سایدا سفر

جاهای دیدنی شیراز در بهار از همیشه تماشایی‌تر می‌شود. علاقه‌مندان سفر به شیراز به‌خوبی می‌دانند که هوای این دیار در بهار هر سال با رایحه خوش بهار نارنج، عطرآگین می‌شود. شیراز به داشتن باغ‌های سرسبز معروف است. گشت‌و‌گذارِ بهاری در این باغ‌ها از دیگر فصل‌ها خاطره‌سازتر است. از آب‌‌و‌هوای دل‌انگیز و ملایم بهارهای شیراز نیز هرچقدر تعریف کنیم، کم گفته‌ایم. به لطف این آب‌‌‌وهوا، فرصت بهتری برای سیاحت در جاهای دیدنی شیراز پیدا می‌کنید. هوایی دل‌انگیز، باغ‌های پرگل، شکوفه‌های رنگارنگ و عطر دل‌انگیز بهار، شیراز را به مقصدی بی‌نظیر برای گردشگری بهارانه تبدیل کرده است. شیرازی‌ها در بهار هر سال جشن‌ها و مراسم‌های باشکوهی برگزار می‌کنند تا جاذبه‌های گردشگریِ این شهر دوچندان شود. در ادامه فهرستی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار آماده کرده‌ایم. به شما قول می‌دهیم با مطالعه‌ این فهرست تا انتها، سفر بهاری خاطره‌سازی را در شیراز تجربه کنید.

باغ ارم شیراز

باغ ارم

جاهای دیدنی شیراز در بهار یکی از دیگری تماشایی‌تر هستند، با این حال اگر می‌خواهید عیش بهاری شما در شهر شاعران، کامل شود، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به باغ ارم شیراز بزنید. باغ ارم، گل سرسبد جاهای دیدنی شیراز در فصل بهار است. این باغ همچون نگینی درخشان در این شهر می‌درخشد و در هر فصل شکوه و زیبایی خاص خود را به رخ می‌کشد. انصافاً باید گفت در بین تمامی فصل‌های سال، بهار در باغ ارم جلوه‌ای بی‌بدیل و تماشایی دارد که هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. مادر طبیعت در بهار هر سال هنرنمایی می‌کند و زیباترین رنگ‌ها و طرح‌ها را بر بوم باغ ارم نقش می‌زند. درختان سر به فلک کشیده، با شاخ و برگ‌های تازه، سایه‌سارانی خنک و دل‌انگیز برای رهگذران فراهم می‌کنند. گل‌های رنگارنگ در سرتاسر باغ شکفته‌اند و عطر دل‌انگیزشان در هوا پیچیده، روح را نوازش می‌دهد.

در بیشتر جاهای دیدنی شیراز در بهار هر سال مراسم‌های باشکوهی برگزار می‌شود. یکی از این مراسم‌ها که آوازه‌ی آن در سرتاسر ایران پیچیده، جشنواره بهار نارنج است. این جشنواره که در دیگر شهرهای ایران نیز اجرا می‌شود، مراسمی باشکوه است که نمی‌توان به‌راحتی از کنار آن گذشت. باغ ارم در کنار جاذبه‌های طبیعی، مکانی است تاریخی با دیرینه‌ای ارزشمند. ارزش گردشگری بهاری در باغ ارم فقط به زیبایی و طراوت این باغ خلاصه نمی‌شود. می‌توانید در باغ قدم بزنید، از تماشای گل‌ها و گیاهان لذت ببرید، در آلاچیق‌ها استراحت کنید، در رستوران‌ها و کافه‌های باغ غذا میل کنید و از تفریحات و سرگرمی‌های موجود در باغ ارم بهره‌مند شوید. این باغ از لحاظ امکانات رفاهی نیز شرایطی مناسب در اختیار گردشگران قرار داده است.

آدرس باغ ارم شیراز: خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم، نزدیکی مجموعه‌ی دانشگاه شیراز.

باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا

جاهای دیدنی شیراز در بهار سرشار از جاذبه‌های طبیعی هستند. در این زمینه می‌توان به باغ دلگشا شیراز اشاره کرد. دیرینگی این باغ به سال‌ها پیش باز می‌گردد. به لطف قدمت زیاد باغ دلگشا، درختان کهنسالی در این باغ وجود دارد. از قرار معلوم، پادشاهان قاجار در باغ دلگشا شیراز سیاحت می‌کردند. همان‌گونه که اشاره کردیم، شیراز به داشتن درخت‌های نارنج بی‌شمار، معروف است. در باغ دلگشا نیز تا چشم کار می‌کند، نارنج‌های خوش‌رایحه مشاهده می‌شود. این درخت‌های نارنج در بهار هر سال شکوفه می‌دهند و جلوه‌ای تماشایی به خود می‌گیرند. باغی که از آن صحبت می‌کنیم با مساحت ۷.۵ هکتار، یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های شیراز به حساب می‌آید.

باغ دلگشا فقط به دلیل جاذبه‌های طبیعی به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل نشده است. چندین عمارت تاریخی در این باغ وجود دارد. یکی از این عمارت‌ها به موزه‌ای باشکوه از عتیقه‌های تاریخی تبدیل شده است. این عمارت، ساختمانی سه‌طبقه است که معماری تماشایی و چشمگیری دارد. ایوان بزرگ با ستون‌هایی بلند در این عمارت خودنمایی می‌کند. همانند دیگر خانه های قدیمی ایران، حوضچه‌ای بزرگ در روبه‌روی این عمارت جا خوش کرده است. گلچینی از اشیای تاریخی، انواع سکه، کبریت، لباس، تمبر و لوازم روزمره‌ی زندگی مردمان شیراز قدیم در این موزه به نمایش گذاشته شده است. باغ دلگشا از لحاظ امکانات رفاهی نیز مکانی مناسب برای گردشگری است.

در این باغ هر خدمات رفاهی که فکرش را بکنید پیدا می‌شود. باغ به بسیاری از دیگر جاهای دیدنی شیراز در بهار، نزدیک است. این باغ در منطقه‌ای خوش‌مسیر واقع شده و فاصله‌ چندانی با ایستگاه مترو و اتوبوس ندارد. گشت‌و‌گذار در این باغ کاملاً رایگان است. در نتیجه اگر به دنبال یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار می‌گردید، باغ دلگشا را به برنامه‌ شیرازگردی خود اضافه کنید.

آدرس باغ دلگشا شیراز: محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان.

باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نما شیراز
باغ جهان نما شیراز

برای تعریف از باغ جهان نما به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار، کافی است به این نکته اشاره کنیم که دیرینگی این باغ به حدود ۷۰۰ سال پیش باز می‌گردد. باغ جهان نما در زمینی با مساحت ۲.۸ هکتار واقع شده است. از این مقدار وسعت، ۳۵۰۰ متر این باغ را فضای سبز تشکیل می‌دهد. به لطف قدمت این پارک، درخت‌هایی سربه‌فلک‌کشیده و کهنسال در قسمت‌های مختلف باغ جهان نما خودنمایی می‌کند. در حین گشت‌و‌گذار در باغ جهان نما، چشم شما به درخت‌های شمشاد و سرو روشن می‌شود. در این باغ تا دلتان بخواهد گل‌های زیبا وجود دارد. بنفشه‌های تماشایی، اطلسی‌های زیبا و داوودی‌های خوش رایحه در گوشه و کنار باغ جهان نما وجود دارد. جالب است بدانید شاردن، جهانگرد فرانسوی، در سفرنامه‌ی خود از ویژگی‌های باغ جهان نما تعریف کرده است. جالب‌تر اینکه باغ جهان‌ نما در دوران پادشاهی خاندان زندیه، مکانی برای برگزاری مهمانی‌های اعیانیِ حکومتی بود.

عمارتی بزرگ با تاریخچه‌ای کهن در این باغ وجود دارد. این بنا که با نام عمارت باغ جهان نما شناخته می‌شود، در دوران کریم خان ساخته شده است. در وسط این باغ حوضی از سنگ مرمر جا خوش کرده است. معماران برای این عمارت ۴ شاه‌نشین در نظر گرفته‌اند. در بین این شاه‌نشین‌ها نیز اتاق‌هایی تعبیه شده است. باغ جهان نما بی‌دلیل به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل نشده است. از باغ از لحاظ امکانات رفاهی، همه‌چیز تمام است. گردشگری در این باغ رایگان نیست، اما انصافاً باید گفت هزینه گشت‌و‌گذار در باغ جهان نما نسبت به دیگر جاهای دیدنی شیراز بسیار مناسب‌تر است. باغی که از آن صحبت می‌کنیم، در منطقه‌ای خوش‌مسیر قرار دارد و دسترسی به آن راحت است.

آدرس باغ جهان نما: شمال شرقی شهر شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه

باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ نارنجستان

بسیاری از جاهای دیدنی شیراز در بهار، حس‌و‌حالی قجری و خاطره‌انگیز دارند. یکی از این مکان‌ها که در بهار از همیشه زیباتر می شود، باغ نارنجستان قوام شیراز است. علی‌محمد‌خان قوام، یکی از اشرافِ شیراز قدیم در دوران ناصرالدین شاه قاجار، فرمانی برای ساخت این باغ صادر کرد. به همین دلیل نیز شیرازی‌ها به این باغ، نارنجستان قوام می‌گویند. همان‌گونه که حتماً‌ حدس‌ زده‌‌اید، وجود نارنج‌های بی‌شمار در این باغ باعث شده تا به نارنجستان قوام شهرت پیدا کند. باغی که از آن صحبت می‌‌کنیم در یکی از منطقه‌های قدیمی شیراز قرار دارد. به لطف این شرایط می‌توانید گشت‌‌وگذاری جانانه در دیگر جاهای دیدنی شیراز در بهار داشته باشید. خانه زینت‌ الملوک، مسجد نصیرالملک و خانه سنتی پرهامی، انتخاب‌های مناسبی برای سیاحت در کنار باغ نارنجستان قوام شیراز به حساب می‌آیند.

باغی که از آن صحبت می‌کنیم ۳۵۰۰ متر مربع مساحت دارد. در ۲ ضلع جنوبی و شمالی این باغ، عمارت‌هایی قدیمی قرار گرفته‌اند. گرمابه، دیوان‌خانه قوام، اندرونی قوام، مکتب‌خانه قوام و حسینیه قوام را می‌توان از مکان‌های دیگری دانست که در باغ قوام نارنجستان شیراز وجود دارد. معماران شیراز قدیم برای ساخت عمارت‌های داخل باغ، سنگ‌ تمام گذاشته‌اند. آینه‌کاری‌های زیبا، منبت‌کاری‌های هنرمندانه، معرق‌کاری‌های تماشایی، گچ‌بری‌های زیبا و مقرنس‌کاری‌های استادانه در گوشه‌و‌کنار عمارت‌های باغ نارنجستان قوام شیراز مشاهده می‌شود. به زیبایی‌هایی که گفتیم، حوضی بزرگ با فواره‌ای خروشان را نیز اضافه کنید. در زیرزمین باغ نارنجستان قوام، عتیقه‌هایی از ساکنین این باغ نگهداری می‌شود. این ویژگی‌ها، باغ قوام نارنجستان را به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل کرده است.

آدرس باغ نارنجستان قوام: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، نرسیده به خیابان زینبیه (فلکه غدیر)

تخت جمشید

تخت جمشید

جاهای دیدنی شیراز در بهار همگی تماشایی هستند. با این حال انصافاً باید گفت تخت جمشید، گل سرسبد این مکان‌هاست. تخت جمشید، ممکن است کمی از شهر شیراز دورتر باشد، اما جاذبه‌های آن به اندازه‌ای است که ارزش رنج سفر را دارد. به همین دلیل نیز تخت جمشید را یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار می‌دانند. طی‌کردن فاصله شیراز تا تخت جمشید در بهار از همیشه مناسب‌تر است. تخت جمشید، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که ساخت آن به ۲۵ سده پیش باز می‌گردد. از این شهر و کاخ‌های آن، قسمت‌های زیادی باقی نمانده است. با این حال ارزش باستانی بقایای باقی‌مانده از تخت جمشید به اندازه‌ای است که از گشت‌و‌گذار در این مکان سیر نخواهید شد. جایگاه تخت جمشید در صنعت گردشگری ایران باعث شده تا در بهارهای هر سال، جای سوزن‌انداختن در تخت جمشید نباشد.

به لطف تعداد زیاد گردشگرانی که سالانه راه تخت‌ جمشید را در پیش می‌گیرند، مراسم مختلفی در این مکان برگزار می‌شود تا جاذبه‌های گردشگری تخت جمشید دوچندان شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر حرف ما را زمین نینداختید و تخت جمشید را به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار انتخاب کردید، حتماً سری به موزه تخت جمشید بزنید. این موزه بر اساس ساختمان حرم‌سرای اصلی خشایارشا طراحی شده است. دیرینگی ساختمان موزه تخت جمشید به ۲۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد. در این موزه عتیقه‌هایی از دوران شکوه ایران باستان نگهداری می‌شود. موزه تخت جمشید چندین تالار تماشایی برای گردشگری دارد. در این زمینه می‌توان به تالار پیش از تاریخ، تالار هخامنشی و تالار اسلامی اشاره کرد. تخت جمشید در منطقه‌ای گرم قرار دارد. به همین دلیل این مکان را به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار پیشنهاد می‌کنیم.

آدرس تخت جمشید: ایران، استان فارس، مرودشت، یازده‌‌کیلومتری شمال شرق مرودشت، مجموعه تاریخی باستانی تخت جمشید.

پاسارگاد

پاسارگاد

جاهای دیدنی شیراز در بهار به انداز‌ه‌ای زیاد است که بعید می‌دانیم در یک سفر،‌فرصتی برای گشت‌و‌گذار در تمامی آن‌ها پیدا کنید. به همین دلیل اگر به دنبال مکانی باشکوه برای گردشگری در شیراز می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً‌ راه پاسارگاد را در پیش بگیرید. مجموعه تاریخی پاسارگاد چیزی حدود ۱۲۰ کیلومتر از شیراز دورتر است. بر اساس تحقیات باستان‌شناسی، پاسارگاد در روزگارانی بسیار دور، گستردگی بسیار داشت و عمارت‌های مختلفی در آن خودنمایی می‌‌کرد. با این حال امروزه وقتی از پاسارگاد به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار صحبت می‌کنیم، منظور مجموعه‌ای است باشکوه که مقبره کوروش، کاخ‌های سلطنتی، باغ شاهی، آبراهه‌ها، برج سنگی، تل تخت، محوطه مقدس، کاروانسرای مظفری و مسجد اتابکی را در خود جای داده است. بدون شک، آرامگاه کوروش، مهم‌ترین مکان دیدنی در پاسارگاد است. دیرینگی آرامگاه کوروش به سال‌های ۵۳۰ یا ۵۴۰ پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

در گوشه‌و‌کنار مجموعه‌ پاسارگاد با جلوه‌ای باشکوه از تمدن ایران باستان روبه‌رو خواهید شد. سنگ‌نگاره‌های مختلفی در قسمت‌های مختلف این مجموعه قرار دارد. نقش انسان بالدار، یکی از مهم‌ترینِ این سنگ‌نگاره‌هاست که پیشنهاد می‌کنیم حتماً‌ از آن بازدید کنید. تفسیرهای مختلفی درباره‌ این نقش برجسته وجود دارد. گرمای هوای منطقه‌ای که پاسارگاد در آن قرار دارد، این مکان را به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل کرده است. بهارهای هر سال، گردشگران بی‌شماری از گوشه‌و‌کنار ایران و جهان، راه پاسارگاد را در پیش می‌گیرند. چندین هتل در فاصله‌ای چند کیلومتری از مجموعه گردشگری پاسارگاد قرار دارند. به لطف این هتل‌ها، می‌‌توانید اقامتی خاطره‌ساز را تجربه کنید و از گردشگری در جاهای دیدنی شیراز در بهار حسابی لذت ببرید.

آدرس پاسارگاد: استان فارس، سعادت شهر، کیلومتر ۲۰ جاده اصفهان، مجموعه پاسارگاد.

حافظیه

حافظیه

امکان ندارد جایی صحبت از جاهای دیدنی شیراز در بهار مطرح شود و نامی از حافظیه به میان نیاید. حافظیه شیراز، مجموعه‌ای وسیع و ۲ هکتاری است. قسمت زیادی از این مساحت به فضای سبز اختصاص یافته است. حافظیه یکی از پرگردشگرترین مکان‌های ایران به حساب می‌آید. آب‌‌و‌هوای خوش شیراز در بهار، باعث شده تا گردشگران این فصل را نسبت به فصل‌های دیگر سال برای گشت‌و‌گذار در حافظیه انتخاب کنند. ۲ صحن اصلیِ شمالی و جنوبی در حافظیه خودنمایی می‌کند. صحن‌هایی که از آن‌ صحبت می‌‌کنیم با تالاری زیبا از هم جدا شده‌ است. این تالار چیزی حدود ۵۶ متر مساحت دارد و ۲۰ ستون سنگی با ارتفاع ۵ متر، اطراف تالار را پوشانده است. انصافاً باید گفت آرامگاه حافظ، مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگریِ حافظیه به حساب می‌آید. این آرامگاه در صحن شمالی حافظیه قرار گرفته است.

در کنار آرامگاه حافظیه، اعضای خانواده‌های سرشناس قوام و معدل نیز در بخش شرقی و غربی این آرامگاه آرمیده‌اند. فضای سبز و زیبای حافظیه، این مکان را به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل کرده است. جایگاه حافظیه در بین گردشگران ایرانی و خارجی، امکانات رفاهی چشمگیری را برای این مکان به ارمغان آورده است. این شرایط، حافظیه را به یکی ازبهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار برای خانواده‌ها تبدیل کرده است. جالب است بدانید حافظیه در یکی از معروف‌ترین محله‌های شیراز قرار دارد. جالب‌تر اینکه در این محله، بسیاری از جاهای دیدنی شیراز جا خوش کرده‌‌اند. در این زمینه می‌توان به باغ نارنجستان قوام، خانه زینت الملوک و باغ جهان نما اشاره کرد. حافظیه در منطقه‌ای خوش‌مسیر قرار دارد و با وسیله‌های حمل‌و‌نقل درون شهری به‌راحتی می‌‌توانید راه این مکان دیدنی را در پیش بگیرید.

آدرس حافظیه شیراز: حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، رو‌به‌روی ورزشگاه حافظیه.

سعدیه

سعدیه

انصافاً باید گفت گردشگری را سراغ نداریم که شیراز برود و سری به سعدیه نزند. این مکان دیدنی در سرتاسر سال زیباست، با این حال سعدیه در بهار از همیشه جذاب‌تر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر در فکر انتخاب یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار هستید، حتماً سعدیه را در برنامه شیرازگردیِ بهارانه‌ خود قرار دهید. همان‌گونه که از نام این مکان پیداست، سعدی، شاعر بلند‌آوازه‌ در آن آرمیده است. جالب است بدانید مرکز سعدی‌شناسی ایران در ۱۳۸۱، نخستین روز اردیبهشت را روز سعدی اعلام کرد. به همین دلیل سالانه در این روز، مراسم‌هایی ادبی باشکوهی در سعدیه برگزار می‌شود. این مراسم‌ها، دلیل دیگری برای انتخاب سعدیه به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار است. سعدیه، آرامگاهی است که مساحت زیادی از آن به فضای سبز اختصاص یافته شده است. به لطف این ویژگی‌، لذت گشت‌و‌گذار بهاری در سعدیه دوچندان می‌شود.

از فضای سبز سعدیه که بگذریم، به جاذبه‌های آرامگاه این شاعر بلندمرتبه می‌رسیم. بنای این آرامگاه در طول سده‌های مختلف،‌ بارها تازه‌سازی شده است. آرامگاهی که اکنون پذیرای گردشگران است، در ۱۳۳۱ خورشیدی افتتاح شده است. معماران چیره‌دست ایرانی برای آرامگاه سعدی از بناهایی مانند کاخ چهل‌ستون الهام گرفته‌اند. ناگفته نماند آندره گدار، طراحی ورودی آرامگاه سعدی را انجام داده است. این بنا از بیرون، نمایی مکعبی‌شکل دارد. از داخل نیز بنای آرامگاه سعدی، ۸ ضلعی است. در زیرزمین آرامگاه سعدی،‌ چایخانه‌ای سنتی تعبیه شده است. به لطف این ویژگی می‌توانید پس از گشت‌و‌گذاری جانانه در سعدیه به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار، سری به چایخانه بزنید و با نوشیدن فنجانی چای قندپهلو، گلویی تازه کنید. آرامگاه چندین شاعر معروف، حوض ماهی و کتابخانه، بخش‌های مهمِ سعدیه است که پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به آن‌ها بزنید.

آدرس سعدیه:‌ شیراز، انتهای خیابان بوستان، کنار باغ دلگشا.

دشت ارژن

دشت ارژن

جاهای دیدنی شیراز در بهار، منظره‌ای تماشایی از هنرنمایی مادر طبیعت پیش روی گردشگران قرار می‌دهند. یکی از این مکان‌ها که پیشنهاد می‌کنیم حتماً‌ سری به آن بزنید، دشت ارژن است. این دشت چیزی حدود ۶۰ کیلومتر از شیراز دورتر است. با این حال به‌اندازه‌ای تماشایی است که ارزش دارد رنج سفر را به جان بخرید. دشت ارژن، نزدیک به ۹۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. این دشت در دامنه‌ کو‌ه‌های سربه‌فلک‌کشیده زاگرس واقع شده است. وجود این دشت در دامنه زاگروس، ارژن را به یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل کرده است. در کنار این دشت، روستایی با همین نام نیز وجود دارد. اگر اهل روستاگردی باشید، می‌توانید پس از گشت‌و‌گذار در این دشت، سری به روستای ارژن بزنید و از نزدیک با زندگی مردمان این منطقه آشنا شوید. به ویژگی‌هایی که گفتیم، دریاچه‌ای زیبا و پرآب را نیز اضافه کنید.

این دریاچه در فاصله‌ای مناسب با دشت ارژن خودنمایی می‌کند. دشت‌ ارژن با درخت‌های بادام، بلوط و زالزالک پوشانده شده است. بر اساس کتیبه‌های باستانی تخت جمشید، پادشاهان ایران قدیم برای شکار شیر و آهو به دشت ارژن می‌رفتند. در این دشت، آبشاری خروشان وجود دارد. جاذبه‌های این آبشار باعث شده تا بسیاری از گردشگران، دشت ارژن را به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار انتخاب کنند. دشت ارژن، مکانی همه‌چیز‌تمام برای گردشگری بهاری در شیراز است. در فاصله‌ای بسیار کم با این دشت، اقامتگاه بوم‌گردی مجهزی وجود دارد. این دشت به بسیاری دیگر از جاهای دیدنی شیراز در بهار نیز بسیار نزدیک است. در این زمینه می‌توان به دریاچه پریشان، شهر باستانی بیشاپور و دشت برم اشاره کرد. اگر راهی دشت ارژن شدید و سری به روستایِ همسایه این دشت زدید، حتماً‌ از بازار محلی این روستا بازدید کنید. حضور در این بازار محلی،‌ فرصتی است برای خرید سوغاتی‌های خوشمزه.

آدرس دشت ارژن: استان فارس، حدفاصل شیراز و کازرون، دشت ارژن.

ارگ کریم خان زند

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان زند از آن دسته جاهای دیدنی شیراز در بهار است که جان می‌دهد برای گردشگری. این بنای باشکوه در دل شیراز جا خوش کرده است. به همین دلیل در هر کجای شهر که باشید، فاصله‌ چندانی با ارگ کریم خان زند ندارید. همان‌گونه که از نام این مکان پیداست، کریم‌ خان زند، فرمان ساخت آن را صادر کرده است. دیرینگی ارگی که از آن صحبت می‌کنیم به ۱۱۸۰ باز می‌گردد. کریم خان زند، در این ارگ زندگی می‌کرده است. این ارگ در طول تاریخ کاربردهای مختلفی داشته است. مدت زیادی است که ارگ کریم خان به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در بهار تبدیل شده است. این ارگ با زیربنایی حدود چهار هزار مترمربع، یکی از بزرگ‌ترین ارگ‌های ایران به حساب می‌آید. نمای ارگ کریم خان زند از بیرون، ساده و بی‌آلایش است. با این حال انصافاً باید گفت نمای داخلی این ارگ تماشایی است.

اُرسی‌کاری‌هایی زیبا و هنرمندانه، دیوارنگاره‌هایی چشمگیر، تذهیب‌هایی نفیس و شیشه‌کاری‌هایی زیبا،‌جلوه‌ای باشکوه به فضای داخلی ارگ کرم خان زند داده است. از آنجایی که این ارگ، مکان زندگی کریم خان زند بود، دور آن دیواری بلندوبالا کشیده‌‌اند. دیوارِ این ارگ چیزی حدود ۱۲ متر ارتفاع و ۲/۸ متر ضخامت دارد. در چهارگوشه ارگ کریم خان زند، برج‌هایی بلند تعبیه شده است. به علاقه‌مندان گشت‌و‌گذار در جاهای دیدنی شیراز در بهار، این نوید را بدهیم که اطراف این ارگ تا چشم کار می‌کند خوراکی‌فروشی‌های مختلف قرار دارند. خیابانی نزدیک به این ارگ، بورس فالوده‌فروشی است. لذت خوردن فالوده‌های خوشمزه شیرازی و گشت‌و‌گذار در ارگ کریم خان زند، موهبتی است که گردشگران به‌خوبی قدر آن را می‌دانند.

آدرس ارگ کریم خان زند: شیراز، ابتدای خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهرداری.

سخن پایانی

جاهای دیدنی شیراز در بهار، یکی از دیگری تماشایی‌تر هستند. امیدواریم به کمک فهرستی که از این مکان‌ها پیش روی شما قرار دادیم، چندین نمونه از بهترین مکان های دیدنی شیراز در بهار را انتخاب کنید و گشت‌و‌گذاری جانانه را پیش رو داشته باشید. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم شما هم تجربه‌های سودمند و خاطره‌های شیرینی از سفر بهاری به گوشه‌و‌کنار ایران دارید، این خاطره‌های سودمند و تجربه‌های خواندنی را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.