سایدا سفر

اگر بخواهیم سراغ یکی از پر جاذبه‌ترین روستاهای جنوبی ایران برویم پیشنهاد سفرزون بندرلافت است. این روستای تاریخی نامش در فهرست قدیمی‌ترین روستاهای ایران می‌درخشد. لافت در کنار قدمتی که نام آن‌را زنده نگه‌داشته ویژگی‌های بسیاری دارد که هر کدام جای شگفتی است. این ویژگی‌ها از تاریخ و مردمان روستا شروع می‌شود و به کرانه‌های نیلی و دلبرانه‌ی خلیج فارس می‌رسد.

بندر لافت در شمال غربی جزیره قشم و در پیش‌آمدگی خشکی‌های جزیره در طول جغرافیایی ۵۵ درجه و ۵ دقیقه شرقی و عرض ۲۶ درجه و۵۴ دقیقه شمالی واقع شده‌است لافت در شرق جنگل حرا واقع شده و به لحاظ تقسیمات سیاسی یکی از مراکز جمعیتی بخش مرکزی در شهرستان قشم در استان هرمزگان است.

بندرلافت یکی از دروازه‌های ورود به جزیره قشم است.این روستا در طی زمان ارزش سیاسی و اقتصادی بالایی داشته و بسیاری معاملات تجاری مهم در همین بندر انجام می‌شده است. برای شناخت بیشتر این روستای بندری زیبا همراه ما باشید.

قدم به قدم در بندرلافت

بندرلافت
بندر لافت

نخستین چیزی که در ورود به بندرلافت توجه شما را جلب می‌کند معماری زیبا و تاریخی خانه‌های روستا است. خانه‌هایی با نمای روشن و بادگیرهای هنرمندانه که صمیمیانه به شما لبخند می‌زنند. بادگیرهای زیبای هر خانه به هر میزان که تزئینات بیشتری داشته باشد نشان از ثروت صاحبخانه است! آن‌ها خنکای هوا را به داخل خانه می‌کشند.

معماری کویری در جای جای بندر لافت به چشم می‌خورد و شما را به ضیافتی از جنس طبیعت می‌برد. تراکم خانه‌های این روستا چنان آن‌ها نزدیک هم کرده که این تنیدگی در کنار انبوه نخل‌ها درکوچه‌های روستا سبب ایجاد سایه‌هایی بلند شده تا عابران از گزند آفتاب تیز و تند جنوب در امان باشند. بادگیرها به تنهایی می‌توانند جاذبه‌ی لافت باشند. این سازه‌ها که به چند صورت دو طرفه یا چهار طرفه ساخته می‌شوند و در تزئین آن‌ها از نقوش اسلامی و خلیجی بسیار استفاده می‌شود.

جاذبه‌های دیدنی بندرلافت

بندرلافت
بندرلافت

از جذابیت‌های لافت نمی‌توان به سادگی گذشت. این روستای تاریخی سراسر زیبایی و شگفتی است. از مهم‌ترین دیدنی‌های این بندر می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • بام لافت
  • جنگل های حرا
  • قلعه نادری
  • قلعه پرتغالی ها
  • چاه های تلا
  • زیارتگاه ها: زیارتگاه شیخ اندرآبی، زیارتگاه شیخ موسی، زیارتگاه شیخ شمس الدین و زیارتگاه سید حسن منصور
  • مساجد: مسجد جامع لافت (مسجد حضرت رسول (ص))، مسجد ابوبکر صدیق (ره)، مسجد عمر ابن الخطاب (ره)، مسجد عثمان ذی النورین (ره)، مسجد امیرالمومنین علی (ع)، مسجد حسین (ع) و مسجد امام شافعی (ره)
  • گورستان های تاریخی
  • اسکله تاریخی
  • اسکله باستانی

در ادامه به بررسی برخی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم.

بام لافت

بام لافت را می‌توان خطی فرضی در میان بافت جدید و قدیم این روستا در نظر گرفت. از فراز بام می‌توانید تفاوت سازه‌های قدیمی و تاریخی لافت و بخش امروزی آن را کاملا درک کنید. جایی که دیگر خبری از آن بادگیرهای قصه ساز نیست و تنها ساختمان‌هایی مدرن بنا شده‌اند.

آدرس بام لافت روی نقشه گوگل

جنگل های حرا

جنگل حرا
جنگل حرا

این جنگل‌ها اوج هوشمندی و هنر طبیعت هستند. این جاذبه طبیعی که در فهرست آثار جهانی ایران قرار دارد و در بندر لافت است. جنگل حرا مملو از درختان مانگرو است که آب شور را به آب شیرین تبدیل می‌کنند و این معجزه‌ای عظیم است.


در سفرزون بخوانید: جنگل حرا : وقتی از شوری اشک و آب، درخت می‌روید!


قلعه نادری

قلعه نادری | از دیدنی های بندر لافت
قلعه نادری | از دیدنی های بندر لافت

این قلعه که در پلانی مربعی قرار دارد یکی از جاذبه‌های تاریخی این روستا و هیچکس از زمان دقیق بنای آن اطلاعی ندارد. اما آنچه‌ که از این اثر به جا مانده به ارزش دفاعی بندر اشاره دارد. آثاری از باروی قلعه، ۳۰ حلقه آب شیرین، ۳ برکه آب، ۲ آب انبار قدیمی و باقیمانده ۴ برج، دارایی فعلی این قلعه است.این بنا در بخش جنوبی بندر قرار دارد.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها | از دیدنی های بندر لافت
قلعه پرتغالی ها | از دیدنی های بندر لافت

قلعه پرتغالی ها یکی از معروف‌ترین جاذبه بندرلافت است که به سال ۱۵۰۷ به دستور آلفونسو آلبرکرک، دریانورد پرتغالی بنا شد. این قلعه سرخ روایت‌گر تاریخ بندر و استعماری است که بر این منطقه گذشت.


در سفرزون بخوانید: قلعه های ایران ، بازمانده‌ای از افسانه‌های تاریخی


چاه های تلا

چاه های تلا | از جاذبه های روستای لافت
چاه های تلا | از جاذبه های روستای لافت

این چاه‌ها یکی از ارزشمندترین جاذبه‌های روستای لافت هستند. چاه های تلا تعداد حلقه‌های بسیاری دارد که عمق هر کدام بین ۳ تا ۶ متر متغیر است. تعداد این چاه‌ها نیز فلسفه‌ای جالب دارد و در گذشته این عدد به ۳۶۶ ، یعنی روزهای یک سال کبیسه می‌رسید. تاریخ ایجاد تلا‌ها به پیش از اسلام می‌رسد.

چاه های تلا در روزهای بارانی سال آب باران را در دل خود ذخیره می‌کردند تا در دیگر مواقع سال مردم روستا از آن استفاده کنند. مردم هم در این ایام روی چاه‌ها را می‌پوشاندند تا از آلودگی در امان باشند. این چاه‌ها در فرهنگ و باورهای مردم لافت قداست بسیاری داشتند.

امروزه تنها ۳۳ عدد از این چاه ها باقی مانده است که بر اساس شکل چاه و نوع آب دارای نام های متفاوتی هستند. برخی از این نام ها عبارتند از: سردو، لوبنی، درجلایی، دومارون، ستبی(سگی)، ریگی، تلخو، عاشوری، کنتی، کناری، میون طلایی، پا سقی(پاسگی)، لوفراعونی، کمی زیارتی، گروی(گربه)، لو فرانی، لوهنگامی، کربی، لوری کنیزون، بورکی، بورکی، غرابو، زی دل غرابو، دری گوزی. نام این چاه ها از تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۹۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

گورستان های تاریخی لافت

شاید به‌نظر برسد گورستان جای خوبی برای گردشگردان نباشد. اما قصه‌ی گورستان‌های بندرلافت متفاوت است. یکی از این گورستان‌ها بیش ۱۳۰۰ سال قدمت دارد و همین آن‌را متمایز می‌کند. از دیگر ویژگی‌های خاص آن‌ها وجود کوزه،خمره یا کاسه‌ای کوچک به روی برخی قبرها است که به ارزش آب در این منطقه اشاره و بر آن تاکید می‌کند.

یکی از این گورستان ها در اطراف زیارتگاه سیدحسن پسر سیدمنصور قرار دارد و به نام قبرستان دارالمغفره مشهور است. گورستان دیگری نیز در نزدیکی زیارتگاه سید شمس‌الدین قرار دارد که تاریخ قبور موجود در آن قدمت بسیار زیادش را خاطرنشان می کند. بعضی از این قبرها تخریب شده‌اند.


در سفرزون بخوانید: بهترین جاهای دیدنی قشم ؛ از ناز تا هنگام


اکو موزه لافت

اکو موزه لافت جایی است برای شناخت و درک بیشتر فرهنگ و تاریخ مردم لافت. این موزه در بخش قدیمی روستا تاسیس شده است.

ساعت بازدید: ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰

بهای بلیط:۲۰۰۰ تومان

اسکله باستانی

بندرلافت
عکس از ایرنا

وقت آن رسیده که پس از گشت و گذار در روستا به اسکله‌ای برویم که هنوز صدا و خاطرات مسافرانش را به‌خاطر دارد و سینه‌اش پر از قصه‌هایی تاریخی است. طلوع و غروب خورشید را می‌توانید از این اسکله تماشا کنید و تاریخ مادها، هخامنشیان و ساسانیان را در ذهن مرور کنید. این اسکله ۱۳۰ متر طول دارد و ضخامت اصلی کف آن به ۷ متر و دیوارهای روی اسکله به ۳ متر می رسد.

بندرلافت و زیبایی‌های بی‌شمارش

در ساحل روستا قدم بزنید ، با مردم محلی گفتگو کنید و از لهجه‌‎ی شیرینی که با واژه‌های انگلیسی در آمیخته لذت ببرید، از صنایع دستی مردم خرید کنید، طعم‌های بی‌تکرار جنوبی را مزه مزه کنید و مهر این خاک را برای همیشه در قلب‌هایتان بکارید.

گوشه گوشه‌ی لافت جادوی طبیعت و تاریخ است که سفر شما را به پیوندی عمیق تبدیل می‌کند. خاطره‌ای که با هوای گرم، زیر سایه‌سار نخل‌ها گره خورده و از ذهن شما پاک نمی‌شود. در سفر به بندرلافت حتی یک لحظه هم دوربین‌تان را زمین نگذارید تا صحنه‌ای از این زیبایی را از دست ندهید. همچنین قایق سواری را در این سفر فراموش نکنید.

راه دسترسی به بندر

استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای بندری لافت

به‌خاطر داشته باشید بهترین زمان سفر به لافت پاییز، زمستان و ایوایل بهار است. در این ایام دیگر از گرمای شرجی روستا خبری نیست. خنکای مطبوعی که از سطح آب‌ها می‌گذرد برای شما لذت‌بخش خواهدبود.