سایدا سفر

در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام-دره‌شهر بهشتی وجود دارد به نام تنگه رازیانه ؛ دشتی سرسبز با درختان زیبا و آسمان آبی که یکی از مناطق ژئوتوریسم استان ایلام است. این اثر طبیعی که در لیست ثبت آثار ملی طبیعی ایران قرار  دارد یکی از جاذبه‌های گردشگری استان ایلام است. سفرزون در این مطلب سفری به تنگ رازیانه خواهد داشت تا شما را با این طبیعت بی‌نظیر در استان ایلام آشنا کند:

چرا باید از طبیعت بکر این تنگه دیدن کرد؟

تنگه رازیانه با انبوه درختان بلوط و رودخانه‌ای که در این دره جاری است طبیعت بسیار زیبایی را خلق کرده که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. این تنگه دره‌ای بسیار عمیق دارد که عمق آن حدود ۳۰ متر است و پهنایش در بعضی جاها به یک متر هم می‌رسد. یکی دیگر از جلوه‌های زیبا در سفر به این تنگه آن است که وقتی در امتداد جاده با ماشین در حرکت باشید تا دوکیلومتر امتداد آن را می‌بینید که در نهایت می‌توانید در بالای آن بنشینید و پایین دره را نگاه کنید ؛ گویی فرسنگ‌ها از این دنیا فاصله دارید.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی ایلام ؛ شهر کوهستان های سبز


چشم انداز مقابل در این تنگه زمانی که به دره نزدیک‌تر شوید زیباتر هم می‌شود. دو طرف جاده‌ای که کوه است و تا چشم کار می‌کند سرسبزی روی کوه‌ها را پوشانده است. دامنه شیب‌دار کوه در سمت راست جاده در انتها به دره خیلی باریکی می‌رسد؛دره‌ای که از میان آن رودی هم می‌گذرد. از مهم‌ترین نکات در اطراف این دره این است که گیاه رازیانه زیاد است؛ البته این نکته را از روی اسم این تنگه هم می‌توان فهمید.سنگ‌های این تنگه از آهک و ترکیبات کربنات سدیم است.

چگونه و چه زمانی به تنگه رازیانه سفر کنیم؟

سفر شما اگر با ماشین شخصی باشد بهترین و نزدیک‌ترین مسیر از آزادراه ساوه به همدان شروع می‌شود، از کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب می‌گذرد و در نهایت به مقصد می‎رسد. مسیری که چیزی در حدود ۸ساعت طول می‎‌کشد. گزینه هواپیما هم که همیشه آسان‌ترین گزینه است برای سفر به ایلام و بعد از آن تنگه رازیانه وجود دارد. مدت پرواز از تهران به ایلام یک ساعت و هشت دقیقه است. اگر هم با اتوبوس قصد سفر به ایلام را دارید اتوبوس‌های تهران به ایلام از ترمینال غرب حرکت می‎کند.

و اما بهترین زمان سفر به این تنگه فصل بهار است. زمانی که جاده منتهی به این تنگه زیبا حسابی سرسبز شده و رود داخل تنگه هم پرآب می‌شود. در فصل پاییز هم تا آن زمان که هوا خیلی سرد نشده باشد هنوز هم امکان سفر به این تنگه را دارید اما در فصل زمستان و با شروع سرما سفر به اینجا سخت می‌شود. تابستان را هم به شما پیشنهاد نمی‌کنیم چون علاوه بر گرمای هوا، آب داخل تنگه هم کم می‌شود.

آدرس تنگه رازیانه روی نقشه گوگل


در سفرزون بخوانیدکبیر کوه ؛ بام استان ایلام


در سفر به تنگه رازیانه چه چیزهایی را همراه با خود داشته باشید؟

تنگه رازیانه

اگر اهل عکاسی هستید به طور حتم دوربین عکاسی خود را همراه داشته باشید تا زیبایی‌های این طبیعت بکر را ثبت کنید. آب‌معدنی و غذای سبک هم با خود بیاورید. اگر هم اهل کمپینگ هستید ، همه وسایل از جمله آب، غذا، لباس اضافه، کیسه خواب و دیگر خرده ریزهای سفر همراهتان باشد چون امکان خرید در این مکان برایتان میسر نیست و فروشگاهی در نزدیکی آن وجود ندارد. اگر صخره نورد هستید و یا به آن علاقه‌مندید تجهیزات آن را به همراه داشته باشید چون صخره‌نوردی روی دیوار این تنگه با توجه به چشم‌انداز آن یعنی عمق و رودی که از پایین آن می‌گذرد تجربه‌ی به یادماندنی‌ای را برای شما می‌سازد.