اولین‌ها همیشه هیجان انگیزترین هستند. همدان، اولین پایتخت ایران و خانه‌ای بود که مادها برای زندگی در فلات ایران آن را انتخاب کردند. البته نام اولیه‌ی این شهر هگمتانه بود و بعدها توسط سلسله‌های دیگری هم به عنوان پایتخت انتخاب شد. در این مطلب سفرزون بهترین جاهای دیدنی همدان ، این شهر باستانی و زیبا را به شما معرفی می‌کنیم.

 

غار علیصدر ، سرآمد جاهای دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان - غار علیصدر
جاهای دیدنی همدان – غار علیصدر

درست است که عبور از دل کوه وهم انگیز است و ترسی در دل ما ایجاد می‌کند، اما اگر پا به غار علیصدر بگذارید بعد از مدتی متوجه می‌شوید که وهم و ترس جای خود را به لذت و هیجان داده است. این غار را شگفت‌انگیزترین غار آبی کشور می‌دانند که نام همدان به آن گره خورده است.

طولانی‌ترین غار آبی ایران

بعد از تحقیقات زمین شناسی مشخص شد که غار علیصدر حدود ۲۰۰ میلیون سال سن دارد. پس جلیقه‌ی نجات را به تن کنید، سوار قایق‌ها شوید و جستجو در این غار آبی را آغاز کنید. طول غار بسیار زیاد است و ارتفاع آب در بعضی از قسمت‌های آن به ۵۰ متر هم می‌رسد. دیدن غار علیصدر در هر فصلی ممکن است. فقط باید به این نکته توجه کنید که اختلاف دمای داخل غار با بیرون آن کاملا قابل لمس است. پس حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.

دهکده گنج‌نامه همدان ، قطب گردشگری بر دامن الوند

دهکده تفریحی گنج‌نامه

اگر به دیدن کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه بروید، با دهکده‌ی توریستی زیبایی مواجه می‌شوید که علاوه بر طبیعت منحصر به فرد، امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری هم دارد. این منطقه در سال ۱۳۷۹ در دامنه‌ی شمالی کوه الوند ساخته شد و حالا یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در شهر همدان است.

سفر بر فراز عروس کوه‌های ایران

رشته کوه‌های الوند دارای طبیعت بکر و زیبا هستند. حالا که زمان بازدید از همه‌ی این طبیعت را ندارید، فرصت دیدن آن‌ها را از ارتفاع زیاد از دست ندهید. تله کابین گنج نامه با امنیت بسیار بالا شما را به دیدن عروس کوه‌های ایران دعوت می‌کند. اما اگر به دنبال کمی هیجان هستید، سورتمه و بانجی جامپینگ دهکده گنجنامه می‌تواند تصویر هیجان انگیزتری را از جاهای دیدنی همدان به شما ارائه کند.

غار آکواریوم گنجنامه همدان ، تلفیق علم و سرگرمی

شاید دیدن نمونه‌های نادر اقیانوسی و ماهی‌های کمتر دیده شده مانند سفره ماهی در همدان، کمی عجیب و دور از ذهن باشد. اما برای اینکه این تصور را به چشم ببینید قبل از خروج از دهکده گنجنامه سری به غار آکواریوم آن بزنید. این مجموعه در هر قسمت دارای شبیه سازهای آب و هوایی است؛ با دیدن این جاذبه اقلیم‌های مختلف دنیا را کشف می‌کنید و سفری به قسمت‌های مختلف دنیا خواهید داشت!

آرامگاه باباطاهر همدان ، شاعر آرمیده زیر گنبد فیروزه‌ای

باباطاهر را به دوبیتی‌های لری شیرینش می‌شناسند. شاعری که به دلیل زندگی ساده و عارفانه‌اش به او لقب عریان داده‌اند. از زندگی او مطلب زیادی در دسترس نیست. اما بعضی سندهای تاریخی نشان می‌دهند که در لرستان به دنیا آمده و در همدان به خاک سپرده شده است.

آرامگاه هشت ضلعی با نمای سبز دامنه

آرامگاه باباطاهر در شمال غرب همدان و بر بالای تپه‌ای قرار گرفته است. ستون‌های بلند و گنبد زیبای فیروزه‌ای بنا معماری کلی آن را می سازد. اما عاملی که این مقبره را به یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی همدان تبدیل کرده، کاشی‌کاری‌های قسمت داخلی گنبد است. اطراف محوطه را دشتی سرسبز پوشانده که می‌تواند محل مناسبی برای تفریح گردشگران باشد.

آرامگاه ابوعلی سینا همدان ، دیدار با شیخ الرئیس

در میان جاهای دیدنی همدان ، آرامگاه ابوعلی سینا جایگاه ویژه‌ای دارد. این مقبره با علم و فرهنگ شهر پیوند خورده و نماد شهر همدان به حساب می‌آید. بنای ابتدایی مقبره را قاجاریان ساختند و بنای جدید در دولت پهلوی بازسازی و رونمایی شد. بهانه‌ی این بازسازی هزارمین سالگرد تولد حکیم محبوب ایرانی بود.

آرامگاه ابوعلی سینا | جاهای دیدنی همدان
آرامگاه ابوعلی سینا | جاهای دیدنی همدان

همتای گنبد قابوس

در نگاه اول به این آرامگاه ناخود آگاه تصویر گنبد قابوس در ذهن شما زنده می‌شود. البته باید بگوییم که آرامگاه ابن سینا دوازده ستون دارد، فضای بین ستون‌ها باز و تقریبا نصف بنای گنبد قابوس است. در زیر این برج موزه‌ی علم طب احداث شده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

بازار همدان ، لذت خرید در بازار سنتی

جاهای دیدنی همدان - بازار همدان
بازار همدان ، نمایش سنت و فرهنگ شهر

خرید، بخش جدایی ناپذیر هر سفر است. اما باید این را بدانید که بازار همدان تنها برای خرید سوغاتی و وقت گذارانی در میان فروشگاه‌ها نیست. بازار همدان یک جاذبه‌ی دوست داشتنی در میان جاهای دیدنی همدان است. بنای قدیمی و آجری با سقف‌های گنبدی شکل حال و هوای شما را عوض می‌کند.

هر راسته یک صنف

برای اینکه همه‌ی ۳۰ راسته‌ی بازار همدان را ببینید، احتمالا لازم است بیشتر از نصف روز وقت داشته باشید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر فرصت گشتن در بازار را دارید، از راسته‌هایی دیدن کنید که هنوز رنگ و بوی قدیمی‌تری دارند. گیوه‌ فروش‌ها، مسگران ، چاقوسازان ، شیشه فروش‌ها و صحاف‌ها بخش‌هایی از راسته‌های جذاب این بازار هستند.

در سفرزون بخوانید

دره مراد بیگ ، تبعیدگاهی با طبیعت منحصر به فرد

دره مراد بیگ ، عمیق ترین دره الوند
دره مراد بیگ ، عمیق ترین دره الوند

در فاصله‌ی حدود ۵ کیلومتری از همدان، عمیق‌ترین دره‌ی کوهستان الوند، منطقه‌ی گردشگری با چشم اندازهای بی‌نظیری را ایجاد کرده است. عمق این منطقه و دسترسی دشوار به آن در زمان گذشته باعث شده بود تا حکومت قاجار از آن به عنوان تبعیدگاه استفاده کند.

بهترین چشم اندازهای پاییزی

حیف است که پاییز بگذرد و از این دره دیدن نکنید. طیف رنگ‌های زرد تا قرمز در کنار هم این منطقه را به زیباترین قاب پاییزی تبدیل می‌کند. البته در این دره خانه های قدیمی و عمارت‌های متروکی هم وجود دارد که عمر آن‌ها به زمان قاجار برمی‌گردد.

تپه هگمتانه همدان ، یادگار سه هزار ساله‌ی مادها

همان‌طور که گفتیم، همدان اولین خانه برای ایجاد تمدن در فلات ایران بود.  تپه هگمتانه نام یکی از جاهای دیدنی همدان است که تاریخ آن با این تمدن پیوند خورده است. نام هگمتانه در سنگ نوشته‌ی بیستون و توسط داریوش اول حک شده است.

هگمتانه ، یادگار تمدن مادها
هگمتانه ، یادگار تمدن مادها

بقایای تاریخی هگمتانه ، گنج تاریخ ایران

بعد از اینکه این تپه توسط گروه‌های مختلف باستان شناسی کشف شد، بقایایی از حکومت‌های مختلف از دل خاک بیرون آورده شد که هرکدام روایت‌گر بخش عظیمی از فرهنگ ایرانی بود. لوح‌های زرین و سیمین ، لوح آرشام و لوح آریا رامنه که در موزه‌ی برلین نگهداری می‌شود، مهم‌ترین آن‌ها هستند.

از موزه هگمتانه بازدید کنید

باید این موزه را ببینید تا تصور شما از دوره‌های مختلف تاریخی به واقعیت نزدیک‌تر شود. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه، مومیایی موبانا است که تاریخ شناسان احتمال می‌دهند متعلق به مادر کورورش کبیر باشد.

گنبد علویان همدان ، شاهکار معماری سلجوقیان

گنبد علویان | جاهای دیدنی همدان
گنبد علویان | جاهای دیدنی همدان

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت گنبد علویان در میان دیگر جاهای دیدنی همدان، گچ بری و معماری بناست. این بنا در ابتدا مسجد بود اما با گذشت زمان به مقبره تبدیل شد. گنبد آن به دلیل آسیب‌های که در طول زمان دیده بود فروریخت. اما هنوز در نام آن گنبد به عنوان نماد به کار می‌رود.

باغ ایرانی همدان ؛ زیبا و دلنواز

باغ ایرانی همدان
باغ ایرانی همدان

باغ ایرانی از جاذبه‌های پرطرفدار همدان است که محیطی زیبا، سرسبز و جذاب را برای تفریح گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است. این باغ با چشم‌انداز سرسبز و زیبای خود، جایگاه ویژه‌ای نزد خانواده‌ها دارد و مکان مناسبی برای گردش، تفریح و استراحت است. اگر به این شهر دیدنی سفر کردید، حتما از باغ ایرانی نیز دیدن کنید.

اطلاعات بازدید از باغ ایرانی همدان

قیمت بلیت: رایگان

آدرس باغ ایرانی همدان : همدان، بین بلوار فلسطین و خیابان ابوذر.

دشت میشان همدان ؛ بهشت طبیعت‌گردان

دشت میشان | از جاهای دیدنی همدان
دشت میشان همدان

همدان علاوه‌‌بر آنکه شهری تاریخی با بناهای قدیمی است، طبیعت بکر و بی‌نظیری نیز دارد که زیبایی و سرسبزی فوق‌العاده‌اش، دیدنی‌ست.

دشت میشان همدان ، در نزدیکی قله الوند قرار دارد که مکان مناسبی برای تفریح و طبیعت‌گردی به شمار می‌رود.

دشت پهناور و سرسبز، آب و هوای خنک و بی‌نظیر، صدای پرندگان و جوشش آب چشمه، دشت میشان را جزو پرطرفدارترین جاهای دیدنی همدان قرار داده است. با سفر به این منطقه، یک کوهپیمایی نیمه سنگین و جذاب نیز انتظارتان را می‌کشد که پیش از شروع کوهپیمایی و در انتهای جاده منتهی به آن، کتیبه‌ای کهن را می‌بینید که متعلق به دوران داریوش هخامنشی است. علاوه‌بر طبیعت‌گردی و کوهنوردی، می‌توانید زندگی عشایر را هم از نزدیک و بر روی دامنه‌های الوند ببینید.

دشت میشان همدان، از جمله جاهایی است که اگر یک بار به آنجا بروید، برای همیشه در حافظه‌تان خواهد ماند.

اطلاعات بازدید از دشت میشان همدان :

آدرس دشت میشان همدان: همدان، میدان مرکزی، میدان قائم، سمت راست، دوراهی عباس‌آباد-گنج‌نامه، جاده گنج‌نامه

مسیر دسترسی به دشت میشان همدان : از همدان باید به سمت میدان مرکزی به سمت میدان قائم حرکت کنید. از آنجا نیز باید به سمت راست بپیچید. بعد از رسیدن به دوراهی، مسیر گنج‌نامه را ادامه دهید تا به ابتدای مسیر کوه ‌پیمایی برسید.

سراب گاماسیاب همدان ؛ بزرگترین سراب کشور

سراب گاماسیاب
سراب گاماسیاب

سراب گاماسیاب در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر نهاوند در استان همدان قرار دارد که از زیباترین و شگفت‌آورترین سراب‌های کشور به شمار می‌رود. سراب گاماسیاب همدان، سرچشمه بسیاری از رودخانه‌های کشور است که از دره‌های شمالی رشته کوه گروین نشات می‌گیرد.

حجم آب این سراب بسیار زیاد است و جزو سراب‌های پر آب کشور به حساب می‌رود. محوطه اطراف سراب با جنگل‌کاری‌های زیبا و درختان انبوه بلوط پر شده. در بالادست چشمه‌ها نیز غاری طبیعی دیده می‌شود که در نوع خودش تماشایی است. سفر به همدان و بازدید از سراب بی‌نظیر گاماسیاب، بهترین سفر طبیعت‌گردی را برای شما رقم می‌زند که پیش از این‌ها تجربه نکرده‌اید.

اطلاعات بازدید از سراب گاماسیاب همدان :

آدرس سراب گاماسیاب همدان : همدان، ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند

مسیر دسترسی به سراب گاماسیاب همدان : برای رفتن به سراب گاماسیاب باید ۱۰ کیلومتر از شهر نهاوند را به طرف سه‌راهی نهاوند-ملایر-بروجرد بروید. بعد از اینکه به پاسگاه قلعه قباد رسیدید، یک مسیر آسفالته را طی کنید تا به نورآباد برسید. جاده‌ خاکی سمت چپ‌تان را در سمت چپ طی کنید و بعد از آن می‌توانید سرچشمه سراب گاماسیاب را ببینید.

حمام حاج آقا تراب همدان ؛ حمام دوقلو

حمام حاج آقا تراب همدان
حمام حاج آقا تراب همدان

حمام حاج آقا تراب، از جمله جاهای دیدنی همدان است که قدمت آن به روزگار قاجاریان باز می‌گردد. این حمام بزرگ تاریخی درکوچه آقا تراب و محله علی آباد نهاوند قرار گرفته است. مساحت این حمام، در حدود ۶۷۰ متر مربع است و در دو بخش زنانه و مردانه و به سبک معماری دوران صفوی ساخته شده است. حمام حاج آقا تراب همدان را با نام «حمام دوقلو» نیز می‌شناسند و دلیل این نام‌گذاری، وجود دو حمام برای اشراف و عموم بوده است.

تزییناتی که در این بنا استفاده شده، شامل گچ‌بری‌های زیبا با طرح اسلیمی و کاشی‌کاری‌هایی از داستان شاهنامه است که بر زیبایی بنا افزوده و آن را چشم نوازتر کرده است.

قسمت‌های مختلف حمام نیز شامل بخش خزینه، تون‌خانه، حمام سرد و حمام گرم می‌شود.

این حمام تاریخی و زیبا از دیدنی‌ترین بناهای استان همدان است که نباید آن را از دست بدهید.

اطلاعات بازدید از حمام حاج آقا تراب همدان :

ساعت بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۲۰:۰۰

قیمت بلیت: رایگان

آدرس حمام آقا تراب همدان : همدان، نهاوند، محله علی‌آباد

میدان امام همدان ؛ منحصر به فردترین میدان کشور

میدان امام همدان
میدان امام همدان

از دیگر جاهای دیدنی همدان می‌توان به میدان خاص و معروف آن، یعنی میدان امام، اشاره کرد.

این میدان به گونه‌ای طراحی شده است که شش خیابان از آن منشعب می‌شود و همین امر نقطه آغاز تفاوت و برتری میدان امام همدان با دیگر میدان‌های کشور است.

شاید جالب باشد که  بدانید که کار طراحی ومعماری این میدان را فردی آلمانی به نام  کارل فریش انجام داده است. تزیینات هنرمندانه و چشم‌نوازی در میدان امام به کار رفته است، آجرکاری‌های ساده و یا برجسته و نقش‌های هندسی زیبا، همچنین گچ‌بری اطراف پنجره‌ها با نقوش انسان و حیوان و نیز پنجره‌های چوبی دیده می‌شود که دیدن هر یک از آن‌ها، حیرت‌تان را بیشتر خواهد کرد.

تماشای این میدان زیبا را در سفر به همدان از دست ندهید.

اطلاعات بازدید از میدان امام همدان :

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس میدان امام همدان : همدان، میدان امام خمینی

روستای ورکانه همدان ؛ رنسانس ایران

روستای ورکانه
روستای ورکانه

ورکانه، از جمله روستاهای تاریخی و تماشایی همدان است که با قدمتی ۴۰۰ ساله، در ۲۰ کیلومتری این شهر واقع شده است. روستای ورکانه همدان را با نام روستای سنگی نیز می‌شناسند و این نام‌گذاری وام‌دار بناهای سنگی فراوان در آن است. اصلی‌ترین مصالحی که در ساخت بناها و خانه‌های این روستا به کار رفته، سنگ است و تصویری که پیش چشمتان نمایان می‌کند، شبیه به خانه‌های دوران رنسانس اروپا است!

این روستا از جمله جاهای دیدنی همدان است که آن را نگین گردشگری استان همدان می‌دانند و در میان گردشگران خارجی از شهرت و محبوبیت فراوانی برخوردار است.

در این روستا می‌توانید کوچه‌های باریک و پر پیچ و خم با خانه‌های سنگی قهوه‌ای رنگ را ببینید. معماری خاص و منحصر به فرد، باغ‌های انبوه و درختان میوه و گردو، چشمه‌های فراوان و مردم مهربان و خونگرم ورکانه، همگی باعث شده‌اند که روز به روز تعداد گردشگران به این منطقه بیشتر شود.

اگر اهل سفر و روستاگردی هستید، برای بازدید از روستای ورکانه همدان نیز برنامه‌ریزی کنید.

اطلاعات بازدید روستای ورکانه همدان :

آدرس روستای ورکانه همدان : استان همدان، ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان

مسیر دسترسی به روستای ورکانه همدان : برای رسیدن به این روستای زیبا ابتدا به جاده همدان به ملایر بروید. بعد از آن، راهی جاده سد اکباتان شوید. بعد از طی مسافتی به جاده ورکانه می‌رسید که بعد از پشت سر گذاشتن آن، به روستا می‌رسید.

موزه و سفره‌خانه سنتی حمام قلعه همدان ؛ بازمانده از دوران قاجار

موزه و سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان
موزه و سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان

موزه و سفره‌خانه سنتی حمام قلعه از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری همدان به شمار می‌رود که طرفداران بسیاری نیز دارد. این حمام تماشایی با معماری تلفیقی ایرانی-اسلامی متعلق به دوران قاجار است. موزه و سفره‌خانه سنتی حمام قلعه در محله‌ای قدیمی به نام قاشق‌تراشان و در محدوده میدان امام‌ خمینی و خیابان شریعتی همدان قرار گرفته که معماری زیبای آن بسیار مورد توجه است.

این حمام نیز مانند دیگر حمام‌های قدیمی از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل شده است. حمام، شامل بخش‌هایی همچون حمام سرد، حمام گرم و انبار هیزم می‌شود که در هر قسمت مجسمه‌هایی نمادین از مردم شهر قرار داده شده که این موزه مردم‌شناسی را تکمیل می‌کند.

این مجموعه، علاوه‌بر موزه، دارای یک سفره‌خانه سنتی است که در آنجا می‌توانید انواع غذاهای سنتی را همراه با موسیقی محلی نوش جان کنید.

مجموعه حمام قلعه همدان، می‌تواند یک روز و شب بی‌نظیر را در شهر زیبای همدان برای شما رقم بزند.

اطلاعات بازدید از سفره‌خانه سنتی حمام قلعه همدان :

ساعت بازدید:  ۸:۴۵ صبح تا ۲۳:۳۰

آدرس سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان : همدان، خیابان شریعتی، کوچه مهر

روستای سیمین ابرو همدان ؛ روستایی با ۳۰۰ سال قدمت

روستای سیمین ابرو همدان
روستای سیمین ابرو همدان

از دیگر روستاهای هدف گردشگری در همدان، می‌توان از روستای سیمین ابرو نام برد که جزو روستاهای زیبای تاریخی و کهن این شهر به شمار می‌رود. این روستا در نقطه‌ای کوهپایه‌ای و با معماری خاص سنگی، به شکل پلکانی همراه با کوچه‌های باریک و تنگ در این استان قرار گرفته.

روستای سیمین ابرو علاوه‌بر زیبایی بناهای تاریخی و معماری، طبیعت بی‌نظیر و آب و هوای فوق‌العاده‌ای دارد که باعث شده، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

اگر دوست دارید یک تجربه روستاگردی جذاب را داشته باشید، روستای سیمین ابرو همدان را انتخاب کنید.

اطلاعات بازدید از روستای سیمین ابرو همدان‌ :

آدرس روستای سیمین ابرو همدان : همدان، ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی همدان.

تالاب آبشینه همدان ؛ میزبان پرندگان مهاجر

تالاب آبشینه همدان
تالاب آبشینه همدان

از دیگر جاهای دیدنی همدان که طرفداران زیادی نیز دارد، می‌توان به تالاب آبشینه اشاره کرد.

این تالاب وسعتی در حدود ۸۵ هکتار دارد که استراحت‌گاهی برای پرندگان مهاجر و بومی کشور به شمار می‌رود که هر ساله در فصل بهار از ایران عبور می‌کنند. این تالاب دیدنی، زیستگاه مهم و غنی گیاهی و جانوری کشور شناخته می‌شود که به عنوان منطقه شکار ممنوع در این شهر قرار گرفته. در تالاب آبشینه همدان، می‌توانید پرندگان زیبایی همچون پلیکان، کشین، فلامینگو، اگرت، حواصیل خاکستری و چوبیا را ببینید که از آفریقا به این سمت سفر کرده و در تالاب استراحت می‌کنند.

در اطراف تالاب نیز گیاهان مهمی چون آفتابگردان، نعنا، چتریان، شب بو، گاو زبان، گندمیان، فرفیون و بقولات وجود دارند که بر زیبایی این منطقه افزوده است.

در سفر به همدان، حتما تالاب آبشینه را نیز در لیست جاهای دیدنی مورد نظرتان قرار دهید.

اطلاعات بازدید از تالاب آبشینه همدان :

قیمت بلیت: رایگان

آدرس تالاب آبشینه همدان : ۵ کیلومتری همدان، مرکز دهستان سنگستان

کلیسای گریگوری استفان همدان ؛ تجربه یک بازدید متفاوت

کلیسای گریگوری همدان
کلیسای گریگوری همدان

کلیسای گریگوری استفان همدان، یکی از دیدنی‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌ای این شهر است که در محله قدیمی ارامنه و در قسمت شرقی تپه هگمتانه قرار دارد. این کلیسای تاریخی در زمان شاه سلیمان صفوی و به دست جمعی از ارامنه اصفهان، مهاجران و تجار ارمنی روسیه ساکن در همدان بنا شده.

این کلیسا با معماری خیره کننده و تزیینات زیبا جزو زیباترین کلیساهای همدان به شمار می‌رود. برج ناقوس‌خانه، حیاط خلوت، حیاط اصلی، پنجره‌های باریکی که تامین نور را بر عهده دارند و تابلوهای زیبا و ارزنده از حضرت مریم و حضرت مسیح و… از دیدنی‌های این کلیسا هستند. بازدید از کلیسای گریگوری استفان تجربه‌ای متفاوت و منحصر به فرد است که می‌توانید آن را امتحان کنید.

اطلاعات بازدید از کلیسای گریگوری استفان همدان :

قیمت بلیت: رایگان

آدرس کلیسای گریگوری استفان : همدان، ضلع شرقی تپه هگمتانه، محله قدیمی ارامنه

مقبره استر و مردخای همدان ؛ مهمترین زیارتگاه یهودیان در ایران

مقبره استر و مردخای یهودی در همدان
مقبره استر و مردخای یهودی در همدان

اگر به شهر همدان سفر کنید، در داخل شهر زیارتگاهی تاریخی را می‌بینید که متعلق به یهودیان و مورد احترام این اقلیت دینی است. مقبره استر و مردخای بنایی تاریخی و دینی است که قدمت آن به قرن سوم هجری باز می‌گردد و به زیبایی و با نمایی از سنگ و آجر ساخته شده است.

دو مقبره استر و مردخای در وسط این بنا قرار گرفته و به زیبایی با صندوق چوبی قدیمی و منبت‌کاری، پوشیده شده است. در بالای این مقبره، کتیبه‌ای با خط عبری و برجسته به صورت گچبری دیده می‌شود. بخش‌های مختلف این زیارتگاه که شامل دهلیز، ایوان، شاه‌نشین و مدخل ورودی می‌شود با نمایی زیبا و دیدنی طراحی شده است که چشم را خیره می‌کند. بازدید از مقبره استر و مردخای، برایتان لذتبخش و خاطره‌انگیز خواهد بود.

اطلاعات بازدید از مقبره استر و مردخای همدان :

ساعت بازدید: ۸ صبح تا۱۹:۰۰

قیمت بلیت: برای گردشگران داخلی ۱۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی رایگان

آدرس مقبره استر و مردخای همدان : همدان، مرکز شهر، ابتدای خیابان شریعتی

موزه تاریخ طبیعی همدان ؛ گنجینه گران‌بهای گونه‌های گیاهی و جانوری

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های این شهر است که انواع مختلفی از گونه‌های گیاهی و جانوری را در خودش جای داده است. این موزه با دارا بود شش سالن اصلی، از موزه‌های مهم و اصلی برای پژوهش به شمار می‌رود. سالن‌های موزه شامل سالن صدف‌ها و مرجان‌ها، سالن زمین شناسی، سالن پستانداران و پرندگان، سالن آبزیان، سالن پروانه‌ها و حشرات و سالن خزندگان است که هر یک جذابیت ویژه خود را دارند و مورد توجه گردشگران واقع شده‌اند. اگر به این دست موزه‌ها علاقه‌مندید، حتما از موزه تاریخ طبیعی شهر همدان دیدن کنید.

اطلاعات بازدید از موزه تاریخ طبیعی همدان :

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۱۷:۳۰

قیمت بلیت: رایگان

آدرس موزه تاریخ طبیعی همدان : چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا

خانه لطفعلیان ؛ یادگار فتحعلی‌شاه

خانه لطفعلیان | دیدنی های همدان
خانه لطفعلیان

خانه لطفعلیان ، یکی از زیباترین جاهای دیدنی همدان است که در لیست پرطرفدارترین‌ها جاهای دیدنی این شهر قرار دارد. قدمت این خانه تاریخی زیبا، به زمان قاجار باز می‌گردد و به یادگار مانده از این دوران است. خانه تاریخی لطفعلیان که امروزه به عنوان خانه_موزه استفاده می‌شود در شهر ملایر همدان واقع شده و بنایی آجری دارد.

لطفعلیان خانه‌ایست که دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد که با در و پنجره‌های ارسی و رنگارنگ پوشیده شده است. در میان حیاط خانه حوضی دیدنی و زیبا قرار گرفته که ترکیب آن با گلکاری‌های اطراف حیاط، منظره‌ای شکوهمند را پیش چشمتان به نمایش می‌گذارد. حسینیه و همچنین زیرزمین این خانه نیز جزو دیدنی‌ترین قسمت‌های آن به شمار می‌روند. در بخش زیرزمین خانه لطفعلیان می‌توانید حوضخانه‌ای را ببینید که نمایی سنگی در وسط قرار گرفته و در روزهای گرم تابستان، از خنک‌ترین جاهای خانه است.

علاوه‌بر ویژگی‌های منحصر به فرد خانه، سالن‌های مختلف موزه و اشیای گرانبهای موجود در آن نیز جذاب و دیدنی است.

اگر به تماشای خانه_موزه‌های تاریخی و تماشایی علاقه‌مندید، خانه لطفعلیان همدان را از دست ندهید.

اطلاعات بازدید از خانه لطفعلیان :

ساعات بازدید : ۸ صبح تا پایان ساعت اداری

قیمت بلیت : رایگان

آدرس خانه لطفعلیان : همدان، ملایر، خیابان شهید مصطفی خمینی، خانه موزه لطفعلیان

آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی ؛ مرد خدا

آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی | جاهای دیدنی همدان
آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی

از دیگر جاهای دیدنی همدان ، میتوان به آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی اشاره کرد که در روستای آرتیمان تویسرکان قرار دارد. رضی‌الدین آرتیمانی از عارفان و شاعران دوره صفوی بوده که مقبره او، امروزه زیارتگاه عاشقان است.

از آرامگاه اولیه رضی‌الدین چیز زیادی باقی نمانده بود که در میان سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ مقبره او را به طور کامل بازسازی کرده و به شکل امروزی درآوردند.

ساختمان آرامگاه، یک چهار ضلعی مربع شکل است که هر یک از ضلع‌های آن با سه طاق بلند بنا شده‌اند. این ساختمان از نزدیک شکوه و بزرگی خاصی دارد که چشم را می‌نوازد. تزیینات داخلی آرامگاه، ساده و همراه با تزیینات آجری است که این سادگی و زیبایی جلوه خاصی را به بنای مقبره بخشیده است.

اگر به استان همدان و شهر تویسرکان سفر کردید، حتما از این آرامگاه دیدن کنید.

اطلاعات بازدید از آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی :

ساعات بازدید : بهار و تابستان ۹ تا ۱۹ ، پاییز و زمستان ۹ الی ۱۷

قیمت بلیت : رایگان

آدرس آرامگاه رضی‌الدین آرتیمانی : همدان، تویسرکان، فاصله ۳ کیلومتری تویسرکان، روستای آرتیمان.

برج قربان همدان ؛ ساده و زیبا

برج قربان همدان | جاهای دیدنی همدان
برج قربان همدان

برج قربان همدان ، یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های همدان است که با نمای خاص و معماری ویژه خود، در این شهر قرار گرفته است.

بنای برج قربان، از جمله آثار مربوط به سدی ششم تا هشتم هجری قمری است. بر اساس روایات، این برج بخشی از یک مجموعه بسیار بزرگ شامل مدرسه، مسجد، خانقاه، کتابخانه و … بوده است که تمامی آن‌ها از بین رفته‌اند.

برح زیبای قربان، دارای ساختمانی ۱۲ ضلعی با گنبد مخروطی شکل است که سبک تازه و دیدنی معماری آن، مورد توجه گردشگران قرار دارد. نمای آجری و ساده ساختمان، خبر از کهنه بودن بنا می‌دهد و قدمت آن را به روشتی نشان می‌دهد. پنجره‌های کوچک مشبک و سرداب درون برج نیز از دیگر دیدنی‌های این بنا هستند که تماشای آن‌ها برای علاقه‌مندان به بناهای تاریخی بسیار لذتبخش است.

اطلاعات بازدید از برج قربان همدان :

آدرس برج قربان همدان : همدان، بین چهارباغ شهید مدنی و خیابان طالقانی، جنب دبیرستان ابن سینا.

سراب ملوسان ؛ عروس همدان

سراب ملوسان | نقاط دیدنی همدان
سراب ملوسان

در میان جاهای دیدنی همدان، طبیعت این شهر جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از زیباترین روستاهای گردشگری همدان، سراب ملوسان نام دارد که با طبیعت بکر و بی‌نظیر و دیدنی‌های منحصر به فردش، همچون عروسی در این منطقه خودنمایی می‌کند. سراب ملوسان، آنقدر بکر، تماشایی و خاص است که قطعا با دیدن آن حیرت‌زده خواهید شد. در ملوسان همدان، می‌توانید ده‌ها چشمه پرآب و زلال، دو غار تاریخی، دشت‌های پهناور و و کوه‌های سراب را ببینید.

اگر در اردیبهشت ماه به سراب ملوسان سفر کنید، لاله‌های واژگون اطراف شما را پر می‌کنند و زیباییشان را به رختان می‌کشند.

دشت‌های پهناور و سبز، کوهستان‌های تماشایی، چشمه‌های گوارا و… همه از زیبایی‌های سراب ملوسان است که می‌توانید در سفر به همدان آن را ببینید.

اطلاعات بازدید از سراب ملوسان :

ساعات بازدید : همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس سراب ملوسان : همدان، ۱۷ کیلومتری شهرستان نهاوند، نزدیکی روستای ملوسان.

سراب گیان همدان ؛ ساحره‌ای در دل همدان

سراب گیان همدان
سراب گیان همدان

از دیگر جاهای دیدنی همدان، می‌توان به سراب گیان در این استان اشاره کرد که با زیبایی محسور کننده‌اش، جایگاه ویژه‌ای در میان گردشگران دارد.

سراب گیان همدان، چشمه‌ای پرآب و گوارا است که دور آن را درختار انبوه و سرسبز چنار پر کرده‌اند. اگر به سراب گیان همدان پا بگذارید، فکر می‌کنید که به یک سرزمین رویایی زیبا قدم گذاشته‌اید که باور این حجم از جذابیت را برایتان سخت می‌کند.

باید بدانید که سراب گیان، در اسفندماه ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

درختان بلوط بلند، صدای چشمه و عطر خوب طبیعت این منطقه، می‌تواند شما را مست و محسور کند. اگر طرفدار طبیعت‌گردی و کشف مکان‌های جدید هستید، سراب گیان را فراموش نکنید.

اطلاعات بازدید از سراب گیان همدان :

ساعات بازدید : همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس سراب گیان همدان : همدان، ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند، ۲ کیلومتری تپه باستانی گیان، شمال شهر گیان.

شاهزاده حسین همدان ؛ زیارتگاه عاشقان

شاهزاده حسین همدان | جاهای دیدنی همدان
شاهزاده حسین همدان

امامزاده حسین، یا شاهزاده حسین همدان، بقعه متبرکه‌ای است که در میدان امام همدان قرار گرفته. این امامزاده، از بناهای دوره صفویه به شمار می‌رود که با معماری زیبا و دیدی خود، زیارتگاه عاشقان است.

در ورودی امامزاده، درختان توت قدیمی و کهنسالی به چشم می‌خورند که به حیاط این آرامگاه جلوه خاصی بخشیده است. ایوان ورودی، شبستان پیشین، اتاق مقبره وسردابی در عمق سه متری زمین، بخش‌های مختلف این امامزاده را تشکیل می‌دهند. کاشی‌کاری‌های دیدنی، کتیبه‌هایی با خط نستعلیق، آیینه‌کاری‌های چشم‌نواز و ضریح زیبای نقره‌کوب، از جمله تزیینات به کار رفته در بنای امامزاده است.

اگر مسافر همدان هستید، زیارت شاهزاده حسین را از دست ندهید.

اطلاعات بازدید از شاهزاده حسین همدان :

ساعات بازدید : همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس شاهزاده حسین همدان : همدان، میدان امام، ابتدای خیابان شهدا.

دریاچه سد اکباتان همدان ؛ تفرجگاه خاطره‌انگیز

دریاچه سد اکباتان همدان
دریاچه سد اکباتان همدان

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان، دریاچه سد اکباتان است که با زیبایی خاص خود در همدان خودنمایی می‌کند.

دریاچه سد اکباتان همدان تفرجگاهی مناسب برای مردم محلی و گردشگران است که محیط متفاوت و زیبای آن برای یک فراغت چند ساعته بسیار مناسب است. دریاچه سد ۶۰ هکتار وسعت و نزدیک به ۱۸ متر عمق دارد. دور تا دور این دریاچه با فضای سبز و درختان پوشیده شده که زیبایی منطقه را دوچندان کرده است. امکان انواع ورزش‌های آبی مانند قایقرانی و اسکی روی آب نیز بر محبوبیت دریاچه سد اکباتان افزوده است.

این دریاچه می‌تواند مکانی دلچسب و خاطره‌انگیز در سفر به استان زیبای همدان باشد.

اطلاعات بازدید از دریاچه سد همدان اکباتان :

ساعات بازدید : همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس دریاچه سر اکباتان همدان : جاده همدان ملایر، ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان.

تپه عباس آباد همدان ؛ تپه نقاره خانه

تپه عباس آباد همدان | دیدنی های همدان
تپه عباس آباد همدان

تپه عباس آباد همدان که به تپه نقاره خانه نیز شهرت دارد، از دیگر مکان‌های جذاب و توریستی همدان است. این تپه که بر بالای بلندی‌های شهر قرار دارد، از یک طرف دره سرسبز عباس آباد و از طرف دیگر ، نمائی از شهر همدان را به نمایش گذاشته است.

بر بالای تپه عباس آباد یا بام همدان، امکانات رفاهی و گردشگری زیادی از جمله رستوران، آبشار و استخر وجود دارد که از جذابیت‌های تپه عباس آباد به شمار می‌روند.

اگر دوست دارید چند ساعتی را به دور از هیایوی شهر و در هوایی عالی به سر ببرید، تپه عباس آباد همدان، مناسب‌ترین مکان برای شما خواهد بود.

اطلاعات بازدید از تپه عباس آباد همدان :

ساعت بازدید : همه روزا، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس تپه عباس آباد همدان : همدان، مشرف به میدان قائم (داریوش سابق)، تپه عباس آباد.

پارک مینی ورلد ؛ جهان کوچک

پارک مینی ورلد
پارک مینی ورلد

یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌ها و جاهای دیدنی همدان، پارک مینی ورلد ملایر است. این پارک زیبا، با طراحی خلاق و دیدنی خود، شبیه به جهانی کوچک است که ماکت مکان‌ها و بناهای معروف دنیا را درون خودش جای داده است.

پارک مینی ورلد همدان، عنوان چهارمین پارک مینی ورلد دنیا را به خودش اختصاص داده و هر روزه مورد توجه و بازدید گردشگران، خصوصا گردشگران خارجی قرار دارد.

از جمله ماکت‌های موجود در این پارک می‌توان به ماکت تخت جمشید، سربازان هخامنشی، معبد الهه آتنا، حافظیه، برج ایفل، برج پیزا، پل ورسک مازندران، مقبره خیام و سی و سه پل اصفهان اشاره کرد.

اطلاعات بازدید از پارک مینی ورلد :

ساعات بازدید : همه روزه، از ساعت ۸ صبح الی ۲۴ بامداد

قیمت بلیت : رایگان

آدرس پارک مینی ورلد : همدان، شهرستان ملایر، بلوار انقلاب، بلوار شهید بیات، کیلومتر یک بلوار نبوت، مینی ورلد خاورمیانه

 

سفرزونی‌های عزیز، کدام یک از شما به همدان رفته است؟ برای ما از جاذبه‌هایی که در همدان دیده‌اید بگویید و اگر نکته‌ای به نظرتان رسید، آن را با ما در میان بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های همدان کلیک کنید.