارچه‌ها بافته می‌شود که شعر نامیده می‌شوند. در حال حاضر هم در کاشان این صنعت فعال است. در کاشان نام پارچه بافی با شعربافی مترادف است و بافته های محلی مانند دارایی بافی، ترمه بافی و مخمل بافی و … هم با این نام خوانده ‌می‌شوند.

سفالگری ، دمیدن زندگی در گل

سوغات کاشان
نقش در جان گل رس

سفال در حافظه‌ی تاریخی کاشان نقشی پر رنگ دارد و آنچه در تپه سیلک پیدا شد آثاری سفالی بودند که به روایت تاریخ روزگار خود می‌پرداختند. قدیمی‌ترین چرخ سفالگری هم متعلق به تمدن سیلک است که حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال قدمت دارد. در حال حاضز هم این هنر در کاشان زنده‌ است و با طرح و نقش‌های زیبایی که هنرمندان به رس می‌دهند آن‌را به یکی از سوغات کاشان تبدیل کرده‌اند.

کاشی سازی ، رنگ‌هایی که به بنا جان می‌دهند

سوغات کاشان
طرح‌های خاص کاشی‌های باستانی کاشان

کاشی سازی یکی از معروف‌ترین حرفه‌های مردم هنرمند کاشان است. این کاشی‌ها به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کنند و بر جان سازه‌ها قد می‌کشند تا چشم‌نوازترین رنگ‌ها را مقابل چشم بینندگان بیافرینند.

گیوه بافی ، سوغات مردم هنرمند نشلج

سوغات کاشان
هنر صمیمی مردم کاشان

نشلج یکی از روستاهای شهر کاشان است که مردمش سنت بافت گیوه را نسل به نسل منتقل کرده‌اند. گیوه‌هایی که در این روستا بافته می‌شود یکی از سوغات حرفه‌ای کاشان است که در نهایت دقت و زیبایی بافته و به مشتری تحویل داده می‌شود. شما می‌توانید در روستا افراد زیادی را ببنیید که دور یکدیگر جمع شده‌اند و بافت گیوه مشغولند.

زری بافی سوغات کاشان

زری بافی

اگر به دنبال سوغاتی ارزشمند و ماندگاری از کاشان می‌گردید، در انتخاب زری بافی شک نکنید. برای تعریف از این هنر کافی است به این نکته اشاره کنیم که دیرینگی زری بافی به ایران باستان باز می‌گردد. این هنر پیش از اسلام ابداع شد. زیبایی‌های زری بافی باعث شد تا این هنر به‌سرعت راه خود را به دیگر جاهای ایران و سرتاسر دنیا باز کند. زری بافی جایگاه ویژه‌ای در بین اهالی شیراز و کاشان دارد. بسیاری از زری‌باف‌های سرشناس ایران در کاشان روزگار می‌گذرانند. همان‌گونه که از نام این هنر پیداست، برای بافت پارچه از تارهای طلا و نقره کمک می‌گیرند. ناگفته پیداست پارچه‌ای که قسمت‌هایی از آن با طلا بافته شده باشد، به یکی از بهترین سوغات کاشان تبدیل می‌شود. کاشانی‌ها برای بافت پارچه‌های زری‌ بافی از دستگاه‌های مخصوصی کمک می‌گیرند. فرایند بافت این پارچه‌ها بسیار دقیق است و نیاز به تمرکز زیادی دارد.

محبوبیت این هنر باعث شده تا استادکاران زری باف، پارچه‌های مختلفی تولید کنند. این پارچه‌ها در مدل‌های زربفت اطلسی و زربفت دارایی بافته می‌شود. بعید می‌دانیم در بین تمامی پارچه‌های دست‌بافی که هنرمندان ایرانی تولید می‌کنند، پارچه‌ای به زیبایی زری بافی پیدا کنید. طرح‌های نفیس این پارچه‌ها باعث شده تا زری بافی به عنوان پارچه‌ای دکوری و شیک جای خود را در دکوراسیون منازل پیدا کند. اگر عزیزی دارید که می‌خواهید حسابی تحویلش بگیرید و بهترین سوغات را برای ایشان ببرید، در خرید پارچه‌های زری بافی شک نکنید.

مخمل بافی سوغات کاشان

مخمل بافی

علاقه‌مندان سفر به کاشان به‌خوبی می‌دانند که این دیار به‌عنوان یکی از قطب‌های بافت پارچه‌های سنتی در ایران شهرت دارد. انصافاً باید گفت این شهرت بی‌دلیل نیست. کاشانی‌های انواع بسیار متنوعی از بهترین پارچه‌های دستباف را در اختیار علاقه‌مندان این صنعت اصیل قرار می‌دهند. در این زمینه می‌توان به مخمل بافی اشاره کرد. همان‌گونه که از نام این هنر پیداست، پارچه‌‌های زیبای مخملی بافته می‌شود. این پارچه‌ها با طرح‌های متفاوت و جلوه‌های زیبایی بافته می‌شوند.

حتماً‌ شما هم شنیده‌اید که پارچه‌ای به نرمی مخمل نداریم. به همین دلیل مخمل بافی‌های کاشان، به سوغات ارزشمند این دیار تبدیل شده که کاربردهای مختلفی دارد. بسیاری از عروس‌خانم‌های خوش‌سلیقه، پارچه‌های مخمل‌ بافی کاشان را در جهاز خود قرار می‌دهند. این پارچه‌ها انتخاب مناسبی برای لباس‌‌های شیک و اشرافی است. از پارچه‌های مخمل بافی‌شده برای استفاده در دکوراسیون منزل نیز استفاده می‌شود. این پارچه‌ها به لحاظ قیمت ممکن است نسبت به دیگر سوغات کاشان، گران‌تر باشد. با این حال جاذبه‌های بصری مخمل بافی کاشان به‌‌اندازه‌ای است که ارزش دارد برای خرید آن‌ها هزینه کنید.

معرق کاری

معرق‌کاری کاشان

وقتی صحبت از سوغات کاشان به میان می‌آید، بسیاری از طرفداران هنرهای سنتی، معرق‌کاری را پیشنهاد می‌کنند. این پیشنهاد، بدون حکمت نیست. بهترین معرق‌کاران دنیا در کاشان زندگی می‌کنند. به لطف این شرایط، معرق‌‌کاری‌های بسیار ارزشمندی از این دیار به سوغات برده می‌شود. معرق، یکی از هنرهای نفیس ایرانی است که دیرینگی آن به سال‌ها پیش باز می‌گردد. در نتیجه با هنری روبه‌رو هستیم که در کنار جاذبه‌های بصری، به لحاظ تاریخی نیز ارزشمند و ماندگار است. برای آن دسته از عزیزانی که علاقه خاصی به صنایع دستی ایران دارند، خالی از لطف نیست اگر به این نکته اشاره کنیم که معرق با قطعه‌های بسیار کوچک کاشی، چوب یا فلز درست می‌شود. تکه‌‌های صدف، انواع فلزها و استخوان حیوان‌ها به عنوان دیگر موادی شناخته می‌شود که معرق‌کاران از آن برای ساخت آثار هنری زیبا بهره می‌گیرند.

قطعه‌های ریزی که به آن‌ها اشاره کردیم، عموماً روی تخته سه‌لا با ظرافت بسیار زیاد در کنار هم قرار می‌گیرند تا شکلی واحد و زیبا را تشکیل دهند. قطعه‌‌هایی که از آن‌ها صحبت می‌کنیم با اره‌ مویی برده می‌شود. درواقع می‌توان گفت مرقع‌کاری، هنر چیدمان قطعه‌های بسیار ریز در کنار هم است. این قطعه‌‌ها با دقت توسط هنرمندانِ معرق‌کار به هم متصل می‌شود. بر اساس آخرین اکتشاف‌های باستان‌شناسی، اولین معرق‌های ایرانی به ۵۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. زیبایی تابلوهای معرق به‌اندازه‌ای است که علاقه‌مندان صنایع دستیِ ایران، به‌خوبی قدر این هنر را می‌دانند. در نتیجه اگر در سفر به کاشان، دنبال سوغاتی ارزشمندی می‌گردید، آثار معرق‌کاری کاشان انتخاب مناسبی برای شما به حساب می‌آید.

مسگری
مسگری

آثار مسگری کاشان

علاقه‌مندان صنایع دستی ایران به‌خوبی می‌دانند که آثار مسگری، سال‌هاست که در شهرهای مختلفی ایران تولید می‌شود. کرمان، اصفهان، یزد، کاشان و شیراز به‌عنوان مهد هنر مسگری ایران شناخته می‌شوند. با این حال جالب است بدانید، باستان شناسان، ظرف‌های مسگری‌شده‌ای در شهر باستان سیلک کاشان پیدا کرده‌‌اند. دیرینگی این ظرف‌ها به حدود ۵۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. در نتیجه می‌توان گفت کاشانی‌ها یدطولایی در هنر مسگری دارند. به لطف این شرایط، مسگری‌های کاشان به یکی از بهترین سوغات این دیار تبدیل شده است. دیگ‌های مسی و دیگر ظرف‌های آشپزخانه از مهم‌ترین محصولاتی است که با هنر مسگری تولید می‌شود. این دیگ‌ها فایده‌های بی‌شماری نسبت به قابلمه‌های جدید و امروزی دارند.

غذایی که در دیگ مسی پخته می‌شود، بهتر جا میفتد. در نتیجه دیگ‌های مسی انتخاب مناسبی برای پخت خورشت‌های خوشمزه ایرانی به حساب می‌آید. خوراکی‌ها راحت‌تر در ظرف‌های مسی سرخ می‌شود. به لحاظ حفظ کیفیت مواد غذایی نیز ظرف‌های مسی، ترکیبات سودمند غذاها را بیشتر از قابلمه‌های معمولی حفظ می‌کنند. به لحاظ کیفیت نیز خاطرتان جمع باشد که ظرف‌های مسگری، بهترین سوغات کاشان به حساب می‌‌آید.

اگر به فکر خرید ظرف‌های مسگری‌شده در کاشان افتادید، حتماً محصولی انتخاب کنید که چکش‌‌زنیِ آن بادقت انجام شده باشد. هرچقدر مکان برخورد چکش در ظرف‌های مسی به هم نزدیک‌تر باشد، کیفیت این محصولات بیشتر است. قلعی که داخل ظرف مسی استفاده می‌شود نیز باید جنسی درخشان و براق داشته باشد. در حین خرید به نوع ورق به‌کار رفته در ساخت ظرف‌های مسی نیز توجه کنید. این ورق باید ضخیم و باکیفیت باشد. تجربه ثابت کرده، مسگری‌های چیره‌دست کاشانی، مُهری روی ظرف‌هایی که می‌سازنند، حک می‌کنند. این مهر، نشانگر کیفیت و مهارت سازنده این محصولات به حساب می‌آید. آثار مسگری کاشان در کنار کاربرد در آشپزخانه، جاذبه‌های بصری چشمگیری دارند. از این محصولات به عنوان کالاهای دکوری نیز در تزئین منزل می‌توانید کمک بگیرید.

بهترین سوغات کاشان را از کجا بخریم؟

تنوع سوغات کاشان، دست گردشگران را برای انتخاب سوغاتی باز گذاشته است. این سوغاتی‌ها به لحاظ قیمت نیز ارزش‌های متفاوتی دارند. در نتیجه با هر سلیقه و بودجه‌ای که دارید، می‌توانید بهترین محصولات این دیار را به سوغات ببرید. به لطف این شرایط، مراکز خرید بسیاری در کاشان به فروش سوغاتی‌ مشغول هستند. هر کدام از این مراکز خرید، کالاهای متفاوت و قیمت‌های مختلفی دارند. در نتیجه از آنجایی که رسم داریم اطلاعات تمام و کمالی برای سفر همراهان خود آماده کنیم، در ادامه به مراکز خریدی در کاشان اشاره می‌کنیم که سوغاتی‌ گرفتن در آن‌ها حسابی خوش می‌گذرد.

بازار صفویه کاشان

بازار صفویه کاشان

گردشگران بی‌شماری را سراغ داریم که برای خرید سوغات کاشان راهی بازار صفویه می‌شوند. محبوبیت این بازار بی‌دلیل نیست. در بازار صفویه، بهترین سوغات کاشان با قیمتی مناسب و کیفیتی ارزشمند پیش روی خریداران قرار می‌گیرد. برای تعریف از این بازار، کافی است به این نکته اشاره کنیم که صفویه، یکی از قدیمی‌ترین بازارهای کاشان به حساب می‌آید. در نتیجه فروشنده‌های کهنه‌کاری در این بازار حضور دارند. در نتیجه خاطرتان از خوش‌انصافی فروشنده‌ای این بازار کاملاً‌ جمع باشد. از طرف دیگر فروشنده‌های این بازار، فقط جنس‌های باکیفیت به مشتریان عرضه می‌کنند. به لطف این شرایط، خبری از کالاهای تقلبی و سوغاتی‌های بی‌کیفیت در بازار صفویه نیست. بازاری که از آن صحبت می‌کنیم، طیف گسترده‌ای از انواع سوغاتی‌ را برای گردشگران فراهم کرده است. مطمئن باشید اگر سری به این بازار بزنید، با دستی خالی از آن بیرون نمی‌آیید.

در کنار سوغات، بازار صفویه کاشان بورس شیک‌ترین پوشاک زنانه و مردانه است. به لحاظ امکانات رفاهی نیز مطمئن باشید این بازار چیزی کم‌و‌کسر ندارد. برای نمونه می‌توان به وجود پارکینگ در بازار صفویه اشاره کرد. این بازار در یکی از منطقه‌های خوش‌مسیر کاشان قرار دارد. به همین دلیل می‌توانید در کنار گشت‌و‌گذار در دیگر جاهای دیدنی کاشان، سری به این بازار بزنید و با دستی پر از سوغات به دیار خود باز گردید.

آدرس بازار صفویه کاشان: خیابان شهید رجایی.

مجتمع تجاری سفید کاشان

مجتمع تجاری سفید کاشان

یکی دیگر از بازارهای این شهر که سوغاتی‌های ارزشمندی دارد، مجتمع تجاری سفید کاشان است. در این مرکز خرید، سوغاتی‌های باکیفیت و خوش‌قیمتی به مشتریان عرضه می‌شود. قیمت‌های مناسب و کیفیت اجناس مجتمع تجاری سفید کاشان باعث شده تا این مرکز خرید جایگاه ویژه‌ای در بین پاساژگردهای کاشانی پیدا کند. مجتمع تجاری که از‌ آن صحبت می‌کنیم، فروشنده‌های باانصافی دارد. این مرکز خرید در بازه‌های زمانی مختلف، فستیوال‌ فروش برگزار می‌کند. به همین دلیل با حضور در مجتمع تجاری سفید کاشان، فرصتی پیدا می‌کنید تا بهترین سوغات این دیار را با قیمتی مناسب به یادگار ببرید.

مجتمع تجاری سفید کاشان، پاساژی دوطبقه است. در این طبقه‌ها، ویترین خوش‌نقش‌و‌نگار مغازه‌های مختلف خودنمایی می‌کند. این مرکز خرید در یکی از محله‌های معروف کاشان قرار دارد. در نتیجه با مرکز خریدی روبه‌رو هستیم که آدرسی سرراست دارد و به‌راحتی آن را پیدا می‌‌کنید.

آدرس مجتمع تجاری سفید کاشان: خیابان شهید رجایی.

مجتمع تجاری سبز کاشان

مجتمع تجاری سبز کاشان

کاشانی‌ها، مراکز خرید بسیار معروفی دارند. برای نمونه می‌توان به مجتمع تجاری سبز کاشان اشاره کرد. در این مرکز خرید از شیرمرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود. در نتیجه هر سوغات کاشان که فکرش را بکنید در آن وجود دارد. در کنار سوغاتی‌های رنگارنگ و باکیفیت، مجتمع تجاری سبز کاشان به بورس پوشاک مردانه و زنانه شهرت دارد. انواع لوازم خانگی، محصولات آرایشی بهداشتی، کیف‌و‌کفش و مانتو را نیز به کالاهای مجتمع تجاری سبز کاشان اشاره کنید. این مرکز خرید امکانات رفاهی شایسته‌ای را برای خریداران مهیا کرده است. در نتیجه خاطرتان جمع باشد که با مرکز خریدی روبه‌رو هستید که چیزی برای مشتریان کم ندارد. جالب است بدانید مجتمع تجاری سبز کاشان، به چندین مرکز خرید معروف دیگر نیز نزدیک است. به لطف این شرایط می‌توانید حسابی پاساژگردی کنید و بهترین سوغات کاشان را به دیار خود ببرید.

مجتمع تجاری شفق کاشان

مجتمع تجاری شفق کاشان

اگر به دنبال سوغاتی ارزان‌ قیمت و باکیفیت هستید، در انتخاب مجتمع تجاری شفق کاشان شک نکنید. این مرکز خرید به لحاظ زمان ساخت، در گروه مراکز خرید نسبتاً قدیمی کاشان قرار دارد. به همین دلیل فروشنده‌های آن تلاش ویژه‌ای دارند تا با عرضه کالاهای باکیفیت و خوش‌قیمت، گوی سبقت را از دیگر مراکز خرید کاشان بربایند و مشتری‌های بیشتری پیدا کنند. از آنجایی که با مرکز خریدی نسبتاً قدیمی روبه‌رو هستیم، انصافاً باید گفت به لحاظ امکانات رفاهی نمی‌توانید مجتمع تجاری شفق را با دیگر مراکز خرید کاشان مقایسه کنید. با این حال غم به دل خود راه ندهید، زیرا این مرکز خرید امکانات رفاهی لازم را برای مشتریان فراهم کرده است.

مجتمع تجاری شفق، بورس بهترین سوغاتی‌های کاشان به حساب می‌آید. این مجتمع یکی از مراکز اصلی فروش پارچه در کاشان است. در نتیجه اگر به فکر خرید پارچه هستید و می‌خواهید سوغاتی ارزشمند و خاص به یادگار ببرید، مجتمع تجاری شفق انتخاب مناسبی برای شماست. بهترین لباس‌های مردانه، پوشاک شیک زنانه، کفش، کیف و محصولات آرایشی بهداشتی از دیگر کالاهای مجتمع تجاری شفق به حساب می‌آید. این مجتمع به عرضه محصولات دکوری نیز معروف است.

آدرس مجتمع تجاری شفق: کاشان، خیابان شهید رجایی.

جمعه بازار کاشان

جمعه بازار کاشان

در این قسمت پیشنهاد ویژه‌ای برای خرید سوغات کاشان داریم. اگر سفر شما به گونه‌ای است که جمعه‌ در کاشان حضور دارید، حتماً سری به جمعه‌ بازار این شهر بزنید. همان‌گونه که می‌دانید، جمعه بازار، بهترین مکان برای خرید کالاهاست. در جمعه بازار کاشان، فروشنده‌ها دور هم جمع می‌شوند تا محصولات مختلف و انواع سوغاتی را با قیمتی مناسب در اختیار خریداران قرار دهند. به علاقه‌مندان خرید از جمعه‌ بازار کاشان، این نوید را بدهیم که در این بازار هر کالایی که فکرش را بکنید پیدا می‌شود. مسافری را سراغ نداریم که راهی جمعه بازار کاشان شود و با دستی خالی از این بازار بیرون بیاید.

جمعه بازار کاشان، بورس فروش بهترین صنایع دستی این دیار است. انواع محصولات صنایع دستی کاشان، گلاب‌های باکیفیت و عرقیات، شیرینی‌های خوشمزه و آثار هنری زیبا در این بازار فروخته می‌شود. همان‌گونه که از نام این بازار پیداست،‌ فقط جمعه‌ها فعالیت می‌کند. درهای جمعه بازار کاشان از ۱۰ صبح تا ۷ عصر به روی خریداران باز است. جالب است بدانید این جمعه‌ بازار در یکی از بهترین پارک‌های کاشان فعالیت دارد. به لطف این شرایط، می‌توانید پس از گشت‌و‌گذاری جانانه در جمعه بازار و خریدی حسابی، سری به پارک بزنید و خستگی بگیرید.

آدرس جمعه بازار کاشان: تقاطع بلوار دانش و دانشجو، پارک آیت‌الله مدنی.

کاشان مال

کاشان مال

معرفی بهترین مجتمع‌های تجاری کاشان برای خرید سوغاتی را با مرکز خریدی به پایان می‌رسانیم که معماری مدرن و امروزی دارد. کاشان مال، یکی از جدیدترین مراکز خرید این دیار به حساب می‌آید. از آنجایی که با مرکزی خریدی جدید و تازه‌ساز روبه‌رو هستیم، کاشان مال به لحاظ امکانات رفاهی یکی از مجهزترین مراکز خرید این شهر شناخته می‌شود. به لحاظ طیف محصولات و خدمات نیز نظیر کاشان مال را در کاشان سراغ نداریم. زیبایی‌های کاشان مال و امکانات رفاهی این مرکز خرید به اندازه‌ای است که حتی اگر قصد خرید سوغات کاشان را ندارید، باز هم پیشنهاد می‌کنیم سری به آن بزنید. کاشان مال، فقط مرکزی برای خرید سوغاتی نیست. یکی از بزرگ‌ترین هایپرمارکت‌های کاشان در این مجتمع تعبیه شده است. در نتیجه برای خرید کالاهای روزمره و توشه سفر نیز می‌‌توانید روی کاشان مال حساب باز کنید.

بهترین فروشنده‌های کاشان در این مرکز خرید غرفه دارند. این فروشنده‌ها، انواع سوغات‌های کاشان را به مشتریان عرضه می‌کنند. جاجیم‌های زیبا، زیلوهای ارزشمند، فرش‌های نفیس، پارچه‌های خوش‌بافت و سفالینه‌های کاشان در این مرکز خرید پیش روی مسافران قرار می‌گیرد. جالب است بدانید کاشان مال، مکان مخصوصی برای نگهداری کودکان دارد. به ویژگی‌هایی که گفتیم، شهربازی مجهز و پیشرفته‌ای را نیز اضافه کنید. اگر به همراه اعضای خانواده و فرزندان دلبندتان راهی کاشان شده‌اید و می‌خواهید حسابی تفریح کنید و سوغاتی بخرید، کاشان مال انتخاب مناسبی برای شماست. جالب‌تر اینکه در همسایگی کاشان مال، هتلی پنج‌ستاره خودنمایی می‌کند. هتلی که از آن صحبت می‌کنیم با نام هتل مجلل وندا شناخته می‌شود. به همین دلیل اگر سفری اشرافی را به خودتان وعده داده‌اید، می‌توانید با اقامت در این هتل، هر زمان که اراده کردید سری به کاشان مال بزنید و تا می‌توانید سوغاتی بخرید.

آدرس کاشان مال: بلوار امام رضا.

سخن پایانی

سوغات کاشان، تنوع بسیار گسترده‌ای دارد. امیدواریم به لطف فهرستی که از این سوغاتی‌ها فراهم کردیم، بهترین سوغاتی را با قیمتی مناسب خریداری کنید و خاطره‌ای خوشی از سفر به کاشان داشته باشید. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم شما هم تجربه‌های سودمند و خاطره‌های شیرینی از سفر به کاشان دارید، خواهشمندیم این تجربه‌های مفید و خاطره‌های خوش را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.