سایدا سفر

جاهای دیدنی شیراز در شب، عیش گردشگران علاقه‌مندِ شب‌گردی در شهرِ بهار نارنج را کامل می‌کنند. خوشبختانه درهای بسیاری از مکان های دیدنی شیراز تا پاسی از شب به روی عاشقان شب‌گردی باز است. از لحاظ تنوع نیز طیف گسترده‌ای از انواع مکان‌های گردشگری با جاذبه‌های تفریحی، طبیعی و فرهنگی برای شب‌گردی در شیراز وجود دارد. این ویژگی‌ها، دست گردشگران را برای انتخاب مکانی جذاب برای شب‌گردی در شیراز باز گذاشته‌است. از آنجایی که مطمئن هستیم گردشگران اهل دل بی‌شماری همراه ما هستند، فهرستی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در شب را آماده کرده‌ایم. در این فهرست برای شما از جاهای دیدنی شیراز برای شب‌گردی با جاذبه‌های طبیعی و تفریحی می‌گوییم. به شما قول می‌دهیم با مطالعه‌ این مطلب تا انتها، شب‌گردی خاطره‌سازی را در شیراز تجربه کنید و حسابی به شما خوش بگذرد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

جاهای دیدنی شیراز در شب همگی تماشایی هستند. با این حال برای اینکه شب‌گردی در شیراز حسابی به شما خوش بگذرد، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به باغ ارم شیراز بزنید. انصافاً کمتر پارکی را سراغ داریم که پوشش گیاهی انبوهی همانند باغ ارم شیراز داشته باشد. شب‌هنگام، عطر گل‌ها و گیاهان، فضای باغ ارم شیراز را دل‌انگیز می‌کند. قدم‌زدن در بین گل‌های رُزِ این پارک، موهبتی است که عاشقان طبیعت به‌خوبی قدر آن را می‌دانند. این گل‌ها در ضلع غربی و شمال غربی باغ ارم شیراز کاشته شده‌اند. در دیگر قسمت‌های این پارک نیز گل‌های نیلوفر، شاه‌پسند، شیپوری، داوودی، اطلسی، آلاله، بنفشه و میخک، دلربایی می‌کنند. از درخت‌های سربه‌فلک‌کشیده باغ ارم شیراز نیز هرچقدر تعریف کنیم، کم گفته‌ایم. در حین گشت‌و‌گذار شبانه در این پارک، چشم شما به درخت‌های گردو، بادام، نارنج، خرمالو، انار، گلابی و ازگیل روشن می‌شود.

به ویژگی‌هایی که گفتیم، عمارت‌هایی باشکوه با معماری زیبا و قدیمی را هم اضافه کنید. عمارت اصلی این باغ، چشم و چراغ گردشگرانی است که به گشت‌و‌گذار در خانه‌های قدیمی علاقه دارند. این عمارت در قسمت غربی باغ ارم خودنمایی می‌‌کند. عمارتی که از آن صحبت می‌کنیم به گونه‌ای طراحی شده تا برای دسترسی به آن باید حتماً از طول باغ ارم گذر کنید. سرتاسر این مسیر از گل‌ها و درختان زیبا پوشیده است. عمارت اصلی باغ ارم، ساختمانی سه‌طبقه است که معماران چیره‌دستِ شیرازیِ دوران قاجار آن را ساخته‌اند. طبقه اول این عمارت با نام تالار حوضخانه شناخته می‌شود. ساکنین عمارت در شب‌های گرم تابستان در این طبقه می‌نشستند و گل می‌گفتند و گل می‌شنیدند. طبقه‌های دوم و سوم این عمارت نیز میزبان معماری زیبای قجری و طراحی داخلی هنرمندان معمار شیرازی شده‌اند. این ویژگی‌ها دست‌به‌دست هم داده تا باغ ارم به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در شب تبدیل شود.

آدرس باغ ارم شیراز: خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم، نزدیکی مجموعه‌ی دانشگاه شیراز.

شب بازار زند

باغ ارم شیراز

یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب که جان می‌دهد برای بازارگردی و خرید، شب بازار زند است. همان‌گونه که از نام این بازار پیداست، شب‌ها باز می‌شود و فروشنده‌های آن تا پاسی از شب پذیرای خریداران هستند. اگر اهل خرید هستید و می‌خواهید از سفر به شیراز با دستی پر از سوغاتی به دیار خود باز گردید، شب بازار زند، انتخاب مناسبی برای شماست. برای تعریف از این بازار، کافی است به این نکته اشاره کنیم که نزدیک به ۳۰۰ فروشنده در آن غرفه دارند. به لطف تعداد زیاد فروشنده‌های شب بازار زند، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در این بازار پیدا می‌شود. پوشاک، کیف‌و‌کفش، پلاستیک‌جات، میوه‌و‌سبزی، کتاب، اسباب‌بازی و هزارویک محصول دیگر در شب بازار زندِ شیراز فروخته می‌شود. به ویژگی‌هایی که گفتیم، غرفه‌های فروش خوراکی را هم اضافه کنید. فروشنده‌های این غرفه‌ها با خوراکی‌های خوشمزه و هوس‌برانگیز، چشم‌انتظار مشتری هستند.

همان‌گونه که از نام این شب بازار پیداست، در محدوده خیابان زندِ شیراز قرار دارد. تجربه‌ ثابت کرده، فروشنده‌های شب‌ بازار، اهل چانه‌زنی هستند و قیمت‌های منصفانه‌ای برای کالاهای خود در نظر می‌گیرند. در نتیجه اگر این بازار را به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب انتخاب کردید، مطمئن باشید که خریدی جانانه را در پیش رو دارید. اکنون که صحبت از شب‌گردی در شیراز و بازار‌های شبِ این شهر به میان آمده، ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که چندین بازار شب دیگر نیز در شیراز وجود دارد. در این زمینه می‌توان به بازار شب میدان قصر الندشت اشاره کرد. تنوع کالا، قیمتی مناسب، آب‌و‌هوای خنک و دسترسی راحت، شب بازار زند را به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در شب تبدیل کرده است.

آدرس شب بازار زند: میدان شهدا (شهرداری)، بلوار کریم‌خان زند، حدفاصل چهار راه زند تا بانک کشاورزی مرکزی فارس.

پارک کوهپایه شیراز

پارک کوهپایه شیراز

یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب که همیشه پرطرفدار و تماشایی است، پارکی است با نام کوهپایه. این پارک فاصله بسیار کمی با دروازه قرآن دارد. این پارک به دلیل داشتن جاذبه‌ای با نام گهواره دید، معروف شده است. دیرینگی گهواره دید به دوران دیلمیان باز می‌گردد. این مکان که شیرازی‌ها به آن گهبانه‌ی دید و گواره دید هم می‌گویند، از لحاظ معماری به بناهای دوران ساسانیان شباهت دارد. انتخاب نام کوهپایه برای این پارک، بی‌حکمت نیست. این پارک دقیقاً در کنار کوهی سربه‌فلک‌کشیده جا خوش کرده است. به لطف قرارگیری این پارک در دامنه کوه، بوستان کوهپایه شیراز، آب‌و‌هوایی بسیار دل‌انگیز دارد. پارک کوهپایه را بی‌دلیل به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در شب معرفی نکردیم. این پارک از لحاظ امکانات رفاهی، بسیار کامل و مجهز است. چندین چشمه سرویس بهداشتی و آبخوری در این پارک قرار دارد.

به گردشگرانی که همراه خانواده راهی شیراز شده‌اند و می‌خواهد شب‌گردی خاطره‌سازی را تجربه کنند، این نوید را بدهیم که شهربازی در پارک کوهپایه قرار دارد. بسیاری از وسیله‌های تفریحی این شهربازی در کنار کودکان، برای بزرگسالان نیز مناسب است. محبوبیت پارک کوهپایه در بین گردشگران، شرایطی برای ایجاد غرفه‌های فروش خوراکی و سوغات شیراز در این پارک فراهم کرده است. اگر حرف ما را زمین نینداختید و پارک کوهپایه را برای شب‌گردی در شیراز انتخاب کردید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مسقطی‌های خوشمزه‌‌‌یِ خوراکی‌ فروشی‌های این پارک را امتحان کنید. جالب است بدانید گشت‌و‌گذار در این پارک کاملاً رایگان است و هزینه‌ای روی دست گردشگران نمی‌گذارد. به همین دلیل اگر به دنبا یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب می‌‌گردید که ورودیِ رایگان داشته باشد، پارک کوهپایه انتخاب مناسبی برای شماست. پله‌هایی برای بالارفتن از کوه و رسیدن به گهواره دید در این پارک تعبیه شده است.

آدرس پارک کوهپایه شیراز: دروازه قرآن ، به سمت هفت تنان.

لونا پارک شیراز

احتمال زیادی وجود دارد که اگر از یکی از اهالی این منطقه سراغ یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب را بگیرید، به شما آدرس لونا پارک را بدهد. لونا پارک، یکی از قدیمی‌ترین شهربازی‌های شیراز است. به‌رغم اینکه سال‌هاست از افتتاح لونا پارک شیراز می‌گذرد، جایگاه این شهربازی در بین علاقه‌مندان شب‌گردی در شیراز کم نشده است. لونا پارک، تجهیزاتی به‌روز و سرگرمی‌هایی هیجان‌انگیز دارد. این شهر بازی در منطقه‌ا‌ی کوهستانی واقع شده است. به همین دلیل شب‌ها آب‌و‌هوایی دل‌انگیز پیدا می‌کند. قرارگرفتن شهربازی لونا پارک در منطقه‌ای بلندتر از سطح شهر، باعث می‌شود تا این شهربازی منظره‌ای تماشایی در شب به روی شهر داشته باشد. مسئولین گردشگری شیراز در این شهربازی، ماکت‌هایی از بناهای تاریخی شهر قرار داده‌اند تا جاذبه‌های گردشگری لونا پارک، دوچندان شود. از لحاظ تفریح و سرگرمی نیز خاطرتان جمع باشد هر سرگرمی که فکرش را بکنید در لونا پارک پیدا می‌شود.

در این زمینه می‌توان به وسیله‌‌های بازی مانند ماشین مسابقه، میمون گردان، صندلی پرنده،‌رنجِر و آکروجت اشاره کرد. به علاقه‌مندان شکم‌گردی نیز این نوید را بدهیم که لونا پارک، مکانی است هوس‌انگیز برای شکم‌گردی. غرفه‌های فروش بستنی، پاپ‌کورن و تنقلات در گوشه‌و‌کنار لونا پارک مشاهده می‌شود. جالب است بدانید یکی از بهترین رستوران های شیراز در فاصله‌ای بسیار کم با لونا پارک قرار دارد. رستوران باکویه، با منویی پر از غذاهای رنگارنگ فقط ۲۰۰ متر از لونا پارک دورتر است. رستوران شاندیز را نیز به رستوران‌های نزدیک به لونا پارک اضافه کنید. لونا پارک همانند بیشتر شهربازی‌های روباز، زمستان‌ها تعطیل است. با این حال اگر بهار، تابستان و پاییز در فکر گشت‌و‌گذاری جانانه در یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب بودید، لونا پارک انتخاب بسیار مناسبی برای شماست.

آدرس لونا پارک شیراز: شمال شرق شیراز، جنب دروازه قرآن، بلوار آیت‌الله ربانی.

رستوران هفت‌ خوان شیراز

رستوران هفت خوان
رستوران هفت خوان

مطمئن هستیم شما هم با ما هم‌ عقیده‌اید که شکم‌گردی در شب، صفای دیگری دارد. به همین دلیل بسیاری از طرفداران گشت‌و‌گذار جاهای دیدنی شیراز، رستوران هفت خوان را برای شب‌گردی و عیش‌و‌نوش انتخاب می‌کنند. اگر می‌خواهید در سفر به شیراز حسابی خودتان را تحویل بگیرید و غذایی جانانه به بدن بزنید، رستوران هفت خوان شیراز انتخاب شیراز را به برنامه شیرازگردی شبانه خود اضافه کنید. این رستوران در فاصله‌ای بسیار کم از دروازه قران قرار گرفته است. رستوران هفت خوان با ۵ طبقه، یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های شیراز است. جالب است بدانید رستورانی مخصوص در هر کدام از طبقه‌های رستوان هفت خوان قرار دارد. هر غذایی که فکرش را بکنید در منوی خوراکی‌های رستوران هفت خوان شیراز پیدا می‌شود. جالب‌تر اینکه ۲ کافی‌شاپ بسیار شیک نیز در رستوران هفت خوان تعبیه شده است. این ویژگی‌ها، رستوران هفت خوان را به بورس شکم‌گردی در شیراز تبدیل کرده است.

با فرارسیدن شب، غوغایی در رستوران هفت خوان به راه میفتد. نوازنده‌های چیره‌دست در این رستوران به نواختن موسیقی‌های دلنشین مشغول می‌شوند. به لطف این شرایط، غذایی شاهانه را در محیطی اشرافی نوش جان خواهید کرد. ناگفته نماند وقتی از رستورانی با چنین امکاناتی صحبت می‌کنیم، قیمت غذاهای آن گران‌تر است. با این حال مطمئن باشید طعم خوش غذاهای رستوران هفت خوان به‌اندازه‌ای است که ارزش دارد مبلغی را بیشتر هزینه کنید. رستوران هفت خوان در فاصله‌ای بسیار کم با دروازه قرآن قرار دارد. این فاصله کم، شرایطی مناسب برای گردشگرانی فراهم می‌کند که می‌خواهند گشت‌و‌گذاری جانانه در جاهای دیدنی شیراز در شب داشته باشند و خودشان را مهمان شامی اشرافی کنند. انواع پیتزا، پاستا، مرغ سوخاری، غذاهای دریایی، ساندویچ، همبرگر،‌ پیش‌غذا و نوشیدنی‌های گوارا در منوی رستوران هفت خوان شیراز خودنمایی می‌کند. در حین خوردن این غذاها نیز حتماً مواظب انگشتان خود باشید!

آدرس رستوران هفت خوان شیراز: بلوار قرآن، مجموعه رستوران های هفت خوان

پاسارگاد

پاسارگاد

ممکن است با شنیدن نام پاسارگاد به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب، تعجب کرده باشید. کاملاً به شما حق می‌دهیم، پاسارگاد از آن دسته جاهای دیدنی است که گشت‌و‌گذار روزانه در آن حسابی می‌چسبد. با این حال جاذبه‌های گردشگری شبانه پاسارگاد را نباید دست کم گرفت. محیط اطراف پاسارگاد در شب‌ جان می‌دهد برای رصد آسمان. به این ترتیب اگر از تماشای آسمان شب سیر نمی‌شوید، پاسارگاد انتخاب مناسبی برای شماست. می‌توانید در طول روز، راه پاسارگاد را در پیش بگیرید و مشغول گردشگری در جاهای دیدنی این منطقه شوید. پاسارگاد به‌اندازه‌ای دیدنی است که گشت‌و‌گذار در تمامی این مکان‌ها، چندین ساعت زمان نیاز دارد. پس از گشت‌و‌گذار روزانه در پاسارگاد، شب را د مکان‌های اطراف این منطقه بگذرانید. به این ترتیب با یک تیر، دونشان زده‌اید و در کنار گشت‌و‌گذاری خاطره‌ساز در پاسارگاد، به تماشای آسمان زیبا نشسته‌اید. تجربه ثابت کرده شب‌های پاسارگاد حتی در تابستان نیز سرد است.

در نتیجه اگر پاسارگاد را به عنوان یکی از مکان های دیدنی شیراز در شب انتخاب کردید، حتماً لباس گرم همراه داشته باشید. هرچقدر مجهزتر باشید، گردشگری شبانه بیشتر به شما خوش می‌گذرد. محبوبیت پاسارگاد باعث شده تا هتل‌های بسیار مجللی در فاصله‌ای مناسب با این مجموعه گردشگری ساخته شود. به لطف این شرایط می‌توانید پس از تماشای آسمان شب، راه یکی از این هتل‌ها را در پیش بگیرید و شب را در هتلی شیک و اشرافی به صبح برسانید. آسمان پاسارگاد به‌اندازه‌ای صاف و پاک از آلودگی است که با چشم غیر مسلح نیز می‌توانید ستاره‌ها و سیاره‌های زیبا را به نظاره بنشینید. کمپ‌زدن در بیرون از شهر شیراز، موهبتی است که طرفداران گشت‌و‌گذار در جاهای دیدنی شیراز در شب به‌‌خوبی قدر آن را می‌دانند.

آدرس پاسارگاد: ایران، استان فارس، سعادت شهر، کیلومتر ۲۰ جاده اصفهان، مجموعه پاسارگاد.

حافظیه

حافظیه

گردشگری را سراغ نداریم که حافظیه را به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب انتخاب نکند. به همین دلیل اگر قصد گشت‌و‌گذار شبانه در شیراز دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً راه حافظیه را در پیش بگیرید. درهای حافظیه تا حدود ۱۰ شب به روی گردشگران باز است. حافظیه به لطف فضای سبز انبوهی که دارد، شب‌هنگام سرشار از رایحه‌ خوش گل‌ها‌و‌گیاهان می‌شود. مطمئن هستیم قدم‌زدن شبانه در فضای سبز حافظیه، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد. آرامگاه حافظ، چندین حیاط بسیار بزرگ و دلگشا دارد. محبوبیت حافظیه در بین علاقه‌مندان گشت‌و‌گذار در جاهای دیدنی شیراز در شب، باعث شده تا نورپردازی باشکوهی در شب‌های این مکان انجام شود. حافظیه به اندازه‌ای محبوبیت دارد که حتی شب‌ها نیز شلوغ و پرگردشگر است. با این حال ممکن است بخت با شما یار باشد و با ازدحام کمتری در حافظیه روبه‌رو شوید.

از این شرایط نهایت استفاده را ببرید و در خلوت، فال حافظ بگیرید و با خواجه حافظ شیرازی رازونیاز کنید. برای ورود به حافظیه باید هزینه‌ای پرداخت کنید. با این حال انصافاً باید گفت این هزینه نسبت به زیبایی‌‌های حافظیه ارزش دارد. از لحاظ امکانات رفاهی نیز خاطر شما جمع که حافظیه از هر لحاظ شرایطی مطلوب برای گردشگری دارد. آرامگاه حافظ در منطقه‌ای خوش‌مسیر قرار دارد و با اتوبوس‌های شهری و مترو می‌توانید راه این حافظیه را در پیش بگیرید. اگر حافظیه را به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب انتخاب کردید، می‌توانید برای گذران شب راه هتل پرسپولیس، هتل اطلس، هتل رویال و هتل پارک شیراز را در پیش بگیرید. این هتل‌ها فاصله‌ای بسیار کم با حافظیه شیراز دارند. برای شکم‌گردی شبانه هم خاطرتان جمع باشد که حافظیه به بهترین رستوران های شیراز نزدیک است.

آدرس حافظیه: شیراز، حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، رو‌به‌روی ورزشگاه حافظیه.

دروازه قرآن

دروازه قرآن

گردشگران بی‌شماری را سراغ داریم که دروازه قرآن را یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب می‌دانند. انصافاً باید گفت این انتخاب، بی‌حکمت نیست. دروازه قرآن بارها در طول تاریخ تخریب شده است. با این حال جایگاه آن در بین اهالی شیراز باعث شده تا پس از هر تخریب، این دروازه دوباره بازسازی و مرمت شود. دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز قرار گرفته است. اهالی شیراز قدیم در روزگارانی بسیار دور، دروازه‌ای بلندوبالا درست کردند. چندین جلد قرآن در قسمتی ویژه‌ در این دروازه قرار گرفت تا محافظ جان و مال مسافران باشد. از قرار معلوم در روزگارانی دور، در جهت‌های مختلف خروجی و ورودی شیراز، دروازه‌ای وجود داشت. هر کدام از این دروازه‌ها نام گذاری خاصِ خودشان را داشتند. اکنون همگی این دروازه‌ها تخریب شده‌اند و فقط دروازه قرآن همچنان برقرار است. آیه‌های قرآن در گوشه‌و‌کنار این دروازه با خط زیبای ثلث و نسخ نگاشته شده است.

شیرازی‌ها اعتقاد خاصی به گذر از زیر قرآن دارند. بر اساس باورهای سنتی، مردمان شیراز روز اول ماه قمری به این دروازه می‌آمدند و از زیر قرآنِ آن، رد می‌شدند. گذشتن از زیر قرآن، جان و مال اهالی شیراز قدیم را از آسیب و بلا دور نگه می‌داشت. این دروازه به چندین نمونه از جاهای دیدنی شیراز در شب نزدیک است در این زمینه می‌توان به باغ جهان نما اشاره کرد که فقط ۵۰۰ متر با دروازه قرآن فاصله دارد. حافظیه، دیگر مکان دیدنی است که در هزارمتری دروازه قرآن واقع شده. این دروازه در تمامی ساعت‌های روز تماشایی است. از آنجایی که شب‌ها، نورپردازی باشکوهی روی دروازه قرآن انجام می‌شود، زیبایی این دروازه در شب به اوج می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم اگر پیشنهاد همراهان خود را زمین نینداختید و دروازه قرآن را به عنوان یکی از مکان های دیدنی شیراز در شب انتخاب کردید، حتماً عکس‌های جانانه‌ای بگیرید و حسابی خاطره‌سازی کنید.

آدرس دروازه قرآن: ایران، استان فارس، شیراز، ورودی شیراز از سمت مرودشت.

مجتمع خلیج فارس شیراز

مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز

به گردشگران خوش‌سلیقه‌‌ای که در فکر گشت‌و‌گذار در یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب با جاذبه‌های مدرن و امروزی می‌گردند، مجتمع خلیج فارس را پیشنهاد می‌کنیم. این مرکز خرید با وسعتی حدود ۵۰۰ هزار متر مربع، ششمین مرکز خرید بزرگ دنیاست. نزدیک به ۲۵۰۰ فروشگاه بزرگ و کوچک در مجتمع خلیج فارس شیراز قرار گرفته‌اند. این فروشگاه‌ها، کالای لوکس، پوشاک و سوغات شیراز را پیش روی مشتریان قرار می‌‌دهند. مجتمع خلیج فارس شیراز، فقط برای خرید و پاساژگردی نیست. این مجتمع، مجموعه‌ای همه‌چیزتمام برای گردشگری و تفریح به حساب می‌آید. شهربازی مجهزی در مجتمع خلیج فارس شیراز جا خوش کرده است. یک هتل ۵ ستاره اشرافی نیز در این مجتمع قرار دارد. به لطف این شرایط می‌توانید با اقامت در این هتل، فاصله‌ای اندک با بسیاری از جاهای دیدنی شیراز در شب داشته باشید. به ویژگی‌هایی که گفتیم، هایپرمارکتی بزرگ و باشگاه ورزشی بسیار مجهزی را نیز اضافه کنید.

چندین رستوران شیک در مجتمع تجاری خلیج فارس وجود دارد. اگر می‌خواهید در سفر به شیراز خودتان را حسابی تحویل بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به این رستوران‌ها بزنید. از کافه‌های این مرکز تجاری نیز هرچقدر تعریف کنیم، کم گفته‌ایم. نوشیدنی‌های خوشمزه‌ کافه‌های مجتمع تجاری خلیج فارس، خستگی را از تن گردشگران بیرون می‌کند. این مجتمع تجاری، نمای بیرونی چشم نوازی دارد. آب‌نمایی بسیار بزرگ و موزیکال در بیرون مجتمع خلیج فارس شیراز خودنمایی می‌کند. طراحان، معماری ایران باستان را برای این مرکز خرید در نظر گرفته‌اند. به همین دلیل ستون‌هایی همانند ستون‌های تخت جمشید در بیرون مجتمع خلیج فارس تعبیه شده است. این مجتمع تجاری از لحاظ امکانات رفاهی نیز چیزی کم‌و‌کسر ندارد. این ویژگی‌ها، مجتمع خلیج فارس را به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در شب تبدیل کرده است.

آدرس: فارس، شیراز، بزرگراه دکتر حسابی، ابتدای ورودی شهر جدید صدرا.

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان

یکی از جاهای دیدنی شیراز در شب که جایگاه ویژه‌ای در دل گردشگران دارد، ارگ کریم خان است. این مکان در روز و شب زیباست. دیرینگی ارگ کریم خان به دوران زندیه باز می‌گردد. این ارگ اکنون به یکی از موزه‌های معروف استان فارس تبدیل شده است. ارگ کریم خان در مرکز شیراز قرار گرفته و به بسیاری از جاهای دیدنی این شهر نزدیک است. از قرار معلوم، کریم خان زند، فرمان ساخت این ارگ را با الهام از میدان نقش جهان اصفهان صادر کرده است. انصافاً باید گفت ارگ کریم خان از لحاظ زیبایی و شکوه، چیزی کم‌و‌کسر ندارد. ارگ کریم خان سال‌هاست که پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. کریم خان زند در این ارگ زندگی می‌کرده است. بازار وکیل،‌ چندین کاروانسرا، حمام وکیل و مسجد وکیل را می‌توان از بخش‌هایی دانست که در حین گشت‌و‌گذار در ارگ کریم خان زند می‌توانید سری به آن‌ها بزنید.

تمامی این بخش‌ها، جاذبه‌های خاص خودشان را دارند. با این حال ویژگی‌ که ارگ کریم خان را به یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در شب تبدیل کرده، نوپردازی تماشایی شبانه این ارگ است. با فرارسیدن شب، نوروپردازی باشکوی روی این ارگ شکل می‌بندد. دیواری بلند سرتاسر ارگ کریم خان را پوشانده است. این دیوار چیزی حدود ۱۲ متر ارتفاع و ۲/۸ متر ضخامت دارد. بیشتر قسمت‌های این دیوار بلندوبالا با نورپردازیِ شبانه، جلوه‌ای باشکوه پیدا می‌کند. درهای ارگ کریم خان تا ساعت‌های آغازین شب به روی گردشگران باز است. حتی اگر پس از این ساعت‌ها نیز گذارتان به این منطقه افتاد، از نورپردازی‌های بیرونیِ ارگ کریم خان زند بی‌نصیب نمی‌مانید. هزینه گشت‌و‌گذار در ارگ کریم خان زند نسبت به دیگر جاهای دیدنی شیراز در شب، مناسب است.

آدرس: شیراز، ابتدای خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهرداری.

سخن پایانی

جاهای دیدنی شیراز در شب،‌ خاطره‌ سفر به این دیار را برای همیشه در ذهن گردشگران ماندگار می‌کنند. امیدواریم با مطالعه‌ این فهرست، سفری خاطره‌ساز به شیراز را تجربه کنید و شب‌گردی در این شهر حسابی به شما خوش بگذرد. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم شما هم تجربه‌های سودمند و خاطره‌های شیرینی از گشت‌و‌گذار شبانه در مکان های دیدنی شیراز در شب دارید، خواهشمندیم این تجربه‌های مفید و خاطره‌های خوش را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.