سایدا سفر

علاقه‌مندان به طبیعت، نگاه متفاوت‌تری به زندگی دارند؛ چرا که بارها از عظمت آنچه در دامان هستی می‌گذرد، به شگفت آمده‌اند. طبیعت‌گردان شاید بهتر وحدت میان اجزای هستی را درک می‌کنند. ایران پر است از مناطقی که محبوب گردشگران است و بازدید از آن‌ها، راهی‌ست برای درک این وحدت و لذت بردن. یکی از آن مناطق جذاب دره‌ای است بـه نـام اوپرت کـه مرز میان استان مـازندران و استان سمنـان محسوب می‌شود. دره‌ اوپرت متجلی تضاد دو اقلیم است، از این جهت که به لحاظ جغرافیایی در مکانی واقع شده که هم جنگل، و هم بیابان وجود دارد. همراه ما با سفرزون باشید تا درباره جذابیت‌های گردشگری اوپرت و حوالی آن بیشتر بدانیم.

مختصری درباره دره اوپرت

اوپرت در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر واقع شده است. خانه‌های روستایی، دشت‌های زیبا، کوه‌های پوشیده شده از علف و چشمه‌های جوشان با آب گوارا، از خصوصیات شاخص منطقه اوپرت است. آنچه باعث تفاوت رنگ و چهره این منطقه با منطقه مجاور شده است، قامت بلند کوههای البرز در دامنه شمالی است که اغلبِ ابرهای باران‌زا را در این  ناحیه گیر می‌اندازد و به همین دلیل، سهم کمتری از بارش به دامنه جنوبی می‌رسد. همین امر موجب تفاوت پوشش گیاهی این دو ناحیه می‌شود. این امر باعث شده دامداران منطقه شمالی سمنان دام‌هایشان را برای چرا به این منطقه بیاورند.

دره اوپرت
دره اوپرت

موقعیت دره اوپرت روی نقشه گوگل

ویژگی‌ های دره اوپرت

اگر بخواهیم این منطقه را دقیق‌تر توصیف کنیم، باید این نکته را بگوییم که ییلاق اوپرت دیواره اوپرت را به شمال شرقی قله خرو نرو متصل می‌کند که دیواره شمالی آن مرز بین جنگل‌‌های هیرکانی در شمال و دشت کویری در جنوب است. در این بخش روستاهایی وجود دارد به نام روستاهای سنگده و میانا که جزو منطقه دودانگه مازندران هستند. این منطقه به دلیل شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی خاص و تنوع جانوری، جزو منطقه حفاظت‌شده است.

دره اوپرت
دره اوپرت

به جز حیوانات اهلی، اسب‌های وحشی از جذاب‌ترین تصاویری است که در این منطقه می‌توان مشاهده کرد. وجود گونه‌های گیاهی چون اورشمک، گوگ په، سیروک، زیره، اوک چو، قعلب، کولک، زولنگ، پاروک، مـازش کو، الزی و اوجی، پرورش گیاهان دارویی را نه تنها در این ناحیه ممکن ساخته‌است، بلکه رونق بخشیده‌است.

دره اوپرت
دره اوپرت

دیدنی های اوپرت

در مسیر رسیدن به منطقه اوپرت، جنگل راش در محله سنگده و آبشار اوبن در دل این جنگل از دیدنی‌های این منطقه هستند. چنانچه قصد سفر به اوپرت را دارید از این دو جاذبه طبیعی غافل نشوید.

از دیگر مناطق گردشگری منطقه اوپرت باید از دریاچه‌ی چورت نام برد که در منطقه چورت در دل جنگل واقع شده‌است. چنانچه قصد بازدید از آن را دارید  پس از طی مسافت حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تـابلوی روسـتـای چورت مسیر فرعی را ۱۵ کیلومتر ادامه دهید تا در جاده آسفالت بـه روسـتـای چورت برسید؛ سپس با طی مسیر جاده خـاکی بـه طول ۱۰ کیلومتر دریاچه چورت مقابل شماست.

در مسیر خود می‌توانید از چشمه‌ای پلکانی و زیبا‌ کـه بـه ثبت ملی هم رسیـده دیدین نمایید، نام آن باداب سورت هم همجوار دریاچه چورت در اوپرت است.

دریاچه‌ی چورت
دریاچه‌ی چورت

دیدنی های اطراف اوپرت

در این محل چشمه‌های فراوانی وجود دارد، به‌طور مثال قل‌قل چشمه، کنگل چشمه، پایین لوتی‌گرد چشمه، بالا لوتی‌گرد چشمه، کله چشمه و عمارت سرچشمه. هر کدام از این چشمه‌هـا بنابر محل و عمق سرچشمه، دارای بو و مزه و رنگ خـاصی هستند. هرچند که با شروع دوره خشکسالی، میزان آب چشمه‌ها کاهش یافته اما هنوز زیبا هستند. همچنین می‌توانید از منطقه لماسیه و طبیعت منحصربه‌فرد آن نیز بهره برید.

جاذبه دیگری هم در روستای فینسک وجود دارد، آبشار زیبای فینسک. این روستا در مسیر شهمیرزاد به فولاد ده واقع شده و در یک جاده فرعی با فاصله ۱۵ کیلومتر قراردارد.

قل‌قل چشمه
قل‌قل چشمه

بـهترین زمـان برای سفر بـه دره اوپرت

دره اوپرت در هر فصل سال زیبایی خودش را دارد اما بهترین زمان برای دیدن این منطقه، بهار و تابستان است؛ چرا که خنکی هوا در شب باعث آرامش مسافرانی است که در چادر اقامت دارند و سرسبزی طبیعت در این زمان بسیار چشم‌نواز است. همچنین فرصت عکاسی و ثبت تصاویر یادگاری از این مکان زیبا در این فصول بهتر است.

از طرفی اقامت در فصول بارندگی برای اغلب گردشگران، به خصوص خانواده‌هایی که کودک به همراه دارند، مشکل است. از طرفی حضور عشایر درتـابسـتـان امکان خرید لبنیات تازه و امکان آشنایی با سبکی دیگر از زندگی را به گردشگران می‌دهد.

دره اوپرت
دره اوپرت

امکانات و شرایط اقامت در اوپرت

دره اوپرت
دره اوپرت

معمولا کسانی که قصد عزیمت به این منطقه را دارند، وسایل کمپ با خود می‌برند. اما امکان اقامت در خانه‌های ییلاقی روستاها نیز وجود دارد.

یکی دیگر از امکانات این منطقه، امکان خرید فراورده‌های محلی از روستاهای اطراف است.

چگونگی دسترسی به اوپرت

مسیر اصلی دسترسی به اوپرت از سمت شهمیرزاد، استان سمنان است. بدین صورت که به سمت ساری در مسیر حرکت می‌کنیم و از خروجی پرور وارد مسیر دیگری شده و روستاهای کولیم، کاور و ملاده را پشت سر می‌گذاریم تا به سرحده برسیم. در سمت راست یک خروجی هست که به اوپرت می‌رسد.

از تهران به سمت اوپرت باید از مسیر جاده فیروزکوه و خطیرکوه حرکت کنیم؛ این مسیر کوتاه‌تر و زیبا‌تراست. از گردنه کدوک، راه‌آهن شمال، پل ورسک و غار اسپهبد خورشید عبور می‌کنید که خود از جاذبه‌های آن مسیر به شمار می‌آیند.

دره اوپرت
دره اوپرت

لطفا به وقت طبیعت‌گردی، حتما نکات زیر را رعایت کنید

 • کفش و لباس مناسب فصل همراه داشته باشید. به خاطر داشته باشید اوپرت شب‌های خنکی دارد.
 • حتما کیسه زباله همراه داشته باشید. زباله‌ها و همچنین کیسه‌های پر شده از زباله را در محل رها نکنید. حتی پوست میوه و تخمه را به بهانه بازگشت به طبیعت در محل رها نکنید؛ آلودگی‌های ناشی از زباله‌ها هم به چهره طبیعت و هم به حیوانات آسیب می‌زند.
 • بهتر این است که در طبیعت سکوت را رعایت کنید و آرامش مکان طبیعی را با بلند کردن صدای موسیقی و برگزاری جشن و میهمانی به هم نزنید. این احترام به اکوسیستم و البته گردشگران دیگری است که برای لذت بردن از سکوت به طبیعت سفر کرده‌اند.
 • برای جلوگیری از تخریب محل، از سفر کردن با گروه‌های بزرگ با تعداد ماشین زیاد اجتناب کنید.
 • هنگام اقامت در چادر با نور شدید و صدای بلند موسیقی آرامش ساکنین اطراف و سایر گردشگران را برهم نزنید.
 • در طبیعت آتش روشن نکنید. در صورت نیاز، کنترل شده عمل کنید و مراقب پوشش گیاهی آنجا باشید. قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شوید و آثار باقی‌مانده را تمیز نمایید.
 • با ماشین از روی مرتع‌های سبز عبور نکنید؛ زیرا این کار باعث از بین رفتن طبیعت و محل چرای حیوانات محلی می‌شود از طرفی، چهره منطقه را نازیبا می‌کند.
دره اوپرت
دره اوپرت

نقاط ضعف و قوت

نقاط قوت: 

 • امکان کمپ کردن
 • برخورداری از طبیعتی بکر
 • لزومی به پرداخت ورودی نیست

نقاط ضعف: 

 • برخی جاده‌ها آسفالت نیستند و بیشتر دسترسی‌ها محلی هستند. بنابراین از استاندارد جاده‌های معمول برخوردار نیستند.
 • در محل و اطراف رستورانی نیست، بنابراین آمادگی لازم را داشته باشید. به خصوص اگر مدت اقامتتان طولانی است.

 

دره اوپرت

سخن آخر

خرسندیم که با همراه هستید و چنانچه تجربه‌ای از سفر به این منطقه دارید، با ما و سایر خوانندگان درمیان بگذارید. اگر از ساکنین این منطقه زیبا هستید، ما را در تکمیل اطلاعات برای سایر خوانندگان سفرزون یاری کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.