سایدا سفر

هر گوشه‌ی ایران جاذبه‌ای است که شما را غافلگیر می‌کند. این پراکندگی زیبایی‌ها را می‌توانید در سراسر این سرزمین جستجو و لمس کنید تا از ذره ذره‌اش شگفت‌زده شوید. یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی ایران در مسیر میانه – زنجان قرار دارد. کوه‌های آلاداغ لار با رنگ‌های چشم‌نواز و حیرت انگیز خود چشمان شما را در طول این مسیر به سوی خود می‌کشند و شما از کشف این حجم از رنگ و هنرمندی طبیعت جادو می‌شوید. با مجله سفرزون همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی این جاذبه به‌دست بیاوریم.

آلاداغ لار کجاست؟

آلاداغ لار
آلاداغ لار

برای دیدن زیبایی این کوه‌ها به سمت جاده‌های شمال غربی ایران سفر می‌کنیم و راه زنجان را در پیش می‌گیریم. زمانی‌که وارد جاده‌ی میانه – زنجان می‌شوید خودتان را برای دیدن‌ سحرانگیزترین جلوه‌ی سنگ‌ها آماده کنید.

کمی که این مسیر را پیش بگیرید ردیفی از رنگ‌های قرمز، زرد، نارنجی و سفید پیش چشم‌هایتان قد می‌کشند که نظم و گستردگی آن‌ها قاب چشم شما را پر می‌کند و زیبایی طبیعت شما را غافلگیر می‌کند. این رنگین کمان سنگی از زنجان شروع شده و تا اهر ادامه دارد. آلاداغ لار حدود ۷۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی زنجان ؛ تماشای زیبایی‌های ماندگار


رنگ‌ها و قصه‌ی آن‌ها

آلاداغ لار

علت اصلی به‌وجود آمدن کوه‌های رنگی رسوباتی است که در لایه‌های مختلف زمین قرار دارند و به مرور و بر اثر تغییرات زمینی همراه فرآیند‌های کوه‌زایی در سطوح مختلف این کوه‌ها خود را به نمایش گذاشته‌اند.

در خصوص رنگ‌های مختلفی که در این سنگ‌ها قرار دارد می‌توان گفت که اصلی‌ترین ماده رسوبی در آن‌ها آهن است که در اثر اکسید شدن رنگ سرخ را به چهره‌ی کوه بخشیده. در لایه‌های دیگری از این نقاشی طبیعی رنگ‌های سبز و زد نشان از وجود مس و کربن است.

رزرو هتل داخلی

آلاداغ لار و دیدنی‌هایش

کوه‌های رنگی آلاداغ لار
کوه‌های رنگی آلاداغ لار

بهتر است برای بازدید دقیق‌تر از این رنگ‌های چشمگیر از ماشین پیاده شوید و دقایقی را به لمس و کشف جادوی طبیعت اختصاص دهید. این جاذبه یکی از بهترین مکان برای عکاسی است. درست جایی که رنگ‌ها با مهربانی به شما لبخند می‌زنند.

در این گشت و گذار مراقب زیبایی آن باشید و پس از بازدید مطمئن شوید که زباله‌ای را در طبیعت رها نکرده باشید تا این میراث برای همگی حفظ شود.


در سفرزون بخوانید: مسجد جامع زنجان ، بازمانده‌ای از قاجار به رنگ مذهب


چه زمانی سفر کنیم؟

آلاداغ لار

این پدیده با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف نماهایی متفاوت دارد و در برابر سرما و گرما رنگ‌ها و شفافیت آن‌ها کمی تغییر می‌کند. برای مثال در فصول سردتر و هنگام بارش سرخی کوه‌ها بیشتر می‌شود.

آدرس

استان آذربایجان شرقی، ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز


در سفرزون بخوانید: گنبد سلطانیه ، بزرگترین در اندازه، جذاب ترین در رنگ


اگر شما هم از این پدیده‌ی زمین شناسی زیبا دیدن کرده‌اید برای ما بنویسید.

آیا ویژگی دیگری در خصوص این کوه‌ها می‌دانید؟

شما هم اگر به اندازه ما از این رنگ‌ها لذت برده‌اید این مکان را به دیگران معرفی کنید.