سایدا سفر

خوشبختانه نحوه گردشگری در چند سال اخیر تغییر کرده و رو به بوم گردی آورده. این روز‌ها بسیاری از گردشگران به قصد بوم‌گردی و پیدا کردن مناظر خاص و بکر طبیعت ایران عازم سفر می‌شوند. ایران نیز یک کشور چهار فصل است و مطمئن باشید که در پیدا کردن مقصد‌های جدید سفر دچار مشکل نخواهید شد. اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، حتما بارها و بارها به استان گیلان سفر کرده‌اید. خطه سرسبز شمال ایران و مخصوصا استان گیلان، هنوز هم مناظر بکر و دیدنی زیادی دارد که ما از آنها مطلع نیستیم. از این بین می‌توان به آبشاری زیبا اشاره کرد که خودش را در دل طبیعت شهر تالش استان گیلان مخفی کرده. آبشار زمرد دقیقا همانند جواهری در میان طبیعت بکر و دیدنی شهر تالش خودنمایی می‌کند و انتظار حضور شما را می‌کشد. با سفرزون همراه باشید تا این آبشار زیبا را بهتر بشناسید.

تالش، شهر زیبایی‌ها

قسمت زیادی از استان گیلان متعلق به شهر تالش است. قسمتی از این شهر زیبا و دیدنی در حال حاضر از ایران جدا شده است، اما با این وجود هنوز هم بخش وسیعی از آن متعلق به ایران است. از پارک سیاه‌داران گرفته تا جنگل گیسوم و منطقه سوباتان، همه و همه جزء زیبایی‌های طبیعی شهر سرسبز تالش هستند.

نمای دور از آبشار زمرد

با این وجود قطعا نمی‌توانید در یک سفر کوتاه طوری برنامه‌ریزی کنید که همه جاهای دیدنی تالش را ببینید. خب قطعا اکثر ما با جاذبه‌های دیدنی مثل جنگل گیسوم آشنا باشیم اما اگر کمی وارد روستا‌های این شهر دیدنی شوید، جاذبه‌های زیبای دیگری را ببینید که تصور نمی‌کنید. یکی از این جاذبه‌های بکر و دیدنی که در دل شهر حویق واقع شده، آبشار زمرد نام دارد.

آبشار زمرد ، طبیعی پنهان شده در نزدیکی روستای زمرد

شهر حویق در منطقه تالش واقع شده. این شهر کوچک که حدودا در ۴۰ کیلومتری شمال تالش قرار دارند، تنها چهار هزار تن را در خود جای داده. شهری کوچک که حال و هوای گذشته را دارد. مردمی مهربان که همه یار و پناه یکدیگر هستند. مردمی که هنوز محصولات مورد نیازشان را خودشان تهیه می‌کنند. شهری که هنوز در کوچه و پس کوچه‌هایش بوی نان تنوری به مشام خواهد می‌رسد.

نمای ۳۶۰ درجه از آبشار زمرد

زمانی که همینطور در کوچه و پس کوچه‌های این شهر قدم می‌زنید، به روستایی با نام زمرد می‌رسید. هرچقدر که به روستای زمرد نزدیک‌تر می‌شوید، هوا خنک‌تر و دلپذیر‌تر می‌شوید. پیش‌تر که می‌روید صدای شرشر آب کم کم به گوش شما می‌رسد. صدای دلنشین که روح هر کسی را به وجد می‌آورد. این همان صدایی است که انتظارش را می‌کشید، صدایی زیبا که حاصل از آبشار زمرد و یا همان آبشار دوقلو است.


برای دریافت راهنمای سفر به گیلان کلیک کنید.


شهر حویق

اگر اهل طبیعت گردی باشید، شاید نام ده حویق به گوش شما خورده باشد. این روستا چند سالی است که با روستای چوبر تلفیق شده و شهری با نام حویق را ایجاد کرده. این شهر زیبا کاملا بافت سنتی خود را حفظ کرده. هنوز هم مردم این روستا مشغول کشاورزی و دامپروری هستند.

آبشار زمرد واقع در شهر حویق

با وجود اینکه حویق را می‌توان قسمتی از تالش دانست، اما فاصله کمی با استارا نیز دارد. به همین دلیل برخی از ساکنین حویق به زبان آذری صحبت می‌کنند و برخی دیگر نیز هنوز گویش تالشی دارند. مردم این شهر زیبا بسیار مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی هستند. آنها با گردشگران رابطه بسیار خوبی برقرار می‌کنند و اجازه می‌دهند از شهر کوچک اما گرم و صمیمی‌شان دیدن فرمایید.

علاوه بر وجود آبشار زمرد ، طبیعت اطراف این شهر نیز به خودی خود دیدنی است. گشت زنی در حویق آنقدر لذت‌بخش است که از آن سیر نخواهید شد. مراتع سرسبز پوشیده از گل و صدای پرندگان و جنگل‌های طبیعی انبوه که ریه‌های شما را پر از هوای تازه می‌‍کنند.

آبشار زمرد ، جواهر اصلی شهر حویق

همانطور که از طبیعت و محیط شهر حویق لذت می‌برید، مسیر خود را به سمت فتح الله محله کج کنید. کمی از که فتح الله محله گذشتید، به  روستای زمرد می‌رسید. از روستای زمرد باید یک مسیر با شیب به سمت پایین را طی کنید تا به آبشار برسید. این مسیر تنها حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و خیلی هم طولانی نیست.

شهر حویق

پیاده‌روی در این مسیر بسیار دلنشین است. فضای سبز، صدای پرندگان و رطوبتی که با نزدیک شدن به آبشار روی پوست خود احساس خواهید کرد. زمانی که به آبشار برسید واقعا از این دیدن آن سیر نخواهید شد. آبشار زمرد در حقیقت از دو آبشار تشکیل شده که کنار یکدیگر پر جوش و خروش هستند.

آبشار زمرد یا همان آبشار دوقلو

یکی از زیبایی‌های آبشار زمرد در این است که دو آبشار کنار یکدیگر قرار دارند. این سفر را می‌توان معنای واقعی یک تیر و دو نشان دانست! دو آبشار که هر کدام زیبایی خود را دارند. یکی از ارتفاع چهار متری و دیگری از ارتفاع هشت متری سقوط خود را آغاز می‌کنند.

آبشار دوقلو یا همان آبشار زمرد

آب زلالی که از چشمه‌های کوهستانی نشات می‌گیرد، راهی این سفر طول و دراز می‌شود. روی صخره‌های پلکانی می‌لغزد و در نهایت وارد حوضچه‌ای به زلالی اشک چشم می‌شود. دیدن این روند سقوط بسیار دلپذیر، زیبا و دوست داشتنی است. هوای اطراف آبشار زمرد بسیار معتدل هست. هر طرف را که نگاه کنید، سرسبزی طبیعت چشم شما را پر می‌کند.

روی تک تک پلکان‌های صخره‌ای جلبک بسته شده. صدای پرندگان در اطراف آبشار گوش شما را پر می‌کنند. آبشار زمرد را می‌توان واقعا قسمتی از طبیعت بکر و دست نخورده ایران دانست. طبیعتی که دخالت انسان در آن بسیار کمتر به چشم می‌خورد.

امکانات رفاهی و خدماتی در اطراف آبشار زمرد

اگر به دنبال مغازه، رستوران، نمازخانه و یا سرویس بهداشتی در اطراف آبشار هستید، باید بدانید که خوشبختانه یا متاسفانه این امکانات در نزدیکی آبشار زمرد وجود ندارند. هنوز هم می‌توان آبشار زمرد را یک منطقه طبیعی بکر و دست نخورده دانست و این مهم را مدیون همین نبود امکانات مختلف دانست.

مسیر کوهستانی به سمت آبشار زمرد

هر زمان که امکانات برای عوام مردم فراهم شود، گردشگران به اینجا هجوم خواهند آورد و به این شکل دیگر آبشار زمرد یک طبیعت بکر نخواهد بود. شاید در شهر حویق بتوانید مقداری جزئی خرید بکنید، اما در نهایت بهتر است وسایل مورد نیاز خودتان را از داخل تالش و یا جاده تهیه کنید.

چه فصلی را برای بازدید از آبشار زمرد انتخاب کنیم؟

این منطقه را می‌توان یک منطقه چهار فصل دانست. حتی در فصل زمستان نیز هوا به دلیل وجود آبشار، نسبتا معتدل‌تر از مناطق دیگر کوهستانی است. اما به هر حال زمستان و سرما و تابستان و تابش مستقیم آفتاب ممکن است شمار را آزار دهند. به همین دلیل بهترین فصل را برای بازدید از آبشار زمرد می‌توان پاییز و بهار دانست.

در فصل بهار و مخصوصا ماه اردیبهشت، میزان بارش به حداکثر خود می‌رسد. از این رو رو جوشش و خروش آبشار بیشتر از فصل‌های دیگر خواهد بود و این موضوع دل شما را خواهد لرزاند. دامنه‌های کوه پوشیده از گل‌های آلاله و شقایق می‌شود. تا چشم کار می‌کند تنها زیبایی و طبیعت بکر خواهد بود.

ورود آبشار زمرد به حوضچه

از طرف دیگر فصل پاییز نیز شاه فصل‌ها است. همه جا رنگارنگ خواهد شد. با وجود اینکه برگ درختان می‌ریزد، اما رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز، ظاهری همانند یک نقاشی هنرمندانه به طبیعت می‌بخشند. اگر از فضا‌های دراماتیک و عاشقانه لذت می‌برید، باید بدانید که فصل پاییز در آبشار زمرد دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

چه تجهیزات و یا مهارتی برای بازدید از آبشار زمرد نیاز است؟

شما تا شهر حویق می‌توانید خودتان را با یک وسیله نقلیه معمولی برسانید. از آنجا تا روستای زمرد و از آن روستا تا آبشار زمرد، مسیر کوهستانی و صعب العبور خواهد بود. به همین دلیل تنها با وسایل نقلیه آفرود همانند لندکروز، پاترول و یا نیسان می‌توانید این مسیر را پشت سر بگذارید.

اما با این حال یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های سفر شما، پیاده‌روی در این مسیر خواهد بود. می‌توانید آرام آرام قدم بزنید و از طبیعت بکر اطراف لذت برید. اما باید بدانید که این مسیر زیبا و دیدنی یک پیاده‌روی حدود ۲۰ دقیقه‌‌ای خواهد بود و به علاوه اینکه باید حدود ۲ کیلومتر مسیر کوهستانی را بپیمایید.

سقوط پلکانی آبشار زمرد

البته نمی‌توان این مسیر کوهستانی را کوهنوردی دانست. در حقیقت نوعی از کوه‌پیمایی خواهد بود و نیاز به مهارت کوهنوردی حرفه‌ای ندارد. اما به هر صورت ترجیحا کفش‌های مناسب چنین مسیری به پا کنید و لباس راحتی همراه خودتان داشته باشید. در این مسیر ممکن است لباستان خیس شود، پس لباس ضدآب و یا یک دست لباس اضافی همراه خود داشته باشید.

به صورت کلی می‌توان گفت که برای بازدید از آبشار زمرد نیاز به مهارت خاصی نخواهید داشت اما در عین حال باید از آمادگی جسمانی کافی برخوردار باشید.

اقامت در اطراف آبشار زمرد

همانطور که اشاره کردیم، طبیعت این اطراف واقعا بکر است و به دلیل سود بشر هیچ بنای اقامتی در این اطراف ساخته نشده. به همین دلیل بهتر است صبح برای بازدید خود برنامه‌ریزی کنید و پیش از غروب به شهر تالش بازگردید. در این شهر شاید هتل‌های پنج ستاره وجود نداشته باشد، اما قطعا فضای برای اقامت خود پیدا خواهید کرد.

جاذبه‌های اطراف آبشار زمرد

قطعا سفر شما به آبشار زمرد تک جاذبه نخواهد بود. در مسیری که به سمت تالش می‌آیید، می‌توانید پیش از هر چیز به سراغ جنگل گیسوم بروید. این جنگل ساحلی یکی از زیبا‌ترین جنگل‌های تمام ایران محسوب می‌شود. از طرف دیگر جاده اسالم به خلخال و گردنه الماس نیز در نزدیکی شما خواهند بود. این جاده دیدنی نیز به تنهایی جزء جاذبه‌های دیدنی استان گیلان و منطقه تالش به شمار می‌آید.

از آنجا نیز اگر وارد مناطق بکر شوید، با منطقه سوباتان آشنا خواهید شد. این منطقه ییلاقی دارای جاذبه‌های دیدنی بسیار است. در این میان می‌توان به غار سوباتان، مراتع اطراف و آبشار ورزان اشاره کرد. در نتیجه طوری برنامه‌ریزی سفر خود را انجام دهید که از دیدن این جاذبه‌های زیبا بی‌نصیب نمانید.

دستر‌سی به آبشار زمرد

آدرس آبشار زمرد روی نقشه گوگل

دسترسی به این آبشار اصلا کار دشواری نیست. شما می‌توانید از طریقه جاده فومن – سراوان، خودتان را به تالش برسانید. برای این کار کافیست تا تابلو‌های راهنما به سمت تالش را دنبال کنید. سپس از آنجا وارد جاده رشت آستارا شده و به سمت شمال غرب بروید. چند کیلومتری که گذشت، در یک دوربرگردان تابلوی راهنمای ورود به شهر حویق را خواهید دید.

آن دور برگردان رو دور بزنید ( البته اگر از آستار به سمت رشت عازم باشید، نیازی به دور زدن نخواهید داشت و این شهر در سمت راست شما قرار دارد). از آنجا وارد شهر حویق شوید. سپس از حویق باید به سمت فتح الله محله بروید. اگر وسیله نقلیه مناسبی ندارید، خودروی خود را در نزدیکی مدرسه و همان محله پارک کنید و به سمت روستای زمرد بروید.

بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی نسبتا سریع به روستای زمرد خواهید رسید. از آنجا هم می‌توانید عازم آبشار زمرد شوید و حسابی روح و جان خود را تازه کنید.

خب سفرزونی عزیز، نظر شما در این رابطه چیه؟ به نظر شما چنین جاذبه‌های دور افتاده‌ای ارزش دیدن دارند؟ اصلا چنین جاذبه‌هایی را ترجیح می‌دهید یا آنهایی که دسترسی ساده‌تری دارند؟ به نظر شما چطور می‌توان به بکر ماندن این مناظر کمک کرد؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.

بگرد، بخند، زندگی کن